Rybí hádankaTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:50
Počet zobrazení:7 310

Opět je tu hádanka, u které si můžete procvičit své mozkové závity. Dnes by vám měl stačit papír, tužka a chvíle přemýšlení.

PRAVIDLA:

1. Celkový počet živočichů je 50. Do toho jsou započítáni jak žraloci, tak ryby v nádržích.
2. V každém sektoru je jeden až sedm žraloků. Zároveň ve dvou různých sektorech nemůže být stejný počet žraloků.
3. V každé nádrži je stejný počet ryb.
4. Celkem jste převáželi 13 nebo méně nádrží.
5. V sektoru Alfa jsou dva žraloci a čtyři nádrže.
6. V sektoru Beta jsou čtyři žraloci a dvě nádrže.

Otázka zní: Kolik nádrží musíte najít v sektoru Gama?

Přepis titulků

Na plavbě lodi S.S. Buoyant máte na starosti náklad. Souhlasili jste, že do nového akvária dopravíte několik nádrží, ve kterých jsou poslední kusy kriticky ohrožených rybích druhů. Během plavby skrz vody plné žraloků vaši loď zastihne prudká bouřka a váš cenný náklad spadne před palubu. Aby toho nebylo málo, nikdo s jistotou neví, kolik nádrží s rybami vlastně chybí. Naštěstí máte k dispozici záchrannou ponorku. Paliva máte ovšem dostatek jen na jednu cestu na dno oceánu.

Musíte zjistit, kde nádrže jsou, abyste je mohli všechny posbírat na jeden zátah. Nesmíte přijít o jedinou rybu. Rozhodnete se oskenovat tři sektory dna oceánu, kde váš náklad mohl skončit. Pomocí termovize zjistíte, že v oblasti je celkem 50 živočichů. Brzy si však uvědomíte, že do tohoto čísla se počítají jak vaše ryby, tak hladoví žraloci.

Zapnete sonar, abyste situaci mohli lépe vyhodnotit. V sektoru Alfa jsou podle sonaru čtyři nádrže a dva žraloci. V sektoru Beta jsou dvě nádrže a čtyři žraloci. V sektoru Gama se však nezobrazuje nic. Váš sonar se totiž porouchal, takže vám bude muset stačit to, co víte. Zkontrolujete dodací listy, ale zjistíte jen to, že v každé nádrži byl stejný počet ryb. V nákladovém prostoru bylo dostatek místa pro jednu až 13 nádrží.

Nakonec vám starý kapitán řekne, že v této oblasti nemůže být ve dvou různých oblastech stejný počet žraloků. Ale v každém sektoru bude minimálně jeden a maximálně sedm žraloků. Není času nazbyt, nádrže podvodní tlak už dlouho neustojí. Zatímco klesáte v ponorce ke dnu, zrekapitulujete si, co víte. Otázka zní: Kolik nádrží s rybami musíte najít v sektoru Gama? Pospěšte si, závisí na vás osud celého živočišného druhu. CHCETE-LI HÁDANKU VYŘEŠIT SAMI, ZASTAVTE VIDEO, POKYNY JSOU V POPISKU ODPOVĚĎ ZA: 3, 2, 1...

Zprvu to vypadá, že vám chybí příliš mnoho informací. Nevíte přece, kolik ryb a kolik nádrží celkem je. A už vůbec ne, kolik ryb je v každé nádrži. Ale pak si vzpomenete na nejlepší způsob, jak porovnávat neúplné informace, na tabulku. Protože víme, že maximální počet nádrží je 13, a v sektorech Alfa a Beta vidíme šest nádrží, víme, že celkový počet nádrží musí být mezi šesti a 13.

Také víme, že v každém sektoru je jiný počet žraloků a že v žádném jich nemůže být více než sedm. Protože v sektoru Alfa jsou dva a v sektoru Beta jsou čtyři, v sektoru Gama může být jeden, tři, pět, šest nebo sedm žraloků. A co počet ohrožených ryb? Z celkového počtu 50 organismů ve všech tří sektorech víme, že nejméně sedm jsou žraloci.

Ve všech nádržích může tedy být maximálně 43 ryb. A čím více žraloků najdeme v sektoru Gama, tím méně ryb musíme zachraňovat. Pamatujete na pravidlo, že ve všech nádržích je stejný počet ryb? Proč je to důležité? Protože to znamená, že jedna z možných hodnot celkového počtu ryb musí být dělitelná jednou z možných hodnot celkového počtu nádrží. Když se podíváme do tabulky, vidíme, že jediná kombinace, u které to platí, je 39 ryb rozdělených do 13 nádrží.

V každé nádrži jsou tedy tři ryby. Hejna žraloků jsou všude kolem vás, ale vy proplujete prvními dvěma sektory a nakonec ze sektoru Gama zachráníte zbylých sedm nádrží. Zachránili jste živočišný druh a úspěšně dokončili nepřipravený ponor. Nakonec to vůbec nebyl zlý den. Pokud tedy nejste hladový žralok. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

SPOILER ALERT!

- chci se zeptat... nikde není napsáno, že by ve třetím sektoru nemohlo být žraloků 0! tudíž by bylo dohromady 11 beden po 4 rybách, tzn 44 ryb a 6 žraloků. Takže jsem to vypočítal taky dobře ne? :D

08

Odpovědět

pŕečti si podmínky

80

Odpovědět

Skoro dobře, 2- stačí?

10

Odpovědět

Trochu jiný přístup k řešení:

V každé nádrži je X ryb. V sektoru Gama je Y nádrží. V sektoru Gama může být počet žraloků pouze z množiny {1, 3, 5, 6, 7}.

V sektoru Alfa je tedy 2 + 4X živočichů, v sektoru Beta je 4 + 2X živočichů, v sektoru Gama je {1, 3, 5, 6, 7} + YX živočichů. Celkem je ve všech třech sektorech 50 živočichů. Vyřešíme tedy následující rovnici:

2 + 4X + 4 + 2X + {1, 3, 5, 6, 7} + YX = 50

6X + {1, 3, 5, 6, 7} + YX = 44
X * (6 + Y) = 44 - {1, 3, 5, 6, 7}
X * (6 + Y) = {43, 41, 39, 38, 37}

Nyní X nemůže být rovno 1 (jinak bychom měli celkem více než 13 nádrží, což je ve sporu s podmínkou), a tedy na levé straně máme složené číslo. To musí být i na straně pravé, můžeme tedy vyřadit všechna prvočísla {43, 41, 37}. Zbývají tedy možnosti {39, 38}. Řešením varianty X * (6 + Y) = 38 dostaneme opět větší počet nádrží, než dovoluje podmínka, proto zbývá poslední možnost X * (6 + Y) = 39. V sektoru Gama je 7 nádrží.

Miluju hádanky, které se dají takhle ubouchat matikou. :-)

120

Odpovědět

Kdo vyřešil tuhle úlohu za 1 minutu bez tabulky?
Já.

Kazí to trochu fakt, že jsem těch 13 nádrží náhodně tipnul a vyšlo mi to?
Možná.

130

Odpovědět

Není potřeba tabulky, ale obyčejný tabulkový software excel. Stačí zadat 3 kolonky do kterých se zadá počet zbývajících žraloků (1,3,5,6,7), nádrží (0-7) a počet ryb (?). Potom postupně zadávat čísla a sledovat, kdy součet bude 50 :D Pokud by jste si trochu hráli tak zjistíte, že to padne ve 2-1-6, 4-4-4 což nemůže být, protože tolik žraloků už je v 1. / 2. sektoru a tak výjde pouze poslední možnost 5-7-3 :D

00

Odpovědět

+HmNení potřeba ničeho než hlavy, žraloků nemůže v posledním sektoru být tolik a tolik, protože buď se rovná počtu žraloků v jiném sektoru nebo je výsledný počet ohrožených ryb prvočíslem větším jak 13, takže dojdeme k tomu, že rybek je 39 a to má už má rozklad na součin za daných podmínek, a sice 13x3.

10

Odpovědět

+TStancekTakhle většinou hádanky fungují, že stačí pouze hlava. Ale tak co už.

11

Odpovědět

+TStancekŘešil jsem to úplně stejně jako ty :-)

00

Odpovědět

Jep, 5 žraloků a 7 beden po 3 rybách... kdyby tam nebylo to prapodivný a naprosto nereálný pravidlo o různym počtu žraloků, tak by to ještě mohlo bejt 2 žraloci a 0 beden, 2 žraloci a jedna bedna, 4 žraloci a 2 bedny, nebo 4 žraloci a 4 bedny... teď si pustim ten konec, zjistim, že tam tohle všechno je a budu za blbce...

12

Odpovědět

Tohle není hádanka, ale docela jednoduchá matematická úloha. Ale nestěžuju si, konečně se mi aspoň jedna povedla vyřešit. :)

160

Odpovědět

Asi tak :D většinou nemám nervy na to to dlouho řešit, tohle bylo jednoduchý, pokud jsem neudělal nějakou hloupou chybu...
!!!SPOILER ALERT!!!
Vyšlo to sedm?

33

Odpovědět

+random guy solvingA proč to video nedokoukáš? :-)

50

Odpovědět

+XardassAby nemohl sám sebe podvádět.

00