BandiaterraGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:110
Počet zobrazení:6 586

V dnešním speciálním nedělním videu se podíváme na nádherné souostroví Bandiaterra v Indickém oceánu. Jeho černé pláže, pole levandule a Hvězdné jeskyně jsou opravdu jako z pohádky, ale na své si přijdou i milovníci historických kuriozit.

Přepis titulků

Někdy je nejlepší pustit k vedení země čtyřletou holčičku jako premiérku, zatímco státní zástupce zabalený ve fialové látce čte národní krédo. To je Bandiaterra. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, všichni, já jsem Paul Barbado a dnes se podíváme na jedinou zemi v Indickém oceánu, kde se mluví dánsky. Ale nejprve rozbor vlajky. Je to jedna ze dvou vlajek zemí, která používá fialovou.

Druhá je Dominika se svým roztomilým papouškem. Na pravé straně vlajky jsou dva fialové kruhy, které znázorňují dva hlavní ostrovy, Bandiu a Terru. Fialová značí pole tropické levandule, která na ostrovech hojně roste, a modrá je Indický oceán, který ostrovy obklopuje. Vlevo máme slovo Bandia napsané písmem kmene Bandia, jednou z mála původních afrických abeced, které se ještě dnes používají. Ale tahle země je od Afriky daleko.

Kde přesně je, zjistíme v... POLITICKÁ GEOGRAFIE Umístění Bandiaterry je vlastně skvělé, leží ve středu Indického oceánu, jihovýchodně od ostrovů Britského indickooceánského území, na půl cesty mezi nimi a australskými Kokosovými ostrovy. Zemi tvoří 11 ostrovů, ale jenom pět je obydlených. Z těch se dva podílí na mezinárodních vztazích, jsou to dva největší ostrovy: Bandia a Terra, o něco větší než Portoriko.

K tomu jsou připojená tři menší ostrovní teritoria. První je Vyaja, druhý severovýchodně od něj je Terraya a ten nejmenší je Tavrana, kde žije jenom 47 lidí. Ano, méně než 48 lidí přežívá v tom náročném terénu. Ty tři ostrovy jsou od ostatních prakticky odstřižené, ale pořád mají dohody o svrchovanosti, takže Bandiaterra jim vlastně vládne, ale jenom trochu. Je to divný. Hlavní město Øtnæuetrę leží na ostrově Bandia a je to překvapivě rychle rostoucí město, které investuje do architektury.

V 80. letech byly v Bandiateře jenom primitivní budovy a obydlí, ale když byla u pobřeží objevena ropa, vyrostly v hlavním městě první bytovky a komerční výškové domy. Ropou to v té zemi ale nekončí. Investují docela silně do turismu a využívají jedinečných míst, jaké se jinde nevidí. A o těch si promluvíme v... FYZICKÁ GEOGRAFIE Krajina Bandiaterry se nedá srovnat téměř s ničím na Zemi.

Je to sopečné souostroví jako třeba Havaj, takže má různé izolované oblasti, které jsou až děsivě krásné. Zaprvé má Bandiaterra díky sopečné půdě jako jedna z mála pláže s černým pískem. To je velké turistické lákadlo, ze kterého ostrov těží. S rostoucí populací a omezeným územím vymyslela Bandiaterra skvělou věc, používají prostor na korálových útesech a plážích k produkci vodních plodin. Bandiaterra nyní pěstuje některé z nejlepších chaluh a řas.

Tyto plodiny také tvoří velkou část stravy obyvatel Bandiaterry. Zemědělství zaměstnává asi 22 % obyvatel. Čím se ale Bandiaterra opravdu liší, jsou jejich obrovská pole vzácné tropické levandule, nejjižněji rostoucího druhu této rostliny. Ta je mnohem výraznější než její severní příbuzná a používá se na vonné oleje, extrakty a podobně. Bandiaterrská levandule je jedním z nejdražších produktů, které se odsud vyvážejí.

Dánská královna se o ní dokonce také zmínila. Královna Matylda Hannoverská prý řekla: "Mé petúnie a narcisy, ať jsou odkudkoli, však dokonalá nádhera květu Bandi, musí vždy být čistého původu z jižních moří." Také jsou v Bandiateře jedny z nejlepších jeskyní se světluškami na světě. Rozsvěcí se hlukem a první objevitelé je nazvali Hvězdné jeskyně. Ale kdo jsou skutečné hvězdy Bandiaterry? To zjistíme v... DEMOGRAFIE Bandiaterra je opravdový sociologický poklad, jedná se o jeden z mála afrických národů, který dobýval.

Lidé Bantu z východu Afriky, z dnešní Tanzanie a Keni, připluli na ostrov a osídlili ho. Ti, kteří se vydali na cestu, byli hlavně intelektuálové z kmene Bandia, kteří se od Portugalců naučili stavět evropské lodě zhruba v době, kdy Omanský sultanát zaváděl arabský obchod s otroky. V pokusu o útěk krutým Omanům došlo k masovému stěhování do...

Prakticky kamkoliv. Tak úplně nevěděli, kam vlastně plují, jen neměli rádi ten sultanát. Po měsících zastávek v přístavech konečně objevili a obydleli dva hlavní ostrovy. Ty pojmenovali Bandia a Terra, což je portugalsky země. Do dnes je většina obyvatel etnickým původem z Afriky, ale mnoho bandijských poutníků bylo smíšené rasy s portugalskou krví a měli světlejší kůži než ostatní kmeny, kvůli tomu mezi ostatní Bantu nezapadali, protože ti je viděli jako milovníky bělochů.

Populace je asi ze 79 % afro-bandická, 18 % tvoří běloši, především Danové, zbylá 3 % jsou z jižní Indie a Bengálska. Ale proč Dánové? Ukázalo se, že desetiletí po tom, co Bandiové ostrovy objevili a vytvořili trochu stabilní společnost, narazili na ostrovy Dánové. Velice je překvapilo, že našli portugalsky mluvící Afričany. Dánský objevitel Jørgen Jørgensen našel Bandiaterru cestou do Austrálie a svůj objev okamžitě oznámil králi Frederikovi VI.

Během dalšího století vycestovalo mnoho Dánů do Bandiaterry a nakonec změnili celou kulturní dynamiku země. Dánština je dokonce sekundárním jazyk těch lidí, kteří přijali i dánskou abecedu jako druhé písmo vedle toho bandijského. To je staré slabikové písmo, které má přes 80 znaků, deset různých nabodeníček a píše se jím nahoru a dolů. Někteří to písmo považovali za čínštinu, nebo tradiční mongolské písmo.

Ale na Bandiateře je nejdivnější její parlament a tři samostatné ostrovy. Ty tři ostrovy obývají Sana-Bandiové, podskupina toho kmene, která se rozhodla žít samostatně, venkovštějším stylem, daleko od moderních technologií. Pořád dovolují Bandiateře, aby nad nimi měla kontrolu a obchodovala, ale neplatí sociální pojištění ani daně a vlastně si vládnou sami. Můžete je chápat jako Amiše Bandiaterry. Vláda Bandiaterry je zvláštní, protože zvolení zástupci vládnou 9 měsíců a zbylé 3 měsíce převezme moc panovník, který má poslední slovo.

A každý rok 31. června, tedy na Den dětí, musí parlament podle zákona posadit nejmladší dítě panovníka do pozice premiéra, zatímco premiér se ten den stane státním zástupcem. Je zabalený do látky obarvené levandulí na fialovo a recituje národní krédo, které symbolizuje útěk před otroctvím a připomíná prosperitu země. Když jsme u věcí, kterým se lidé snaží uniknout...

FRIEND ZONE Bandiaterra je docela jedinečná, protože ještě dlouho po založení nebyla známá nikomu zvenčí. První kontakt byl se Srí Lankou, se kterou navázali obchodní vztahy. Ale opravdu to začalo až v 19. století, když dorazili Dánové a přivezli myšlenky, které zemi od základu změnily. Před 19. stoletím byla země zamrzlá v 15. století, zatímco zbytek světa procházel průmyslovou revolucí.

Bandiaterra si také velmi dobře rozumí se Singapurem a Austrálií, s nimiž má diplomatické vztahy už déle než jedno století. Australané také poskytli nejvíce pomoci po cyklonu Nadine v roce 1977. Nejlepší kamarád této země je ale Dánsko. Dánové byli vítaní od prvního dne a stali se blízkými obchodními i diplomatickými partnery. Je zajímavé, že Dánové Bandiaterru ani nechtěli kolonizovat pro sebe. Bylo to pro ně spíše místo pro investice a výhodné směny. Dánští migranti byli křesťané, kteří v zemi postavili první nemocnice a moderní univerzity.

A tak Bandiové rychle uvítali dánský životní styl a kulturu. Pokud jste se dostali až sem, určitě vám došlo, že Bandiaterra není skutečná, a že jsem si to celé vymyslel. Ha, napálil jsem vás! Krásného apríla, šmejdi. A teď vážně, příště bude Bahrajn. Ahoj lidi. Tohle video mě fakt bavilo, krásného apríla.

Jenom na okraj, v tom videu je na tucet tajných vzkazů, pokud je chcete najít, připojte se na patreon.com/geographynow. Dám je tam, ale musíte se stát patronem. Díky za podporu, mějte se. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (12)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

31. června, moje nervy :-D

00

Odpovědět

Neeeeee!! :D Ja uz premyslel nad dovolenou :D

200

Odpovědět

Ja už som zaplatil za letenky. :O

10

Odpovědět

Tvl a ja se tam chtel odstehovat.

221

Odpovědět

Dostal nás! :D

91

Odpovědět

Zatim asi nejlepší apríl... je tolik ostrovních mini zemiček, že bych tomu bez problémů uvěřil :D

241

Odpovědět

První apríl na který sem se dnes nachytal :D Gj. Dávám 100%

242

Odpovědět

smutne

117

Odpovědět

+v m vargasmutne je, že komentuješ každé video....

62

Odpovědět

+hahapreco

05

Odpovědět

+v m vargaLebo si kkt.

12

Odpovědět

+Bokale ja ozaj nie som tvoj tato, to ries s mamou

10