Přidat do sledovaných sérií 57
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:45
Počet zobrazení:4 000

Nejhubenější země na světě, která se přesto rozkládá na třech kontinentech. Podivné polynéské sochy, velehory, surfování nebo mořské plody. To všechno vás čeká v dnešním díle Geography Now.

Přepis titulků

Ahoj všichni. Když náhodou sníte moc chilli papriček... - A sakra, co to bylo? - Hergot, co to má bejt? To jako vážně? Všechno je v pohodě. Zajímalo by mě, kolik to mělo na Richterově škále. Kdyby tu byl někdo z Chile, určitě by to věděl. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby, vítejte v Chile, v zemi, na kterou se každý třese.

Nejdříve si rozebereme vlajku. Vlajce Chile se také říká osamělá hvězda. Je tvořena dvěma nestejnými pruhy, bílým a červeným, a modrým čtvercem v levém horním rohu, v jehož středu je jedna pěticípá hvězda. Hvězda má znázorňovat směřování k pokroku a cti, modrý čtverec oblohu a oceán, bílý pruh sněhem pokryté Andy a ten červený značí krev těch, co bojovali pro vlast. To je asi všechno. Neplést s vlajkou Texasu.

Jdeme dál. POLITICKÁ GEOGRAFIE Tohle je vážně zábava, protože žádná země nemá takové rozměry jako Chile. Leží na jihozápadním pobřeží jihoamerického kontinentu a hraničí s Argentinou, Peru a Bolívií. S 4 300 km je Chile nejdelší země světa počítáno od severu k jihu. Zároveň je jednou z nejužších zemí, průměrná šířka je 177 km. Nejširší bod u Antofagasty má jenom 356 km a nejužší u Illapel má pouhých 90 km.

Země je rozdělená na 15 regionů, každý má jméno a od severu k jihu jsou očíslované římskými číslicemi. Jedinou výjimkou je hlavní město, metropolitní region Santiago, jeho označení je RM, neboli Region Metropolitana. To číslování bývalo jednoduché, prostě odshora dolů od I do XIII, ale v roce 2006 byly dva regiony přidány, Los Ríos na jihu, číslo XIV, a Arica y Parinacota, číslo XV. Takže XV je teď nahoře a XIV mezi IX a X.

Proč je Chile neočíslovalo znova popořadě? - Netuším. - Sklapni. Proto! Hlavní město Santiago leží zhruba uprostřed země. Je to rušné město, jehož dějiny začínají v 16. století a které kombinuje neoklasicistní architekturu s moderními mrakodrapy, jako je Gran torre Santiago, věž s 64 patry, která je nejvyšší budovou Jižní Ameriky. Chile také říká, že je zemí tří světadílů, protože má na třech svá území. Jižní Amerika, Oceánie a Antarktida, ale antarktická smlouva zakazuje, aby si kdokoli Antarktidu nárokoval.

Chile má jednu ze dvou civilních osad na Antarktidě. Je to Villa las Estrellas ležící na Ostrově krále Jiřího u Antarktického poloostrova. Bydlí tam asi 150 lidí, hlavně vojáci a vědci a jejich rodiny. Populace kolísá, v zimě mají méně obyvatel, ale mají tam školu, knihovnu, malou nemocnici a poštu, která nabízí antarktické poštovní známky.

Další území Chile jsou třeba Ostrovy Juana Fernandeze, ke kterým patří ostrov Robinsona Crusoe. Ano, po tomto ostrově byla pojmenovaná ta kniha, jejíž autor na něm ztroskotal. Musím se přiznat, že moc klasiky nečtu, jenom se tady tak tvářím, aby to vypadalo, že jsem extra nóbl. Já učit zeměpis. Ostrovy neštěstí také patří Chile, ale moc tam toho není, jenom malá ranvej a námořní základna na ostrově San Felix.

A potom ostrov Sala y Gómez a Velikonoční ostrov hluboko v Tichém oceánu. Ty platí jako jihovýchodní hranice Polynésie, takže vlastně patří k Oceánii, ačkoliv jsou k břehům Chile blíž než ke zbytku Polynésie. Sala y Gómez je neobydlený, nudný a není tu o čem mluvit, ale Velikonoční ostrov je trhák. Je jako Havaj Chile. Je známý jako snad nejdivnější místo Země s petroglyfy a prastarými, nevysvětlitelnými sochami Moai, které vytvořili obyvatelé toho ostrova a které zdobí celý ostrov.

Dohromady má Chile asi 2 000 ostrovů, většina leží v jižní Patagonii, kde je to docela šílené. Ostrovy na jihu tvoří přecpaný labyrint chladných, zelených a skalnatých fjordů a kanálů, které se podobají těm těžko přístupným na západním pobřeží Kanady a Aljašky. Pokud chcete jet na jih Chile, můžete po dálnici č. 7, která ale končí u Villa O'Higgins. Ano, O'Higgins, žijí tu i Irové. Tam začínají ledová pole Patagonie a do měst na jihu Chile jako Punta Arenas nebo Puerto Williams musíte dál lodí nebo letadlem.

Pamatujete na video o Argentině? Čím jižněji v Chile jste, tím šíleněji to vypadá. Teď se podíváme na to proč. FYZICKÁ GEOGRAFIE Musíte pochopit, že Chile je na jednom z nejaktivnějších zlomů světa, Ohnivém kruhu. To znamená, že Chile je jako hlavní město zemětřesení. Největší zaznamenané zemětřesení udeřilo ve Valdivii v roce 1960 a bylo o síle 9,5 na Richterově škále.

Je zajímavé, že lidi to tam neřeší, jsou na to zvyklí a už staletí se tomu přizpůsobují. Málokdy někdo zemře a mnoho lidí dokonce pozná, kolik stupňů mělo zemětřesení, které zažili. Pokud má přes 7 stupňů, většinou i vstanou ze židle a čekají, až to přejde. Navíc má země asi 500 aktivních sopek. Jak jsme probírali ve videu o Argentině, severní část Chile zabírá poušť Atacama, což je nejsušší oblast planety.

Ačkoliv jsou oblasti na severu suché, oplývají téměř největšími zásobami mědi. Je tady 6 z 10 největších měděných dolů, takže je Chile největší výrobce mědi. Film 33 životů s Antoniem Banderasem je podle skutečného příběhu o přežití a záchraně chilských horníků, kteří byli uvězněni v roce 2010 v 60 metrech v měděném dole. Asi se na to podívám, ale je to divný, protože se tam mluví anglicky se španělským přízvukem, takže v Chile potřebují titulky k filmu o lidech z jejich země. Hollywood!

Ale super je, že každé desetiletí na Atacamě párkrát zaprší. A v tu vzácnou chvíli se celá poušť promění v rozkvetlou louku. Něco takového se děje téměř výhradně tady, na poušti Gobi nebo v Saúdské Arábii. Čím dále na jih, tím zeleněji. Většina obdělávané půdy je ve středních regionech, kde je nejlepší klima pro obilí a zeleninu. Celou východní hranici tvoří Andy, na jejichž druhé straně je Argentina. Táhnou se až úplně na jih, kde najdete ledovce Patagonie a nejchladnější oblast celého Chile.

Z toho byste byli pěkně čilí. Tato zeměpisná izolace nedala Chile jen samotu, umožnila také jeho obyvatelům vyvinout jedinečnou kulturu a přístup, které je odlišují od zbytku jihoamerických zemí. A to následovně: DEMOGRAFIE Řeknu to na rovinu, Chile je trochu jako Kalifornie Jižní Ameriky. Má něco přes 18 milionů obyvatel, asi 40 % z nich žije jen v hlavním městě. Etnicky se odhaduje, že asi 50 % populace jsou běloši, asi 40 % mestici a zbytek původní obyvatelé.

Španělština je oficiální řeč, ale to nářečí se od zbytku Jižní Ameriky docela liší. Obvykle mluví rychleji a někdy vynechávají s a d a mají spoustu nářečních slov, která jinde nenajdete. Například věci říkají "wea", místo večírek řeknou "carrete" a podle kontextu může "weón" znamenat buď kámoš, nebo pozérskej blbeček. Jak se máš, kámo? - A nebo: - Seš debil, nebo co?

Na rozdíl od Argentiny, Uruguaye a Brazílie do Chile nepřišla vlna různých evropských migrantů. V době průmyslové revoluce se tam dalo dostat buď Drakovým průlivem, což trvalo mnohem déle než zastavit na východním břehu, nebo přechodem přes Andy, což bylo ještě náročnější. Tím pádem má Chile větší koncentraci bělochů s kořeny ve Španělsku. Když jsme u toho, v jižních oblastech má tradici kultura Mapučů. Mapučové tvoří většinu domorodé populace a dlouho odolávali španělským nájezdům.

Většina mesticů v zemi jsou potomci Mapučů a dnes jich je v Chile přes 1,5 milionu. Na Velikonočním ostrově převládají Polynésané, kteří mluví vlastním jazykem, rapa nui, a v pouštích na severu můžete stále najít populaci Ajmarů a Kečuů, kteří jsou hlavně z Peru a Bolívie, která ostatně věřila, že ta země jí patří. Pořád chce přístup k moři. Jako snad nejstabilnější a nejúspěšnější země Jižní Ameriky má Chile nejvyšší ekonomickou svobodu i HDP na obyvatele v Latinské Americe. Poslední roky tu vzkvétají odvětví informatiky a programování, hlavně v Santiagu se objevují high-tech společnosti a startupy, takže je Chile takové Silicon Valley Jižní Ameriky.

Navíc je tam oblíbené surfování. Vidíte? Je to Kalifornie Jižní Ameriky. Ohledně kultury by vám řekli, že jsou takoví vyděděnci Latinské Ameriky, a to z více důvodů. Jsou známí svou obraznou poezií, za kterou dva autoři získali Nobelovu cenu. Kuchyně se region od regionu liší, ale co jim nechybí, jsou mořské plody. S tak dlouhým pobřežím na talíři vždy najdete nějaké žábry.

S jedinečným výběrem tichomořských ryb se Chilané chlubí nejlepším Ceviche světa. To se tvým sousedům možná líbit nebude, Chile. Podívejme se, co si o tobě myslí. FRIEND ZONE To je tak, během dějin mělo Chile hodně problémů jak doma, tak v zahraničí. Chile zažilo nejvíce pučů na světě, asi 40. Všechno se uklidnilo až asi v 70. letech. Navíc se Chile hádalo a válčilo se všemi svými sousedy.

Peru a Bolívie sice s Chile ze zdvořilosti obchodují, ale válka v Tichomoří je stále znatelná a obě země Chile tak úplně neodpustily. Argentina je jeho největším rivalem. Sice mají blízké obchodní styky, ale Chile pomohlo ve válce o Falklandy Británii, takže pro Argentinu je tak trochu zrádce. A o fotbalu radši nemluvit. Kvůli tomu se muselo Chile dívat o kus dál a rozšířit své diplomatické snahy. Mimo Latinskou Ameriku se Chile kamarádí s USA, Austrálií, Novým Zélandem a kupodivu i Británií.

Během australské zlaté horečky bylo Chile důležitý dovozce obilí a jídla a během let se obchod plně vyvinul. Vztahy s USA se od 80. let vyvíjely exponenciálně a v roce 2014 bylo Chile jedinou latinskoamerickou zemí s možností návštěv bez víza. Chile a UK mají historicky zvláštní vztah. Britové chtěli Chile původně dobýt, dokonce byli chvíli na straně Mapučů, protože chtěli vyhnat Španěly. Vlastně si UK na Chile vždycky myslelo, ačkoliv ho nikdy nekolonizovalo, a dodnes je to vidět v jejich diplomatických vztazích.

Ale mezi nejlepší kamarády asi patří Kolumbie a Mexiko. Ty země patří do Pacifické aliance, Kolumbijci se do Chile moc rádi stěhují, a dodávají tak té celkem chladné zemi hřejivou karibskou atmosféru. Chile je možná hubená a izolovaná země se spoustou problémů, ale když toho začne být moc, prostě to setřesou. Počkejte si, jako další přijde Čína. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jediná země na světě, která má výlety helikoptérou zdarma.

30

Odpovědět

jediná rozhodne nie, v Južnej/Strednej Amerike je to zrejme obľúbená kratochvíľa, viď seriál Narcos...

00

Odpovědět

Díky komunistobijci Pinochetovi je to hotové JA Švýcarsko. Vyhnout se bídě a zmaru socialismu eliminací pouhých cca 20000 marxistů, to je chválihodné. Přes 18000000 lidí bylo zachráněno. Tomu říkám pozitivní skóre.

81

Odpovědět

A co podpora USA, která za demokratickou vládu dosadila Chillského diktátora, který povraždil tisíce chillanů?
(Augusto Pinochet)

27

Odpovědět

a? USA nepresadzuje záujmy demokracie, keďže nič také neexistuje... USA, tak ako všetky krajiny na svete, presadzujú vlastné záujmy. A ak je v záujme vykopať komančov z krajiny, tak sa to proste spraví...

81

Odpovědět

+ehmVážně?

A můžeš mí napovědět zemi, ve které se to _prostě spravilo_? Možná i čeští "modří" politici za dva, tři roky pochopí, že USA vlastně nepotřebujeme

28

Odpovědět

nebyť Pinocheta, socialistická vláda Salvadora Allendeho spraví z Chile druhú Venezuelu o 40 rokov skôr, nehovoriac o praktikách komunistov vo vyvražďovaní oponentov. Takže nakoniec by bolo vyvraždených trikrát toľko Chilanov a ekonomika úplne v p****i...

00