Dominikánská republikaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:3 673

Nejnavštěvovanější země Karibiku, která se pyšní prvním trvalým evropským sídlem na západní polokouli a prý možná i ostatky Kryštofa Kolumba. Kromě toho nás čeká třeba správná karibská příroda nebo skvělí hráči baseballu.

Přepis titulků

Ahoj, pokud jste nikdy neslyšeli Dominičana, pro Španěly zní Dominičané asi takhle. Vítejte u DR. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Z oblasti Karibiku musíte znát DR, tady toho tolik začalo a zcela to změnilo západní svět. To není málo, tak jdeme na to. POLITICKÁ GEOGRAFIE Kryštof Kolumbus sice nejdřív připlul na Bahamy, ale v DR začala evropská kolonizace západní polokoule.

DR leží ve Velkých Antilách v oblasti Karibiku a zabírá 2/3 ostrova Hispaniola, o který se dělí s Haiti na západě. Ten ostrov leží jihovýchodně od Kuby, na východ od Jamajky a naproti Portoriku. Země je rozdělená na 31 provincií a hlavní město Santo Domingo najdete na jižní straně ostrova. Tvoří vlastní správní jednotku. K ostrovu patří ostrůvky kolem pobřeží, mezi největšími jsou Isla Beata, Catalina a Saona, kde je hodně hvězdic.

Všechny leží u jižního pobřeží. Územím i populací je DR druhá největší země Karibiku a je z celé oblasti nejvíce navštěvovaná. Bohužel, jen Kalypsó a karneval nestačí. Než přijel Kolumbus, bydleli tu hlavně Taínové rozdělení na 5 klanů, tedy cacicazgos. Byly to Marien, Magua, Maguana, Jaragua a Higuey. DR se rozkládá na území všech klanů, Haiti patří jen části území Marien a Jaragua. Vrátíme se k Santo Domingo.

To město je naprosto zásadní pro identitu DR i západního světa, tady toho začalo tolik. Založil ho bratr Kryštofa Kolumba, Bartoloměj. Santo Domingo bylo úplně prvním trvalým evropským sídlem v Americe. Dobrej pokus s Vinlandem, body za snahu. První nemocnice, katedrála, klášter, univerzita, kanalizace, pevnost a dokonce hrad byly postaveny zde. Santo Domingo taky tvrdí, že je místem posledního odpočinku Kryštofa Kolumba, ale Španělé nesouhlasí.

Je to asi takhle: Dobře, DR, Kryštof Kolumbus umřel a chtěl být pohřben v Santo Domingo, posíláme tělo. Díky! Asi o 400 let později. - No, ukázalo se, že to tělo už nemáš. - Cože?! Mám, je přímo tady. Když přišlo to s tou Francií, přestěhovali jsme ho na Kubu, ale pak byla válka s Američanama, tak jsme ho vzali do Sevilly. Jo, ale nejspíš jsme ti dali špatné tělo. To naše má i těžkou artritidu, - jako měl Kolumbus před smrtí.

- Jasně, ale DNA naší mrtvoly - je podobná DNA jeho bratrů. - Lháři! Že je to nejnavštěvovanější země Karibiku, má své důvody, třeba hnedka ty přírodní divy, které nabízí. Přechod! FYZICKÁ GEOGRAFIE Dominikánská republika se svou krajinou rozhodně nabízí správný karibský zážitek. Vévodí jí čtyři pohoří, dvě Cordieras – Septentrional a Central – a dvě Sierras – de Neiba a de Bahoruco. Cordiera Central je z nich nejvyšší a má nejvyšší vrchol celého Karibiku, více než 3000metrový Pico Duarte.

DR má navíc i nejnižší bod Karibiku, Enriquillo, slané jezero ležící mezi oběma Sierras. Je to semiaridní oblast, kde najdete i kaktusy. Mezi oběma Cordieras leží údolí Cibao, nejúrodnější oblast DR, kde je nejvíce farem a polí. Dále na východ je Costanza, nejchladnější oblast, kde v zimě občas i sněží. Jinak všechny přírodní divy bychom nestihli, tak jenom vyjmenuju některé doporučené našimi fanoušky. Jeskyně Tres Ojos, duny v Baní, pláže Bahía de las Águillas, národní park Los Haitises, vodopády Danajaqua, pláže Jarabacoa a Punta Cana, to je jasný, Cueva de las Maravillas a to je asi všechno.

Zapomněl jsi na oblast Samana, kde najdeš velryby a tak. Jo, oblast Samana, kde najdete velryby a tak. Jídlo se tu snadno pěstuje, 80 % území je vhodné pro zemědělství, které zaměstnává asi 70 % obyvatel. Ale více se vyváží textil a plastové výrobky. Průmysl a těžba v minulých desetiletích výrazně vzrostly. Celkově je sice DR rušná a uspěchaná, ale také dost zelená.

Na hranici s Haiti je jasně vidět, kdo se o svou polovinu stará lépe. DR, už jsi toho tolik dokázala, teď zjistíme, kdo vlastně jsi. DEMOGRAFIE Tahle část videa je trochu choulostivá. U obyvatelstva hraje totiž DR podle vlastních pravidel, která se pokusíme pochopit. Žije tu asi 10 milionů obyvatel a DR jako první přivážela Afričany jako otroky do Nového světa. Teď musíme zmínit citlivé téma identity. Kvůli tolika známým Dominičanům si většinou lidé obyvatele DR představí jako černocha.

A ano, většina populace má nějaký podíl afrických předků, ale není to tak snadné. V USA a jinde v západním světě se řídíme podle pravidla jedné kapky. Pokud máte v sobě jen trochu černošství, jste černoši. Ale v DR, pokud máte v sobě trochu černošství, jste indios. Trochu jako ve videu o Brazílii, tolik místních jsou míšenci, takže si vytvořili vlastní rasu, které říkají indio. Patří k ní celá škála odstínů kůže.

Jinak v zemi žije asi 73 % míšenců, 16 % bělochů a zbytek se považuje za černochy, plus mají malou skupinu Asiatů a původních obyvatel. Mnoho obyvatel překvapí, když je v USA považují za černochy, protože v jejich zemi jim tak neříkají. Svůj smíšený původ přijímají a neradi jsou zařazeni pouze do jedné přihrádky. Ke kultuře: Dominičané mají v Latinské Americe pověst, že velice rychle mluví, skoro stejně rychle jako Chilané. Také mají velkou zásobu vlastního slangu, například: "nezájem", "slučka", "spousta", "přítel/kyně" a potom hodně popisné fráze.

Jako ve Venezuele používají slovo "vaina", to může znamenat cokoliv, používá se jako výplňkové slovo. Jinak ty typické aspekty kultury tu jsou hluboce zakořeněné. Například národní tance merengue a bachata, ty mají v DR v krvi i vozíčkáři. Baseball je nepopulárnější sport a prý ho přinesli v 19. století američtí mariňáci a od té doby je to národní koníček. Dominičtí hráči jsou v USA velmi žádaní.

Portoriko nad tím jen kroutí hlavou, vysvětlíme si proč. FRIEND ZONE DR je bezpochyby mezi předními hráči v Karibiku, takže jsou v diplomacii velmi aktivní. V Karibském společenství je DR trochu jako Gandalf na zasedání hobití rady. Člověk by čekal, že je členem, ale vlastně tam DR tak úplně nepatří. Je pouhým pozorovatelem, ale užívá si to, sedí stranou, sleduje a podporuje své bratrance, když domlouvají finanční politiku a vyměňují pověření.

Chválí je: "Skvělá práce, chlapci, do toho!" A pak je tu Haiti. Když to zkrátím, po získání nezávislosti se chtěla DR přidat k Velké Kolumbii, Haiti to zatrhlo a obsadilo celý ostrov. 22 let to bylo dost ošklivé, DR se bránila, pak přišel Trujillo a... Nechci říct, že byl Hitler Karibiku, ale... No, posuďte to sami. Od té doby mají ty dvě země občasné výměny názorů. Mnoho Haiťanů nelegálně překračuje hranice kvůli práci a DR pomalu přestává bavit tyhle záležitosti řešit.

Přesto spolu stále dobře obchodují. Vlastně musí spolupracovat, protože ten ostrov sdílí. USA a Španělsko byly vždy velmi blízcí přátelé DR. USA je největší obchodní partner a velký sponzor místního rozvoje. V DR žije přes 100 000 Američanů, často s dvojím občanstvím, a v USA najdete přes milion Dominičanů, nejčastěji v severovýchodních státech a na Floridě. Španělsko je taková jejich vlast, dodnes udržují blízké vztahy. Podepsali mnoho smluv a dohod a obě strany milují vzájemné návštěvy.

Ale za úplně nejlepší kamarády, jak jsme už zmiňovali, považují Kubu a území USA Portoriko, které většinou funguje jako samostatný stát. Je to latinskoamerická trojka Karibiku, tři mušketýři. I kdyby někdo z nich měl strašné problémy, drželi by při sobě jako nejlepší kamarádi. Ale nebavte se s lidmi z Portorika o merengue a mofongo. Kamarád nekamarád, DR by si podali, kdyby se v tom nad ně povyšovala. V DR se začal převratně měnit Nový svět, celá západní polokoule, jsou takovým kmotrem Karibiku, a jakmile sem přijedete, přijde mnoho nabídek, které nemůžete odmítnout.

Počkejte si, příště bude Východní Timor, nezapomeňte, jde o anglické názvy. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Pred 2 lety jsem mel to stesti navstivit DR. Nadhera ale i enormni chudoba. Tamni lide naprosto srdecni a vdecny i za to malo co maji. Tim myslim, ze maji povetsinou na vesnicich domy splacane z plechu a svoje policko. Bylo mi lito deti, kdy byly vdecny za lizatko nebo za bonbony. Jinak doplnim, fotka vodopadu je 3 Limos. Zazili a prezili jsme tam v dubnu hurikan Maria, zaplat panbuh sme byli na Boca Chica, a i pres to nadherna krajina, uzasny lidi a skvely vliv Mexicke a Venezuelske gastronomie. Kdo muze at razi, je to raj

00