Toto video je dočasně nedostupné.
57
Po Severní Koreji, která se tu objevila minulý týden, přichází tentokrát ta Jižní. A protože Barby má k této zemi osobní vztah, čeká nás speciální epizoda se zvláštním hostem, tradičním receptem, a dokonce tradiční hudbou na závěr.
Přepis titulků
Ahoj všichni.
Dnes máme speciálního hosta, mou mámu!
Pojď, mami. - Mami, představ se.
- Ahoj, jsem Paulova máma. To je všechno? Dostali jsme se k poslední zemi
spojené s mým původem, tak jsem si řekl,
že k videu přizvu mámu. Určitě ji budete mít rádi.
A když ne, prostě vás zabiju. Je čas učit se zeměpis – teď!
Ano, moje máma mluví anglicky, ale nejspíš spolu ve videu budeme mluvit konglicky. A moje korejština je na úrovni pětiletýho dítěte s usmaženým mozkem. Ale nevadí. Tahle epizoda bude úplná chapssal-tteok. Jdeme na to. POLITICKÁ GEOGRAFIE Pokud jste ještě neviděli video o Severní Koreji, radši se podívejte, je tam kontext k tomuhle.
Jižní Korea tvoří jižní polovinu Korejského poloostrova ve východní Asii. Kolem ní je Žluté moře, záliv Gyeonggi, průliv Jeju a Korejský průliv u ostrova Cušima. A tohle. Pozor, jak tomu říkáte. Pro Čínu a Koreu je to Východní moře, ale pro Japonsko to je Japonské moře. Země je rozdělená na 8 provincií, 6 samostatných metropolí, jednu provincii se samosprávou – ostrov Čedžu – a hlavní město Soul s titulem zvláštního města, také samostatná jednotka.
A tohle je divný: autonomní město Sedžong. V roce 2007 si vláda řekla: "Sakra, v Soulu je moc lidí." Jo, žije tu polovina obyvatel, musíme někoho vystěhovat. Dobrý nápad, ale jak je k tomu přinutíme? Přesuneme vládní budovy a uděláme druhé hlavní město. Tím je namotivujeme.
V Brazílii to šlo. Super, ale nejdřív vláda. Takže teď má Jižní Korea vlastně dvě hlavní města. Za mě to bylo jenom 8 provincií plus Čedžu a Soul byl hlavní město. Koreo, proč to musíš tak komplikovat? Jižní Korea také spravuje na 3 500 ostrovů u svých břehů, největší z nich je Čedžu, což je vlastně korejská Havaj. Kdyby celá Jižní Korea byla ostrov, podivně by tvarem připomínala Irsko. Jak jsem říkal v předchozím videu, Jižní Koreu dělí na severu od KLDR demilitarizovaná zóna, kterou neustále hlídají více než 2 miliony osob.
Navíc se ví o čtyřech tunelech, které byly pod hranicí postaveny. Včetně toho, čemu Jižní Korea říká "třetí tunel agrese". V roce 1978 to bylo takhle: Co to sakra...? Proč je tady tunel? Ale ne. Hej, OSN, tohle je napadení. - Ne, to je uhelný důl. - Tady žádné uhlí není, jenom žula a vyvřeliny.
A co ty další tři tunely, které jsme objevili? Samozřejmě jsme hledali uhlí jinde, protože tady žádné nebylo. Dneska je to dobře hlídaná turistická atrakce. Je podezření na dalších 20 tunelů, ale informace o tom jsou tajné. V Jižní Koreji je 11 UNESCO památek: Mohyly Baekje, tyhle dolmeny, palác Čchangdokkung, historická vesnice Kjongdžu, chrám Hein-sa, tradiční vesnice Andong, pevnost Hwasong, svatyně Čongmjo, opevněné město Namhansanseong, královské hrobky dynastie Čoson a chrám Pulguksa.
Další zajímavá místa jsou například Everland, největší zábavní park Koreje, a Lotte World, největší indoorový zábavní park světa, palác Kjonbokun, Seoul Tower, válečný pomník, věž v Lotte World, nejvyšší budova Koreje a 5. na světě, národní muzeum, trhy v Dong daemun, rybí trh v Pusanu, arboretum v Tengu, termální prameny ve Wondžu.
Mami, jaké místo v Koreji máš nejradši? Možná byste mohli jet k hoře Soraksan, moc zajímavé místo, podívejte se tam. Ten seznam je nekonečný. Tak jako v Japonsku je tu příliš mnoho zajímavých míst. Želbohu, musíme jít dál. FYZICKÁ GEOGRAFIE V Jižní Koreji zjistíte, že příroda je tam velmi malebná.
Teda když přehlédnete ty moderní bytovky. Korea je bezpečně uložená na krotké Amurské desce, takže Čína a Japonsko odnesou většinu zemětřesení a tajfunů. A tak Korea nezažívá moc přírodních katastrof. Kolem 80 % země je hornatých, se Severní Koreou se dělí o pohoří Tchebek a nejdelší řeka je Nakdong. Ta teče z tohoto pohoří kolem Pusanu až do Východního moře.
Nemají moc velkých jezer. Největší je Čchungdžu, které je ale přehrada. Horu Pektusan má KLDR, a tak je nejvyšší hora Jižní Koreje Halla-san, štítová sopka, která byla naposledy aktivní před asi 1000 lety. To Čedžu odlišuje od zbytku Koreje. Nabízí známé lávové tunely, Sunrise Peak nebo pláž dračích hlav. V Porjongu jsou známé záplavy bláta a s nimi spojený festival se 2 miliony účastníků.
Boseong je známý čajovými plantážemi. Ale léta jsou tu hrozně vlhká a plná komárů. Mami, víš, když jsem byl malý, jak jsem kempoval u lesů v Yeongdongu a bylo to příšerný? Koupal jsem se v řece a čistil si u ní zuby. A záchody byly jenom díry v zemi. Jo, pamatuju si to. Nikdy jsem tam nebyla, ale slyšela jsem o tom hrozné věci. Každý rok na přelomu zimy a jara přijde Hwang Sa, období žlutého prachu.
Prudký vítr odnáší částečky prachu z pouště Gobi a ty pokryjí celou východní Čínu a obě Koreje. Někdy i Japonsko a části Ruska. Kvůli tomu nosí každý rok tolik Asiatů ty chirurgické roušky. V minulé epizodě jsem mluvil o různých tradičních jídlech. To nebudu opakovat. Ale kimčchi je národní jídlo. A proto vás moje máma naučí, jak připravit kimčchi. Nechte zelí namočené ve slané vodě, během toho připravte omáčku.
Paprika, nakrájený česnek, drcený zázvor, cukr a rybí omáčka. Vše smíchejte. Vyndejte zelí a opláchněte ho. Rozkrájejte na kousky, smíchejte s omáčkou. Jezte čerstvé, nebo nechte pro kyselejší chuť několik dní uležet. To kyselé je moc dobré. Nezapomeňte, že je spousta druhů kimčchi, ale zelné je nejoblíbenější. Já mám nejradši to z ředkve.
A ty, mami? Když jsem byla malá, dělala moje babička bílé kimčchi. To jsem měla nejradši. - To je bez papriky, že jo? - Ano, je to totéž, ale bez papriky. Jo, to je dobrý. Jídlo, které rádi dělají v Jižní Koreji, ale ne v Severní, je san-nakji. Živá, svíjící se chobotnice s ostrou omáčkou. Taky jedí živé rypohlavce, ale proti některým částem Číny je tohle neškodný.
Obecně je Jižní Korea zaměřená na technologie. Z největších společností to jsou třeba LG, Lotte, SK Group, Daewoo, Hanjin, Kia a to nejlepší na závěr: Samsung a Hyundai. Jižní Korea je 5. největší exportér na světě. Ze zemí G20 má největší přebytek rozpočtu. Je 8. na světě a 1. v Asii, co se týče průměrného příjmu domácností. Má nejvyšší úvěrové hodnocení z celé východní Asie.
Od roku 2015 má titul největšího výrobce lodí s produkcí asi 2 miliony tun, tedy 41 % světové výroby. Navíc v roce 2015 se stala první zemí, která zcela přešla k vysokorychlostnímu internetu. Jižní Korea bere technologie velice vážně a to se odráží v každodenním životě. Mají dokonce ve vězení vlastní robotické hlídače. A s tím se pustíme do: DEMOGRAFIE Korejci jsou jako houby.
Když vidí něco, co se jim líbí, sledují to, napodobují, zapamatují si to, reprodukují to, zvládnou to a jsou tím posedlí. To může být dobré i špatné, podle toho, o co jde. Jižní Korea má 51 milionů obyvatel a má největší procento dospělých ve věku 25–34 let s vysokoškolským vzděláním. Země je téměř úplně homogenní, asi 96 % obyvatel jsou etničtí Korejci. Zbylá 4 % tvoří cizinci, především Číňané, Američané a Vietnamci.
Používají jihokorejský Won jako měnu, klasickou evropskou zásuvku a jezdí po pravé straně silnice. Asi ani nemusím vysvětlovat, jak moc se Jihokorejci liší od svých severních bratrů. Průměrně jsou Jihokorejci asi o 5 centimetrů vyšší, díky přístupu ke zdravější a pestřejší stravě. V Jižní Koreji se mluví korejsky. Korejština není příbuzná s žádnou jinou řečí, ačkoliv Japonština je prý možná hodně vzdálený bratranec, a má i zvláštní písmo.
V 15. století si Sedžong Veliký řekl: "Mám plný zuby čínských znaků, jsou moc těžký. Nemůžeme udělat nový?" A udělali. Hangul, pro Severokorejce Čosongul, je fonetická abeceda, která se hodně snadno učí. Trvá to asi hodinu se ji naučit. Tohle písmeno je N, tohle je A a tak dále.
Ale Hangul je jediná abeceda, která používá slabičné shluky. Takže při psaní vlastně splácnete 2 nebo 3 písmena do jedné krabice, ve které jsou buď dvě nahoře a jedno dole, nebo tři pod sebou. Třeba slovo noha je "bal". Takže napíšete B, vedle toho A a pod to L. A to je celé. Asi 90 % psaní je cpaní do krabic. Ale mluvit korejsky je hotová noční můra. Gramatika je pozpátku, jsou tam ukazatele podmětu a přivlastňovací předpony, zdvořilostní stupně.
Mami, jaká je moje korejština? Co si o ní myslíš? Co to ***? Mluvíš jako batole. O rané historii Korejského poloostrova jsem mluvil v předchozím videu, tak se na to podívejte. Po korejské válce se ty dvě Koreje od sebe drasticky vzdálily. Na rozdíl od severu se Jižní Korea stala demokratickou, prezidentskou republikou s kapitalistickou ekonomikou, tedy volným trhem, který podporuje soutěživý soukromý sektor.
To jim hodně pomohlo. Dnes jsou jedním ze 4 asijských tygrů spolu s Hongkongem, Singapurem a Tchaj-wanem. Jejich ekonomika rostla za posledních 30 let aspoň o 10 % ročně. Ve videu o Německu jsme mluvili o "Wirtschaftswunder". Tohle je to samé. Po válce začali fakt tvrdě pracovat. Najděte si Zázrak na řece Han. Po válce většina Američanů odešla, ale nechali si vojenské základny třeba v Kjonggi, kde se narodil můj táta, a v Tegu, kde se narodila moje máma.
Jižní Korea je místo, kde vítají budoucnost, ale minulost úplně neopouští. Mají tradiční tance s maskami Cheo vongmu a Tal Chum. Když máte štěstí, v některých oblastech uvidíte tanec s dlouhými pentlemi, provazovou akrobacii a akrobacii Namsa dang, při které lidé vyskakují pomocí houpaček. A tradiční chraplavý zpěv Pansori nikdy nevyšel z módy.
Většinou je doprovázený těmito bubny. Buk, že jo, mami? - A jak se říká tomuhle? - Jangu. Taekwondo a Hapkido jsou národní bojová umění, ve kterých Jižní Korea na olympiádě exceluje. Většina Korejců se za život naučí aspoň trochu Taekwonda. Já jsem se to učil jako dítě a ty taky, mami, viď? - Ano, když jsem byla na střední. - A tys byla jediná holka ve třídě, ne? - Kolik tam bylo kluků?
- 50 nebo 60. - K jakému pásku ses dostala? - K černému. Jo, takže moje máma může zabít vaši mámu. Proč bych to dělala? Jižní Korea má také brannou povinnost. Všichni muži musí na vojnu asi na 2 roky někdy ve věku mezi 18 a 35 lety. Ženy se mohou dobrovolně přihlásit. Většina Korejců má stále tradiční korejský svatební obřad. K tomu patří i to, že rodina a přátelé nevěsty ženichovi zbijí nohy.
Mami, proč to dělají? Proč mu během svatby zbijí nohy? Možná ho trestají za to, že jim bere dceru? Takže je to trest do budoucnosti. Za tu bolest, kterou jim teprve způsobí. Jen na okraj, lidé se většinou snaží nebrat si někoho, kdo má stejné příjmení. Jenže asi polovina obyvatel má jenom 3 příjmení – Kim, Lee a Park. Je těžké odhadnout přesná čísla, ale asi třetina země se hlásí ke křesťanství, většinou k protestantismu.
Potom je tam docela hodně buddhistů, možná 20 %. Zbytek prý tak nějak následuje tradiční korejský konfucianismus, domorodý šamanismus, nebo nemají náboženské vyznání. Jižní Korea posílá hned po USA nejvíce křesťanských misionářů za hranice. Když pomineme tradice, Korejci kradmo vpluli do moderního světa. Jižní Korea má dnes obrovský průmysl e-sportů. A hráči jsou celebrity, vydělávají miliony. To přináší i problémy.
Jsou případy lidí, kteří zemřeli, protože hráli non-stop, nebo někoho zabili, nebo zanedbávali své děti kvůli hrám. A to kvůli takovým, kde vychováváte virtuální dítě. To se vážně stalo, najděte si to. Korejci milují své karaoke a lázně, kde můžete někdy i přespat. Ale většinou nenosí ručníky a chodí v lázních nazí. Ten styl se mi líbí.
Jihokorejci prý mají největší podíl plastických operací na obyvatele, asi 20 na 1000 obyvatel. Nejoblíbenější, hlavně u žen, je operace očního víčka, při které se k němu přidá záhyb, je to prý atraktivnější. Rodiče dokonce dávají dcerám tu operaci k maturitě. Mami, proč si korejské holky myslí, že je ta operace zkrášlí? Ty si to nemyslíš? Trochu, ale říkám si, když budou mít děti, ty budou mít to víčko jednoduché, takže se ta operace bude pořád opakovat.
Ale jak si lidé představují krásu se mění. Jo, ale genetiku nezměníš. Další kontroverzní věc: Jižní Korea je většinou mezi prvními 10, nebo dokonce 5 zeměmi s nejvíce sebevraždami. Čest je tak důležitá, že lidé mají pocit, že nesplňují očekávání společnosti. Žáci zažívají téměř největší stres na světě, mnoho jich chodí po škole do Hakwonu, což je škola, kam můžete jít po škole pro více školy.
Ta končí asi v 10 večer, žáci skoro vůbec nespí. A nakonec, bohužel, Korejci někdy trochu diskriminují nekorejce. Je to homogenní země, ve které před 20. stoletím nebyly menšiny, takže se tu objevují rasistická zobrazení některých skupin lidí, která nikomu moc nevadí. Někdy se objevují i cedule "žádné cizince".
Už se od toho pomalu vzdalují, ale ještě to tam je. Tak rád bych mluvil o tolika dalších věcech. Třeba korejský systém počítání věku, používání krevních skupin jako horoskopu, korejské oslavy díkůvzdání a Nového roku, stále žijící dědic původního císaře, potápěčky na Čedžu, národní píseň Arirang, kterou zná každý, K-pop a K-seriály, které zaplavily svět. K těm seriálům jsou většinou příšerné titulky a reklamní přestávky jsou taky děsné.
Boty Bob Saget Coffee jsou velmi pohodlné. Kupte si je teď, vy oslí ksichty! Někteří známí Korejci jsou například: Herci jako například: Současní k-popoví umělci jako: Spousta Američanů s korejským původem je také hodně známá. Třeba: A je jich mnohem víc. Jižní Korea se změnila z poválečné ruiny na světově uznávanou velmoc.
A to především díky mezinárodním vztahům. Tím se dostáváme k poslední části: FREIND ZONE Jižní Korea se musela prosadit nejen mezi svými sousedy, ale hlavně proti svým bratrům, aby ukázali, že mohou být víc než političtí oponenti. Jižní Korea má skvělé vztahy s EU, jsou 2. největší vývozní partner, turismus od 80.
a 90. let prudce vzrostl a mnoho Korejců tam studuje. Japonsko je jejich nejlepší přítel-nepřítel. Ačkoliv si Korejci užili porážku Japonska po 2. válce, brzy měli sami problémy s Korejskou válkou. Po té válce se Japonsko spřátelilo s jihem a jejich vztahy se od té doby zlepšily. Korejci se nemohou nabažit japonského anime a J-popu a mají rádi jejich kulturu i kuchyni. Také tu tvoří největší skupinu turistů.
S Filipínami se přátelili i před rozdělením. Dokonce odsud přišly na pomoc expediční jednotky proti invazím ze severu, a když se potká Filipínec a Korejec, okamžitě si dobře rozumí. - Proč myslíte, že jsem najal Kena? - Díky, kámo. - Jo, seš v pohodě. - Takže můžu být ve videu o Filipínách? Jo, pokud se ti podaří to video sestříhat včas a neflákat se! K blízkým přátelům by Korejci asi počítali Čínu a trochu USA. V obou zemích jsou největší skupiny Korejců, asi 2,5 milionu, a obě jsou velcí obchodní partneři.
Čína funguje jako prostředník mezi Jižní a Severní Koreou a trpěli společně během okupace Japonským císařstvím, kdy museli mluvit japonsky a vzdát se svých zvyků na asi 30 let. Jako máma mojí mámy, moje babička. Neříkala jsi, že tvoje máma mluvila japonsky s tvým otčímem? Jo, mluvili spolu japonsky pořád, když jsem byla malá. Byli vychovaní v době, kdy Japonsko okupovalo Koreu.
- Ale s tebou japonsky nemluvili? - Neumím japonsky, bylo to tajemství. - Bylo to tajemství? - Jo, před dětmi. - Trochu jako s Korejštinou přede mnou? - Něco takového. - Tajná řeč. - Je to hodně užitečné. Spojené státy hrály velkou roli v Korejské válce a mají smlouvu o vzájemné pomoci, útok na Jižní Koreu by vyvolal okamžitou reakci USA. A v zemi jsou samozřejmě pořád americké základny, což přináší protiamerické protesty, protože moc nevěří prezidentům USA.
Ale Barack Obama řekl: "Jižní Korea patří mezi nejbližší spojence a největší přátele USA." Protože toho měli mnoho společného. Severní Koreu vidí jako tvrdohlavého bratra, který chce dokázat, že má pravdu, ale prohrál už před 70 lety. Chtějí se sjednotit, ale jeden muž stojí v cestě. Jihokorejci se snaží propašovat do KLDR propagandu v podobě DVD, flash disků, dárků a podobně pomocí balónů.
Podle nich je cesta ke sjednocení ukázat Severokorejcům, jak skvělý je okolní svět. Ačkoliv minula tisíciletí království a říší, většina světových dějin Jižní Koreje začíná po Korejské válce. Tento malý poloostrov si zajistil neuvěřitelné uznání v tak krátkém čase. Doufejme, že budoucnost přinese ještě více světla. Děkuji, mami, za pomoc s touhle epizodou.
- Děkuju za pozvání. Moc si toho cením. - Vážně? Nebo to jen tak říkáš? Jako další přijde Kyrgyzstán. VĚNOVÁNO TÁTOVI Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Ano, moje máma mluví anglicky, ale nejspíš spolu ve videu budeme mluvit konglicky. A moje korejština je na úrovni pětiletýho dítěte s usmaženým mozkem. Ale nevadí. Tahle epizoda bude úplná chapssal-tteok. Jdeme na to. POLITICKÁ GEOGRAFIE Pokud jste ještě neviděli video o Severní Koreji, radši se podívejte, je tam kontext k tomuhle.
Jižní Korea tvoří jižní polovinu Korejského poloostrova ve východní Asii. Kolem ní je Žluté moře, záliv Gyeonggi, průliv Jeju a Korejský průliv u ostrova Cušima. A tohle. Pozor, jak tomu říkáte. Pro Čínu a Koreu je to Východní moře, ale pro Japonsko to je Japonské moře. Země je rozdělená na 8 provincií, 6 samostatných metropolí, jednu provincii se samosprávou – ostrov Čedžu – a hlavní město Soul s titulem zvláštního města, také samostatná jednotka.
A tohle je divný: autonomní město Sedžong. V roce 2007 si vláda řekla: "Sakra, v Soulu je moc lidí." Jo, žije tu polovina obyvatel, musíme někoho vystěhovat. Dobrý nápad, ale jak je k tomu přinutíme? Přesuneme vládní budovy a uděláme druhé hlavní město. Tím je namotivujeme.
V Brazílii to šlo. Super, ale nejdřív vláda. Takže teď má Jižní Korea vlastně dvě hlavní města. Za mě to bylo jenom 8 provincií plus Čedžu a Soul byl hlavní město. Koreo, proč to musíš tak komplikovat? Jižní Korea také spravuje na 3 500 ostrovů u svých břehů, největší z nich je Čedžu, což je vlastně korejská Havaj. Kdyby celá Jižní Korea byla ostrov, podivně by tvarem připomínala Irsko. Jak jsem říkal v předchozím videu, Jižní Koreu dělí na severu od KLDR demilitarizovaná zóna, kterou neustále hlídají více než 2 miliony osob.
Navíc se ví o čtyřech tunelech, které byly pod hranicí postaveny. Včetně toho, čemu Jižní Korea říká "třetí tunel agrese". V roce 1978 to bylo takhle: Co to sakra...? Proč je tady tunel? Ale ne. Hej, OSN, tohle je napadení. - Ne, to je uhelný důl. - Tady žádné uhlí není, jenom žula a vyvřeliny.
A co ty další tři tunely, které jsme objevili? Samozřejmě jsme hledali uhlí jinde, protože tady žádné nebylo. Dneska je to dobře hlídaná turistická atrakce. Je podezření na dalších 20 tunelů, ale informace o tom jsou tajné. V Jižní Koreji je 11 UNESCO památek: Mohyly Baekje, tyhle dolmeny, palác Čchangdokkung, historická vesnice Kjongdžu, chrám Hein-sa, tradiční vesnice Andong, pevnost Hwasong, svatyně Čongmjo, opevněné město Namhansanseong, královské hrobky dynastie Čoson a chrám Pulguksa.
Další zajímavá místa jsou například Everland, největší zábavní park Koreje, a Lotte World, největší indoorový zábavní park světa, palác Kjonbokun, Seoul Tower, válečný pomník, věž v Lotte World, nejvyšší budova Koreje a 5. na světě, národní muzeum, trhy v Dong daemun, rybí trh v Pusanu, arboretum v Tengu, termální prameny ve Wondžu.
Mami, jaké místo v Koreji máš nejradši? Možná byste mohli jet k hoře Soraksan, moc zajímavé místo, podívejte se tam. Ten seznam je nekonečný. Tak jako v Japonsku je tu příliš mnoho zajímavých míst. Želbohu, musíme jít dál. FYZICKÁ GEOGRAFIE V Jižní Koreji zjistíte, že příroda je tam velmi malebná.
Teda když přehlédnete ty moderní bytovky. Korea je bezpečně uložená na krotké Amurské desce, takže Čína a Japonsko odnesou většinu zemětřesení a tajfunů. A tak Korea nezažívá moc přírodních katastrof. Kolem 80 % země je hornatých, se Severní Koreou se dělí o pohoří Tchebek a nejdelší řeka je Nakdong. Ta teče z tohoto pohoří kolem Pusanu až do Východního moře.
Nemají moc velkých jezer. Největší je Čchungdžu, které je ale přehrada. Horu Pektusan má KLDR, a tak je nejvyšší hora Jižní Koreje Halla-san, štítová sopka, která byla naposledy aktivní před asi 1000 lety. To Čedžu odlišuje od zbytku Koreje. Nabízí známé lávové tunely, Sunrise Peak nebo pláž dračích hlav. V Porjongu jsou známé záplavy bláta a s nimi spojený festival se 2 miliony účastníků.
Boseong je známý čajovými plantážemi. Ale léta jsou tu hrozně vlhká a plná komárů. Mami, víš, když jsem byl malý, jak jsem kempoval u lesů v Yeongdongu a bylo to příšerný? Koupal jsem se v řece a čistil si u ní zuby. A záchody byly jenom díry v zemi. Jo, pamatuju si to. Nikdy jsem tam nebyla, ale slyšela jsem o tom hrozné věci. Každý rok na přelomu zimy a jara přijde Hwang Sa, období žlutého prachu.
Prudký vítr odnáší částečky prachu z pouště Gobi a ty pokryjí celou východní Čínu a obě Koreje. Někdy i Japonsko a části Ruska. Kvůli tomu nosí každý rok tolik Asiatů ty chirurgické roušky. V minulé epizodě jsem mluvil o různých tradičních jídlech. To nebudu opakovat. Ale kimčchi je národní jídlo. A proto vás moje máma naučí, jak připravit kimčchi. Nechte zelí namočené ve slané vodě, během toho připravte omáčku.
Paprika, nakrájený česnek, drcený zázvor, cukr a rybí omáčka. Vše smíchejte. Vyndejte zelí a opláchněte ho. Rozkrájejte na kousky, smíchejte s omáčkou. Jezte čerstvé, nebo nechte pro kyselejší chuť několik dní uležet. To kyselé je moc dobré. Nezapomeňte, že je spousta druhů kimčchi, ale zelné je nejoblíbenější. Já mám nejradši to z ředkve.
A ty, mami? Když jsem byla malá, dělala moje babička bílé kimčchi. To jsem měla nejradši. - To je bez papriky, že jo? - Ano, je to totéž, ale bez papriky. Jo, to je dobrý. Jídlo, které rádi dělají v Jižní Koreji, ale ne v Severní, je san-nakji. Živá, svíjící se chobotnice s ostrou omáčkou. Taky jedí živé rypohlavce, ale proti některým částem Číny je tohle neškodný.
Obecně je Jižní Korea zaměřená na technologie. Z největších společností to jsou třeba LG, Lotte, SK Group, Daewoo, Hanjin, Kia a to nejlepší na závěr: Samsung a Hyundai. Jižní Korea je 5. největší exportér na světě. Ze zemí G20 má největší přebytek rozpočtu. Je 8. na světě a 1. v Asii, co se týče průměrného příjmu domácností. Má nejvyšší úvěrové hodnocení z celé východní Asie.
Od roku 2015 má titul největšího výrobce lodí s produkcí asi 2 miliony tun, tedy 41 % světové výroby. Navíc v roce 2015 se stala první zemí, která zcela přešla k vysokorychlostnímu internetu. Jižní Korea bere technologie velice vážně a to se odráží v každodenním životě. Mají dokonce ve vězení vlastní robotické hlídače. A s tím se pustíme do: DEMOGRAFIE Korejci jsou jako houby.
Když vidí něco, co se jim líbí, sledují to, napodobují, zapamatují si to, reprodukují to, zvládnou to a jsou tím posedlí. To může být dobré i špatné, podle toho, o co jde. Jižní Korea má 51 milionů obyvatel a má největší procento dospělých ve věku 25–34 let s vysokoškolským vzděláním. Země je téměř úplně homogenní, asi 96 % obyvatel jsou etničtí Korejci. Zbylá 4 % tvoří cizinci, především Číňané, Američané a Vietnamci.
Používají jihokorejský Won jako měnu, klasickou evropskou zásuvku a jezdí po pravé straně silnice. Asi ani nemusím vysvětlovat, jak moc se Jihokorejci liší od svých severních bratrů. Průměrně jsou Jihokorejci asi o 5 centimetrů vyšší, díky přístupu ke zdravější a pestřejší stravě. V Jižní Koreji se mluví korejsky. Korejština není příbuzná s žádnou jinou řečí, ačkoliv Japonština je prý možná hodně vzdálený bratranec, a má i zvláštní písmo.
V 15. století si Sedžong Veliký řekl: "Mám plný zuby čínských znaků, jsou moc těžký. Nemůžeme udělat nový?" A udělali. Hangul, pro Severokorejce Čosongul, je fonetická abeceda, která se hodně snadno učí. Trvá to asi hodinu se ji naučit. Tohle písmeno je N, tohle je A a tak dále.
Ale Hangul je jediná abeceda, která používá slabičné shluky. Takže při psaní vlastně splácnete 2 nebo 3 písmena do jedné krabice, ve které jsou buď dvě nahoře a jedno dole, nebo tři pod sebou. Třeba slovo noha je "bal". Takže napíšete B, vedle toho A a pod to L. A to je celé. Asi 90 % psaní je cpaní do krabic. Ale mluvit korejsky je hotová noční můra. Gramatika je pozpátku, jsou tam ukazatele podmětu a přivlastňovací předpony, zdvořilostní stupně.
Mami, jaká je moje korejština? Co si o ní myslíš? Co to ***? Mluvíš jako batole. O rané historii Korejského poloostrova jsem mluvil v předchozím videu, tak se na to podívejte. Po korejské válce se ty dvě Koreje od sebe drasticky vzdálily. Na rozdíl od severu se Jižní Korea stala demokratickou, prezidentskou republikou s kapitalistickou ekonomikou, tedy volným trhem, který podporuje soutěživý soukromý sektor.
To jim hodně pomohlo. Dnes jsou jedním ze 4 asijských tygrů spolu s Hongkongem, Singapurem a Tchaj-wanem. Jejich ekonomika rostla za posledních 30 let aspoň o 10 % ročně. Ve videu o Německu jsme mluvili o "Wirtschaftswunder". Tohle je to samé. Po válce začali fakt tvrdě pracovat. Najděte si Zázrak na řece Han. Po válce většina Američanů odešla, ale nechali si vojenské základny třeba v Kjonggi, kde se narodil můj táta, a v Tegu, kde se narodila moje máma.
Jižní Korea je místo, kde vítají budoucnost, ale minulost úplně neopouští. Mají tradiční tance s maskami Cheo vongmu a Tal Chum. Když máte štěstí, v některých oblastech uvidíte tanec s dlouhými pentlemi, provazovou akrobacii a akrobacii Namsa dang, při které lidé vyskakují pomocí houpaček. A tradiční chraplavý zpěv Pansori nikdy nevyšel z módy.
Většinou je doprovázený těmito bubny. Buk, že jo, mami? - A jak se říká tomuhle? - Jangu. Taekwondo a Hapkido jsou národní bojová umění, ve kterých Jižní Korea na olympiádě exceluje. Většina Korejců se za život naučí aspoň trochu Taekwonda. Já jsem se to učil jako dítě a ty taky, mami, viď? - Ano, když jsem byla na střední. - A tys byla jediná holka ve třídě, ne? - Kolik tam bylo kluků?
- 50 nebo 60. - K jakému pásku ses dostala? - K černému. Jo, takže moje máma může zabít vaši mámu. Proč bych to dělala? Jižní Korea má také brannou povinnost. Všichni muži musí na vojnu asi na 2 roky někdy ve věku mezi 18 a 35 lety. Ženy se mohou dobrovolně přihlásit. Většina Korejců má stále tradiční korejský svatební obřad. K tomu patří i to, že rodina a přátelé nevěsty ženichovi zbijí nohy.
Mami, proč to dělají? Proč mu během svatby zbijí nohy? Možná ho trestají za to, že jim bere dceru? Takže je to trest do budoucnosti. Za tu bolest, kterou jim teprve způsobí. Jen na okraj, lidé se většinou snaží nebrat si někoho, kdo má stejné příjmení. Jenže asi polovina obyvatel má jenom 3 příjmení – Kim, Lee a Park. Je těžké odhadnout přesná čísla, ale asi třetina země se hlásí ke křesťanství, většinou k protestantismu.
Potom je tam docela hodně buddhistů, možná 20 %. Zbytek prý tak nějak následuje tradiční korejský konfucianismus, domorodý šamanismus, nebo nemají náboženské vyznání. Jižní Korea posílá hned po USA nejvíce křesťanských misionářů za hranice. Když pomineme tradice, Korejci kradmo vpluli do moderního světa. Jižní Korea má dnes obrovský průmysl e-sportů. A hráči jsou celebrity, vydělávají miliony. To přináší i problémy.
Jsou případy lidí, kteří zemřeli, protože hráli non-stop, nebo někoho zabili, nebo zanedbávali své děti kvůli hrám. A to kvůli takovým, kde vychováváte virtuální dítě. To se vážně stalo, najděte si to. Korejci milují své karaoke a lázně, kde můžete někdy i přespat. Ale většinou nenosí ručníky a chodí v lázních nazí. Ten styl se mi líbí.
Jihokorejci prý mají největší podíl plastických operací na obyvatele, asi 20 na 1000 obyvatel. Nejoblíbenější, hlavně u žen, je operace očního víčka, při které se k němu přidá záhyb, je to prý atraktivnější. Rodiče dokonce dávají dcerám tu operaci k maturitě. Mami, proč si korejské holky myslí, že je ta operace zkrášlí? Ty si to nemyslíš? Trochu, ale říkám si, když budou mít děti, ty budou mít to víčko jednoduché, takže se ta operace bude pořád opakovat.
Ale jak si lidé představují krásu se mění. Jo, ale genetiku nezměníš. Další kontroverzní věc: Jižní Korea je většinou mezi prvními 10, nebo dokonce 5 zeměmi s nejvíce sebevraždami. Čest je tak důležitá, že lidé mají pocit, že nesplňují očekávání společnosti. Žáci zažívají téměř největší stres na světě, mnoho jich chodí po škole do Hakwonu, což je škola, kam můžete jít po škole pro více školy.
Ta končí asi v 10 večer, žáci skoro vůbec nespí. A nakonec, bohužel, Korejci někdy trochu diskriminují nekorejce. Je to homogenní země, ve které před 20. stoletím nebyly menšiny, takže se tu objevují rasistická zobrazení některých skupin lidí, která nikomu moc nevadí. Někdy se objevují i cedule "žádné cizince".
Už se od toho pomalu vzdalují, ale ještě to tam je. Tak rád bych mluvil o tolika dalších věcech. Třeba korejský systém počítání věku, používání krevních skupin jako horoskopu, korejské oslavy díkůvzdání a Nového roku, stále žijící dědic původního císaře, potápěčky na Čedžu, národní píseň Arirang, kterou zná každý, K-pop a K-seriály, které zaplavily svět. K těm seriálům jsou většinou příšerné titulky a reklamní přestávky jsou taky děsné.
Boty Bob Saget Coffee jsou velmi pohodlné. Kupte si je teď, vy oslí ksichty! Někteří známí Korejci jsou například: Herci jako například: Současní k-popoví umělci jako: Spousta Američanů s korejským původem je také hodně známá. Třeba: A je jich mnohem víc. Jižní Korea se změnila z poválečné ruiny na světově uznávanou velmoc.
A to především díky mezinárodním vztahům. Tím se dostáváme k poslední části: FREIND ZONE Jižní Korea se musela prosadit nejen mezi svými sousedy, ale hlavně proti svým bratrům, aby ukázali, že mohou být víc než političtí oponenti. Jižní Korea má skvělé vztahy s EU, jsou 2. největší vývozní partner, turismus od 80.
a 90. let prudce vzrostl a mnoho Korejců tam studuje. Japonsko je jejich nejlepší přítel-nepřítel. Ačkoliv si Korejci užili porážku Japonska po 2. válce, brzy měli sami problémy s Korejskou válkou. Po té válce se Japonsko spřátelilo s jihem a jejich vztahy se od té doby zlepšily. Korejci se nemohou nabažit japonského anime a J-popu a mají rádi jejich kulturu i kuchyni. Také tu tvoří největší skupinu turistů.
S Filipínami se přátelili i před rozdělením. Dokonce odsud přišly na pomoc expediční jednotky proti invazím ze severu, a když se potká Filipínec a Korejec, okamžitě si dobře rozumí. - Proč myslíte, že jsem najal Kena? - Díky, kámo. - Jo, seš v pohodě. - Takže můžu být ve videu o Filipínách? Jo, pokud se ti podaří to video sestříhat včas a neflákat se! K blízkým přátelům by Korejci asi počítali Čínu a trochu USA. V obou zemích jsou největší skupiny Korejců, asi 2,5 milionu, a obě jsou velcí obchodní partneři.
Čína funguje jako prostředník mezi Jižní a Severní Koreou a trpěli společně během okupace Japonským císařstvím, kdy museli mluvit japonsky a vzdát se svých zvyků na asi 30 let. Jako máma mojí mámy, moje babička. Neříkala jsi, že tvoje máma mluvila japonsky s tvým otčímem? Jo, mluvili spolu japonsky pořád, když jsem byla malá. Byli vychovaní v době, kdy Japonsko okupovalo Koreu.
- Ale s tebou japonsky nemluvili? - Neumím japonsky, bylo to tajemství. - Bylo to tajemství? - Jo, před dětmi. - Trochu jako s Korejštinou přede mnou? - Něco takového. - Tajná řeč. - Je to hodně užitečné. Spojené státy hrály velkou roli v Korejské válce a mají smlouvu o vzájemné pomoci, útok na Jižní Koreu by vyvolal okamžitou reakci USA. A v zemi jsou samozřejmě pořád americké základny, což přináší protiamerické protesty, protože moc nevěří prezidentům USA.
Ale Barack Obama řekl: "Jižní Korea patří mezi nejbližší spojence a největší přátele USA." Protože toho měli mnoho společného. Severní Koreu vidí jako tvrdohlavého bratra, který chce dokázat, že má pravdu, ale prohrál už před 70 lety. Chtějí se sjednotit, ale jeden muž stojí v cestě. Jihokorejci se snaží propašovat do KLDR propagandu v podobě DVD, flash disků, dárků a podobně pomocí balónů.
Podle nich je cesta ke sjednocení ukázat Severokorejcům, jak skvělý je okolní svět. Ačkoliv minula tisíciletí království a říší, většina světových dějin Jižní Koreje začíná po Korejské válce. Tento malý poloostrov si zajistil neuvěřitelné uznání v tak krátkém čase. Doufejme, že budoucnost přinese ještě více světla. Děkuji, mami, za pomoc s touhle epizodou.
- Děkuju za pozvání. Moc si toho cením. - Vážně? Nebo to jen tak říkáš? Jako další přijde Kyrgyzstán. VĚNOVÁNO TÁTOVI Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Komentáře (5)
111 (anonym)Odpovědět
26.04.2018 10:46:17
dobře, do teď jsem si myslel že Barby si rád sem tam zakouří ganju, a ony to jsou ve skutečnosti asijský oči :D :D
jajco (anonym)Odpovědět
12.03.2018 20:12:26
nejako medzi umelcami zabudol na PSY :))
platta (anonym)Odpovědět
12.03.2018 19:43:15
souhlas ta Eu je divna