LesothoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:43
Počet zobrazení:4 089

Lesotho je maličké království úplně obklopené Jihoafrickou republikou, ale vzhledem k vysoké nadmořské výšce má svou unikátní kulturu. Na tuto cestu do Afriky se raději teple oblékněte, čeká nás sníh.

Přepis titulků

Buďte upřímní, pod Afrikou si představíte vedro, vlhkost, nebo oboje. Ale když přijedete sem, drkotáte zuby ve sněhu a balíte se do mohérové deky. Vítejte v lednici Afriky. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Většinou se na úvod snažím napsat něco chytrého, ale mám jedno oznámení. Toto je naše 96. epizoda, což znamená, že jsme v půlce všech zemí OSN. - Počkejte.

- Co je? - V OSN je 193 zemí. - No a? - Takže polovina je 96,5. - To znamená, že polovina této epizody bude polovina všech zemí OSN. Mimochodem, to jméno se vyslovuje lesutu. POLITICKÁ GEOGRAFIE Lesutu nebo lezutu, slyšel jsem oboje. Teď zjistíme, kde leží. Je v oblasti jižní Afriky a je zcela uzavřené v Jihoafrické republice, takže spolu s Vatikánem a San Marinem je jednou ze tří zemí, které jsou zcela uzavřené uvnitř jediné země.

Lesotho je rozděleno na 10 oblastí a hlavní město Maseru leží na západní straně na hranici s JAR. Po hlavním městě jsou největší Mafeteng a Hlotse a jediné mezinárodní letiště je Mošeše I. v Maseru, odkud létají letadla jen do JAR a na 27 dalších místních letišť, z nich jen 5 má zpevněné ranveje.

A potom mají v Matekane přistávací dráhu, která končí útesem. Prý je to jedna z nejděsivějších. Přijímám výzvu. Ale většina lidí dorazí po silnici skrz JAR. Nejjednodušší je to přímo přes hranici po dálnici č. 8 do Maseru. Odtud můžete jet po okruhu buď na sever, nebo na jih po silnicích A1 nebo A2. Kvůli národnímu parku Maloti-Drakensberg neprotíná zemi směrem na východ žádná silnice, když nepočítáte Sani Pass, ten málokdo zná, nezpevněná silnička skrz ten park s nádherným výhledem.

Málem jsem ji přehlédl, ale našel jsem to na Google Earth. Kdybych to přeskočil, neměl by Ken tolik práce s animací, ale ať trochu trpí. Víš, sedím přímo za kamerou a natáčím tě. A jo, udělal jsem z tebe kameramana. Co se asi stalo s Brandonem? Jsem pořád tady, jen už ses mi neozval. Nicméně, Lesotho je jediný nezávislý stát, který je celý ve výši nad 1000 m. n. m. To znamená, že je tu život trochu jiný než u jejich bratranců, kteří žijí dole.

Na to, jak oblíbená je JAR, která zemi ze všech stran obklopuje, tu nemají moc turistů. To ale neznamená, že nemají co nabídnout. Některá zajímavá místa jsou třeba: vodopád Maletsunyane, národní park Sehlabathebe, přírodní rezervace Bokong, jeskyně Kome s jeskynními malbami prastarého lidu San, chata na hoře Sani, nejvyšší hospoda v Africe, jeskynní dům Masitise, vesnice kultury Thaba Bosiu, muzeum v Morije, obchod s klobouky Basotho, Qacha's Nek park hadů, ano slyšeli jste správně, Qacha.

K tomu klikání více později. Dinosauří stopy v Leribe, královský hrob Mošeše II., hora Qoqolosing a Afriski, jedno ze 2 lyžařských středisek v subsaharské Africe. Ano, je to tak. Lyžování. Tady mívají sníh. Obecně je místní příroda unikátní, to je skvělý přechod k: FYZICKÁ GEOGRAFIE Jak jsem říkal, Lesotho je v docela velké výšce.

80 % země je výše než 1800 m. n. m. a nejnižší bod je 1400 m. n. m. Ano, jsou to přímo horalové. Dáme si animaci fyzické geografie a bude toho hodně, tak to, Kene, koukej udělat dobře. Lesotho je rozdělené na dvě části, nížiny podél řeky Caledon neboli Mohokare na severozápadní hranici s JAR a 4 pohoří ve středu a na východě, Thaba Putsoa, Maloti, Střední pohoří a Dračí hory, kde leží nejvyšší bod, Tabana Ntlenyana.

Kvůli nadmořské výšce může v zimě mrznout, většinou je to mezi -7 a -18 °C. Sníh tu je většinou v zimních měsících od května do září, nezapomeňte, je to jižní polokoule. Někde leží sníh celoročně, díky čemuž mají lyžařské středisko. Nejdelší řeka je Orange, která přetíná zemi, pokračuje do JAR a nakonec ústí do Atlantiku, největší jezero je rezervoár Katse dam, uměle vytvořený na řece Malibiamatso. Skvělá animace, Kene. Jaký z ní máš pocit? - No, trvala mi asi 14 hodin, ale to víš.

- Dobrá práce. Ale napsal jsi špatně Thabana Ntlenyana, takže máš padáka. V roce 2010 bylo Lesotho zemí s nejnižšími emisemi CO2 na osobu i v celkovém množství, jen asi 18 000 metrických tun. Ale eroze půdy je v celé zemi problémem. Hranice Lesotha je vidět i z vesmíru. Většina obyvatel jsou soběstační farmáři, ačkoliv zemědělská půda tvoří jen 11 %. Teď jídlo a zdroje. Národním jídlem je Motoho, kyselá kaše z čiroku, ke které se podává slaná kapusta, červená řepa a mrkvový salát.

Možná i ragú chakalaka s dušenými býčími ocasy. Lesotho je známé diamantovými doly. Mají tři hlavní, Kao, Liqobong a největší je Letseng. Tady našli 5. největší diamant světa, měl 910 karátů, velikost dvou golfových míčků a hodnotu 40 milionů dolarů. Lesotho je také známé textiliemi a teplými dekami z mohéru, což je druh kozí vlny. Nosí je tam všichni. Co nám ještě chybí?

Národní zvíře je nosorožec dvourohý, ale také tu milují koně basuto, které používají i thajští kovbojové. Také objevili Lesothosaura, dinosaura, který je po té zemi pojmenovaný, a to je asi všechno. Super, teď se seznámíme s místními, můžeme? DEMOGRAFIE Člověk odsud se jmenuje Masotho, ale to je jednotné číslo, v množném čísle je to Basotho. Masotho, Basotho, chápete? Proto té zemi Britové říkali Basutoland. Žije tu asi 2,5 milionu lidí a má nejvyšší gramotnost...

Kde je ten graf? Kámo, copak jsi zapomněl? Dobrá práce. Ale napsal jsi špatně Thabana Ntlenyana, takže máš padáka. Máš padáka. Dobře, udělám tu animaci sám. Žije tu 2,5 milionů lidí a s 90 % mají skoro nejvyšší gramotnost z celé Afriky. Lesotho je téměř úplně homogenní, 99 % obyvatel se považuje za Basotho, zbytek tvoří jiné africké kmeny a pár humanitárních pracovníků ze Západu.

To byla dobrá animace, ne? Dobře, Noahu, musíš to za mě převzít, čti z obrazovky, já se vrátím. Potřebuju Kena. - Ahoj. - Ahoj. Jako měnu používají loti neboli maloti, mají zásuvky typu M a jezdí vlevo. Měli byste vědět, že Lesotho je unitární konstituční monarchie, které nyní vládne král Letsie III. To odlišuje Lesotho od JAR, a proto se s ní nikdy nespojili, tedy ne legislativně.

Těžko můžete být součástí republiky, když máte krále. Když jsme u toho, historie: migrace a osídlení kmeny Bantu, král Mošeše I. se dohodl s Shaka Zulu a zaplatil mu výpalné, války difaqane, sucha, hladomor, přišli Búrové, to se králi nelíbilo, tak pozval misionáře, doufal, že přinesou zbraně, nepřinesli, ale stejně je měl rád, tak je nevyhnal. Král Mošeše se domluvil s Brity, Lesotho se stalo britským protektorátem, nezávislost Lesotha v roce 1966, tři puče a jsme u dneška.

Jeden z problémů je, že 23 % populace trpí HIV a AIDS, to je 3. nejvyšší číslo na světě po Botswaně a Svazijsku. To vede k dalším vrstvám problémů, hlavně proto, že třetina populace je mladší než 15 let. Navíc tu mají jen asi 5 lékařů na každých 100 000 obyvatel. Jinak jsou Lesothané kulturně unikátní, kvůli podnebí se oblékají tepleji, třeba mají všichni mohérové deky. Také všude najdete národní klobouk Mokorotlo a na stavbu domů používají spíše kameny a cement kvůli zateplení namísto hlíny a bláta jako v teplejších savanách v nížinách.

Také koně jsou mnohem důležitější už od 17. století, kdy sem byli přivedeni. Dokonce mají vlastní kalendář. Asi 90 % populace jsou křesťané, většinou katolíci a protestanti. No tak, kde je ten Barby? Nikdy mě nenechal mluvit tak dlouho. Ty víš, kam zmizel? Dobře, asi jsem slyšel všechno, co potřebuju, bylo by super, mít tě v našem týmu Bixar, Kene, jenom musíš podepsat tuhle smlouvu, ve které je, že budeš mít plat s pěti nulama, výhody a skvělý život... Ne, ne, dneska ne!

Lidi, mám ho. Už to převezmu. Díky, Noahu. Kromě angličtiny se tu mluví národní řečí sesothštinou, která se trochu liší od svých severních a jižních příbuzných v JAR. Mají 39 souhlásek a 9 samohlásek. Q značí klik, HL zní takhle a z nějakého důvodu zní L někdy jako D. Je to trochu matoucí. V hudbě používají různé bubny a nástroje, ty nejoblíbenější jsou flétna lekolulo a strunné thomo. Tady obvykle zmiňuji známé osobnosti, ale většinou jsem našel jen členy královské rodiny a bývalé krále.

Ještě tam byl třeba Desmond Dube, ale ten je spíš z JAR, pak spisovatel Thomas Mofolo a asi zpěvák Masotho Chakela, pár sportovců a tak... Ale pokud znáte nějakou významnou osobnost z Lesotha, dejte vědět v komentářích. A jdeme do finále tohoto dílu. FRIEND ZONE Lesotho je možná království, které zcela jasně řeklo, že chce být samostatné, ale přesto jsou k ostatním otevření.

Kene, to je poslední animace toho dílu, potřebuju, abys ji udělal dobře, ano? - Tohle už mi nikdy nedělej! - Dobře, promiň, jen jsem... Dobře. Tak jo. A ať je to dobré, jinak máš padáka. Jako člen Společenstva národů a bývalé britské území má dobré vztahy se zeměmi, které dříve k UK patřily, ale hlavně s Irskem. Bývalí premiéři a prezidenti se navštívili a zavázali se k trvalé vzájemné pomoci. Irsko tak bylo už od 70.

let největším dárcem. Lesotho je též země, které Irsko poskytuje pomoc nejdéle. S UK a USA si je také blízké, UK Lesothu dodává obranné vybavení a investuje do rozvoje infrastruktury. USA zase už od roku 1969 pomáhá v Mírových sborech, které zajišťují humanitární pomoc a vzdělání. Jako člen Jihoafrického rozvojového společenství a Jihoafrické celní unie dobře vychází prakticky se všemi sousedy v jižní a východní Africe až po Tanzanii a DRK. S celní unií má daňová partnerství, smlouvy o volném obchodu a zahraniční cla sdílí s Namibií, Botswanou, Svazijskem a JAR.

S nimi nejvíce obchoduje a také s nimi sdílí přebytky příjmů. Ale za nejlepšího kamaráda považuje většina Lesothanů JAR. Sice vážně chtějí být samostatná země, ale mají stále blízké vztahy a své sousedy milují. Mnoho z nich má v JAR rodinu, měna je vázaná na jihoafrický rand a mnoho lidí má dvojí občanství. Možná jsou to dvě různé země, ale podporují se. Dobrá práce, Kene.

Najděte ho na Instagramu. Lesotho je ledové africké království plné kovbojů, nádherných hor a se skvělou atmosférou, ze které doslova běhá mráz po zádech. Počkejte si, na řadě je Libérie. Jsme v půlce! Jupí, Geography Now! Tohle je hustý. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Díky za překlad, jako vždycky super. Jen malá poznámka - asi to bude spíše pixar než bixar vzhledem k tomu, že se jedná o animace.

T.

01

Odpovědět

V anglických titulcích u videa na YouTube je Bixar, samozřejmě je to narážka na Pixar, ale obvykle se v takových kontextech nepoužívá skutečné jméno, předpokládám, že to nějak souvisí s ochrannou známkou a podobně.

40

Odpovědět

Navíc na tabuli za nimi je jasně vidět nápis "Bixar" ;-)

00

Odpovědět

Sranda je že si s tým dal toľko práce... koho už len zaujíma nejaká p***l sveta o ktorej nikto nikdy nepočul?

214