LitvaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:44
Počet zobrazení:4 542

Protože díl o Lotyšsku je na YouTube k dispozici s českými titulky, přeskočíme rovnou k jeho dvojčeti, Litvě. Ty dvě země si v ničem nezadají, ačkoliv Litva je o něco větší, a možná proto tu najdete trochu silnější odvar všeho pobaltského. To znamená pohanské rituály, bažiny, lesy, úplně placatá země a mnohem víc.

Poznámka:
Když oslovuje mluvčí španělštiny, odkazuje na to, že ve jméně sýru Liliputas je skrytá španělská nadávka "putas".

Přepis titulků

Dnes doděláme Pobaltí, čeká nás poslední země. Pokud jste neviděli díl o Lotyšsku, vypadá to asi takhle: Pojď si s námi hrát, Estonsko. Vítejte u strašidelnějšího baltského dvojčete, Litvy. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj lidi, já jsem Barby. Někteří z vás říkají: "No tak, Barby, neříkej, že jsou strašidelné." Ale já na to musím říct, že je to pravda.

A nemusí to být nutně špatně, když je to půvabné. Někdo má strašidelné věci rád, prostě to využijte. Lotyšsko udělalo hotel jako vězení, Turkmenistán má hořící díru, - Belize vydělala na velrybích zvratcích. - Kdo by řekl, že to bude tak drahý, co? Musíme se vrátit k Litvě. Podívejme se, kde leží: POLITICKÁ GEOGRAFIE Litva je sice rozlohou největší pobaltský stát, ale s pobřežím to nevyhrála.

Leží v části Evropy zvané Pobaltí, které samozřejmě hraničí s Baltským mořem, je rozdělená na 10 krajů a hlavní město Vilnius leží na jihu. Hraničí se čtyřmi zeměmi, nezapomeňte na exklávu Kaliningrad, ta patří Rusku. S ním se dělí o Kurskou kosu, písečný val dlouhý 98 km, asi 54 km patří Litvě. To odděluje celý Kurský záliv kromě malé úžiny u přístavu Klaipėda. Tudy projde asi veškerý přívoz přicházející do Litvy po moři. Nikdo by přeci nevykládal zboží u toho mrňavýho mola v Palanze.

Takže Rusko má větší část toho zálivu, ale Litva vlastní jediný východ. My nepotřebujeme. Máme průchod do Viselského zálivu, průliv u Baltijsku. Uvítá vás ta divná hvězdicovitá pevnost. Rusko, nemůžu se dočkat tvé epizody. Největší města po Vilniusu jsou Kaunas a právě zmíněná Klaipėda. Na to, jak je Litva malá, má 4 mezinárodní letiště. Nejrušnější je ve Vilniusu, potom Kaunas, Palanga a Šiauliai. Litva je hrdá na to, že údajně má geografický střed Evropy.

Postavili i pomník a vedle toho sochu, které to ukazují. - Ne. - Ne! - Špatně. - Ne. - Cha, ne. - Vážně, Maďarsko, i ty? - Jo. - Ne. Guinessova kniha rekordů uznává mou vesnici... - Ne. - Myslete si o tom, co chcete. Země nemá žádné územní anomálie nebo spory, kromě nějakého námořního s Lotyšskem na severu kvůli ropě. A potom ten divný výběžek zasahující do Běloruska.

O tom už jsme asi mluvili. PŘED 3 LETY Ani nebudeme řešit, jak Litva řekla: "Hele, prostě si od vás vezmu tenhle národní park Dieveniškės, i když na něj dosáhnu jen úzkou cestičkou." Jo, mluvili. Tak jo, aspoň to teď nemusím probírat. Minimální úsilí. Kupodivu je v Litvě mikronárod, Republika Užupis, což je prostě jen bohémská, hipísácká čtvrť ve Vilniusu. Chtěli být cool jako Christiánie, o které jsme mluvili v dílu o Dánsku.

Samozvaná, ale neuznaná samostatnost je prostě fakt parádní. Litva má docela temnou minulost. Hrála velkou roli v holocaustu 2. sv. války. Měla hodně velkou židovskou populaci, také se jí říkalo Jeruzalém severu. Skoro celý čtvrt milion obyvatel byl zavražděn nacisty během masakru v Ponarech. Mnoho lidí bylo posláno do pracovního tábora HKP 562 ve Vilniusu. Dnes tu najdete různé pomníky, muzea a výstavy na památku těch událostí. Také kvůli vysoké emigraci je ve městech mnoho opuštěných budov.

Třeba elektrárna Ignalina, palác sportu a koncertů, budova odborových svazů, raketová základna Plokštinė, ano, nukleární rakety. To tak nějak navozuje tu atmosféru. Jo, a mají Ďáblovo muzeum a zážitkovou návštěvu bunkru KGB, kde si zaplatíte, abyste byli jako vězni, někdo vás seřval a vyslýchal. Mají tam i psy, všechno. Půvabné. Tak teď několik zajímavých míst, jejichž jména nebudu říkat, protože je to fakt těžké.

Tyhle hrady, tento klášter, Alej Svobody, Hora tří křížů, pomník obětem fašismu, pozemní lanovka na tomhle místě, muzeum pro slepé, muzeum koček, muzeum iluzí, pomník Franka Zappy, dům hrnců, zahrada Orvidas a teď dvě nejikoničtější památky, které vám naznačí, jaká Litva opravdu je. Hora křížů, na které je přes sto tisíc křížů, nikdo neví, proč se s tím začalo, podle Vatikánu to je svaté místo plné moci, podle místních je to děsivé, a Hora čarodějnic, park se sochami, s temnými dřevořezbami zobrazujícími postavy z litevského folklóru z pohanských dob.

Litva je podivná pohansko-katolická, les milující, technologicky pokroková, ale rezervovaná a zamračená země. Je toho tolik. Začneme u těch lesů. FYZICKÁ GEOGRAFIE Už potřetí budu vysvětlovat prakticky to samé jako u Lotyšska a Estonska, asi to budete chtít přeskočit, takže abyste se dál koukali, tady máte Keitha s basovou kytarou. Něco takového jsi chtěl?

Jméno Litva, tedy Lietuva, pochází z lietus va, "déšť tady", což naráží na časté srážky a úrodnou půdu. Tvoří ji 4 hlavní oblasti, ploché pobřeží, trochu vyšší vrchoviny, střední nížiny a baltské vysočiny, kde najdete nejvyšší bod Aukštojas, který je jen 293 m. n. m., takže je Litva z pobaltských zemí nejplacatější. Asi třetina země, tak jako těch ostatních v Pobaltí, je pokrytá rašeliništi, bažinami i lesy. Nejdelší řeka je Němen pramenící v Bělorusku a tekoucí Kaunasem, kde naplňuje jeho nádrž.

Největší jezero je Drysvjaty, které sdílí s Běloruskem. Říkal jsem to v té epizodě? OPĚT O 3 ROKY DŘÍVE Také tu je ostrov rozdělený mezi Bělorusko a Litvu na jezeře Riču a dva ostrovy a dva poloostrovy na jezeře Drysvjaty. Ty jo, odvedl jsem dobrou práci, teď to mám mnohem snazší. Národní zvíře je čáp, je tu také největší koncentrace hnízd na světě.

Litevci věří, že to přináší štěstí, když se čáp usadí u vašeho domu. 25. 3. mají i svátek čápů. Teď zdroje. Litva je známá třeba jantarem. Pobřeží Pobaltí má největší ložiska přírodního jantaru na světě a v Litvě to celé začalo, ve vesnici Juodkrantė. Znovu už to zkoušet nebudu. Velká část území je orná půda, asi třetina je obdělávaná. Národní jídla Litvy jsou třeba studená řepná polévka, zelné závitky, mléčný výrobek Kastinys, koláč Mraveniště, koláč Strom, makový závin, krvavá polévka a sýr Liliputas.

Pro mluvčí španělštiny, ano, taky jsem to slyšel, uklidněte se. A asi nejikoničtější jsou bramborové knedlíky. Tuhle sekci jsme zvládli, teď poznáme Litevce. DEMOGRAFIE Ne, s Litevcema je to pohoda jahoda. Pamatujete na Geidrė, kterou jsem potkal v Tokiu? Ta byla v pohodě. Geidrė, chtěl jsem ti napsat kvůli téhle epizodě, ale nenašel jsem tvůj e-mail.

Pokud se na to koukáš, dej vědět, co si myslíš. Země má asi 2,8 milionů obyvatel a je největší pobaltskou ekonomikou s nejvyšším HDP. Většina země, asi 88 %, se považuje za Litevce, asi 6 % jsou Poláci, 5 % Rusové a zbytek jsou další skupiny, hlavně Slované jako Ukrajinci, Bělorusové a další menšiny. Měna je euro, používají zásuvku C a jezdí vpravo. Pokud chcete mít představu o kultuře Pobaltí, Litva je epicentrem. Pobaltí byla část Evropy, která přijala křesťanství nejpozději, a dodnes v celém Pobaltí žije pohanský folklór dál ve svátcích, umění a tradicích.

Ve zkratce je Litva více ovlivněna katolíky a Lotyšsko zase protestanty. Litva se spojila s Polskem v unii, která byla jednu dobu největší zemí Evropy, zato Lotyšsko dobyli Němci a Prusové a tak. Teď řeč. Jak už jsem říkal, lotyština a litevština jsou jediné přeživší baltské jazyky na světě. Jejich starší sestra, pruština, vymřela v 18.

století. A ty dva jazyky jsou prastaré. Starší než řečtina. Polovina jmen a slov končí na "s" a polovina věcí končí na "onus" nebo "ides". Litevština je údajně nejstarší stále používaná indoevropská řeč, podle některých jsou v ní stále slova ze sanskrtu z Indie. Ano, Indie. Třeba slova pro oheň, vítr, boha a tak dále. Je zajímavé, jak podobně ta slova vypadají. Když chcete poděkovat litevsky, stačí kýchnout. Vážně, děkuji se řekne "aciū".

Pokud o Pobaltí nic nevíte, mají největší podíl dvou věcí, modrookých blonďáků a žen ku mužům. Pořadí se pořád mění, ale Litva je většinou 2. nebo 3. mezi Estonskem a Lotyšskem, když jde o podíl žen ku mužům. Většinou asi 0,88 muže na každou ženu. Hraje v tom roli více faktorů, třeba že během války bylo mnoho mužů zabito nebo úmrtnost kvůli kouření a alkoholismu a také sebevraždám. V Geography Now se kontroverzi nevyhýbáme a snažíme se být co nejobjektivnější. Bohužel Litva často patří mezi tři země s nejvyšším počtem sebevražd na obyvatele.

Ale tenhle temný fakt nějak přidal Litevcům a jejich zemi podivně romantizovanou pověst. V mnoha případech už jen pokrčí rameny a prostě to přijmou. Tenhle chlápek vymyslel koncept horské dráhy Eutanázie, která má usmrtit své pasažéry. Také byla Litva zvolena jako domov fiktivní postavy Hannibala Lectra. Přidejte pár pohanských soch, k tomu tisíce přezdobených křížů a bažinu a máte ideální prostředí pro: Ale vážně.

Litva, to nejsou jen lekačky. Je to spíš legendární místo, kde přežívají prastaré zvyky, se statečným lidem, který se jako první odtrhl od sovětské říše. A milují basket. Teď je čas na historii. Co nejrychleji: pohanské kmeny, tento chlápek je sjednotí a je z něj král, jediný v celých jejich dějinách, války s Řádem německých rytířů, v 15. století je v unii s Polskem a je největší zemí Evropy, na chvíli obsadí části Afriky a Karibiku, pak kolonie prodala, rozdělily si je Rusko, Prusko a Rakousko, roky pašování knih, aby přežila řeč, krátká nezávislost 1918, pak zase přišlo Rusko, nacisté to zkusili, pak zase SSSR, nejkrvavější partyzánská válka v Evropě, zahynulo přes 30 000 Litevců, Zpívající revoluce v celém Pobaltí, v 90.

letech nezávislost, vstup do EU a eurozóny, stali se centrem basketu, ten je pro ně skoro náboženstvím, a jsme u dneška. Když jsme u basketu, několik známých lidí: všichni tito basketbalisté, tenhle je asi nejznámější, tenhle chlap, který měl být králem, ale zemřel moc brzo, malíř Mikalojus Konstantinas, režisér Jonas Mekas, spisovatelka Salomeja Neris, Virgilijus Alekna.

Celebrity s částečným litevským původem, což Litevci také počítají, jsou: a než tuto část uzavřeme, nějaká fakta navíc: mají velikonoční babičku, nejvíce horkovzdušných balónů na člověka, vlastní národní vůni parfému, skoro nejrychlejší internet na světě a hvízdání uvnitř domu přináší smůlu, mohl by prý vybuchnout a shořet. A to je asi všechno.

Teď k jejich kamarádům. FRIEND ZONE Litva je z pobaltských států největší, ale často nejméně propagovaná, některé země se ale dostaly do užšího kruhu přátel. Je členem EU, takže většinou obchoduje se sousedy, hlavně s Německem a Švédskem, Island ji jako první uznal za nezávislou, skvěle si rozumí, Litva má po něm i pojmenovanou ulici. USA, Brazílie a UK mají největší komunity Litevců mimo Litvu, což posílilo vztahy. Právě jsem zjistil, že u nás v LA máme čtvrť "Malá Litva".

Milují Gruzínce a Ukrajince kvůli sdílené minulosti v SSSR, podporují každý jejich krok proti Rusku, dokonce posílají pomoc, Polsko je jako ex-přítel, se kterým byla fakt šťastná, pak se ale hádaly a rozešly, ale přenesly se přes to a jsou zase kamarádi. Estonsko je kamarád z dětství, se kterým skvěle vycházela, ale po matuře se rozešly, Estonsko se stalo posedlé Finskem. Ale její nejlepší kamarád by samozřejmě bylo její dvojče, Lotyšsko.

Sice za ty roky vyrostly jinak, ale obě země dál udržovaly své tradice a sdílely to baltské kouzlo. Litva je větší z těch posledních přežívajících Baltů na planetě a je úžasné, jak se udrželi dodneška. Ale vážně, pokud nechcete vymřít, pusťte se do dělání dětí. Ty taky, Bulharsko, ta míra emigrace je alarmující. Počkejte si, příště bude Lucembursko. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář