MadagaskarGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:39
Počet zobrazení:4 628

Při slově Madagaskar se většině lidí vybaví lemuři nebo vanilka. Tato země toho ale nabízí mnohem víc.

 

Poznámky:
Bob Saget – americký herec a moderátor známý ze seriálu Plný dům (Full House) či jako hlas Teda Mosbyho ze seriálu Jak jsem poznal vaši matku (How I Met Your Mother). V animovaném filmu Madagaskar propůjčil hlas jednomu ze zvířat v newyorské ZOO.

Narážka ohledně Elona Muska spočívá ve významu zkomoleného Mad-at-a-gas-car, což zhruba odpovídá českému naštvaný-na-auto-na-benzín

SADC = Jihoafrické rozvojové společenství

Přepis titulků

- Ahoj všichni, jak víte... - To je za ty příšerný narážky z minulý epizody! Tady máš. To je za Boba Sageta! - Za Boba Sageta! - Za Boba Sageta! No co už. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, jsem Barby. Většina lidí si s Madagaskarem spojí jedinou věc: lemury! Ale pokud si o něm zjistíte víc, objevíte zemi s jednou z nejunikátnějších demografických anomálií na Zemi: lidmi.

Zdejší lidé jsou opravdový poklad. Takže říkáš, že lemuři nejsou tak důležití jako lidé? To je druhosistické! POLITICKÁ GEOGRAFIE Rodilý geočlověk mi v e-mailu poslal skvělou hlášku: "Madagaskar má tvar levé nohy bohů." To ovšem není jediná věc, co je na Madagaskaru boží. Madagaskar je ostrovní stát a 4. největší ostrov na světě. Nachází se nedaleko východního pobřeží Afriky blízko Mozambiku.

Země se dělí na 22 krajů, hlavní město je Antananarivo, zkráceně nazývané též Tana. Nachází se v kraji Analamanga ve středu země. Další velká města jsou Toamasina na východním pobřeží a Antsirabe ve středu. Ač má asi 70 vnitrostátních letišť a ranvejí sloužících k zásobování vesnic, největší a jediné mezinárodní letiště je Ivato International v Antananarivu. Doprava na Madagaskaru je ucházející, sever a jih spojují 6., 7. a 8. silnice. Bohužel jen asi 10 % silnic je z asfaltu a většina je ovlivňována deštěm a cyklóny. 100 km pak klidně můžete jet 6 hodin.

Pobřeží se line přes 4800 km, najdeme tu mnoho přístavů užívaných k přepravě. Největší přístav Toamasina je hlavním centrem dovozu z východu. Zajišťuje téměř 75 % jejich dovozu i vývozu. Nebyla tam náhodou Libertalia, kde se piráti přestali skrývat a v 17. stol. vytvořili podivnou utopistickou společnost? Přesně proto jsem tě najal na výzkum. Pozdravte Kaie, našeho nového asistenta. Země má jen dvě hlavní železnice: jedna slouží pro obchod mezi Toamasinou a Antananarivem, druhá, mezi Fianarantsoou a Manakarou, přepravuje pasažéry mezi městy nepřístupnými po silnici.

Omlouvám se, jestli to zní moc nudně a odborně, ale rád ukazuji, jak to uvnitř země funguje, a zdejší infrastrukturu, je to jako otevřít hodinky a vysvětlovat, jak to díky ozubeným kolečkům a tlačítkům funguje. - Hodinky? To je ti 90? - Když se na vás Gen-Z dívám, tak si tak občas připadám. Země má tucet menších ostrovů a ostrůvků podél pobřeží, převážně na západní straně. Příkladem je Nosy Be, největší a nejrušnější letovisko v zemi. Nebylo náhodou ve zprávách, že naštvaný dav šel za francouzskými turisty a...

Jo, ale náš kanál musí dál vydělávat. Jak už jsme zmínili u Komor, jsou zde spory o vlastnictví některých ostrovů. Všechny tyto ostrovy jsou spravovány Francií. Mezi nejzajímavější místa patří: pirátský hřbitov na Sv. Marii, brána v Ambohimanze, památník mrtvých, krokodýlí farma, Rova Antananarivo, pevnost Manda, katedrála v Antsirabe, Windsorský hrad na Madagaskaru, třída Nezávislosti, botanické zahrady v Tsimbazaze, pozorování velryb ve vesnici Ifaty, boj s býky zvaný savika a trh s drahokamy v Ilakace.

Tak to bychom měli, a tak jako v případě kariéry Boba Sageta, je na čase přesunout se do divnějších zón. Jojo, stále ten samý vtip. - To je fakt super, Paule. - Kene, myslím to vážně. FYZICKÁ GEOGRAFIE Připadáte si tu jako v babiččině kuchyni. Vše je vyrobené dle vlastního receptu. Zemi tvoří 4 hlavní krajinné zóny: vlhké východní pobřeží, sušší západní pobřeží, vyprahlé jihozápadní pobřeží a centrální vysočiny známé jako masiv Tsaratanana, v němž na severu najdete nejvyšší bod Maromokotro.

Na vrcholu dokonce občas sněží. Tyto hory taktéž živí všechny hlavní řeky včetně té největší, Mangoky. Významnější je však Ikopa protékající Antananarivem. Je známá pro svou červenou barvu způsobenou říčními sedimenty. Nedaleko najdete největší jezero v zemi, Alaotra. Tak to bychom měli. Jestli jste někdy viděli nějaký dokument či velmi přesný animák o Madagaskaru, tak určitě víte, o jak unikátní a odlišnou zemi jde ve vztahu k přírodě.

Díky izolaci země nenajdete 80–90 % zdejší fauny a flóry nikde jinde na světě. Madagaskar je sice co do rozlohy až asi 48. největší zemí, přitom ale tvoří až 5 % celosvětové biodiverzity. Někteří ho dokonce nazývají 8. kontinentem. - Hele, máme tady nováčka. - Jo, můžeš tu zůstat s námi. - Skvělý a co máte vy? - Já mám nejvíc savců. - A já nejvíc ptactva. - Já mám největší druhovou různorodost. No já mám ježaté dikobrazy, sovy s ušima, syčící šváby, červené žáby, listnaté ještěrky a opice na cracku s jedním dlouhým prstem.

Ten týpek je děsivej. Líbí se mi. Najdete tu pár zajímavostí. Samozřejmě nemůžeme udělat epizodu o Madagaskaru bez zmínky o ikonickém národním zvířeti, lemurovi. Existuje jich přes 100 druhů, můj oblíbený je pruhoocasý. Kromě toho tu najdeme další přírodní divy jako kamenný les Tsingy de Bemaraha tvořený erodovanými vápencovými útesy, alej baobabů s neuvěřitelně tlustými stromy, které jinde nenajdete. Madagaskar je s 60–75 % světové produkce největším světovým producentem vanilky.

Díky, Madagaskare! Hodně se tu těží minerály a safíry, všude tu narazíte na skot zebu známý pro hrb na hřbetě. Navíc dává skvělé maso a mléko, což nás přivádí k jídlu. Mezi nejznámější jídla patří: ravimbomanga, patsa mena, kaka pizon, ahoko sy voanio, sesika a národní jídlo romazava. Podobně jako v případě Laosu v mnoha pokrmech postřehnete francouzský vliv a bagety jsou úplně všude.

Francouzština je i úředním jazykem. O tom ale později. DEMOGRAFIE Pokud vás zaujala krajina i zvířata, počkejte, až uslyšíte o zdejších lidech. Tady to začíná být opravdu zajímavé. Člověku z Madagaskaru se říká Malgašan, nikoliv Madagaskařan či Madagaskarec, ani Elon Musk, který je naštvaný na Mad-at-a-gas-car-iány. Jo, tenhle vtip. Malgašan, chápeme? Madagaskar má 25 milionů obyvatel a jde o nejzápadnější skupinu Austronésanů na světě.

95 % obyvatel se řadí mezi Malgašany, jež dělíme na cca 20 dalších etnických skupin. Největší etnika jsou Merinové, Betsimisaraka a Betsileo. Zbytek tvoří další skupiny, především Evropané francouzského původu, východní Afričané, Číňané a Indové. Jako měnu používají malgašský ariary, používají zásuvky typu C, D, E, J a K, přičemž do většiny z nich se dá zapojit dvojkolíková zástrčka používaná v Evropě. Typ E je ale divný, protože má zástrčku s vlastní vidlicí, co se strká do zásuvky. A řídí na pravé straně silnice.

Kdo jsou tedy Malgaši? Asi vás napadá – žijí v Africe, takže jsou to černí Afričané. Ale vydržte, tak jednoduché to není. Souvisí to s Austronésany. - Jo, Kene? - Ano? - Půjdu si dát trojité espresso. Ty jsi napůl Filipínec, takže jsi jako jejich bratranec. - Tohle nechám na tobě. - Určitě? - Nezpochybňuj mé taktiky a udělej to. Není to obvykle Noah, který... Udělej to, nebo máš padáka, že?

Kene, Kene, Kene, udělej to, nebo máš padáka. Kene, to ti přísahám. Madagaskar je poměrně nově osídlený ostrov. Ačkoli důkazy o sběračích na tomto území pochází z doby cca 2000 př.n.l., první příbytky se objevily cca 380 n.l. a patřily Austronésanům z ostrovů jihovýchodní Asie. Postupem času sem přišli Bantuové přes Mosambický průliv a smísili se s austronéskými osadníky a vytvořili tak novou rasu zvanou Malgaši.

Průměrný Malgašan je tak potomkem lidí ze subsaharské Afriky i z jihovýchodní Asie. Proto se vzhled Malgašů liší od jiných Afričanů, mohou mít i různé odstíny pleti. Když se setkáte s místními, můžete mít pocit, že jste spíš v Polynésii nebo jihovýchodní Asii než v Africe. Uf! Jak mi to šlo? Kene, ty sis obarvil vlasy na zeleno? Kene, myslím to vážně. Ale co už! Malgaština je příbuzná spíše jiným jazykům v oblasti Nusantara v jihovýchodní Asii. Postřeh: slovo nusantara je termín užívaný pro celé souostroví v jihovýchodní Asii.

Nejbližší jazyk k malgaštině není africký jazyk, ale řeč Ma'anyanů na Borneu. Můžeme najít podobnosti i s dalšími austronéskými jazyky – ostrov neboli nosy vs. nusa v javánštině, vodopád neboli riana vs. malajské riam. Jde o bývalou francouzskou kolonii, oficiálním jazykem je tak i francouzština. Mluví se jí především na úřadech. I když plynně mluví jen asi 1/4 obyvatel, všude narazíte na francouzské cedule. Najdeme tu 18 kmenů, přičemž každý má své vlastní zvyky. Kmen Betsileo je známý svým pohřebním rituálem Famadihana a rodeem se zebu.

Kmen Betsimisaraka proslul rybolovem. Sakalavové jsou potomky Bantů, jde o nemalgašský kmen, který při rituálech hovoří se svými předky. Kmen Antandroy žije v buši a proslul svými bubny, oštěpy a flétnami. Kmen Bara je známý chovem dobytka a copánky. Kmen Antaifasy žije v poušti apod. Asi půlka země vyznává křesťanství, zatímco druhá půlka praktikuje původní náboženství, která se občas překrývají s křesťanstvím. To dělá z Madagaskaru jednu ze zemí s nejvyšším procentem obyvatel vyznávajících tradiční náboženství.

Přišel čas na historii. Takže ve zkratce: sběrači přicházejí, ale vymírají nebo mizí, Austronésané připlouvají, příchod Bantuů, Arabů, Portugalců, mnoho malých království, tento týpek se je rozhodl sjednotit, britští a francouzští misionáři, deportace královny, kolonizace ostrova 1896, nezávislost 1960, univerzitní stávka v roce 1972, která vyústila v konec první republiky. Tenhle týpek se stává na dlouho dobu prezidentem, protesty, moderní éra, a to je k dnešku vše.

Mezi známé lidi z Madagaskaru či malgašského původu patří: Jean-Joseph Rabearivelo, D'Gary, tihle fotbalisti, Raymond Ranjeva, Samoela, Ninie Doniah, Olombelona Ricky, Viavy Chila, Nirina Zubir, Albert Kwan, Lego, Mahaleo, tenhle bývalý prezident, Michele Rakotoson, Loloh sy ny tariny a tito tradiční zpěváci.

Pojďme na poslední část. FRIENDZONE Jakožto země vytvořená osadníky z dalekých zemí, Madagaskar vždy rozuměl diplomacii. Je členem Frankofonie, proto dobře vychází s dalšími francouzsky mluvícími zeměmi včetně sousedních ostrovů jako Komory, Mauricius a zámořského Mayotte a Réunionu. Kanada zde po desetiletí investuje do těžby minerálů.

Jako člen SADC si rozumí s Jihoafrickou republikou i dalšími zeměmi v oblasti, především pokud jde o obchod. Mnoho lidí má v Mozambiku dokonce rodinu. Největším obchodním partnerem je nyní Čína s obchody v hodnotě 765 milionů dolarů. Již od 19. stol. si byli blízcí s USA, a to až do 70. let, kdy dali přednost SSSR, ale v 90. letech došlo k obnovení vztahů. Mnoho Malgašů ale za svého nejlepšího přítele označilo Francii. I přes období kolonialismu jsou jejich osudy natolik propletené, že jsou jejich vztahy nyní lepší než kdy dřív.

Jsou jejich 2. největším obchodním partnerem i největším dárcem pomoci. Francouzi jsou nejčastějšími návštěvníky z Evropy, jejich vztahy jsou velmi blízké. Další místo jako Madagaskar na Zemi nenajdete. Není divu, že se mu díky jeho jedinečným obyvatelům i krajině říká 8. kontinent. Zůstaňte na příjmu. Další na řadě je Malawi. Překlad: marysol www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mad-at-a-gas-car - nastvany-na-auto-na-benzin :)
jinak super :)

50

Odpovědět

Díky, opraveno :)

10