Etiopský chrám v oblacíchGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:47
Počet zobrazení:3 863
Chrám Abuna Yemata Guh v Etiopii je možná nejhůře přístupný svatostánek na světě. Jak se do něj dostat? A co v něm můžete vidět?

Přepis titulků

Region Tigray v severní Etiopii je známý svými skalními chrámy. Nejznámější z těchto pískovcových chrámů je Abuna Yemata Guh. Vede sem jediná cesta. Musíte vyšplhat po útesu. Vítejte v nejnebezpečnějším svatostánku na světě. STOUPÁNÍ ZA VÍROU Chrám vznikl v 5. století a je pojmenován po svém zakladateli, otci Yamatovi. Chrám se nachází na útesu zhruba 170 metrů nad zemí a podle některých lidí je to proto, aby byl blíž nebesům.

Podle jiných to byla strategie, jak se vyhnout nepřátelům. Tak či tak umístění chrámu, fresky na stropě i vzácná bible vyrobená z kozí kůže lákají věřící do chrámu už po staletí. V chrámu působí 20 duchovních a stará se o něj vysoce postavený kněží. Žije zde již více než 47 let a každý den sem musí vystoupat. Jmenuji se Gebre Rufael Asresseha. Starám se o tento chrám.

Jsem služebník, starám se o mše a mým úkolem je vítat všechny návštěvníky. Jsem tu každý den. Pro odvážné věřící začíná dvouhodinové stoupání výšlapem pod útes z přilehlého údolí. Návštěvníci si před stoupáním musí sundat boty. Když to lidé vidí zdálky, většinou dostanou strach. Bojí se pádu. Ale my je povzbuzujeme, Říkáme: „Tady se chyťte, sem stoupněte.“ A takhle povzbuzeni vylezou nahoru, neotáčí se zpět.

Poslední překážka ke vstupu do chrámu otestuje víru i nejzarytějšího poutníka. Úzká skalní římsa nad srázem, kde nesmíte udělat chybu. Když ji překonáte, pomyslíte si, že jste v nebi. Ale nikdy jste se necítili tak naživu. Tento chrám nikdo neopustí, aniž by se pomodlil a prokázal úctu. Je to proto, že vznikl pomocí Boží moci a že se nachází na skále, ne na zemi.

Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Adam Ondra: (heavy breathing)

10

Odpovědět

A ako idú dole?

65

Odpovědět

proc kdyz uz jsou v nebi?

23

Odpovědět

+UzivatelProtože by se jim tam hromadili... ;-)

60

Odpovědět

+JohanaBAha a co se deje s lidmi az umrou? oni se tam hromadi?

02

Odpovědět

+Uzivatelslouzi jako potrava pro cerviky, nebo hnojivo v rece. nebo si je vystavis doma na skrini... mas pocit ze se ti doma hromadi?

11