Ghanský král z KanadyGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:130
Počet zobrazení:7 598

Tento příběh je jak z nějakého filmu. Eric Manu byl obyčejným kanadským zahradníkem, kterému jeden telefonát změnil život. Co se stalo a jak se s touto změnou rozhodl vypořádat?

Přepis titulků

Jen 45 minut cesty od hranic USA leží město Langley. Je to normální město. Najdete zde kasíno, stromy lemované ulice a samozřejmě i ghanského náčelníka. GHANSKÝ KRÁL V KANADĚ Toto je Eric Manu. Pracuje jako zahradník pro Susan Watson. V Kanadě péče o zahrady probíhá celý rok. Divili byste se, kolik práce v zimě máme.

Zpátky k Ericovi. Ericův příběh začal telefonátem loni v červenci. Zemřel mi strýček a mně zavolali, abych přijal roli náčelníka své komunity v Aboabo číslo 2. Odpověděl jim: "Vážně? Děláte si srandu?" Řekl jsem jim, že to zkusím. Vrátil se do Ghany a stal se náčelníkem. Avšak poté se vrátil do Langley.

Následně se do toho vložila Susan. Zde začíná příběh o tom, co se dělo poté, co se Eric stal náčelníkem. V Kanadě jsem toho zažil spoustu. Byla to zkušenost a rád bych, aby můj lid měl podobné příležitosti. Za pomoci Susan Eric vybírá peníze a shromažďuje dary, které jeho kmeni umožní otevřít kliniku a zlepšit vzdělání. Snaží se zlepšit život svého lidu. Založili jsme nadaci Na měsíc a zpět, která pomáhá lidem v Ghaně.

Shromáždili jsme více než dva šestimetrové kontejnery plné darů. Má cesta byla velmi úspěšná. Přestože jsem náčelníkem, jsem hrdý, že pracuji jako zahradník, abych podporoval a inspiroval můj lid. Jsem hrdý na svou komunitu, jsem hrdý na svou rodinu a jsem hrdý Afričan. Jsem hrdý Ghaňan. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Začíná to tu bejt jak na Novinkách - lživý titulek Ghanský král skrývá video o náčelníkovi jedné vesničky. To je jak mluvit o starostovi obce že je to prezident.

01:29 mluví o "to the Moon and back", čili na Měsíc takovej ten vytuněnej balón co je vidět hlavně v noci, čili s velkým písmenem.

Jak mohli přežít? Žili jinak a stačilo jim to. Bylo jich totiž míň. Za kolonialismu vyrostla díky bílým mužům ekonomika, která je dobře živila, takže se pomnožili. Po rozpadu struktury nezůstalo v Africe žádné know how, vzdělání, nic. Takže nulová soběstačnost. Takovej post-apo svět. No a vypadá to tam jako v každým post-apo filmu či knížce... Lidi se množej aby aspoň někdo přežil, "silný" vražděj ty "slabý" a budovat něco trvalého většinou nedává smysl, neb horko těžko najdeš obživu pro přežití dalšího dne. Když už něco vybuduješ, přijede někdo s velkou pistolkou a sebere ti to. Je pro ně jednodušší sedět ve stínu a natahovat ruce. A bezpečnější. Na kupování koz a studen zapomeňte, to se k těm potřebným lidem stejně nedostane - nebo jim to seberou. Byl jsem tam 4 měsíce na misi jako pozorovatel a jsem k******y rád, že žijeme tady. Jak říkal náš handler: "Važte si toho, hovada!"

Peace out.

301

Odpovědět

By mě zajímalo, jakou "podřadnou" práci by mohl dělat náš náčelník... :D

22

Odpovědět

nechcem aby to vyznelo rasisticky vôbec to tak nemyslím... ale vážne by ma zaujímalo ako mohla táto rasa prežiť v Afrike desaťtisíce rokov bez pomoci ked v dnešnej dobe potrebujú stále pomoc zo západu a európy ? čo sa zmenilo ? ako to že je tam taký hlad ? nechápem...

156

Odpovědět

pretože ich vykorisťujeme

1014

Odpovědět

+JamesdelaneyOdpověď najdeš třeba i na oficiálních stránkách UNICEF.

14

Odpovědět


Odpovědět

Bože.. to co se dělo v Africe se začíná dít tu ty ****** .. kdybys jen furt nelízal k***y a mobily tak bys čuměl kolik toho nevíš..

217

Odpovědět

+EgoMáš vyjadrovanie na úrovni 15 ročného...ale žiadny pádny argument

101

Odpovědět

Ve zkratce. Kolonizátoři a misionáři rozbili tradiční sociální struktury a nastolili kolonialní vlády za účelem získání zdrojů. Když byli kolonie neudržitelné, dali jim "svobodu" což vedlo k mocenskému vakuu, kde guvernera nahradil místní diktátor. Neustálé boje o moc vedli k bídě obyvatel. Altruisté posílají hum. pomoc která buď končí v rukou vlády, která ji nepřímo použije ke svým účelům(KLDR, Haiti...)nebo zvyšuje životní standard, což vede k růstu populace a to zas k potřebě další pomoci.

242

Odpovědět

Přesně tak! Situace, kdy jsou závislí na pomoci z USA popř. Evropy, je totiž dlouhodobě neudržitelná. Pokud dříve existoval stav, kdy byly tyhle země soběstačné (samozřejmě, že musel existovat), tak by mělo smysl odvrátit napáchané škody a snažit se jim pomoct tak, aby oné soběstačnosti tyhle země opět nabyly.

01

Odpovědět

jen aby si kmen nezvykl, že dostává od nějakejch divnejch Kanaďanů věci zdarma... lepší by měl zorganizovat jim mikro-půjčky (na kozu, atd.) - to je ve třetím světě nejúspěšnější investiční projekt ever.

84

Odpovědět

Mě teď psal jakýsi princ z Nigérie, že tam taky umřel nějaký můj příbuzný a prý mi zanechal velké jmění, ještě jsem neodepsal, mám to vzít? Chcou jen číslo kreditky.

520

Odpovědět

bez do toho dokud muzes!! jezisi kriste ty mas stesti gratulace, ja jdu dneska taky zkusit stesti, tak snad to na matech vyjde zdar!

340


Odpovědět

Radši ne.

05

Odpovědět

Jestli chceš vědět, jako to dopadne, mrkni na toto :) Reklamy

10