Protéza z legaGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:35
Počet zobrazení:2 868
David se narodil se zakrnělou rukou. A tak si pomohl legem. Dnes je Davidovi 23 let, studuje bioinženýrství a pomáhá i ostatním s budováním protéz z lega.

Přepis titulků

Jako malý jsem si hrál s legem. Stavěl jsem auta, letadla, motorky. A teď jsem postavil ruku. KONČETINA Z LEGA Tohle je David Aguilar. Jmenuji se David Aguilar, jsem z Andorry a je mi 18. David se narodil se zakrnělou pravou rukou. Tohle je moje pravá ruka.

Když jsem vyrůstal, byla to otrava, protože jsem slyšel spoustu poznámek typu: „He, ty nemáš ruku!“ A tak. Někteří lidé to vnímají jako nevýhodu, ale David je obyčejný kluk. Má rád elektronickou taneční hudbu. A má přezdívku Hand Solo. Jeho táta ho občas ztrapňuje. Chodí do školy. Tohle je má škola. A svou rukou z lega umí otevírat dveře.

Paráda. Když vyrůstal, byl posedlý legem. A to tak moc, že chtěl, aby se lego doslova stalo jeho součástí. Svou první protézu jsem udělal v devíti letech. Postavil jsem si ji na ruce. Původně to byla loď. Kostičky lega bohužel nebyly dostatečně silné. Další pokus přišel až o devět let později. Tohle je MK1 postavená z kostiček LEGO Technic.

To je takové sofistikovanější lego. Můžu s ní dělat kliky, je dost pevná. Když jsem ji prvně sestavil a ona fungovala, šel jsem před zrcadlo a dělal: Tvorba tohoto modelu, MK1, mu zabrala pouhých pět dní. A jako správný vynálezce okamžitě začal pracovat na vylepšení. Tohle je MK2. Má baterii, která supluje biceps. A taky má rybářský vlasec, který je tady přivázaný.

Když si ho přidělám k rameni, můžu udělat tohle. Pokrčit ruku. Můžu přestat uprostřed. A pohybovat s ní. DAVIDOVA ŠKOLA Když jsem ji přinesl do školy, všichni byli ohromení. Jak se dá udělat ruka z lega? Byl jsem normální kluk, a když jsem tu ruku postavil, všichni říkali: „Jsi super, jsi fakt chytrý.“ Prý jsou rádi za to, že jsou to mí kamarádi.

A to je super. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Přezdívka Hand Solo mě fakt dostala :D
Držím mu palce, určitě to někam dotáhne.

50

Odpovědět

..

00

Odpovědět

Šikovný chlapec. Šlo by to aj zo stavebnice Merkur?

01

Odpovědět

Určitě šlo, jen by to oproti Legu vypadalo zhruba takhle...
Červený trpaslík: Lister zvedá míček

10