Žádné silnice, žádná auta, jen člunyGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:99
Počet zobrazení:7 518

Život bez asfaltu a aut je v dnešní době už nepředstavitelný. V nizozemském městečku Giethoorn je to ale každodenní realita. Místo silnic tu najdete kanály, místo aut čluny.

Přepis titulků

Dnes se vydáme do nizozemského města Giethoorn. Giethoorn je jako každé jiné město. Jen s jedním rozdílem. Silnice. Žádné nemají. Lidé si musí vystačit se čluny. Někdo se může přepravovat na kole a jinak musí jít pěšky. MĚSTO BEZ SILNIC Jsem Bert Dedden, místostarosta Giethoornu.

Žije tu asi 2 400 obyvatel v 1 100 domech. A jsou tu čluny. Spousta člunů. Když máme dobrý den, projede tu asi 500 až 600 člunů. To je Jan, jeden z místních stavitelů člunů. Je proslulý svými puntery, čluny s plochým dnem, které pochází z Giethoornu. Punter byl vytvořen v Giethoornu, ale používá se po celém světě. A kde jsou čluny, tam jsou mosty.

Přesněji řečeno 167 mostů. A jako v každém městě tu lidé musí nakupovat potraviny, nábytek, pivo, na co si vzpomenete. Ale v Giethoornu musí projet kolem Antona, ten tu hlídá mosty. Kdyby strážci mostů přestali pracovat, celé městečko se zastaví. Když je provoz, otevíráme most asi pro 300 člunů. Jeden z nich je hasičský člun. Toto jsou Bart a Erik. Tady v Giethoornu je hodně míst, kam se autem nedostanete. Hodně domů je u vody, tak jezdíme hasit na člunu.

Také zachraňujeme lidi před utopením, čluny před potopením, co vás napadne. A to je Jan. Ten udržuje přírodní plochy kolem Giethoornu. Ke všem polím v okolí se dostanete na člunu. Krávy už v Holandsku tak často nenajdete na člunech, ale v Giethoornu ještě ano. Pro nás je to úplně normální. Tak to vidíte, obyvatelé Giethoornu ukazují, že život bez asfaltu, aut nebo registru vozidel může být docela skvělý.

Silnice? A na co? Sbohem, Giethoorne. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Určitě tam nejsou žádné smrtelné nehody z nepřiměřené rychlosti :D

40

Odpovědět

Docela dobrý. A proč taky ne? Ani by mě tak nezajímala samotná doprava. Prostě využijete čluny místo aut. Spíše by mě zajímaly další souvislosti - jak tam fungují popeláři? Jak mají udělané inženýrské sítě? Třeba kanalizaci?

130

Odpovědět

Mě by třeba zajímalo, jak se tam vyrovnávají se záplavami. Nebo jen zvýšeným průtokem po větších deštích. Většina těch domů je max metr nad hladinou řeky.

60

Odpovědět

+jjkV Holandsku sa veľmi so záplavami nepočíta, keďže celá krajina je pretkaná priehradami a samotná krajina je pod úrovňou mora. Keby tam bola záplava, tak je to to posledné čo ich bude trápiť. V tom mestečku rozhodne nieje rieka ale sieť umelých kanálov, ktoré sú chránené priehradou a stavidlami.

101

Odpovědět

Kdyby to vyšlo cca měsíc zpátky tak si myslim že je to apríl :)

21

Odpovědět

Tam musí byť nádherný pokojný život

72

Odpovědět

ok, ale pokud jde o ekologii... čluny jsou taky na naftu, benzin...
Nevim, jak se řeší např. záchranka :D to může být problém... jinak hezké :)

22

Odpovědět

záchranka? viz Benátky.

00