Lov kol v AmsterdamuGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:118
Počet zobrazení:11 469

Pokud se někdy vydáte do Amsterdamu, jistě si všimnete, že jízdní kola jsou tam na každém kroku. Ale pravdou je, že je naleznete i v kanálech. Naštěstí existují dva muži, kteří tento problém řeší.

Přepis titulků

Amsterdam – kanály, tráva a kola. Najdete tu spoustu kol. Co se kol týče, je tu podle mě nejrušnější provoz, ale není pro ně nejpřátelštější. Jo, jsou všude kolem. Kola se nacházejí i v kanálech. Cože? JDEME CHYTAT KOLA Jsem Jan de Jonge a jsem kapitánem u Waternetu.

Já jsem Swavek Vervoort a jsem také kapitánem. V Amsterdamu se nachází 165 kanálů. Dohromady mají téměř 100 km. Na dně těchto kanálů leží kola. Spousta kol. Už nepočítám, kolik kol každý den vytáhneme. Ale ročně to může být kolem 15 až 20 tisíc.

Tito dva chlapi jsou jako rybáři. Tahají kola ze dna kanálů Amsterdamu. Kola z vody taháme kvůli turistickým lodím. Kdybychom to nedělali, nakonec by kola vyčuhovala nad hladinu. Myslím, že všichni se ptáme na to stejné. Proč je ve vodě tolik kol? Podle mě se jich tam kolem 20 % dostane kvůli větru. Ale asi 80 % tam v noci hodí sami lidé.

K vylovování tomu velký drapák. Ponoří se pod vodu a vytáhne kola. Většinu kol najdou u okrajů kanálu. Jo, dál kolem nedohodíte. Proto je lovíme jen u stěn kanálu. Co se s nimi stane potom? Vylovená kola se recyklují. Stanou se z nich plechovky na nápoje. Myslím, že patříme mezi nejvíce fotografované a filmované osoby Amsterdamu. Neexistuje žádné jiné město, kde by tato profese existovala.

Je to unikátní. Jsme jen v Amsterdamu. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ta reklama na kola dodává tomuto videu váhu...

00

Odpovědět

Nemám nic proti trávě, ani rudým světlům, ale Amterdam je fakt hnusnej.

08

Odpovědět

Jste unikátní profese, protože v jiných zemích nežijí kryplové, aby házeli kola do vody.

914

Odpovědět

V jiných městech jsou kryplové, co jezdí radši auty a zasírají přírodu, než aby každý jezdil na kole.
Kdyby to bylo poměrově a v Praze byly 2 miliony kol, vážně si myslíš, že by z nich 20 000 ve škarpě neskončilo? :)

114

Odpovědět

+MikeNo jasne, takze vltava je plná vraků aut, žejo.

15

Odpovědět

+UghuehueNo čekal jsem, že se najde někdo, komu to nedojde. :)
Tak zaprvé, v Praze je milion motorových vozidel a ne 2M kol. což je fakt, že nehraje moc roli.
Zadruhé, auto nebo rovnou autobus je dražší, než kolo.
Zatřetí, auto mnohem radši dáš do servisu, než abys ho prostě pohodil do škarpy.
Začtvrté, kolo jednoduše kamkoliv hodíš (své i cizí), auto asi těžko vezmeš a hodíš do řeky. Navíc když někomu zmizí kolo, kašle na to, auta se nahlašují.
Zapáté, záměrně jsem řekl ŠKARPA a ne VLTAVA, protože u nás je Vltava jen v malé části Prahy, břeh je minimální a často ohraničen. Jestli jsi někdy byl v Amsterdamu, tak tam je kanál skoro všude, jako u nás škarpa nebo příkop vedle silnice/chodníku. S tím souvisí i zašesté - kolo ve škarpě je vidět,v řece ne. Lidi to do kanálu v Amsterdamu hodí mnohem klidněji.
A symbolické zasedmé, u nás se nehulí a nenapadaj nás takové kraviny tak často. :)

Takže to napíšu ještě jednou a snad to pochopí i blbečci: Být v Praze 2M kol, tak jich jsou škarpy/kanály/příkopy plné. A teď si vem, když by nebyly vidět jako v Amsterodamu.

63

Odpovědět

+MikePane Mike já tady nevím, ale mě to přijde jako kravina. Amsterdam je jedna velká placka (zkuste si na kole dát výlet Dejvice-Letná-Bulhar- Vinohrady) nevím jak vy ale představa, že se takhle dopravuji např. na obchodní schůzku, no nevím. Druhá věc je, že mají extrémně přísné regulace (splodin, vjezd aut do centra, daň atd.) tím pádem, když už to mají stejně po rovině, jel bych taky na
kole...

12

Odpovědět

+UmpalumpaTo jste asi nepotkal takové pražany (vlastně čechy obecně), kteří nasednou do auta i když jedou do 300 metrů vzdáleného obchodu pro cigára. Samozřejmě je rozdíl mluvit o přepravě na krátké vzdálenosti jako v Amsterdamu nebo o přepravě přes půl kraje, jak uvádíte vy. :)
Ale co sjem řekl, že jinde jsou lidi líní a radši jezdí autem a zasíraj i historické centrum, za tím si stojím. Ono to dosvědčuje i ty vámi zmíněné regulace. Lidi je nechtějí.
Ale když se podívám na lázeňská města, jde to i u nás. :)

22

Odpovědět

Můžete prosím přeložit video s Rudou? :-)
https://www.youtube.com/watch?v=6jn8Ji0g5Rs

20

Odpovědět

Bude tu už v úterý. O to si ani nemusíš psát. Conana sleduju. ;-)

10

Odpovědět

Zajímalo by mě, jestli k lokalizaci těch kol užívají nějaký podvodní sonar, nebo jestli loví více méně na slepo.
A mimochodem- KDO u všech všudy. Jaký člověk si řekne- chci se zbavit kola a hele, hodím ho do vody. Budiž, takoví se najdou, ale 20000 ročně?! To skoro vypadá jakoby tam řádil nějaký superpadouch, který potají hází lidem kola do vody, jinak si to nedokážu vysvětlit.

340

Odpovědět

Jack Rozhazovač?

750

Odpovědět

Poptej se v mistni hospode.

60

Odpovědět

Podle jednoho videa jdou opravdu po "hmatu" (systematicky zkoušíme, jestli na něco narazíme) a žádný sonar nemají. A samozřejmě se zaměřují na frekventovaná místa - tedy u krajů a kolem mostů.
A k tomu množství, v přepočtu je to asi 55 kol na den a celkový počet kol v Amsterdamu se odhaduje na nějakých 880 000. Nenašla jsem žádnou prima statistiku, proč se hází kola do grachtů, ale nejčastěji se zmińují:
1. opilá mládež (v Amsterdamu výrazně navýšeno o opilé turisty)
2. kradená kola, pro která není odbyt
3. zničená kola
Navíc je třeba vzít i trochu v úvahu, že město Amsterdam neloví kola na požádání, takže když nešťastnou náhodou sjedete do grachtu, buď si vytažení kola zařídíte sami, nebo se kolo započítá do 20 000 ročně.

90

Odpovědět

Povedal by som že tie bicykle u nich nestoja veľa. A tak ako sa u nás nájdu múdre hlavy ktoré sa rozhodnú rozbíjať sklenené fľaše o zem, tak rovnako je to podla mna v amsterdame akurát že oni hádžu bicykle do vody.

20

Odpovědět

:D kdybych to neviděl, pochyboval bych o tom. Díky za video.

321