Turecký jazyk, kterým se nemluví, ale hvízdáGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:58
Počet zobrazení:6 180
Na světě se mluví přes šesti tisíci různými jazyky, které jsou rozmanité jako lidstvo samo. Jedním z nich je přes 300 let starý turecký ptačí jazyk (kuş dili), který opravdu zní, jako když zpívají ptáci.

Přepis titulků

V horách severního Turecka se schovává odlehlá vesnice, kde někteří obyvatelé mluví zvláštním jazykem. Po horách chodí vlk. Tohle je kuş dili, taktéž známý jako ptačí jazyk. Umožňuje komplexní komunikaci na dlouhé vzdálenosti bez užití slov. Tuto epizodu vám přináší Genesis. BRYSKNÍ JAKO PÍŠŤALKA KUŞKÖY (PTAČÍ VESNICE) TURECKO Co jsi dneska vařila, sestro?

Jmenuji se Muazzez Köçek. Tento jazyk znám od dětství. Nikdo ve vesnici nepíská tak dobře jako Muazzez. Po staletí farmáři v Kuşköyi chovali dobytek a pěstovali různé plodiny. Původně začali ptačí jazyk používat, aby spolu při práci mohli svižně komunikovat přes kopce. Mluví se jím už přes 300 let. Dokážu v něm říct cokoliv. Je to stejné, jako když zvednete telefon a mluvíte k někomu jinému, jako kdyby seděl vedle vás.

Z hor sestupuje mlha. Podobně jako morseovka ptačí jazyk překládá všechna turecká slova do různých výškových frekvencí a melodií. Tento jazyk zní jinak podle prstů, které používáte. Mé palce vytváří hlubší tóny. Takovéhle. Mé malíčky vytváří vysoké tóny. Když hvízdáte jazykem, zvuk je dokonce ještě vyšší.

Vysoké tóny nejsou slyšet daleko, ale hluboké tóny ano. Pokud chcete být slyšet daleko, musíte hvízdat s většími prsty. Ale ptačí jazyk pomalu vymírá. Asi 50 ze 100 lidí v naší vesnici tento jazyk ovládá. Od doby, kdy přišly mobily, už tímto jazykem spousta lidí nemluví. Ale Muazzezino hvízdání má pořád sílu. Seber ze stromu pár jablek. Chceme náš jazyk udržet naživu.

Je to má kultura. Je to jako mé povolání. Je to něco z mého dětství. Miluji to a vždy budu. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ku.. tak jestli se dá věřit wiki tak to opravdu existuje.
https://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_bird_language

21

Odpovědět

Nepovídej

10

Odpovědět

dokonca aj v baskicku, sa mi volaco mari

10

Odpovědět

-Můj muž když chce sex tak zapíska.
-A když chceš sex ty?
-Tak jdu za ním a zeptám se jestli nepískal.

111

Odpovědět

Nemůžu is pomoct, zní to jako námět na prvního dubna :-D

151