Hádanka s mostemTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:251
Počet zobrazení:24 816

Dnes máme pro vás jednu pěknou hádanku. Schválně, jestli ji dokážete vyřešit. Napište do komentářů, jak vám to šlo.

Přepis titulků

Brát stáž v odlehlé horské laboratoři možná nebyl nejlepší nápad. Tahání za páku s lebkou, aby jste zjistili, co dělá, asi taky nebylo zrovna chytré. Ale teď není čas na výčitky. Musíte totiž těmhle zmutovaným zombiím utéct, a to rychle. S vámi jsou údržbář, asistentka a starý profesor. Máte náskok, ale cesta k záchraně existuje jen jedna, za starým lanovým mostem, který překlenuje ohromnou propast.

Vy přeběhnete za minutu. Asistentce to bude trvat 2 minuty. Údržbář je o něco pomalejší a bude potřebovat 5 minut. Profesorovi to bude trvat celých 10 minut, protože se celou dobu musí držet lana. Podle profesorových výpočtů vás zombie doženou za pouhých 17 minut.

Takže máte právě tolik času, abyste všechny dostali přes most a přestřihli lana. Naneštěstí most unese pouze dva lidi najednou. Aby toho nebylo málo, je taková tma, že sotva vidíte na krok. Stará lucerna, kterou jste popadli cestou, osvítí jen malinkou oblast. Vymyslíte způsob, díky kterému všichni včas utečou?

Pamatujte, že most nemohou přecházet najednou více než 2 lidé. Každý, kdo přechází, musí buď držet lucernu nebo stát hned vedle ní. Kdokoliv z vás může bezpečně čekat ve tmě na obou stranách propasti. Nejdůležitější je, že všichni musí být v bezpečí dřív, než zombie dorazí. Jinak by první zombie mohla vstoupit na most, zatímco jsou na něm lidé.

A nakonec, není v tom žádný trik. Nemůžete se přehoupnout, použít most jako raft nebo se s nemrtvými skamarádit. POKUD CHCETE NA ODPOVĚD PŘIJÍT SAMI, ZASTAVTE VIDEO. ODPOVĚĎ ZA 3, 2, 1 Zprvu se může zdát, že bez ohledu na to, co uděláte, bude vám minutka nebo dvě chybět.

Řešení však existuje! Klíčem je minimalizovat čas ztracený dvěma nejpomalejšími lidmi tak, že je pošlete spolu. Protože se budete muset několikrát vracet s lucernou, budete potřebovat ty nejrychlejší lidi ze skupiny. Vy a asistentka rychle přeběhnete s lucernou. Trošku kvůli ní musíte zpomalit. Po dvou minutách jste oba na druhé straně a vy jako nejrychlejší běžíte s lucernou zpět.

Zatím uplynuly jen 3 minuty. Zatím dobré. Teď přijde ta náročná část. Profesor a údržbář vezmou lucernu a přejdou most spolu. To jim zabere 10 minut, protože údržbář musí zpomalit kvůli profesorovi, který si celou dobu mumlá, že neměl zombiím dávat noční vidění.

Když jsou na druhé straně, zbývají pouhé 4 minuty. A vy jste pořád zaseklí na špatné straně mostu. Ale pamatujte, asistentka čeká na druhé straně. Je druhá nejrychlejší z celé skupiny. Takže od profesora popadne lucernu a běží zpátky za vámi. Zbývají pouhé 2 minuty, když se společně vydáte na druhou stranu.

Jakmile jste v bezpečí, přestřihnete lana a most zničíte. Právě včas. Příští léto možná zůstanete v knihovně.

Komentáře (56)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nwm jesi to tu už někde neni, ale k dokonalosti chybí vážně rychlost zombií (nebo vzdálenost labka - most, ze které bychom rychlost odvodili). Protože teoreticky existuje ještě varianta já+asistentka tam = 2 min, já zpět = se 1 min, já plus údržbář = 5 min, já zpět = 1 min, já plus profesor kousek, předám lucernu, doběhnu na konec, připravim nůžky, nejrychlejší zombie je u mostu, leze na most, furt jsme v klidu, profesor je na konci, zombie pořád na mostu, možná pomalu druhá, to mě netrápí, střihám, otvírám šampaňský. Takhle bych to řešil jako hádanku, bez toho je to jen slovní úloha, kde jsou jen čísla a žádný vystoupení z běžnýho uvažování.

01

Odpovědět

Nemůžete doběhnout na konec bez lucerny, takže musíte jít celou dobu s profesorem, který nese lucernu.

00

Odpovědět

Vzal bych lucernu a asistentku (pokud je šuka.telná) a zdrhal o život. Ať si ti zombíci nad tím dědkem a tím vyklepaným údržbářem vylámou zuby!!!

31

Odpovědět

Dá se to udělat do 14 minut:
Nejdřív půjdou údržbář s profesorem: 10 min
Poběžím pro lucernu: 1 min
Běžím zpátky: 1 min
Přejdu most s asistentkou: 2 min

Celkem: 14 min

020

Odpovědět

Přes most se nedá přecházet bez lucerny. Tudíž třetí krok nelze provést.

110

Odpovědět

Nemožeš ani ti prejst bez lucerny na druhu stranu takže nezmysel...

30

Odpovědět

Nemožeš ani ti prejst bez lucerny na druhu stranu takže nezmysel.....

10

Odpovědět

Nemůžeš bez lucerny běžet pro lucernu

10

Odpovědět

+Mr.CopyJo tak příště refreshnu prohlížeč :-D

42

Odpovědět

Jak chces jit přez most bez lucerny ?????

01

Odpovědět

Půjde nejdříve půjdu já s asistentkou pak se vrátím já s lucernou, posléze vyrazí proessor s udržbářem a s lucernou se vrátí asistentka, nakonec přejdu já znovu s asistentkou 2+1+10+2+2=17 stihnou to :)

33

Odpovědět

Škoda, že neřekli rychlost zombií, protože upřímně by je člověk mohl odříznout až třeba po půl minutě. Nehledě na to, že vypadaly, že se hrnou na ten most všechny, takže by s nima stejně spadlo ne? :D

92

Odpovědět

Jenže ty musíš být už na druhé straně se všemi lidmi za dobu kdy vůbec už dorazí k mostu. Kdybys to udělal např. po půl minutě, tak během těch 30 sekund by na mostě bylo více než 2 osoby (2 osoby a min. jedna zombie) takže by most spadl i s tebou.

70

Odpovědět

Prvně bych to přešel s asisetentkou a lampou. A profeserovi a údržbářovi bych řekl, ať napočítaj do 120 a pak vyrazí... sice tam je tma, ale když se profesor musí držet lana, tak se udržbář může držet profesora a to zvládnou přejít i po slepu.

232

Odpovědět

lol. chudák děda. :D
pořádně to ani nesutojí a ještě ho poslat poslepu a pověsit na něj údržbáře. :D

180

Odpovědět

a proč prostě nehodím na ramena po jednom nejdřív profesora pak údržbáře a pak asistentku. Všichni budou mít volné ruce takže mohou držet lucernu, na mostě budou pouze dva lidé takže i tato podmínka bude splněna no a já se dostanu tam a zpátky za 2 minuty 2x4=8, takže 8 minut.

29

Odpovědět

Pokud by´s byl Capitan Amerika, tak nemusíš počítat váhu, která tě zpomalí ani únavu, která se projeví... Ale nejsi.

220

Odpovědět

Řekl bych, že ten počet lidí je myšlen kvůli váze, ne jen tak z vůle Boží.

80

Odpovědět

Spoléhat se na druhé, když všichni budou na druhé straně? Ne díky. Zachránil bych frajerku a pak údržbáře.

170

Odpovědět

Ako pardon, ale taketo ulohy sme riesili kedysi ( som cca 40 rokov stary koren) na prvom stupni zakladnej skoly(do 4 triedy maximalne, potom sme uz skladali zlozitejsie priklady) v zakladoch matematiky a hovorilo sa tomu "slohove ulohy". Podobne ako "tazku" hadanku teroristu v Die Hard 3.....odkaz> https://www.youtube.com/watch?v=BVtQNK_ZUJg
to
sme mali v matematike snad v druhej triede (to si nie som isty, ale mohla to byt aj tretia)
alebo vseobecne znama hadanka o prevoznikovi, vlkovi, koze a kapuste....
Tak mi prosim Vas niekto vysvetlite, co to ma znamenat, ze pod tymto videom nie su posmesne prsispevky na inteligenciu Americanov. Namiesto toho sa tu hromadia prispevky o tom, ake je to tazke ???? To uz naozaj tak neskutocne blbneme ? 20 rokov dozadu by s tymto prikladom nemalo problem 80% deti a teraz tu citam, ake je to zlozite/vtipne/absurdne/nerealisticke ???? A my sa tu smejeme Americanom, ze im deti blbnu, na zakladne zanedbaneho vzdelania ? A co sa teraz deje tu ?

Nieco mi pripada zle, tu v state Danskom (Ceskom, Slovenskom, atd.......)

1128

Odpovědět

Tak to jsi asi chodil na nějakou školu od sdružení Menza jinak není možné, aby něco takového vyřešili děti na prvním stupni základní školy. Ti jsou totiž rádi, když by to dokázali sečíst, aby zjistili, že jim to nevyjde klasicky.

210

Odpovědět

+Martin TerranNo tak to som teda na ziadnu menza skolu ani nic podobne nechodil, dokonca som nedokoncil ani technicku vysku.
Pravda je, ze uz si na tie slovne ulohy spominam tazsie (podotykam, ze je to podstatne viac ako 20 rokov), ale mi tu prosim vas netvrdte , ze sa v dnesnych skolach nevyucuju ulohy typu: vlak A ide tak a tak rychlo, Vlak B tak a tak rychlo, kedy sa stretnu, a v akom bode...ved OMG to je zaklad nejakej matematiky, predstavivosti a buduceho logickeho myslenia pre deti.

opakujem, tato "hadanka" je variaciou ulohy vlk, koza a kapusta, a dvojmiestny prievozny cln. (+Prievoznik) a to bola prosim pekne najklasickejsia logicka hadanka zakladnej skoly....PROSIM, netvrdte mi, ze dnesna mladez o tom nema ani potuchy.....

13

Odpovědět

+Martin TerranLen tak, na porovnanie pridam svoju hadanku.....(uhadol som ju ako cca siestak zakladnej skoly na poslednom pionierskom tabore)

Mame podobny scenar, prenasleduju vas krvilacne zmutovane zombie.....utekate, ked tu zrazu pridete na razcestie, kde je domcek, kde ziju navlas rovnake dvojcata a z razcestia vedu len dve cesty, kde jednou cestou urcite zomriete a jednou cestou urcite prezijete. Problem je, ze jedno z dvojciat vzdy klame a jedno z dvojciat vzdy hovori pravdu a Vy neviete, ktore z tych dvojciat prave stoji pred domcekom. Mate jedinu otazku na dvojca, ktore je pred domcekom, aby ste na 100% zistili ktora cesta je spravna a ktora je ta co vedie do zahuby....

Aka bude Vasa otazka ?

13

Odpovědět

+Martin TerranZrovna tohle (jeden vždy lže a jeden vždy mluví pravdu) je hodně zprofanovaná hádanka, kterou každou chvíli nacpou do nějaké pohádky nebo počítačové hry, ale přijít na odpověď jen tak, bez nápověd nebo čehokoliv jiného by se mi jako dítěti nejpravděpodobněji nepovedlo a myslím, že to platí o většině dětí, nejen o dnešní mládeži. To s tím mostem jo, ale nad tímhle to chce přemýšlet trochu složitěji. Pokud jste to jako šesťák zvládl, tak gratuluji, ale většině se to nepovede.

81

Odpovědět

+Martin Terranpan/pani Lynx.....priznavam sa, ze netusim, ci je to hodne sprofanovana hadanka, kedze sa nimi uz par rokov nezaoberam. Kazdopadne mna bavila a bavi, kedze ukaze kto je co zac....
ale je pravda, ze na tych pionierskych taboroch vtedy leteli hadanky typu ano/nie...kde zadavatel povedal pribeh, napriklad,......lezi nahy mrtvy muz na snehovej plani.....nieco ma v ruke....okolo neho nie su ziadne stopy......ako zomrel a preco, dosiahnite otazkami, naco vam moze hadankar odpovedat len ano alebo nie....tychto hadanok bolo strasne vela druhov, zameriavali sa skor na dovvtip a jazykovu zrucnost......ale tu sme mali jedoduchu matematicku ulohu pokial sa nemylim, preto ma desi ten vysledok

00

Odpovědět

+Martin TerranA este jedna zaujimavost ma napadla.....
k rieseniu podla mna trivialnej matematickej ulohy tu zatial podla toho co citam , ludia pristupuju takto :
-Taky bych profesora přenesla na druhou stranu a běžela zpátky jako nejrychlejší, pak už se to poddá
-neco podobneho uz jsem nekdy resil, mozna v nejake matematicke olympiade
-v nouzi by se risklo, že by most unesl 4 lidi, nebo by se dalo jít po tmě
-Přenesu profesora na druhou stranu – 1 min, vracím se 1 min, přenesu asistentku – 2 min, vracím se 2 min, školník přenese mne – 5 min.

a dalsie sracky, ktore sa mi ani nechce kopirovat

v podstate jediny, kto pru prisiel s originalnym napadom, a ku ktoremu sa kludne priklonim je "heh"....sice nesplni ulohu, ale je najracionalnejsi
"Přejdu most s asistentkou, což zabere 2 minuty. Přestřihnu lano a zbylých 15 minut bude sexy time…"
ma odo mna 10 bodov +

60

Odpovědět

+Martin Terranno ona to práve nění klasická úloha vlak jede tak a tak rychle za jak dlouho dojede celá finta je v tom že musíš přijít na to že pošleš 5 a 10 dohromady a na druhé straně předáš lampu a ano takové věci se řeší na základní škole ale vězšinou v různých matematických soutěžích a ne v běžných hodinách jelikož většina dětí na to nepřijde a dovolím si tvrdit že ani před 40-ti lety na to většina dětí nepřišla

41

Odpovědět

+Martin TerranEste raz podotykam, ze som nikdy na ziadnej matematickej olympiade ani nicom podobnom nebol, toto proste patrilo medzi bezne ucivo/matematicke zabavky.....zial neviem to dokazat, kedze ma matika nikdy nebavila a jedine ucebnice, co som v zakladnej skole ukradol/preplatil a nasledne si ponechal patria k dejepisu (a TO je ludia v tejto dobe teda neskutocne citanie).

Mozno ak pojdem do pivnice , tak najdem knizku "rozum do vrecka" alebo "vesely svet" ci ako sa to vsetko volalo, a tam je takychto detskych hraciciek plno.

Ale opat si dovolim tvrdit, ze tato "hadanka" je na urovni prveho stupna zakladnej skoly a za tym si stojim.

01

Odpovědět

+Martin TerranA aby sme sa nezameriavali na jedno tema......opakujem "tazku" ulohu od teroristov v Die hard 3
https://www.youtube.com/watch?v=BVtQNK_ZUJg
tak
toto sa bezne v taboroch na tych "pionierskych" olympiadach, ci co to bolo....proste robilo.....a tusim, ze kazda jedna dobra krcmarka by to zvladla tiez

00

Odpovědět

Taky bych profesora přenesla na druhou stranu a běžela zpátky jako nejrychlejší, pak už se to poddá. Ale co nechápu - proč ten most museli stříhat, když beztak zombíků je určitě víc jak dva lidi a most by se pod nimi zhroutil...

193

Odpovědět

Přenesu profesora na druhou stranu - 1 min, vracím se 1 min, přenesu asistentku - 2 min, vracím se 2 min, školník přenese mne - 5 min.
Máme slušnou rezervu a to jsem započítal i to, že se pro druhé přenášení unavím.

102

Odpovědět

Zkus si změřit, jak daleko uběhneš za 1 minutu, a potom zkus tu samou vzdálenost překonat s druhou osobou podobné váhy na zádech nebo v náručí. Nejspíš to za 1 minutu nestihneš.

60

Odpovědět

Samotnýho mě to napadlo obráceně
já+asistentka tam 2 min
asistentka zpátky 2 min
prof+údržbář tam 10 min
já zpátky 1 min
já+asistentka tam 2 min
Dohromady 17 minut a ještě se hrdinně vracím pro dámu na poslední chvíli :D

510

Odpovědět

jak se můžeš vrátit ty zpět, když lucernu budou mít údržbář, asistentka a profesor.. ve tmě chodit nemůžeš..

032

Odpovědět

+macafaTy sis to špatně přečetl. On bude na stejné straně jako profesor + údržbář s lucernou.

100

Odpovědět

Pro mne velké zklamání, že tam dali řešení.
Mělo být tak za den-dva v druhém videu.

745

Odpovědět

Mínusy mi nevadí, ale nešel by aspoň nějaký nahradit vysvětlením PROČ?

28

Odpovědět

Tak kdyz most unese dva lidi, tak prostě ten starej půjde s tím druhým co jde 5 min a až ten druhý dojde, tak půjde treba ta baba a pak ty. Ješte vám zbyde 7min, čas se vrátit :D ne?

013

Odpovědět

Teda 2 minuty, takže čas na zpátečku nebude no :/

04

Odpovědět

A kde máš lucernu? :)

210

Odpovědět

+Martin 858Zase fakt ze na co lucernu...pochybuju ze na tom moste budes muset cist rozcestniky :X

46

Odpovědět

neco podobneho uz jsem nekdy resil, mozna v nejake matematicke olympiade, pythagoriade nebo klokankovi, takze easy

112

Další