Hádanka se smrtícím paprskemTED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
72 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:98
Počet zobrazení:7 812

Hádanky, hádanky, hádanky. Díky této můžete zachránit svět. Uspěli byste? Podělte se s námi v komentářích. Poznámka: Možná by ve videu pro úplnost měla zaznít ještě jedna podmínka, a sice že mezi dvěma různými místnostmi mohou být pouze jedny dveře. (Jinak by 4. patro shora fungovalo - místnosti B a C z videa by prostě mezi sebou měly dvoje dveře).

Přepis titulků

Jako nejlepší špión své země musíte infiltroval ústředí Zlého syndikátu, najít skrytý ovládací panel a deaktivovat paprsek smrti. Ale máte k dispozici jen následující informace, které získal váš tým. Ústředí je obrovská pyramida, která má v nejvyšším patře 1 místnost, 2 místnosti o patro níž a tak dále.

Ovládací panel je ukrytý za obrazem na nejvyšším patře, pro které platí následující podmínky: Každá místnost má právě 3 dveře do dalších místností na tomto patře, s výjimkou místnosti s ovládacím panelem, která má jen jedny. V budově nejsou chodby, schodiště můžete ignorovat. Bohužel nemáte plán jednotlivých poschodí a máte dost času k prouzkoumání jen jednoho patra, než se opět aktivuje alarm.

Přijdete na to, ve kterém patře je místnost s ovládacím panelem? Zastavte video a zkuste na to přijít. Odpověď za 3, 2, 1... Abychom problém vyřešili, musíme si ho vizualizovat. Víme, že ve správném patře je místnost, nazvěme ji místnost A, která má dveře, co vedou do místnosti s panelem, plus dveře do místností B a C. Takže tam musí být alespoň 4 místnosti, které můžeme symbolizovat jako kruhy.

Spojnice mezi nimi představují dveře. Ale když spojíme místnosti B a C, nemáme už co spojovat. Takže 4. patro shora není to, které hledáme. Víme, že místnost s panelem musí být co nejvýše, tak to zkusme o patro níž. 5. patro shora taky nefunguje, to si můžeme dokázat obrázkem.

Ale abychom si byli jisti, že jsme na nic nezapomněli, Zde je jiný způsob: Každé dveře představují spojnici v našem grafu, která ze dvou místností dělá sousedy. Takže nakonec musíme mít sudý počet sousedů, bez ohledu na počet spojnic. Na 5. patře shora, abychom splnili podmínky, potřebujeme 4 místnosti se třemi sousedy a místnost s panelem s jedním sousedem.

To je dohromady 13 sousedů. Jelikož 13 je liché číslo, není to možné. Díky tomuto můžeme vyřadit každé patro, které má lichý počet místností. Pojďme tedy ještě o patro níž. Když si nakreslíme místnosti, tak najdeme sestavu, která takto funguje. Studium takových vizuálních modelů, které představují spojnice a vztahy mezi různými objekty, se nazývá teorie grafů.

V grafu se kruhy, které představují nějaké objekty, nazývají vrcholy. A spojnice mezi nimi se nazývají hranami. Výzkumníci, kteří takové grafy studují, si kladou otázky typu: Jak daleko je tento vrchol od tohoto? Jaký je nejvyšší počet hran, které vycházejí z jednoho vrcholu? Existuje cesta mezi těmito dvěma vrcholy? Pokud ano, jak je dlouhá?

Grafy jako tento se často používají k mapování komunikačních sítí. Ale mohou reprezentovat skoro jakoukoliv síť. Od dopravních spojení ve městě a sociálních vztahů mezi lidmi, až po chemické interakce mezi proteiny nebo šíření epidemie mezi různými místy. Takže zpátky do pyramidy. Vyhnete se strážným a bezpečnostním kamerám, infiltrujete 6.

patro shora, najdete skrytý panel zatáhnete za podezřelé páky a díky tomu zničíte paprsek smrti. Čas zjistit, proč vám váš tým vždycky dává nejasné informace. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To vyškrtnutí lichých pater mi úplně nesedí. Funguje mi to i pro 7 místností.

00

Odpovědět

Teoreticky by to mohlo být i čtvrté patro, pokud jsem správně sledoval, nikde nebylo řečeno, že dvě místnosti nemohou spojovat dvoje dveře. Takže bychom mohli mít dvě místnosti spojené vzájemně dvěma dveřmi a z každé z nich jedny dveře do třetí, která by ještě měla dveře k místnosti s ovládacím panelem. Nebo se mýlím?

80

Odpovědět

Nemýlíš se, jelikož je tam napsáno "Each door has exactly 3 doors to other rooms on floor".
"Other rooms" jsou sice jiné místnosti, ale duplicita se tím nevylučuje.
Graf G(V, E), kde V=(1,2,3,4) a E=({1,2},{2,3},{2,4},{3,4},{3,4}}

20

Odpovědět

+XfcTeď mi došlo, že ta duplicita se vylučuje tím "No hallways". Takže 6 je správně.

11

Odpovědět

+Xfc"No hallways" podmínka vůbec nevadí. Dvě sousední místnosti můžou mít dvoje dveře v jedné společné stěně. A to ani nemluvím o místnostech s nekonvexním půdorysem.

Taky jsem odpověděl čtvrté patro. Hádanka je vágně definovaná. Každá úloha na grafy musí deklarovat, jestli jsou povolené násobné hrany.

00

Odpovědět

aha, pyramida bez schodů , to dává smysl jak si pak mam asi představit spojitost mezi patry

10

Odpovědět

Bylo řečeno "ignoruj schody", ne že tam žádné nejsou. Šlo o to, aby lidi nepočítali jedny dveře na přesun mezi patry, nic víc.

00

Odpovědět

A jak by se sakra dostal dovnitř?

11

Odpovědět

Oknem? :)

00

Odpovědět

lol, tak tahle je hodně primitivní... ofc, že je to patro s 5 místnostma...

04

Odpovědět

aha :D jsem přehlíd to, že ta jedna místnost musí mít je jedny dveře... tak nic
http://i.imgur.com/YK03rZH.png

01

Odpovědět

+NameAle i tak to je jednoduchý, stačí začít od místnosti s panelem... ta musí mít jen 1 dveře, takže ta na kterou navazuje musí mít 2 další a každá z nich musí mít 2 další. Easy 6.

00

Odpovědět

+NameSakra tak zase ne... jedna místnost by měla 4...

01

Odpovědět

+NameJupí, konečně :D nakonec to bylo složitější, než jsem čekal... 12
http://i.imgur.com/DQjyxUq.png

10

Odpovědět

+NameKurva tak nic :D... napsal bych to všechno do jednoho, ale z nějakýho neznámýho důvodu furt chybí upravování postů...

00

Odpovědět

+NameUpravování postů nechybí, ale jen pro přihlášené.

30

Odpovědět

+Corwin8Mimochodem je dost nepřehledné, když se odpovídá na něco a není to odřádkované ;) Pouze se to hodí do prostřed komentářů. V dalším editu webu by to mohlo dělat nějaké mezery (doprava). Aby šlo poznat, kdo na co odpovídá ;) Takový pěkný strom by byl.

00

Odpovědět

+:-)Když se na to dívám, tak možná to tak máte. Ale není to moc vidět ;)

10

Odpovědět

+NameJenže to má být v co nejvyšším patře, kde to jde. Jdeš na to špatně. Navíc nikde není řečený, že místnosti musí mít obdélníkový nebo čtvercový tvar.
http://imgur.com/gw6QOB4
Prvně jsem došel na to první i bez těch grafů, po shlédnutí videa mě pak napadli ještě ty další... :)

30

Odpovědět

+FrixJe úplně jedno, jestli je pak uděláš kulatý nebo hranatý :D (ale hranatý se líp malujou a je to přehlednější) prostě max. je 6 ... to byl můj druhej výsledek, ale pak jsem to nějak podělal při kreslení, tak sem šel na 12 :(
(5 jsem dal, když jsem si nevšim tý podmínky, že ta poslední místnost musí mít jen jedny dveře)
(jinak ten tvůj 3. je prakticky stejnej jako těch mých 5... jen sem to pak prostě celý smazal a začal od začátku :D takže mě nenapadlo jen přesunout ty jedny dveře na druhou stranu)

00

Odpovědět

+FrixMáš to sice pěkný, ale nějak mi uniká pointa toho prostředního obrázku dole :D
Ta kostička nahoře je zbytečná a navíc zavádějící. Jinak bys tam měl 2 místnosti z 1 východem :D A navíc by ti tak vznikla nahoře místnost se 2 nebo 4 východama (dle pohledu na věc). ;) https://ctrlv.cz/KCIv
Neber to jako rejpání :D

00

Odpovědět

+:-)Ups, v tý dolní místnosti jsem zapomněl dodělat dveře. A panel má být v tý kostičce nahoře. Tady je to opravený http://imgur.com/GMih1eK

00

Odpovědět

+FrixYeah, taky mě to potom napadlo, když jsem si s tím hrál :D

00

Odpovědět

Odpovědět

Aspoň že na konci uznal, že ty jeho legendy k hádankám jsou fakt na hlavu. :-D Jinak dejme tomu, že by to mohlo někoho navnadit k zájmu o teorii grafů, v tom je asi přínos tohoto dílu větší než "hádanka" samotná.

80