SimpsonoviDidYouKnowGaming

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:6 113

Taky jste jako malí hráli zločin proti lidskosti jménem Bart vs. the Space Mutants? Nebo na poutích za pět nebo deset korun za žeton The Simpsons Arcade Game? O těchto i dalších hrách ze světa Simpsonových bude dnešní video.

Přepis titulků

Překlad: Xardass www.videacesky.cz Věděli jste, že během 28 sezón seriálu Simpsonovi vzniklo mnoho souvisejících her? První z nich, Bart vs. the Space Mutants, vyšla v roce 1991 a hodně připomíná děj filmu Jsou mezi námi z roku 1988. V tomto filmu najde profesionální wrestler "Rowdy" brýle, díky kterým vidí mimozemšťany maskující se za lidi. Podobně i Bart najde rentgenové brýle, díky kterým vidí mimozemšťany.

A jako ve filmu musí Bart všechny přesvědčit, že existují. Hra vyšla na mnoha platformách, včetně NES, Atari ST, Sega Master System a Amigy. Od července 1991 do září 1992 vycházela Amiga s balíčkem Cartoon Classics, kde byla i tato hra. Pro verzi pro Amigu chtěli Arc Developments vytvořit nové intro s lepší animací podobnou seriálu. I když intro upravil tvůrce Simpsonových, Matt Groening, nevypadala animace v porovnání se seriálem dobře.

Dále vznikla The Simpsons Arcade Game, kterou vyvinulo Konami a testovalo chicagské Konami of America. Po úspěchu arkádovky s Želvami Ninja z roku 1989 vytvořilo Konami po jejím vzoru bojovku se Simpsonovými. Ve hře je spousta známých postav, oproti seriálu je zde ale několik rozdílů. Rodinka Simpsonových zní stejně jako v seriálu, ale pan Burns a Smithers zní úplně jinak.

Důvodem je, že Harry Shearer, hlas více než 20 postav, včetně Burnse a Smitherse, postavy ve hře nenamluvil. Nejvíc znát je to v posledním souboji hry. Vítejte na svém pohřbu, cucáci. Ve hře chybí i hlas dalšího významného člověka, Hanka Azarii. Jeho absence znamenala, že postavy jako Vočko a Otto jsou v průběhu hry nebývale potichu. Neví se, zda byl důvodem rozpočet, jejich nedostupnost či technická omezení.

Konami také do hry umístilo králíky, kteří pocházejí z Groeningova komiksu Life in Hell. Komiks vycházel mezi lety 1997 a 2012 a objevovali se v něm antropomorfní králíci v mnoha situacích. Ve hře se králíci objevili jako nepřátelé, ale to není jediný odkaz na komiks. Silueta kostry Marge po zásahu elektřinou má králičí uši. Groening původně plánoval, že Marge bude pod vlasy skrývat velké králičí uši. K jejich odhalení mělo dojít během finále 1.

série, ale Groening nápad zavrhl. Další zajímavostí je, že japonská verze je výrazně jednodušší než ta mezinárodní. Použití zbraní bylo upraveno a zdraví postav mohlo překročit 100 %. Ještě překvapivější je náhodné umístění atomových bomb, které jsou jen v japonské verzi. V únoru 2012 byla hra znovu vydána na Xbox Live i PlayStation Network, ale nakonec z obou obchodů zmizela a už se nevrátila. V raných devadesátkách vyšla hra Bart's Nightmare na SNES a Sega Genesis, ale úspěch to nebyl.

Bill Williams, který na ní pracoval, byl vývojářem mnoha úspěšných her. Williams trpěl cystickou fibrózou a často přemýšlel nad novými způsoby, jak hrát hry. Přestože začínal u experimentálních indie her, nakonec začal pracovat na vývoji her pro Sculptured Software. Pří práci na Bart's Nightmare musel Bill hru neustále upravovat podle toho, co po něm chtělo vedení jeho studia, držitelé licence Simpsonových i Nintendo.

Williams nebyl s korporátním prostředím spokojený a před vydáním hry od projektu odešel. Opustil herní průmysl a přihlásil se na Luteránskou teologickou fakultu. Chtěl se stát pastorem, pomáhat lidem a více se spojit s okolním světem. Williams bohužel zemřel kvůli své nemoci ve věku 47 let. Seriál často paroduje popkulturu a hry na tom nejsou jinak. Jedna z méně známých her, Virtual Springfield, obsahuje minihru v Kwik-E-Martu.

Jako Apu musíte bojovat s chuligány pomocí koštěte, brokovnice a superzbraně. Minihra je jasnou parodií série DOOM. Některé hry obsahují i odkazy na filmy. V Krusty's Fun House je systém hesel a většina hesel jsou jména postav ze seriálu. Ve verzi pro Supernintendo je jedním heslem "Joshua", což je odkaz na film Válečné hry z období studené války. Po roce 2000 tyto parodie a odkazy nabraly na intenzitě.

V roce 2005 získalo EA exkluzivní práva na Simpsonovy. Byla to velká událost, protože to bylo poprvé, co Fox souhlasil s dlouhodobou a exkluzivní dohodou. Simpsonovi si vždycky dělali legraci z popkultury, ale nové partnerství umožnilo vznik nespočtu možných odkazů. V interview pro Game Almighty řekl hlavní designér Greg Rizzer, že se těší, až si z herního průmyslu bude střílet. Bohužel ne všichni vývojáři souhlasili s parodováním jejich díla.

Během herního veletrhu v Lipsku v roce 2007 nebyli v Rockstar nadšení z plakátu Grand Theft Scratchy při předvádění Grand Theft Auto 4. Rockstar řeklo EA, ať plakáty stáhne. Rizzer to v rozhovoru okomentoval slovy: "Vždy jsem měl pocit, že parodie je známkou respektu. Když si děláme srandu z GTA, neděláme to, aby se ta hra hůř prodávala. Reakce byly různé a část věcí jsme museli ze hry odebrat."

Jiné společnosti, například Harmonix a Capcom, uvítaly parodie jako Sitar Hero a Mega Moleman X. Na hře se podíleli i scenáristé Simpsonových Tim Long, Matt Selman a Matt Warburton a vytvořili více než 8000 řádků dialogu. Rizzer se vyjádřil, že The Simpsons Game je první hratelná série Simpsonových. Hra byla nejúspěšnější z celé série, ale The Simpsons: Tapped Out bylo naprostým propadákem.

Krátce po vydání byl titul odebrán z App Store kvůli několika problémům. Hra měla potíže připojit se na server, spoustu bugů a nemožnost in-app nákupů. Jako freemium hra byla Tapped Out kritizována za málo obsahu a přílišný důraz na in-app nákupy. Fenomén her typu freemium byl zdrojem parodií v epizodě South Parku z roku 2015 s názvem Freemium není zdarma. Aplikace Terrance a Phillipa připomíná právě hru Tapped Out. V epizodě je odhalena snaha donutit hráče koupit herní měnu za skutečné peníze, aby se vyhnuli čekání.

Věděli jste, že Matt Groening v Simpsons Hit & Run šel nejdříve nakopat Marge? A že nepoužitý materiál z Hit & Run skončil v The Simpsons Game? Pro více faktů se podívejte na naše video o této hře. Pokud se vám video líbilo, dejte lajk a odběr. A pokud vás zajímají moje věci, mám video o Simpsons Skateboarding, ale to je staré a nechci, aby ho někdo viděl, takže koukněte na moje nové video o Ape Escape.

Kdo si na tu hru pamatuje? Ne? Dobře.

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Z Hit and Run jsem měl nemálo nervů, ale je to zábavná hra.

40

Odpovědět

U zločinů proti lidskosti není nad vlastní zkušenost. :)
https://www.retrogames.cz/play_162-NES.php

10