Mass EffectDidYouKnowGaming

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:117
Počet zobrazení:6 901

Dnes se mimo jiné dozvíme, co má série Mass Effect společného s Hvězdnými válkami, jak reakce fanoušků ovlivňovaly vývoj druhého a třetího dílu, čím byly inspirovány hlavní rasy vesmíru Mass Effectu a proč existuje vesmírná kráva, která vám umí krást kredity.

Poznámky k překladu:
V angličtině se Uranus (Uran) vyslovuje úplně stejně jako your anus (tvůj zadek). Odtud suchá reakce EDI na sondování/prozkoumávání Uranu.

Přepis titulků

Věděli jste, že existence Mass Effectu je přímým důsledkem Star Wars hry? V roce 1999 požádal LucasArts kanadského herního vývojáře Bioware, aby pro něj vytvořil hru, která by vyšla společně s filmem Epizoda II – Klony útočí. Dali Biowaru na výběr. Mohli buď udělat hru podle filmu, nebo podle nového příběhu 4000 let před událostmi Epizody I. V Biowaru se rozhodli pro to druhé, aby měli větší kreativní svobodu. Výsledkem byla hra Star Wars: Knights of the Old Republic. Po dokončení hry chtěli někteří vývojáři vytvořit hru, u které by měli ještě větší svobodu a mohli použít vlastní vesmír a historii.

Tým KOTORu tedy začal pracovat na novém vesmíru s gameplayem podobným střílečkám, částečně inspirovaným sérií Deus Ex. Z této nové hry se nakonec stal Mass Effect. Během fáze plánování se vývojáři soustředili na plnění fantazií hráčů, díky čemuž nakonec hráči dostali vlastní loď a velení. Morálka hráče měla být měřena na základě rozhodnutí hráče jako v KOTORu. Ale místo jedné škály dobra/zla zaznamenával systém Mass Effectu tato rozhodnutí na jiné škále, tzv.

Paragon a Renegát. V Mass Effectu 3 si přes 64 % hráčů vybralo více paragonských než renegátských činů. A to i přesto, že v tisku se soustředili na Renegáty. Když se ho zeptali, zda nízké statistiky ovlivní tyto možnosti do budoucna, odpověděl ředitel Casey Hudson, že ne. Vysvětlil, že i když si hráči některé možnosti nevybírají, fakt, že tuto možnost mají, jim dává pocit kontroly nad situací.

Další statistikou v ME3, která vývojáře překvapila, bylo to, že více hráčů zachránilo Gethy než Kvariány. Tento sběr statistik je součástí důkladné analýzy feedbacku hráčů. Po vydání prvního Mass Effectu posbírali vývojáři od fanoušků obrovské množství komentářů. Vylepšený čas načítání textur a větší možnosti přizpůsobení Mass Effectu 2 byly prioritou právě kvůli komentářům fanoušků. Další věcí z Mass Effectu 2, za kterou můžou hráči, je možnost romance s Garrusem.

Casey Hudson prohlásil, že po vydání hry byla romance s Garrusem jednou z nejoblíbenějších. Anatomie některých mimozemšťanů nabrala inspiraci v pozemských druzích. Krogané byli vytvořeni poté, co si výtvarný ředitel Matt Thodes kreslil hmyz a netopýry. Obličeje Kroganů byly inspirovány druhem centurio senex neboli listonosem vrásčitým, který žije v Americe.

Původně měli mít Krogané oči po stranách svých hlav, ale to se pak změnilo, protože z evolučního hlediska má oči po stranách jen kořist, nikoliv predátoři. Asarijky byly vytvořeny poté, co se tvůrci rozhodli, že chtějí rasu, kterou tvoří výhradně krásné ženy. Šupiny ve tvaru vlasů byly vytvořeny podle moderních účesů. Ve výsledku tyto bytosti vypadaly jako vodní živočichové, což vedlo k dalším úpravám, plochým nosům a volbě oblečení.

Světlá barva asarijské kůže byla ovlivněna Orionci s výraznou zelenou kůži ze Star Treku. Během vývoje hry byl nadhozen i koncept rasy asarijců jako samých mužů, ale nikomu se moc nelíbil, a tak byl zahozen a ztracen. Salariánci byli inspirování typickými mimozemšťany ze sci-fi a folklóru. Tvůrci chtěli, aby tato rasa vysvětlovala lidské příběhy o únosech mimozemšťany před tím, než se stali součástí galaktické komunity. Postava Mordina byla inspirována starší verzí Clinta Eastwooda.

V detailním prostředí série Mass Effect můžete najít spoustu easter eggů. Je jich moc na to, abychom zmínili všechny, ale tady jsou ty nejoblíbenější. V několika prozkoumatelných oblastech, včetně pozemského Měsíce, můžete slyšet podivné zvuky, pokud počkáte na určitých místech. I když to Bioware nikdy nepotvrdil, spekuluje se, že tyto zvláštní zvuky jsou písně údajně vyhynulé rasy, rachni. V Mass Effectu 2, pokud dostatečně dlouho stojíte u Legiona, začne tančit robotí tanec.

Na planetě Noveria se během mise pro obnovení energie na Peak 15 objeví virtuální asistentka Mira a řekne: Vypadá to, že chcete opravit toto zařízení, chcete pomoct? Je to odkaz na pana Sponku, otravného pomocníčka z Wordu. Pokud jste Renegát, Shepard odpoví: "A sakra, pop-up!" S Mirou si můžete promluvit na dalším místě. V laboratořích na planetě Noveria, poté co požádáte doktora o přístupové kódy, zabije ho rachni válečník.

Pokud si kódy nevezmete z jeho těla, budete mít u terminálu Miry dvě možnosti. Vyberete-li možnost "Něco zamumlat," Shepard se pokusí kód uhodnout a řekne: Tato fráze, "sic semper tyrannis" v latině znamená "tak vždy tyranům". Historicky to bylo motto proti zneužívání moci. Říká se, že ho pronesl Marcus Iunius Brutus během zavraždění Gaia Julia Caesara a stejně tak John Wilkes Booth během atentátu na Abrahama Lincolna.

V Mass Effectu 2, pokud se pokusíte poslat sondu na Uran, poznamená EDI suše: Sonda na Uran. Opravdu, veliteli? V Mass Effectu 3, když Joker aktivuje lapač interních emisí, řekne: Najdou nás jen v případě, že začnem zpívat ruskou hymnu. To je odkaz na film a román Hon na ponorku, ve kterém tajnou ruskou nukleární ponorku Rudý říjen, kterou nelze běžným způsobem odhalit, najde americký sonar poté, co si ruská posádka začne zpívat.

Když Shepard mluví s kapitánem Bailem v Mass Effectu 2, zmíní Bailey: Být rok mrtvý je oblíbený způsob, jak se vyhnout daním. To je odkaz na druhou knihu série Stopařův průvodce po galaxii, ve které chce Ford Prefect mluvit s přítelem jménem Cikorka Desiato, ale je mu řečeno, že dotyčný je teď kvůli daním rok mrtvý. Jeden easter egg je takový vtípek, který vznikl mezi vývojáři. Na planetě Ontarom je vesmírná kráva označena jako "zrádně vyhlížející kráva".

Pokud se s ní pokusíte promluvit, nejdřív se nic nestane, ale po chvíli začne kráva Sheparda pronásledovat a pomalu mu začne krást kredity. Podle vývojáře Dustyho Evermana: "Když výtvarníci vymysleli vesmírné krávy s extra párem končetin, vrchního vývojáře Prestona to vyděsilo a pravil: 'Zvířeti, co se dokáže samo podojit, se nedá věřit.' Ty extra ručičky vypadají chmatácky."

A tak přišel Preston s nápadem "zrádné krávy". Otočte se k ní zády a její ručičky se dají do práce. Rozlučte se se svými kredity. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Najlepšia hra na svete (aspoň pre mňa)

10

Odpovědět

"... does this unit have a soul?"

*Cries everytime*

40

Odpovědět

Mezi Gethy a Kvariany jsem se nikdy rozhodovat nemusel, vždycky jsem zachránil oba národy. :D

170

Odpovědět

Já taky, ale vždycky to odnese Legion, ne? :D

30

Odpovědět

Já taky, ale teď to projíždím znovu ale tentokrát jako Renegade a nechám pochcípat oba národy. :D A samozřejmě i Krogany. Ještě se zbavit Turianů se Salariana a vesmír můžou ovládnout lidé a zotročit si Asarijky. :DDD

50

Odpovědět

+jAcJeště jsou tam teda ti Reapeři, ale tak... to je jen drobnost, že? :D

10

Odpovědět

+PipánNo vzhledem k tomu, že ti reapři budou na konci hry zničeni/zotročeni, tak si myslím, že tam překážet moc nebudou. :D

00

Odpovědět

Pls jako dalsi hry od Blizzardu jako Warcraft nebo Starcraft

12

Odpovědět

Bohužel, tyto tituly se na tomto kanále zatím neobjevily.

21