Jak se nahrává zvuk ke zpomalenému záběruSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:88
Počet zobrazení:10 362

V mnoha dílech Smarter Every Day jsou záběry ve zpomaleném záběru včetně zvuku. Lze zvuk prostě nahrát a přehrát pomaleji? Odpověď je jednoduchá – nelze. Jak se tedy zvuky ke zpomaleným záběrům vytváří?

Přepis titulků

Video jedna: svíčka a rajče. Video dva: banán a lahev. Tohle je Phantom V2511. Je to největší kanón ve Smarter Every Day... A někdy ve Slow Mo Guys. Nahrává sedm set tisíc snímků za vteřinu. Ale není na něm mikrofón. Často se nás někdo ptá, jak nahráváme zvuk zpomaleně?

Dělá se to na frekvenci ultrazvuku nebo něco? Odpověď je: Ne. Vítejte v garáži, kde natáčíme a děláme experimenty. Často mi u zpomalených videí pokládají otázku, jak nahrávám zvuk? Nahrává se přímo kamerou? Hodně lidí si neuvědomuje, že ve zpomaleném záběru natáčíte jen obraz.

Takže dnes přijel Gordon z Kanady, který dokáže vykouzlit zpomalený zvuk. - Děkuji, že jsi přijel. - Není zač. - Dneska ti dám výzvu, co ty na to? - Jasně. - Takže teď netušíš, co budeme dělat, že? - Netuším. Dobře, máme tu pušku, máme tu spoustu věcí, nahraju několik věcí ve zpomaleném záběru a pak vám Gordon ukáže, jaké to je vytvářet zpomalený zvuk.

- Protože to děláš pro každé moje zpomalené video, že? - Jo. - A jde ti to. - Pokud v záběru někdo nemluví. Dobře, tak tady máme první výzvu. Puška, která střelou zhasne svíčku. - Co si o tom myslíš? - To by bylo super. Takže teď budeme nahrávat i zvuk. Lidi často ptají, jestli ho nejde prostě zpomalit.

Ale nejde to, vysvětlíme později. Můžu? Tři, dva, jedna... Nezhaslo ji to. - To ti přidělá práci. - Jo. Pohla se, tedy plamen se pohnul, ale nezhasl. - Můžeš pro to udělat zvuk?

- Půjde to. Koukej, v jednu chvíli úplně zhasla. To byla výzva číslo jedna. - Co to děláš? - Samozřejmě vědu. Myslím, že se můžeme hodně dozvědět, když vydlabeme rajče a dáme do něj M-90, která je o deset větší než M-80. Co to je za jednotky? Víš to? Tohle je M-90.

- Ani jsem nevěděl, že existují. - Já také ne. - V Kanadě jsou hodně ilegální. - Vážně? No možná ne hodně, už jsem si s nimi hrál, ale myslím, že byly z Mexika. Potřebujeme se bránit před... Chci to dát dovnitř a zápalná šňůra bude nahoře. Nejspíš bychom neměli namočit tu šňůru. - Nebo je to jedno?

- Myslím, že to je jedno. Co teď děláš? Aha, ty ji tam chceš dát horem. - Jo. - A pak dáš ten odřezek zpátky? Asi bychom mohli. Do Alabamy jsem přijel za novými zážitky. Je to jako narozeninové rajče. - Co si o tom myslíš? - Nejsem si jistý. Jestli to rajče zmírní výbuch.

Mám to udělat? Udělám to. Ty víš víc o výbušninách, jestli myslíš, že je to bezpečné... Půjdu první. Ale slib mi, že k tomu uděláš skvělý zvuk. Dobře, dám si na tom záležet. - Vážně? Slibuješ? - Jo. Jdeme na to. Co se to...

To nebylo tak špatné, ani se mě to nedotklo. To bude vypadat tak dobře. To je skvělé, bude to dobře vypadat a bylo to bezpečné. Máš na obličeji semínko. Vážně? Kde? Kde je? Asi už spadlo. Jak k tomu uděláš zvuk? Nejspíš pomocí rajčete.

Ježiši! To je super. Asi udělám víc než jen zvuky rajčete. Co uděláš s tím světlem? Nevím, ale můžu se vyblbnout. Myslím, že by tam mohl být nějaký tlumený náraz. Něco jako... Něco takového. Vážně?

Také nahraji pomalé zvuky z rajčete, které se k tomu budou víc hodit. - Takže nahraješ ještě jiné rajče? - Ano, budu ho různě mačkat a tak. Budu s ním házet a tak. - Jo? - Jo. - To bude pěkný. Pak ten zvuk upravíme, dáme tam ozvěnu, snížíme tón... - Snížíš tón, aby to znělo pomaleji? - Jo. Psychoakusticky to tak vnímáme.

V tuto chvíli jsem musel vzít nahrávku zapsanou v paměti kamery, stáhnout ji a poslat Gordonovi, aby k ní vykouzlil zvuk. Pro první video, svíčku, už má Gordon všechny zvuky nahrané, z toho, co dělal dřív, takže se podívá na video a dá tam nahrávky, které mu tam budou dávat smysl. Ale když dělá nové věci jako třeba to rajče, musí nahrát nové zvuky. A byl tak hodný, že nahrál tento velmi komplikovaný a detailní proces.

Na to rajče nebudu používat rajče. Je to z technických důvodů. Použiji pomeranč. A to proto, že jsem se podíval do lednice a nebylo tam rajče. Myslel jsem, že ho mám, a obchod má zavřeno. Takže použijeme pomeranč. Je to také velmi šťavnaté ovoce. Už jsem mačkal pomeranče i rajčata, je to skoro ten samý zvuk.

Asi mi nebudete věřit, ale ve škole jsem byl mezi chytřejšími. Když nahraje nové zvuky, upraví je, vyčistí zvuk, pak je přidá do programu, sestříhá je, aby seděly k videu, a zpracuje jako jeden zvuk. Když to všechno udělá a má konečný výtvor, vypadá to takhle. Snad se vám tento díl líbil, sponzoruje ho Audible, mám rád audioknihy, vzdělávám se jimi cestou do práce. Měli byste je také poslouchat a Audible je na to nejlepší.

Jděte na audible.com/smarter, dostanete jakoukoliv knihu zdarma, ale doporučuji Letters to a Young Scientist od E. O. Wilsona. Je to biolog, učí na Harvardu, vyhrál Pulitzerovu cenu a je to skvělá kniha. Jestli jste mladí a chcete dělat vědu, mrkněte na Letters to a Young Scientist od E. O. Wilsona. Můžete ji získat na audible.com/smarter, nebo novým způsobem, když pošlete zprávu smarter na číslo 500 500, pošlou vám odkaz na zkušební dobu zadarmo.

Je to pěkný způsob, jak to udělat. Takže audible.com/smarter nebo napsat smarter na 500 500, a jestli chcete vidět knihy, které se mi líbí, odkaz je pod videem. Tohle bylo jedno ze dvou videí, v příštím bude banán a lahev. Doufám, že budete odebírat, abyste viděli druhé video. Já jsem Destin, vy jste den ode dne chytřejší, mějte se.

Počkej, zvuk nahráváme? Co se to děje? To je tak děsivé.

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jen pro upřesnění. Říká se tomu "Foley" a jmenuje se to podle jednoho zvukaře, který to vymyslel x desítek let zpátky. Plno zvuků ve filmech se dodává až ve střižně. Třeba zvuk chůze ve sněhu se dělá pomocí vloček nebo písku. Jsou o tom dokumenty. Občas je to opravdu zajímavé, jak některý zvuk je ve skutečnosti dělaný úplně něčím jiným. :D

10

Odpovědět

Takový Jirka Babica mezi zvukaři. "A když nemáte rajče, dejte tam pomeranč" :D

161

Odpovědět

Programy, které použil jsou Reaper a iZotope RX ;)

50

Odpovědět

Takže z exploze rajčete v garáži, nám vziklo mačkání pomeranče v kostele. Hmmm velmi autentické....

41

Odpovědět

Víte někdo proč nelze nahrávat zpomalený zvuk? Ve videu jsem si nevšiml, že by to zmínil.
Jestli všechny zvuky u zpomalených záběru jsou vymyšlený, tak mám z toho pocit jako by mi někdo řekl že Ježíšek nenosí dárky.

160

Odpovědět

Nie, že by to vôbec nešlo, ale máš isté obmedzenie, do koľko môžeš v pohode spomaľovať. Rovnako ako video má frame rate, aj audio má sample rate. Teoreticky, keby máš zariadenie, ktoré dokáže navzorkovať audio extrémne nahusto, tak by si to bol schopný nahrať, ale už by si nič nepočul. Zober si príklad - kamera sníma ako sa pohybuje reproduktor. Na to, aby človek ten reproduktor reálne počul, musí kmitnúť aspoň 20 krát za sekundu (20 Hz). Keď video spomalíš 1000x, tak by ti nad 20 Hz ostali iba frekvencie, ktoré boli v nespomalenom svete viac ako 20 kHz, lenže to už človek nepočuje. Takže spomalením zvuku by si o zvuk úplne prišiel.

180

Odpovědět

Myslím, že říkal, že toto téma rozebírají v jiném videu. Mluvím o tom zvuk, Ježíšek samozřejmě existuje, jeho neexistenci si vymysleli Zednáři, aby nás měli pod větší kontrolou.

240

Odpovědět

Ve videu zmíní ten fousatej, že se podívají, proč to nejde, později, načež vyskočí nápis "V příštím videu". Takže v příštím videu.

40

Odpovědět

V práci máme psychoakustickú hlavu ktorá nahráva binaruálny zvuk ... ak nahrám zvuk viem to spomaliť myslím si že 25x a znie to podobne ako zvuky v slowmo videách ale neni to určite tak spomalený zvuk ako tie ich videá. Ale technicky možné to asi je alebo bude v budúcnosti.

11

Odpovědět

Nastala doba žádané civilizační lži.. všichni již podvědomě čekají na vrchol, až budou moci dojít naplnění přesunem do vlastní virtuální reality.
.. jen myšlenka.. vůbec jsem nevěděl, že se zvuk ke zpomaleným záběrům falšuje.. zajímavé

42

Odpovědět

Neřekl bych, že falšuje je úplně správné označení. Spíš "dabuje" ;-)

71

Odpovědět

+XardassDabing je řečovým projevem, tak bych to nepoužil.. navíc jde o formu záměny při zachování parametrů.. člověk namlouvá člověka. Zde, a obecně ve filmovém průmyslu, jsou zvuky neživě falšovány za použití rozdílných parametrů..proto rajče "dabuje" pomeranč:)

04

Odpovědět

+XardassSprávně se jeho profesi říká "ruchař" neboť vytváří ruchy viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Rucha%C5%99

00