Wolfenstein 3DDidYouKnowGaming

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:136
Počet zobrazení:8 862

Wolfenstein 3D je počítačová hra z dílny studia id Software, které má na svém kontě takové videoherní ikony, jako jsou Commander Keen, Doom nebo Quake. Dnes se s videoherním kanálem DidYouKnowGaming? podíváme na některé zajímavosti, které provázely vývoj, vydání a následné porty této hry. Pokud znáte nějaké další zajímavosti, podělte se s námi v komentářích.

Přepis titulků

Věděli jste, že hlavní hrdina hry Wolfenstein 3D, William "B.J." Blazkowicz, je dědečkem jiné postavy z dílny id Software, Commandera Keena? Keen si říká "Billy Blaze", celým jménem je však William Blazkowicz II. Wolfenstein je podobně propojen i se sérií Doom od tohoto studia. V mobilní verzi, hře Doom RPG, hrajete za mariňáka, který se jmenuje B.J. Blazkowicz III. A v pokračování Doom RPG 2 vystupuje mariňák Stan Blazkowicz. V další mobilní verzi Wolfenstein RPG je posledním bossem démon, známý jako Posel zkázy.

Během boje přijde příšera o svou levou paži a pravou nohu. Stejné končetiny mají kyberdémoni v Doomu nahrazeny protézami. Když id Software začal vyvíjet Wolfensteina 3D, nezačínali tématem 2. světové války. Prvním konceptem byla generická 3D střílečka nazvaná "Je to zelené a nasrané" inspirovaná hláškou z filmu Věc z roku 1982. Zde jsou další názvy, která zvažovali: "Zhebněte, mutanti, zhebněte", "3-Démoni" a "Texturový Terence a zelené sračky".

Hlavní designér a programátor John Romero byl fandou osmibitového Castle Wolfenstein a přesvědčil svůj tým, aby pomocí jejich 3D technologie hru předělali. id Software začal na hře pracovat dřív, než měl povolení od vlastníka licence. Nevěděli, zda budou moci název Wolfenstein použít, takže si připravili seznam alternativních jmen se stejným námětem. Na tomto seznamu byla názvy jako: "Hluboko v Německu", "Castle Hasselhoff", "Adolfova zkáza", " Dolchteuful" (Ďáblova dýka) a "Geruchschlecht" (Smrad).

Zvažovali také název "Castle Hollehammer", který se později stal názvem druhého hradu, který se objevuje v druhém dílu. Při práci na provizorním názvu zjistili v id Software, že vydavatel Castle Wolfenstein v 80. letech zbankrotoval a ochrannou známku si neobnovil. Levně si tedy známku zakoupili a oficiálně sérii restartovali. V brzkých fázích vývoje měl Wolfenstein 3D více prvků plížení, jako původní Castle Wolfenstein.

Hráči mohli přenášet mrtvoly, měnit si uniformy a páčit zámky. Tyto prvky byly však odstraněny, zpomalovaly totiž herní tempo. Hlavní programátor John Carmack použil engine, který vytvořil pro Hovertank 3D a Catacomb 3-D, a vylepšil jeho rychlost. Jeden z nejikoničtějších prvků, tajné místnosti, se do hry téměř nedostal. Tom Hall chtěl, aby se zdi posouvaly dozadu, to se ale Carmackovi nelíbilo.

Carmack si myslel, že implementace posuvných zdí byla škaredá a že kvůli tomu budou muset obětovat rychlost, jednoduchost a efektivitu kódu. Tento spor trval měsíce, John Romero se přidal na Tomovu stranu a Carmacka neustálé požadavky otravovaly. Když už byla hra skoro dokončená, Romero a Hall ještě naposledy požádali Carmacka o posuvné stěny. Když za ním přišli, Carmack jim řekl, že posuvné stěny už ve hře jsou. Carmack tajné místnosti přidal, aniž by to ostatním řekl.

Násilný obsah hry Wolfenstein 3D vedl ke sporu s maloobchodním vydavatelem hry, firmou FormGen. Obchodnímu partnerovi id Softwaru, Scottu Millerovi, řekli ve FormGenu: "Neměli by ukazovat krev a dloubat do 2. světové války. Máme z toho strach. Je to moc realistické. Naštveme hodně lidí. Taková hra tu ještě nebyla." Protože byl rebel, zavolal pak Scott Miller id Softwaru a navrhl jim, aby byla hra ještě více násilná.

Přidali více krve, kostlivce visící ze stropu a opakovačku po boji s bossem, která vám všechno to násilí ukázala znovu. FormGen hru vydali bez jakýchkoliv zásahů. Vydání hry Wolfenstein 3D způsobilo menší kontroverze po celém světě, ale v Německu byla hra vládou zcela zakázána. Německé zákony zakazují zobrazování nacistických symbolů, od hákových křížů, přes Hitlerovo jméno a podobu, až po hudbu, která hraje na začátku hry, což je taková miniverze nacistické hymny.

Hra se nemohla prodávat v německých obchodech, online distribuce přesto pokračovala přes BBS. Němečtí hráči si dokonce pro hru vytvořili kódové označení "Hundefelsen 4C". Wolfenstein lze zhruba přeložit jako Vlčí kámen. Název Hundefelsen obsahuje německá slova pro psa a skálu. Hra je mezi německými hráči nechvalně proslulá kvůli špatné gramatice a přízvuku. Ikonické zvolání: "Mein Leben!" lze přeložit jako: "Můj život!" a zvolání umírajícího důstojníka: "Nein, so was!"

jako: "No, tak co." Někteří členové id Softwaru byli kulturně tak mimo, že jim zvukař Bobby Prince musel vysvětlit, že ne všichni Němci jsou nacisté. Když si přečetl první verzi manuálu, byl znepokojen tím, že tam nacističtí vojáci byli uvedeni prostě jako Němci. Překvapivě mnoho portů hry Wolfenstein 3D bylo vyvinuto přímo id Softwarem. Nejvíce nechvalně proslulý je cenzurovaný port pro Super Nintendo. Verzi pro SNES měli vytvořit vývojáři v Interplay, projekt ovšem nestihli včas dokončit, Carmack se proto rozhodl naprogramovat port sám, za což dostal 100 000 dolarů.

O desítky let později vyplula na povrch raná verze SNES verze. Pár věcí v ní bylo jinak, nebyla tolik cenzurovaná, mapy starší verze jsou podobnější PC vydání a Hitler se tam jmenuje Hister, ne Staatmeister. Všechny grafické cenzurní prvky také vyvinul id na pokyn Nintenda. id znal přísná pravidla Nintenda proti zobrazování některých symbolů, včetně náboženských symbolů.

I přesto poskytli licenci svého SNES Wolfenstein enginu vývojáři křesťanských her Wisdom Tree pro okopírovanou hru s náboženským tématem. Výsledkem byla Super Noemova Archa 3D, jedna z mála nelicencovaných SNES kazet. Manažer id Software, Jay Wilbur, si myslel, že Noemova Archa 3D byla k popukání. Port Wolfensteinu pro Atari Jaguar také vyvinul id Software. Vylepšené postavy a textury měly otestovat, zda má Jaguar dostatečný výkon, aby na něm jel Doom. V roce 2009 John Carmack ve volném čase osobně udělal port na iOS.

Nejnovější port Wolfensteinu od Carmacka je HTML 5 verzí pro prohlížeče. Byla vytvořena při příležitosti vydání hry Wolfenstein: The New Order v roce 2014. Jeden z nejpůsobivějších portů Wolfensteina je neoficiální verze pro Game Boy Color. Podomácku vyrobený software vytvořil fanoušek Anders Granlund, který do kazety nacpal vlastní koprocesor, který renderoval 3D prostředí v 8-bitu. V roce 1993 byl Wolfenstein 3D součástí prvních pokusů o herní virtuální realitu. Společnost Alternate World Technologies vytvořila VR arkádový automat a Wolfensteina použila jako základ.

V automatu byla verze hry nazvaná Wolfenstein VR, a navíc dvě další hry na stejném enginu. Na QuakeConu v roce 2012 vzpomínal Carmack na to, že byl naprosto zděšen video kvalitou hry Wolfenstein VR. Když se podíval na zdroj videa headsetu, zjistil, že je připojen na kameru, která nahrávala obrazovku monitoru. Tento stroj byl vydán jen v omezeném počtu a podle muzea arkádových her je vzácný. Když jsme u arkádových her, věděli jste, že Marge Simpsonová měla mít v seriálu pod vlasy zaječí uši a že tato myšlenka se dostala i do arkádové hry The Simpsons?

Pro více zajímavostí se podívejte na naše video o Simpsonech. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

okamzite sem hodte vice :D

190

Odpovědět

Přesně tak, chce to další dávku nostalgie rovnou do žíly :)

60

Odpovědět

jedna z naj hier môjho detstva

20

Odpovědět

Jedna z mých prvních her! :-) Spolu s Doom a Duke Nukem 2D...
Ach, vzpomínky.

110

Odpovědět

Díky těm postavičkám při okraji obrazovky jsem si musel zahrát Dyna Blaster. :-)

20

Odpovědět

Taková nostalgie, hned si to jdu stáhnout i s emulátorem a zahrát :D a pro adminy webu videacesky.cz pokud to jen jde, přeložte prosím víc dílů z tohoto "pořadu" je to totiž super :) díky

70

Odpovědět

Určitě to jde, aktuálně připravuji Doom, objeví se tu pravděpodobně za týden ve stejném čase :-)

130

Odpovědět

Nemusíš to stahovat, zahrej si to online: https://classicreload.com/wolfenstein-3d.html

10

Odpovědět

To bývali pařby na DOSu. 4 divné hry, wolfík, pacman, donkey kong, prehystoric 2 a jazz, tak 2-3 roky pořád dokola :D :´)

71

Odpovědět

Já zbožňoval Lemmings :-)

40

Odpovědět

Neviem sa dočkať kým vyjde nový Wolfensein: The New Colossus

72

Odpovědět

Nějak mě napadá co to s tím má co společného ? ...asi tolik co test drive a test drive unlimited...

39