TetrisDidYouKnowGaming

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:57
Počet zobrazení:4 606

Ruský původ, použití tetromin, tahanice o licence a také nemalé využití na poli psychologie a medicíny. To vše v kostičkovaném kabátu zvaném Tetris.

Přepis titulků

Překlad: Xardass www.videacesky.cz Věděli jste, že i když Tetris vznikl v roce 1984, jeho autor, Alexej Pažitnov, na něm vydělal až v roce 1996? Když Tetris vznikl, zkoumal Pažitnov umělou inteligenci a pracoval pro Akademii věd, jednu z mála sovětských organizací s kontakty na okolní svět. Jeho prací bylo testovat možnosti hardwaru pomocí jednoduchých programů.

Protože miloval hlavolamy, chtěl udělat hru pomocí pentomin, geometrických tvarů tvořených pěti čtverci. Existuje celkem 12 pentomin, což Pažitnovi nakonec přišlo jako příliš mnoho. Rozhodl se místo toho použít tetromina, kterých existuje jen sedm. Hra byla původně naprogramovaná pro ruskou Electroniku 60. Tvary tvořila písmena, protože stroj neměl konvenční grafiku. Jakmile Pažitnov implementoval systém mizení plných řádků, příliš se do hry zažral a nemohl ji dokončit.

V původní verzi bylo jen skóre a žádné úrovně. Před tvorbou Tetrisu plánoval Pažitnov se svým partnerem vytvořit přes deset her pro počítač a prodávat je pod systémem, kterému říkali Computer Funfair. Kvůli zákonům v Sovětském svazu bylo nebezpečné prodávat zboží jako jednotlivec. Protože nemohli hru prodat, rozdávali ji zdarma.

Ovšem pozornost vzbudil jen Tetris. Název vznikl z předpony tetra-, která znamená čtyři, a Pažitnova oblíbeného sportu, tenisu. Verze na PC se dostala do Bulharska, kde ji objevila Andromeda SW Limited. V roce 1986 dal Pažitnov práva na Tetris na deset let ruské Perestroice. V roce 1987 Andromeda údajně získala práva na Tetris pro osobní počítače, ale sovětská vláda začala práva nabízet až v roce 1988.

Vývojář videoher Henk Rogers objevil Tetris na veletrhu v roce 1988. Poté získal licenci na všemožné systémy pro americkou společnost Spectrum HoloByte. Mateřská společnost HoloBytu, Mirror Soft, už ale tou dobou udělila licenci Atari, i když Rogers myslel, že práva získal jako první. Osud Andromedy je nejasný, ale verze pro PC od HoloBytu, který práva na hru získal, Andromedu zmiňuje na začátku hry. Ve snaze rozptýlit chaos a získat práva na konzole, nejen ty ruční, se Rogers vydal vše vyřešit do Moskvy, do Elektronorgtechnicy, sovětského úřadu pro export softwaru.

Tam Rogersovi řekli, že zatím nikomu práva neudělili, i když není jasné, zda mysleli práva na konzole, nebo práva obecně. Rogers nakonec dohodu uzavřel. Získal práva a dohodl se s Nintendem, že Tetris nahraje na Game Boye. Jen verze na Game Boye se prodalo na 35 milionů kopií. V roce 1996 se práva na Tetris vrátila Pažitnovi, který se v roce 1991 přestěhoval do USA.

Konečně mohl vydělat na hře, kterou stvořil. Pažitnov a Rogers založili Tetris Company, která spojovala práva na Tetris po celých USA a ochranné známky po celém světě. Nejenže se Tetris Company snažila vyřadit z trhu ilegální klony, také vymyslela tzv. Tetrisovou směrnici. Tetrisová směrnice není aktuálně veřejně dostupná, ale díky ní jsou si všechny verze Tetrisu od roku 2001 velmi podobné a módy ve hře musí splňovat její pravidla.

Podle komunity Tetrisu tato směrnice zahrnuje několik věcí. Existují pravidla pro barvy jednotlivých dílků. I musí být azurové, O žluté, T fialové, S zelené, Z červené, J modré a L oranžové. Poprvé tomu tak bylo v Tetris Worlds a je tomu tak doteď. Aby se hráči nemuseli znovu učit, jak fungují mechanismy hry, je součástí směrnice i systém rotace, který definuje osy, podle kterých se tetromina otáčejí, a jak se chovají u zdi.

Tetris také musí standardně obsahovat píseň známou jako Type A, která hrála na verzi pro Game Boye v módu A-Type. Tato píseň je verzí ruské písničky Korobeiniki a složil ji Hirokazu Tanaka. Tetris Company se pro ni rozhodla i přesto, že z toho, že se píseň objeví ve verzi pro HoloByte, Pažitnov nebyl nadšený.

"Styděl jsem se. Když to slyší děcka po celém světě, křičí: 'Tetris! Tetris!' Pro ruskou kulturu to není dobré." Tetris hrál nemalou roli i na poli psychologie. V roce 1991 doktor Richard Haier, profesor na katedře psychiatrie a chování kalifornské univerzity, dělal skeny mozků lidí hrajících Tetris.

Účelem experimentu bylo zjistit, zda mozek potřebuje více energie na těžší a rychlejší úrovně hry. Podle výsledků se děl pravý opak. Když lidé začali hrát Tetris, úroveň glykolýzy šla strmě nahoru, takže mozek spotřebovával mnoho energie. Ale po několika týdnech hraní se úroveň vrátila do normálu. U některých lidí přitom došlo až k sedminásobnému zlepšení. Studie z roku 2011 od výzkumníků z Oxfordu vyhodnocovala efekt Tetrisu na lidi s posttraumatickou stresovou poruchou.

U pacientů s PTSD se dá míra symptomů měřit pomocí četnosti flashbacků, nepředvídatelných stresorů, které mohou ostatní symptomy zhoršit. Účastníci studie měli odpovídat na vědomostní otázky, nedělat nic, nebo hrát Tetris 6 hodin po sledování znepokojivého filmu. Po týdnu měli ti, kteří hráli Tetris, méně flashbacků než ostatní. Hypotéza badatelů je taková, že vizuálně-prostorové cvičení, jakým je třeba hraní Tetrisu, chrání mozek před návratem traumatických vzpomínek.

Proč tomu tak je, je nejasné, výsledky jsou ovšem natolik konzistentní, že stojí za další bádání. Výzkumný tým z McGill University Health Centre testoval účinky Tetrisu na lidech s amblyopií neboli tupozrakostí. Amblyopie postihuje zpravidla jedno oko a způsobuje neostré vidění tímto okem. Mozek považuje obrazy z tohoto oka za chybné a časem začne zdravé oko bránit nemocnému ve zlepšení.

O použití Tetrisu řekl vedoucí výzkumník, doktor Robert Hess: "Klíčem zlepšení zraku u dospělých je nastavit podmínky tak, aby mohly obě oči na nějakém úkolu spolupracovat." V testech používali brýle připevněné na hlavu, které každému oku ukazovaly jiný obraz. Jedno oko vidělo padající objekt, druhé objekt na zemi. U účastníků testu došlo k výraznému zlepšení po pouhých dvou týdnech. Než se rozloučíme, dejte nám vědět, o čem máme mluvit příště.

O South Parku, nebo o Simpsonových? Hlasujte v komentářích a odebírejte náš kanál. A koukněte taky na moje video, kde se zabývám přístrojem Game Boy Camera. O něčem, co souviselo s Game Boyem, jsme dnes mluvili, ne? Prima. Mějte se. Díky za zhlédnutí, čau.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nejlepší jsou stejně Tetris PvP. Ať už online, nebo domácí "hotseat".
Jsou i velké turnaje. Finals - 2016 Classic Tetris World Championship
Jinak pokud neznáte hru "2048", doporučuji. :-)

00

Odpovědět

mohli by ste najblizsie prelozit tu o simpsonons hrach? :)

20

Odpovědět

Simpsonovi se objeví v horizontu několika týdnů. Protože jsem v dětství hrál jak Bart vs. the Space Mutants, tak The Simpsons Arcade Game, tak tu tenhle díl nemůže chybět :-)

60

Odpovědět

+Xardasssuper, tak to ma tesi, velka vdaka :)

00