DoomDidYouKnowGaming

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:149
Počet zobrazení:9 423

Doom je pro mě osobně jednou z nejikoničtějších her 90. let, protože v té době jsme kromě Doomu 2 a prvního dílu Heroes of Might and Magic žádnou pořádnou hru neměli. To ale moc zajímavé není, zajímavější jsou zajímavosti kanálu DidYouKnowGaming? Ten nám sérii od stejných autorů jako například Wolfenstein a Commander Keen přiblíží více.

Přepis titulků

Věděli jste, že podle některých odhadů byl Doom nejvíce instalovaným softwarem v roce 1995? Tato hra byla nainstalována na více počítačích než Windows 95. Popularita hry podnítila spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese, aby zvážil nákup id Software. Místo toho Microsoft vytvořil port Doomu pro Windows 95, ve snaze propagovat je jako herní platformu. 30.

října 1995 představil Microsoft promo video k Windows 95, ve kterém je Bill Gates a za ním prostředí hry. Vývoj Doomu začal poté, co id Software vydal Wolfensteina 3D. Hlavní programátor a inovátor žánru FPS John Carmack začal na tomto projektu pracovat úplně sám, zbytek týmu totiž pracoval na pokračování Wolfensteina. Pro tento herní engine vytvořil Carmack kód, který zobrazoval textury stropů a podlah, různé úrovně osvětlení a šikmé podlahy, ale ty byly odstraněny. Původně tým chtěl vytvořit licencovanou hru podle filmu Vetřelci.

id Software dokonce začal vyjednávat se studiem 20th Century Fox kvůli licenci. Tento plán byl však zavržen, aby měli vývojáři větší kreativní svobodu. Finální koncept Doomu se mírně inspiruje Vetřelci, ale byl inspirován i jinými hollywoodskými filmy. Motorová pila a super brokovnice se inspirovaly filmovou sérií Lesní duch. Název Doom má původ ve hlášce z filmu Barva peněz, kde se Tom Cruise objeví na kulečníku se speciálním tágem a kufříkem. Když se ho zeptají, co je v kufříku, odpoví: "Doom," neboli zkáza.

Nápad použít démony jako nepřátele vznikla poté, co vývojáři z id hráli kampaň Dračího doupěte, která končila tím, že se z portálu vyrojili démoni a obsadili hru. Tvůrčí ředitel Tom Hall původně vytvořil složitý příběh Doomu, který zpracoval do dokumentu nazvaného Bible Doomu. Hra se měla odehrávat na výzkumné vojenské základně na planetě jménem Tei Tenga, na kterou měly najednou zaútočit pekelné příšery.

Hra měla mít pět hratelných postav, každá měla mít vlastní schopnosti. Příběh zahrnoval cestu do pekla a zpět a Tei Tanga měla být nakonec zničena. Hlavní hrdina hry za to měl skončit ve vězení. John Carmack s detailním příběhem nesouhlasil, takže Bible Doomu se do finální verze nedostala. Carmack svůj postoj k příběhům videoher vysvětlil v roce 2003 takto: "Příběh ve hře je jako příběh v pornu. Čekáte, že tam bude, ale je vedlejší." I když se s příběhem nepracovalo, některé z konceptů z Bible Doomu byly do finální verze implementovány.

Jedná se třeba o vojenské základny na mimozemských planetách, koncept cesty do pekla a z pekla a modifikované verze zbraní a příšer, které původně vznikly v Bibli Doomu. Tom Hall si navíc některé z konceptů z Bible Doomu vzal s sebou, když z id Software odešel pracovat do 3D Realms. Hlavní postavy FPS hry Rise of the Triads byly navrženy podle postav z Bible Doomu. A v počítačové hře Terminal Velocity se objevila planeta Tei Tenga.

Kakodémoni byli inspirování tradičními dračákovskými beholdery. Vzhled kakodémonů je však inspirován jinou příšerou. Série Doom v sobě skrývá mnohá tajemství a easter eggy. V rané verzi čtvrté mise Doomu, Command Control, mohli hráči najít místnost s hákovým křížem na stropě a podlaze. Měla to být narážka na hru Wolfenstein 3D, která byla později odstraněna. Wolfenstein se objevil i ve hře Doom 2 jako tajná mapa, do které jste se mohli dostat z 15.

levelu. Tato mapa byla inspirována 1. a 9. misí ze hry Escape from Castle Wolfenstein a jako nepřátelé v ní figurovali nacisté z Wolfensteina. Další tajná mapa v Doomu 2 obsahuje tytéž nacisty, ale také v ní můžete najít odkaz na sérii id Software Commander Keen. Názvy levelů v různých vydáních Doomu mají zajímavý původ. První epizoda původního Doomu "Po kolena v mrtvých" je jedním z mála názvů z Bible Doomu, který se dostal do hry.

Čtvrtá a poslední epizoda Doomu "Tvé tělo budiž zmařeno" se inspirovala v Bibli krále Jakuba. V Příslovích 5:11 se píše: "Nakonec bolestí řvát budeš, tvůj život, tvé tělo až bude zmařeno." Většina levelů z této kampaně se jmenuje podle úryvků z Bible. 21. level v Doomu 2 se jmenuje Nirvana a v první části tohoto levelu lze nalézt brokovnici. Je možné, že je to narážka na kapelu Nirvana, jejíž zpěvák Kurt Cobain spáchal sebevraždu výstřelem z brokovnice ve stejném roce, kdy Doom 2 vyšel.

Nebyl by to jediný příklad odkazu na nějakou populární rockovou kapelu. První úroveň epizody "Tvé tělo budiž zmařeno" s názvem "Peklo pod námi" obsahuje místnost s logem kapely Nine Inch Nails. Soundtrack hry Doom 2 obsahuje širokou škálu hudební inspirace dalších rockových a heavymetalových umělců. Track "Bye Bye American Pie" obsahuje část písně "Them Bones" od kapely Alice in Chains.

Track "Shawn's Got the Shotgun" obsahuje bubny z písně "South of Heaven" kapely Slayer. Track "Into Sandy's City" používá pomalejší verzi úvodní melodie písně "Sex Type Thing" kapely Stone Temple Pilots. A track "The Demon's Dead" používá úvodní melodii písně "After All (The Dead)" kapely Black Sabbath. Během vývoje hry Doom 3 dostal id Software do hry několik odkazů na původní Doom.

Pokud kdykoliv během hry zadá hráč jeden z cheatů z původního Doomu, objeví se zpráva: "Tvá paměť ti dobře slouží." Na začátku hry se hráč může dostat do společenské místnosti, kde je arkádový automat se hrou Super turbo krocaní mlátička 3. Fiktivní hra obsahuje grafiku Doomu a logo inspirované hrou Street Fighter Alpha 3. Na základně na Marsu můžete najít časopis jménem Herní vepř.

Na přebalu je tvář protagonisty Doomu se šokovaným výrazem ve tváři. Je to odkaz na obličej z prvního Doomu, který se kvůli bugu ve hře objevil jen vzácně. A na pentagramu v pekle můžete najít několik skrytých detailů. Prvním je logo Union Aerospace Corporation a druhým je tvář protagonisty Doomu v levém dolním kvadrantu. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A Doom Pervers nikde... pose*ové.

92

Odpovědět

rekl ZELEZNY CU®AK s cenzurovanym "r" ve slove posera :D
Naco je ti klacek ze zeleza kdyz nemas koule ? :D

70

Odpovědět

+T1TANC0CKTo byla ta I®ONie. Sice sis toho všiml a nepochopil, ale i to mi stačí a těší, že o mém hlasu božím někdo přemýšlí aspoň trochu. :)

15

Odpovědět

+Kafka TamuraMaI®nej pokus z toho vybruslit tak,aby sis zachoval tvar. Mit tento dabelsky popisek za prvoplanovou ironii je vykon hodny potlesku ve stoje, ovsem pouze v krouzku mladych ironiku s downovym syndromem, jinde by to asi neobstalo :D

22

Odpovědět

+T1TANC0CKVe skutecnosti jsi tu ironii vubec nepochopil, i kdyz meles neco o "dabelskem popisku" (co?) a DS. Prostě někdo, kdo neví o čem mluví.

04

Odpovědět

Také jsem hrával Dooma 2. Několik desítek hodin, než jsem to konečně dohrál. Pak jsem si pustil na YT video, jak to nějaký týpek za pomocí všech možných glitchů a bugů dohrál za 20 minut. A nějak mi to tu hru úplně znechutilo...

15

Odpovědět

Proč? Já jsem třeba poslední dobou začal na speedruny trochu koukat a přijde mi to jako zajímavá kategorie hraní, ale určitě ne taková, která by tu hru zničila. Spíš jsem díky nim zjistil o hrách něco víc, co bych jinak vůbec netušil :-)

111

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=xBV_GELP-WI

Doom in 14:41. Legendární video. Viděl jsem ho mockrát, ale pořád mě nepřestává fascinovat skill, jaký ten hráč má.

71

Odpovědět

+jjkŽe skill...očividne to hral toľkokrát, že to pozná naspamäť...väčšinou strieľal len tak pre okrasu, skoro nič netrafil..

05

Odpovědět

+Dranae:-D Vyber si jednu mapu a projeď ji stejně rychle jako on. Zjistíš, že jen naučit se mapu nazpaměť zdaleka nestačí.

00

Odpovědět

No u mě je to s Doomem pomalu na diagnózu, moc díky za překlad. Všechny díly mám prolezlé skrz naskrz, Doom, Doom 2, Final Doom a Doom 3 tam znám snad každé zákoutí. Doom 3 se skutečně povedl, ta hororová atmosféra se tam dá skutečně krájet (BFG edici pro poseroutky neberu!).
Bohužel nový Doom mě celkem zklamal. Singleplayer je fakticky řežba ale je to takový nemastný, neslaný a Multiplayer je naprostý fail a plný cheaterů.

71

Odpovědět

Zdravím, super video, takovejch propařenejch hodin...:D
Je tam třeba i Half-life 1, Age of empires, warcraft 2?:)
Jen malá připomínka, v čase 6:00, kapela je Stone Temple Pilots, ne Pirates...:) Dokonce to tam je pak i napsaný, asi překlep...:) :)

10

Odpovědět

Díky, opraveno. Jinak zrovna tebou jmenované hry se (zatím) na tomto kanále neobjevily, ale snad tě potěší, že třeba Deus Ex, Skyrim nebo Mass Effect ano :-)

30

Odpovědět

BF dalsi plox ? ;D

10

Odpovědět

Carmackov názor na príbeh vo videohrách by dnes veru neobstál...a chvalabohu za to. Neviem si predstaviť, že by moje obľúbené novodobejšie hry boli ochudobnené o svoj storyline.

143

Odpovědět

Musim souhlasit. Koukat dneska na p***o bez pribehu, tak se mi ani nepostavi.

150

Odpovědět

+ZafodJako třeba tady, to už není p***o, to je dramatický příběh se zápletkou jak od Shakespeara...:) :)

https://www.youtube.com/watch?v=wUDmRDx4K0A

40

Odpovědět

Parada!
Vic takovych prispevku a min Oliveru. Mozna sem pak zacnu chodit pravidelne :)

1621

Odpovědět

Víc takovýchto příspěvků ti slíbit můžu, už jich mám připraveno několik :-)

150

Odpovědět

Proč by tu nemohly dva kvalitní pořady v klidu koexistovat? :-)

150

Odpovědět

+BugHer0Ze zacatku byl Oliver dost fajn, ale pripada mi, ze hodne dilu z posledni doby se smrsklo na "Ha ha ha, kouknete, jak jsou ti republikani pitomi!".

416

Odpovědět

+HonzaKAle hodnocení ani sledovanost neklesá, takže se rozhodně nedá říct, že by to nějak upadalo a mělo by se to omezovat.

110

Odpovědět

Tobě asi ještě neřekli jak internet funguje že?

10

Odpovědět

Hra mého mládí. Přesně se vešla na 5 disket :)

20

Odpovědět

5 diskiet? To si mal dobre hacknutu verziu, moja bola na 11.

20

Odpovědět