PortalDidYouKnowGaming

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:402
Počet zobrazení:6 977

Kanál DYKGaming se na YouTube stal mezi hráči velmi populární tím, že představuje starší a známé hry prostřednictvím videí plných zajímavých informací o těchto hrách. Portal zná asi každý, kdo někdy nějakou hru hrál, málokdo už ale ví, jak hra vůbec vznikla. Do komentářů dejte vědět, jestli se vám video líbí a rádi byste se o svých oblíbených hrách dozvěděli víc.

Přepis titulků

Překlad: Axchoo www.videacesky.cz Věděli jste, že Portal byl založen na hře Narbacular Drop? To je logická hra od společnosti Nuclear Monkey Software. Hlavní náplní hry je řešení nástrah využíváním portálů. Valve se o hru začalo zajímat poté, co ji zahlédlo na každoročním veletrhu práce na DigiPen Institute of Technology. Šéf Valve Gabe Newell nabídnul celému týmu práci v jeho společnosti. Tým pak se zkušenostmi z Narbacular Drop začal pracovat na zcela nové hře.

Portal. Některé prvky z ND byly přeneseny i do Portalu. Například stejné barevné rozlišení portálů. Nicméně portály v obou hrách fungovaly odlišně. V ND je možné vytvořit portál skrze jiný portál. To ale ve hře Portal možné není. Tým pracoval společně s tvůrcem příběhu Half-Life Marcem Laidlawem, aby společně vytvořili hru zapadající do světa Half-Life.

Tím také získali možnost využít návrhy z Half-Life 2, které malému týmu pomohly. Tvůrci příběhu přišli s nápadem, že hráč bude veden umělou inteligencí v průchodu experimentálním zařízením sloužícímu k testování portálové zbraně. To brzy vedlo ke vzniku humorných situací a interakcí mezi AI a hráčem. Tým se pak shodl na tom, že to bude pro hru to pravé. Původně mělo být v Portalu více věcí v bohatším prostředí, ale ty byly nakonec odstraněny z důvodu neschopnosti propojit je s puzzley. Tyto věci byly totiž příliš rušivé.

Větší a prázdnější návrh pak umožnil testerům se lépe soustředit na puzzly. Původní návrh také počítal s přístupnými kancelářemi, které by hráč navštívil po splnění testových hal. Tým už ale neměl čas je do hry přidat. Závěrečný souboj s GLaDOS byl také změněn. Původně měla Chel utíkat před lasery, přesměrovávat rakety a vyhýbat se věžím, aby ji nakonec GLaDOS pronásledovala. Souboj byl ale po reakcích testerů změněn, protože se jim víc líbil jednodušší boss s puzzly a časovým limitem.

Také existovaly návrhy na představení Rat Mana, podivína, který za sebou v Portalu zanechává nápisy na zdech. K tomu ale nedošlo z důvodu zachování jednoduchého příběhu. Místo toho Valve vydalo komiks s názvem Lab Rat, který propojil příběh Portalu a Portalu 2 prostřednictvím Rattmana. Práce na Portalu 2 začaly téměř okamžitě po vydání Portalu. Původně mělo jít o samostatný díl.

Valve chtělo v Portalu 2 hráče překvapit použitím pouze nových herních mechanik. Jednou z nich měl být takzvaný F-Stop. Vývojáři na něm pracovali 5 měsíců. F-Stop byl hodnocen kladně, ale všichni testeři si stěžovali na neexistenci portálů ve hře. F-Stop byl tedy ze hry odstraněn a uschován pro budoucí projekty. Jednou z nových mechanik, která se do hry dostala, byly gely. Gely dokázaly změnit vlastnosti povrchu tak, aby hráč mohl vyřešit puzzly.

Jedním z odstraněných gelů byl takový, díky kterému Chell měnila gravitaci. I když to byla zajímavá novinka, testerům se z ní dělalo špatně, a proto byla odstraněna. Hra měla také původně mít kompetitivní multiplayer. Ten vypadal tak, že se jeden tým snažil posunout kouli z jednoho místa na jiné pouze za pomoci portálů Druhý tým se tomu měl snažit zabránit.

Zápasy ale byly příliš hektické, a tak se Valve rozhodlo je zrušit a soustředit se pouze na kooperativní multiplayer. Hra se měla původně odehrávat v 50. letech a dějově předcházet původnímu Portalu. Šéf Aperture Science Cave Johnson měl vést armádu robotů, která by s hráčem bojovala a snažila se získat nadvládu nad komplexem. Chel měla být nahrazena novou hrdinkou Mel. Mel se testerům líbila, ale byli zklamaní, když je GLaDOS nepoznala, coby hráče z prvního Portalu.

Navíc některé z těchto informací prosákly ven. Na základě toho a negativního přijetí absence vztahu GLaDOS a Chel byl Portal 2 předělán na pokračování Portalu. Mel byla nejdříve použita jako model v multiplayeru, ale nakonec byla odstraněna a nahrazena ATLASEM a P-Bodym. Tým využil předchozího nápadu prozkoumávání komplexu v jeho počátcích a skrz několik nahrávek přidal postavu Johnsona.

Dva objekty z původního Portalu se proslavily. Podle scenáristy Erika Wolpawa vzešel nápad na použití čokoládového dortu coby odměny ze skupinové diskuse. "Na začátku vývoje Portal jsme se snažili přijít na to, na základě jakého filosofa nebo filosofické školy by měla být hra postavena. Pak následovalo asi 15 minut ticha, než někdo prohlásil, že lidé mají rádi dorty." Dort sám o sobě je čokoládový Black Forest z blízké cukrárny v Redmondu. Recept na něj je ve hře schován v několika nápisech a kódech.

Díky Portalu vzrostla raketově poptávka po tomto typu dortu. Druhým objektem je Společenská kostka, na kterou Wolpaw přišel, když četl: "Odtajněnou vládní věc o výsleších." V této "věci o výsleších" se prokazovalo, jak si izolovaný subjekt vytváří pouto k neživým věcem. Vedoucí projektu Kim Swift prohlásila: "Měli jsme dlouhý level nazvaný Box Maraton. Chtěli jsme, aby si hráči nosili tuto krabici od začátku do konce. Lidé ji ale zapomínali, tak jsme přidali dialog a srdíčko na kostku, a pokračovali v tom do té doby, než si lidé ke kostce vytvořili vztah.

Později jsme dostali nápad na spálení kostky. Provedení vzešlo z hraní." Spálení kostky bylo přidáno jako součást závěrečného souboje s GLaDOS. Valve si uvědomilo, že nepředstavilo spalování, které ale bylo potřeba k poražení GLaDOS. Spálení kostky tak hráče naučilo, co má v souboji dělat. Když už mluvíme o kostce. Věděli jste, že existuje teorie, která vysvětluje, jaké temné tajemství je za roztomilými srdíčky schované?

Pokud vás to zajímá, skočte tímto portálem na další video.

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

No, hry jsem hrála (a hraji) docela dost, ale o Portalu jsem neslyšela, dokud jsem o něm neviděla video na videacesky (ne toto, ještě jiné). Ale vypadá to zajímavě.

01

Odpovědět

Kim Swift je zenska...

190

Odpovědět

První díl sem koupil v Orange Boxu, druhej ve slevě asi za 3 babky, nelituju ničeho.

190

Odpovědět

YOU MONSTER!!! :)

200

Odpovědět

SAME HERE!!!
Za takový videa jsem rád,trošku to aspon řekne jak probíhá takový vývoj.Neustalý testování,testování.Nejhorší na tom je že postupem času i testeři k tý hře otupěj a přestanou vidět chyby,které mi pak najdeme hned.Ale Portál chyby nemá :)

201

Odpovědět

+MalediDobrej tester k těm chybám neotupí, musí bejt trotl jak to jen jde, aby našel i ty sebemenší bugy. Ale obdiv level designérům, nechápu jak na to mohli přijít. Takový mindfucky jako v Portalech jen tak nevidíš.

210

Odpovědět

+MalediBylo to myšleno tak ,že když něco dojedeš 50x,tak už ti některý věci nepřijdou.Třeba obtížnost.Napřiklad v prvním dílu Drivera na začátku jsi měl udělat takovou jezdeckou zkoušku aby jsi mohl pokračovat dál.Šef projektu se pak divil proč to lidi nemůžou udělat,když on to zvládne za 20 sekund-jim dal 60s.A dalších příkladů je celá kupa.Vem si svoji nejoblíbenější hru a zamysli se nad tím co je tam špatně.Pak to dej zahrát někomu kdo v životě nehrál a uvidíš jak to vnímá on.

180

Odpovědět


Odpovědět

Portal je naprosto genialni hra

190

Odpovědět

Naprosto mám chuť si Portal znovu zahrát a pravděpodobně to i udělám a pokud někdo hledá ten komiks, zde ho přímo máte česky.
http://tf2.cz/2012/04/26/lab-rat-komiks-prelozen/

200

Odpovědět

Více z Game Theory! Jak jsem si už stihl všimnout, videa česky mají celkem velkou základnu fanoušků, které baví hry. A tenhle pořad je nejen o hrách, ale i velice cenný na informace. Tohle by se vážně mělo překládat!

180

Odpovědět

Souhlasim. Ted jsem si jich pár pustil a opravdu zajímavé. A dokonce i vtipné - Třeba odhalení že Mario je komunista mě docela pobavilo :)

Ale jsou tam i serioznější a "zajímavější". Rozhodně by překlad neuškodil - byt mě se na to dívat v originale problem nedělá, spousta lidí se na to třeba bez titulek nikdy nepodívá.

182

Odpovědět

+WercingetorixNěkteré teorie mi ale přišli celkem přitažené za vlasy - místami to už připomínalo: Video má 6 minut - Děleno dvěma - 3 - Half Life 3 potvrzen!

190

Odpovědět

nevíte co znamená to F-Stop?

190

Odpovědět

Valve to schválně drží v tajnosti aby to mohli eventuálně použít v nějaké jiné hře.

190

Odpovědět

+WercingetorixZatím se to neví, ale už z tzv F-STOP Portalu (prequel portalu s F-stop mechanikami) unikli nějaká videa:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pHMmLMTHeOw#at=24

http://www.youtube.com/watch?v=WSMXu0N8Jps

181

Odpovědět

Lepší než řešení co je v kostce, je video kde řeší rodiče a původ Chell =)

Koho to alespoň lehce zajímá tak: Portal Conspiracy - Who Or What Is Chell?

180

Odpovědět

Portal 2: První a pravděpodobně poslední hra u které mi při závěrečných titulcích ukápla slza. Díky Valve

190

Odpovědět

Jak se říká. Portál 2 neskončil, dokud tlustá věžička nezazpívá. :-D

181

Odpovědět

The cake is a lie !

182

Odpovědět

:)

180

Odpovědět

Díkes za překlad a hlavně za tip na kanál ;)

180

Odpovědět

Nemají tam nějaké o Duke Nukem Forever nebo Aliens: Colonial Marines? Ty hry měly zajímavý vývoj a výsledný produkt :)

183

Odpovědět

To ti můžu říct ve zkratce.Duke neustálý odklady,předělávání enginu a další odklady.Změný majitelů a další odklady.DA se říct že Duke Nuken Forever vyšel jen proto aby vyšel.Možná se někdy v budoucnu dočkámě kvalitního restaru se všim co by mělo k tomu patřit.Co se týče Aliens,tam je odpověd jednoduchá.At pod záštitou Gearbox na tom dělalal uplně někdo jinej.A měli takřka nulový zkušenosti.Gearbox pracoval jen na Multiplayeru a až takřka na konci vývoje.

180

Odpovědět

Supr video :) Tyhle drobnosti bývají často moc a moc zajímavé. Portaly nemá cenu jakkoli navíc obhajovat, jsou to brilantní hry a člověk si je dobře zapamatuje a oblíbí. Vím, o čem mluvím, mám dvě tématická trička a maličký turret, co svítí a hláškuje, a nelituju ani vteřinu :D

181

Odpovědět

Závidím. Hláškující turrety mi nejednou vykouzlily úsměv na tváři. Především na běžícím pásu kontroly jakosti.

180

Odpovědět

Nestává se mi často, aby se nějaká novější hra vetřela mezi mých TOP 10 nejoblíbenějších her, většinou tam mám takové ty "old school" hry na přelomu století, ale Portal 2 byl takový nářez, že ta se tam nevetřela, ta si prostě rozrazila cestu a usadila se tam. A já jsem za to zatraceně rád. Valve jsou pašáci. A dokazují to snad každou hrou, kterou vydají...
...
...
Ještě kdyby jen byl ten H-L 3

181

Odpovědět

HL3 se docela bojím, protože u her s takto dlouhým vývojem bývá pravidlem že pokud přímo nezklamou tak minimálně nenaplní očekávní. Viz. DNF, Aliens: Colonial Marines, Bioshock Infinite nebo S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernobyl

Poslední dvě jmenované jsou samozřejmě skvělé hry které jsou v moji top 10 (Teda, Stalker je. Bioshock spíš tak top 30) ale stejně z nich byla spousta lidí zklamaná. I když to taky bude částečně tím že během celého jejích vývoje byly vypuštěny různé informace a materiály které kvůli radikálním škrtům těsně před vydáním v těch hrách prostě nebyly.

183
Další