Wolfenstein: The New OrderDidYouKnowGaming

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 1
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:5 050

První díl série Wolfenstein, který vyšel i v Německu, a to více než 20 let po legendárním Wolfensteinovi 3D. Řeč bude i o pokračováních, tedy Wolfenstein: The Old Blood a Wolfenstein 2: The New Colossus.

Přepis titulků

Překlad: Xardass www.videacesky.cz Věděli jste, že New Order byl první Wolfenstein, který vyšel v Německu? Německé zákony zakazují nacistické symboly ve hrách, které vnímají jako hračky, ne umění. Aby hra vyšla, musel její vývojář, MachineGames, pečlivě upravit odkazy na nacisty a rozhodnout se, co je a co není v pořádku ukázat. Například číslo 88 je kódovaný nacistický symbol.

H je osmým písmenem abecedy, takže 88 neboli HH je zpráva, která znamená: Heil Hitler. Pokud se ve hře náhodou mělo objevit číslo 88, musel tým rozhodnout, zda ho odstranit. Wolfenstein: The New Order málem vůbec nevznikl. Ihned po založení veterány herního průmyslu v roce 2009 začaly MachineGames nabízet hry vydavatelům. Jedním z nich byla Bethesda, která získala id Software a všechny jeho série.

Nabídky MachineGames byly odmítnuty, ale Bethesda jim nabídla k rozpracování věci od idu. Kreativní ředitel MachineGames, Jens Matthies, začínal na modech Quaku a práce na sérii od idu byla pro něj splněným snem. Společnost se rozhodla pro nový díl Wolfensteina. MachineGames se v Texasu setkaly s id Softwarem. Tým si myslel, že bude muset prodat svůj koncept, ale bylo to naopak.

Id věřil, že MachineGames odvedou dobrou práci, a chtěl MachineGames nabídnout svůj id Tech 5 engine. Jejich spolupráce s Bethesdou se povedla, MachineGames měli při tvorbě volnou ruku a nemuseli do hry cpát multiplayer. Příběh byl důležitou součástí New Orderu. Premisa hry, svět, kde nacisté vyhráli druhou světovou, je dobrým základem. Ve hře jsou přehnané postavy jako generál Deathshead, ale tým chtěl nacisty zobrazit jako lidi, ne karikatury, a hrozbu a ideologii nacistů zobrazit jako konzistentní a děsivou.

Bylo lákavé si z nich udělat legraci, ale byla by chyba neukázat, proč jsou nacisté zlí, a jen to předpokládat. Dle Matthiese můžete ve hrách zažít krutost tak jako v žádném jiném médiu. Hra se schválně odehrává v 60. letech, protože tehdejší sexuální revoluce a boj za lidská práva se v 60.

letech dostaly do mainstreamu. Bylo zajímavé tohle překroutit tím, že šedesátkám vládnou nacisté, kteří mají opačné hodnoty. Pro id bylo důležité, že hlavní hrdina BJ zůstane hrdinou a nestane se morálně nevyhraněným antihrdinou. Ve hře hráč i BJ odhalují zvraty ve stejnou chvíli, takže hráč i postava jsou na stejné vlně. Matthies tuto techniku považuje za efektivní, ale vzácnou. BJ je z tohoto důvodu na začátku hry postaven před příšernou volbu, aby hráč záporáka Deathsheada nenáviděl.

Deathshead se objevil ve hrách Return to Castle Wolfenstein a Wolfenstein z roku 2009 a MachineGames chtěli, aby se po těchto dvou hrách vrátil. Byla to příležitost postavu zviditelnit a uzavřít její linku. Přestože říká jen své jméno, bylo nejnáročnější najít hlas právě pro Maxe Hasse. Je založen na Garpovi z románu Johna Irvinga z roku 1978 Svět podle Garpa. Hra byla ovlivněna i dalšími médii, zejména se inspirovala dvěma filmy: Robocopem a Hanebnými pancharty.

Tým chtěl vytvořit svět s dobrými náměty a srozumitelným dějem, ale také přehnaným násilím. New Order je delší a obtížnější než klasická střílečková kampaň, protože neobsahuje multiplayer. Hra zavrhla moderní mechanismy jako omezený počet zbraní a regenerující zdraví, místo toho se tým inspiroval v devadesátkách, dal hráči 100 zdraví a zbroje, které musí doplňovat pickupy.

Všechny moderní mechanismy nezavrhli, BJ má moderní systém koukání za roh a jeho zdraví se regeneruje až do 20 %, aby měli kriticky zranění hráči šanci. Machinegames chtělo pro New Order vydat dva DLC balíčky, ale místo toho v roce 2015 vydalo nový díl, Wolfenstein: The Old Blood. Vývoj dvou DLC balíčků šel hladce, ale protože jejich příběh na sebe navazoval, tým se rozhodl je zkombinovat. Stejně jako New Order, i Wolfenstein II: The New Colossus se odehrává v prostředí, kdy nacisté vyhráli WW2.

Hra se odehrává v Americe a nabízí pohled, jak by 50. a 60. léta vypadala s nacistickou propagandou. Přestože má hra paralely s aktuálním politickým děním, je to spíše náhoda. MachineGames nechtěly vytvářet aktuální satiru, ale něco nadčasového. Prostor pro politický komentář byl omezen délkou vývoje a plytkostí hry. Bethesda se při propagaci hry nebála odkázat na aktuální dění a 19.

září vydala trailer s názvem "Skoncujme to s nácky". Podle některých trailer provokoval lidi s pravicovými politickými názory. Pete Hines, viceprezident PR a marketingu Bethesdy reagoval: "Wolfenstein byl protinacistickou sérií už od prvního dílu před více než 20 lety. Nebudeme se schovávat před tím, o čem hra je. A není přehnané tvrdit, že nacisté jsou zlí a neameričtí." Přestože BJ měl původně být z Milwaukee, což mělo odkazovat na mnoho Poláků, kteří se zde usídlili, v New Order se to změnilo.

BJ dostal jižanský přízvuk a domov v Mesquite v Texasu. Tohle je odkaz na id Software, který byl v roce 1991 v Mesquite založen. Nová tvář BJe je také velmi podobná německému herci Tilu Schweigerovi, který proslul svou rolí Huga Stiglitze v Hanebných panchartech. Protože vývojáři přiznali, že se tímto filmem inspirovali, ani tato podobnost nebude náhodná. New Order odkazuje nejen na skutečný svět, ale i na další videohry.

V autě v úvodní scéně 6. kapitoly můžete zahlédnout odkaz na další hru od id software. Z klíčků v zapalování visí klíčenka s raketometem ze hry Quake 3. Dalším odkazem na hru od idu je deska v Teklině místnosti, na které je nápis IDKFA. To je cheat z prvních dvou DOOMů, který hráče zcela vyléčí, doplní náboje a dá mu všechny klíče a zbraně. Do hry se dostal i odkaz na vydavatele – Bethesdu.

V 7. kapitole je možné najít velké kruhové dveře od krytu zahalené párou a označené číslem 101, což je odkaz na Vault 101 z Falloutu 3 od Bethesdy. Věděli jste, že existovala i VR verze Wolfensteinu 3D? Nebo že port této hry na Supernintendo naprogramoval jediný člověk? Pro více faktů se podívejte na video o Wolfensteinovi 3D. A věděli jste, že Hitler se chtěl stát upírem, ale odradilo ho zhlédnutí tohoto videa?

Tak se na něj koukněte. Znova.

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář