Historie Noční hlídky od Jeora MormontaHistorie Hry o trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 22
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:84
Počet zobrazení:7 162

Dnešní díl je počátkem miniseriálu o Noční hlídce. Jaké je její složení, proč vlastně vznikla, jak vypadala za doby své největší slávy a co vedlo k jejímu současnému úpadku. První díl bude vyprávěn z pohledu Jeora Mormonta, který byl v prvních sériích velitelem Noční hlídky. V seriálu jej ztvárnil James Cosmo.

 

Přepis titulků

Noc se přikrádá a moje stráž začíná. Neskončí až do mé smrti. Nepojmu za manželku žádnou ženu, nebudu vlastnit žádnou půdu, nezplodím žádné děti. Nebudu nosit korunu a nezískám slávu. Budu žít a zemřu na svém stanovišti.

Jsem meč v temnotě. Jsem strážce na zdech. Jsem štít, který chrání říše lidí. Svěřuji svůj život a čest Noční hlídce, pro tuto noc a všechny noci, které přijdou.

Z pověstí víme, že kdysi byla zima, která trvala celou generaci. A s ní přišla i ohromná temnota, která zahalila celou zemi. Začalo se jí říkat... Dlouhá noc. A v této temnotě... přišli z dalekého severu Bílí chodci, kteří spolu s jejich armádou mrtvých vedli válku proti živým, pustošili vesnice a jejich okolí, zanechávali za sebou pouze hrůzu a zkázu.

Po letech hrozných bitev a nepředstavitelných ztrát se Děti lesa a První lidé spojili a vyhnali Chodce a jejich vojska pryč do mrazivých severních pustin, odkud přišli.

Aby zabránili další invazi... První lidé... postavili Zeď. Ohromné opevnění vysoké 700 stop, které se rozprostíralo od Mrazoklů na západě až po Tulení záliv na východě. Byla to stavba jako do té doby žádná jiná.

Ovšem někteří tvrdí, že Zeď mohli postavit jedině obři s pomocí mocných kouzel prastarých Dětí lesa. Lidé dostali za úkol Zeď strážit a udržovat. A tak se zrodila Noční hlídka. Zapřísáhle bratrstvo, které mělo za úkol chránit říše lidí proti temným silám, které se skrývají za Zdí.

Po složení své přísahy slouží bratr Noční hlídky až do smrti. Je to život strádání a velká oběť, takže se přísaha nemá brát lehkovážně. Trestem za dezerci...

je smrt. Noční hlídka je rozdělená do tří důležitých odvětví: průzkumníci, stavitelé a majordomové. A ačkoliv se ode všech očekává, že se v případě potřeby chopí meče, pravými válečníky Noční hlídky jsou průzkumníci.

Přešla už celá staletí, a i když se Bílí chodci ještě nevrátili, ze Severu k nám míří další hrozba – barbarské kmeny, kterým se říká Divocí. Průzkumníci mají na starost bránit říši proti těmto divochům. Stavitelé jsou tesaři, zedníci, těžaři a dřevorubci, kteří musí udržovat Zeď včetně jejích hradů, věží a dalších staveb, které už za tu dobu zchátraly.

Majordomové slouží jako kuchaři, řezníci a lovci, starají se o koně a havrany, šijí oblečení, sbírají dříví a přinášejí zásoby z jihu. Noční hlídka je rozmanitá skupina. Hrdí dobrovolníci z ušlechtilých rodů stojí bok po boku s nicotnými zloději odvedenými ze žalářů.

Na společenské rozdíly se nebere ohled, stejně jako na hříchy minulosti. Na Zdi člověk dostane, co si zaslouží. I ten nejnuznější spratek má možnost dotáhnout to daleko, pokud je toho hoden. Po tisíce let stojí bratři Noční hlídky na jejich osamělé stráži. A jak přecházelo léto se zimou, jak na jihu zuřily nelítostné války, jak dynastie povstaly a padly. Noční hlídka přetrvala.

Jsme meče v temnotě. Jsme strážci na Zdi. Jsme štíty, které chrání říše lidí. Překlad: Petr Š.

www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To video mohlo mít klidně minutu místo pěti.. dlouhýýý

05

Odpovědět

Díky za video!
Dneska byly titulky nějaké rychlejší, občas jsem měl problém sledovat i obrázky. Doporučuju ubrat pár trojteček a spojovat řádky.
2 malé chybičky: 01:34, 02:16

21

Odpovědět

No už jich moc nezbývá :D

00