LannisteřiHistorie Hry o trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 22
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:63
Počet zobrazení:6 152

Lannisteři jsou jedním z nejmocnějších rodů Západozemí. Stojí ale za jejich úspěchy zlato, nebo je v tom něco jiného? O tom nám dnes poví Tywin Lannister, kterého v seriálu ztvárnil Charles Dance.

Přepis titulků

Na nejzápadnějším pobřeží kontinentu, vysoko na mysu s výhledem na Letní moře leží Casterlyova skála, dědičný domov rodu Lannisterů. Pod ní leží Lannisport, jedno z velkých měst Západozemí, centrum obchodu, kultury a sídlo velké Lannisterské flotily. V Západních krajinách je mnoho zlatých a stříbrných dolů, a proto je to nejbohatší kraj Západozemí.

Jeden z nejproduktivnějších dolů leží přímo pod Casterlyovou skálou, proto jsou Lannisteři tím nejbohatším rodem ze všech. To také Lannisterům umožňuje financovat různé aktivity dalších rodů, i samotný král si čas od času od Casterlyovy skály půjčí. My Lannisteři jsme potomci Andalských nájezdníků a skrz ženskou pokrevní linii Lanna Chytrého.

Říká se o něm, že se za pomocí svého důvtipu zmocnil Casterlyovy skály od Casterlyů během Věku hrdinů. Lannisteři vládli jako králové Západních krajin po tisíce let, během kterých se z nich stala chlouba Sedmi království. Naše kralování ale skončilo, když Aegon Targaryen, známý jako Aegon Dobyvatel, přišel do Západozemí se svým vojskem.

Poslední král Západních krajin, král Lorren Lannister, se spojil s Mernem Gardenerem, králem Roviny. Společně se s šedesáti tisíci muži s Targaryeny utkali v poli. Z dějin víme, že Aegon použil všechny tři své draky a zmasakroval čtyři tisíce mužů na místě, kterému se dnes říká Ohnivé pole.

Král Mern toho dne uhořel zaživa a rod Gardener se obrátil v prach společně s ním. Vida jak hrozbu, tak příležitost, kterou Targaryenové znamenali, Lorren se moudře vzdal a pomohl Aegonovi dobýt zbytek Západozemí. Za to byli Lannisteři jmenováni lenními pány Západních krajin a strážci Západu.

Tyto tituly jsme si udrželi dodnes. Nalijme si ale čistého vína, není to ani štěstí, ani královská přízeň, kvůli čemu prosperujeme. Bývaly časy, kdy nás někteří považovali za slabé, líné či za zbohatlíky. Můj otec, Tytos Lannister, málem zbankrotoval náš rod svou nepozorností.

A nechal se otevřeně zesměšňovat u dvora. Když se proti nám opovážili vzbouřit naši vazalové Reynové z Castameru, poznali, jak je nebezpečné zahrávat si se lvy. Já, Tywin Lannister, jsem osobně vedl útok na Castamere, abych ukončil toto povstání. Udělal jsem z nich příklad, pro každého, kdo pochybuje o naši síle. O jejich osudu dokonce vznikla i zvláštní píseň.

Bohužel už si ji žádný Reyne neposlechne. Dnes je zlatý lev Lannisterů po právu obdivován i obáván napříč Sedmi královstvími. Naše slova jsou: Slyšte mne řvát! Ale jsou i jiná slova, která stojí za to si pamatovat, když zkřížíte cestu se lvem: Lannister vždycky platí své dluhy. Překlad: Petr Š.

www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tywin je stejně jedna z nejlepších postav..

170

Odpovědět

Tywin je jedna z mrtvých postav.

00

Odpovědět

+Moor8To se přece nevylučuje, ne?

00