Řád mistrů z CitadelyHistorie Hry o trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 22
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:75
Počet zobrazení:5 398

Mistři z Citadely jsou elitou Západozemí. Patří k těm nejvzdělanějším lidem v říši. Jak se stát mistrem a co takový život obnáší, nám poví Donald Sumpter neboli mistr Luwin, bývalý Mistr Zimohradu.

Pozn. Tento díl se vztahuje k první sérii seriálu.

Přepis titulků

Na dalekém jihozápadě Západozemí při ústí řeky Honeywine leží veliké kamenné Staré město. Nachází se tam Citadela, kam muži a chlapci ze všech království přicházejí, aby se z nich stali mistři. Mistři jsou nedílnou součástí západozemské společnosti. Slouží šlechtě Sedmi království jako učenci, léčitelé a poradci.

Tento ctihodný řád vzdělaných mužů zasvětil svůj život službě říši a jsou zapřísáhlí zůstat nestranní, ať už jde o politiku, či moc. Po dokončení výcviku a složení přísahy se mistr zřekne jména své rodiny a zapřisáhne se k celibátu. Je vyslán k hradu či pevnosti a musí tam sloužit jako rádce a léčitel, i kdyby hradu začal vládnout někdo jiný.

Mistr je totiž věrný říši, nikoliv rodině, u které slouží. Jeho služební odznak je velký řetěz ukovaný z různých materiálů. Nosí jej na svém krku. Je to připomínka toho, že je především sluhou a nesmí si jej nikdy sundat. Řetěz se rozrůstá společně s věděním. Každý článek znamená mistrovství v jiném oboru.

Například stříbrný článek znamená mistrovství v lékařském umění. Zlatý znamená studium peněz a účetnictví. Železný článek znamená znalost války. Havranictví je pro mistry obzvláště důležitá dovednost. Právě mistr chová, cvičí a stará se o havrany, kteří doručují zprávy napříč zemí. Několik málo mistrů má článek ukutý z valyrijské oceli. To znamená vědění vyšších záhad neboli kouzel.

Pouze jeden ze sta mistrů má takový článek, neboť většina členů řádu tímto oborem opovrhuje. Je možné, že kouzla kdysi existovala, ale většina považuje vyšší záhady za dávno ztracené. Sloužit jako mistr je ušlechtilé povolání. Velmi důležité pro prosperující říši. Možná i proto se najdou tací, kteří říkají mistrům rytíři mysli.

Překlad: Petr Š. www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Velmistr Pycelle a celibát. :-)

60

Odpovědět

Je zvláštne ako sa tak inteligentní ľudia ako Majstri vedeli slepo oddať jednotlivej kráľovskej korune - či bol kráľ dobrák alebo záporák, proste mu musel slúžiť... v podstatne dobrovoľne.

21

Odpovědět

1:08... každej řetěz je z různých částí, tenhle je z různých kovů/materiálů.

00

Odpovědět

Díky, opraveno :)

00