Vzpoura Železných ostrovů část IIHistorie Hry o trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 22
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:31
Počet zobrazení:4 194

Vzpoura Železných, první velká hrozba pro Robertův trůn. Ačkoliv, opravdu to byla hrozba? Co si o tom myslí Robertův bratr, se dnes dozvíme z úst Stannise Baratheona, ztvárněného v seriálu Stephenem Dillanem.

Poznámka: První část je ke zhlédnutí zde.

 

 

Přepis titulků

Ačkoliv Robert riskoval naše životy, aby jej získal, Železný trůn jej nudil. Spravedlnost jej zajímala málo a vládnutí ještě méně. Nebýt žen a vína, nezajímal by jej vůbec. Bez svého věrného Jona Arryna jako pobočníka krále by měla Robertova koruna problémy mnohem dříve než tehdy. Železné ostrovy byly vždy zrádné. Uznávají pouze sílu.

A čest... je jim stejně cizí jako Sedm. Po šesti letech se jejich vládce lord Balon Greyjoy domníval, že král Robert nemá podporu velkých rodů Západozemí. Mnoho z nich mu stále říkalo uchvatitel. Lord Balon vyhlásil nezávislost Železných ostrovů a vyslal svou Železnou flotilu do Lannisportu.

Lord Tywin Lannister byl neopatrný. Železní spálili jeho flotilu v přístavu. Lord Balon a jeho nájezdníci ovládli Letní moře. Robert mi potom nařídil uspět, kde jeho tchán lord Tywin selhal. Pod Robertovým hněvem jsem ale vycítil úlevu. Válčení rozuměl.

Rozdrtí lorda Balona jako kdysi Rhaegara. Postavil jsem Robertovu flotilu a obeplul Západozemí, vstříc Železným ostrovům. Nachystal jsem na ně past u Krásného ostrova. Jako námořníci a válečníci jsou Železní bezkonkurenční, ale nejsou to vojáci. Nemají žádnou disciplínu, strategii či jednotnost. V bitvě každý z nich bojuje pro svou vlastní slávu. Jejich dlouhé lodě jsou dělané na rychlé výpady a krátké útoky.

Když se kapitáni přiřítili, zničil jsem jejich loďstvo našimi většími galérami. Síla Železných tkví v jejich lodích. Potopením Železné flotily jsem zajistil Robertovo vítězství. Nyní mohl dopravit vojáky a obléhací zbraně, aby obsadil Železné ostrovy. Oproti Balonovým domněnkám měl Robert dostatek obojího. Robert dokázal během války vzbuzovat obdivuhodnou věrnost.

Nepřátelé, kteří mu šli jeden den po krku, s ním druhý den pili jakoby nic. Vzpourou proti Železnému trůnu lord Balon ztvrdil Robertovu vládu, více než on sám kdy mohl. Když Robert dorazil na Železné ostrovy, přinesl s sebou plnou sílu Západozemí. Ser Barristan Selmy z královské stráže vedl útok na Starý Wyk, zatímco já zabral Velký Wyk, největší z Železných ostrovů, a Robert si nechal sídlo Greyjoyů, Štít, pro sebe a lorda Eddarda.

Robert se často chlubil, jak krvavá celá ta bitva byla a jak by zadupal ostrov zpátky do moře, kdyby lord Balon nepoklekl. Kdybych ale útok vedl já... Poklekl by Balonův krk, pod mečem. Protože já nezapomínám. Já nepromíjím. Jeho čas nadejde. Jejich čas nadejde.

Překlad: Petr Š. www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V jedné věci byli Baratheoni fakt bezkonkurenční, ve válčení.

20