Vzpoura Železných ostrovů část IIIHistorie Hry o trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 22
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:36
Počet zobrazení:3 841

Že vzpoura Železných ostrovů nedopadla nijak slavně, to už všichni víme. Jak vzpouru vnímá jediný přeživší syn Balona Greyjoye, Theonn se dozvíme z úst Alfieho Allana.

Přepis titulků

Když Aegon a jeho draci v Harrenově spálili Harrena a jeho syny, dny naší největší slávy byly sečteny. Aegon si ve svém království nepřál žádné nájezdníky či lupiče. S Harrenem zemřela naše říše a náš způsob obživy také. Ale co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít. Šest let poté, co Robert získal trůn, se můj otec Baelon Greyjoy pokusil obnovit naši zašlou slávu. Prohlásil nezávislost Železných ostrovů a sám sebe za krále.

Vyslal Železnou flotilu k Lannisportu, kde spálila lodě Lannisterů. V Letním moři nás už nemohl nikdo ohrozit. Byl to počátek našeho konce. Můj nejstarší bratr Rodrik vedl útok na Mořskou stráž, město vybudované proto, aby od nás chránilo pevninu. Po lítém boji pod zdmi města byl zabit Jasonem Mallisterem a jeho vojsko poraženo. Tou dobou už Stannis obeplul Západozemí se svou flotilou a uvěznil a zničil Železnou flotilu u Krásného ostrova.

Robertovo vítězství již bylo jisté. Ale jen tak jsme mu ho nedarovali. Stannis Baratheon obsadil Velký Wyk, největší z Železných ostrovů, a samotný Barristan Selmy si podmanil Starý Wyk. Robert a lord Eddard Stark vedli útok na Štít. Srovnali Panský přístav se zemí, než se obrátili proti naší pevnosti. Při proražení zdí šel nejprve na zteč Thoros z Myru s jeho směšným planoucím mečem.

V patách mu byli snad všichni nevýznamní malí páni dychtící po slávě. Můj starší bratr Maron byl zabit, když na něj spadla věž. Byl jsem poslední syn mého otce. Byl jsem jediný dědic jeho trůnu. Když můj otec viděl, že je vše ztraceno, moudře se Robertovi vzdal. Ten by jinak nejspíše náš hrad strhl kámen po kameni. Jak mi můj otec tehdy řekl, ještě nikdo neumřel na pokleknutí.

Ten, kdo poklekne, může znovu povstat, ozbrojen. Kdo nepoklekne, ten zemře, tuhý nohy a tak. Robert dovolil mému otci ponechat si své země a tituly: pán Železných ostrovů, král solný a kamenný, syn Mořského větru, lord žnec na Štítu. Za jistou cenu. Jeho syn a dědic musel být odveden do Zimohradu jako čestný host. Jedl jsem u stolu Starků a hrál si s jejich dětmi.

Kdyby se ale můj otec vzbouřil... Lord Eddard Stark by vzal svůj meč a setnul mi hlavu. Byla by to jeho povinnost. Překlad: Petr Š. www.videacesky.cz

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

zajímalo by mě zda by to stark opravdu udělal. Někdo nějaký názor?

00

Odpovědět

Neudělal, Aryn jeho a Roberta taky ušetřil. Navíc, nesouhlasil ani s vraždou Daineris, protože děti přece nemohou za hříchy svých otců.

20

Odpovědět

Udělal, jinak by ta pojistka byla úplně na hovno. Aryn už byl zapletenej v rebelii proti koruně, navíc Robert a Ned nebyli jeho wardi, protože by jejich otcové "zlobili," ale jen kvůli utužení spojenectví mezi jejich rody.

Neudělal by to jedině, kdyby se vzbouřil spolu s Greyjoyem, což je velmi nepravděpodobné.

01

Odpovědět

+TezaurusNeudělal by to snad i vpřípadě Robertovi smrti nechuť k Lannistrům by byla dobrá motivace i kdzž stejně nesnáší železný.

00