Železní napříč věkyHistorie Hry o trůny

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 22
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:45
Počet zobrazení:3 672

Theonn a Jara Greyjoy (Alfie Allen a Gemma Whelan) nám nabídnou pohled do kultury Železných, kdysi obávaných válečníků. Jak si tento národ vede v současné době?

Přepis titulků

Kde má Sever čest a jih zdvořilost, tam mají Železné ostrovy svou sílu. Říkáme si Železní a jsme válečníci obávaní napříč Sedmi královstvími. Respektive jsme bývali. Na rozdíl od svých příbuzných, První lidé Železných ostrovů nikdy nepřijali Staré bohy. Měli totiž Potopeného boha, který Železné nutil drancovat, plenit, a psát svá jména do soli, železa a písní, které jeho nepřítel, Bouřlivý bůh, nemohl smazat.

Volili jsme si krále z vlastních řad a z poražených nepřátel jsme dělali nevolníky na našich polích a v dolech. Nebo solné ženy, pokud byly dost hezké. Takové byly staré způsoby a my se jich drželi, kdekoliv byly slyšet vlny. Když Aegon požadoval věrnost, král Harren vládl až k Trojzubci. Ostatní králové, třeba Starkové, mohli pokleknout, ale Harren byl Železný a Železní musí být poraženi.

V Harrenově měl největší hrad v Západozemí a vojsko k jeho obraně. Ale Aegon jej nehodlal obléhat. Nasedl na svého draka a spálil Harrena i jeho syny v jejich věži a staré způsoby s nimi. Kvůli Harrenově odporu zahnal Aegon Železné zpět na ostrovy a dal Říční krajiny rodu Tullyů.

Ponechal nám ale možnost zvolit si vůdce. Rod Greyjoy byl vždy jedním z největších rodů Železných ostrovů. Jsme potomky legendárního Šedého krále z Věku hrdinů, který si vzal mořskou pannu za ženu a vyhlásil válku Bouřlivému bohu. Požehnán Utopeným bohem, Šedý král skolil Nagu, obrovského mořského draka, a vzal si její oheň. Díky této historie byl náš předek Vickon Greyjoy samozřejmou volbou pro vůdce Železných po Aegonově dobývání.

Po tři sta let vládli Greyjoyové Železným, říkáme si vládce Železných ostrovů, Král solný a kamenný, syn Mořského větru, lord žnec na Štítu. Ve skutečnosti jsme nevolníci. Naši lidé stále skandují: Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít. Ale staré způsoby zemřely, dokud Targaryenové nenásledovali své draky do hrobu a náš pán otec Balon Greyjoy se vzbouřil proti novému králi Robertovi.

Chopil se prastaré koruny a vyslal naši Železnou flotilu proti Lannisterům, spálil jejich lodě v přístavu. Robert a Eddard Stark jej později porazili, rozuměli Železným stejně jako Aegon. Znak Greyjoyů je kraken. Čeho se jednou chopí, to už nikdy nevydá.

- Co je mrtvé nemůže nikdy zemřít. - Co je mrtvé nemůže nikdy zemřít. - Ale povstane znovu. - Ale povstane znovu. - Tvrdší a silnější. - Tvrdší a silnější. Překlad: Petr Š. www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Hm, nějak jim to neštymuje - "...z poražených nepřátel jsme udělali nevolníky na našich polích a v dolech...".
Myslel jsem, že slova Greyjoyů jsou "We do not sow" (My nesijeme)...
A než mě někdo obviní, že nerozumím psanému textu: o kus dále Greyjoy říká, že "takové byly staré způsoby a my se jich drželi kdekoli byly slyšet vlny."

01

Odpovědět

Nejsem na GoT zrovna odborník, ale pokud si správně pamatuji, tak "nesijeme" neznamená, že nemají pole. Ale obecně odkazuje na to, že Železní nic nevytváří, ale vše si berou. Pokud za ně na polích udělají veškerou práci nevolníci, tak to je v souladu s jejich způsobem života.

20