Hudba dokáže ovlivnit náš mozek

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:351
Počet zobrazení:6 887

Máme tady další video z kanálu Dnews. Dnes nám moderátor Trace odhalí, jakým způsobem působí hudba na náš mozek a co se v něm odehrává při poslechu vašeho oblíbeného songu. Všichni víme, že nás příjemná hudba dokáže rozveselit, ale věděli jste že vás svým způsobem nenápadně ovlivňuje?

Přepis titulků

Pokud vás oblíbená písnička rozpláče, je to proto, že vám to působí chemické změny v mozku. Překlad: Sonia www.videacesky.cz Zdraví vás Anthony z Dnews. Náš vztah k hudbě může být hlubší, než si myslíte. Výzkumy dokázaly, že mozkové vlny reagují na zvuk hudby. A to zapříčiní, že se váš dech a tlukot srdce snaží napodobit rytmus hudby.

Jedině lidé a zpěvní ptáci dokáží něco takového vnímat. Což znamená, že na základní bázi dokážeme reagovat na hudbu. Celé to funguje několika způsoby. Bylo dokázáno, že příjemná melodie hromadí serotonin. Tento hormon v mozku chemicky vyvolává dobrou náladu. A stará se o přirozenou činnost střev. Takže dvě mouchy jednou ranou.

Poslouchání hudby je jednou z našich každodenních aktivit, které zaměstnávají obě mozkové hemisféry. Každý z nás má svou dominantní hemisféru, určitě znáte teorie o převládající levé či pravé polovině mozku. Ale lidé studující hudbu častěji používají obě hemisféry víc, což vylepšuje jejich myšlení a řešení problémů. Poslech hudby také zapojí hipokampus, což je část mozku, která uchovává vaše vzpomínky.

A proto nám poslech známé písničky někdy oživuje staré vzpomínky, na které jsme dávno zapomněli. Dokonce i lidem s Alzheimerem nebo demencí může hudba vrátit vzpomínky. Než poběžíte každému říct o magické síle vaší oblíbené písně od Taylor Swift, měli byste vědět, že to má i stinné stránky.

Například, udělali jste už někdy v nočním klubu špatné rozhodnutí? Někdo z vás? Možná při seznamování s novými lidmi... Poslouchání hudby hlasitější než 95 decibelů může až o dvacet procent snížit rychlost vašich reakcí a vaši vnímavost. A hlasitost hudby v klubech se pohybuje kolem 120 decibelů. Hlasitá hudba pomáhá zvýšit prodej alkoholu na baru. Takže za to vlastně ani nemůžete.

Všechno to na vás narafičili. Šílené je, že se to všechno děje fyzicky. Ovlivňuje to naše chemické reakce v mozku a funkce těla. Ale nevíme, proč tomu tak je. Terapie hudbou je výzkum, který dokazuje ve svých současných i mnohých dalších studiích, že hudba pomáhá proti bolesti i v léčbě různých druhů závislostí.

Může to vypadat trochu nereálně, možná šíleně. Ale nemůžete popřít, že spojení s hudbou existuje. Kdy vám muzika nejvíc pomohla? Napište nám to dolů a odebírejte Dnews.

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já vim že je to napsáno v tags, ale nemohli byste do názvu napsat že se jedná o DNews?
Díky

180

Odpovědět

Způsobuje snad hudba i přehnanou gestikulaci? :D
Jinak super video :))

180

Odpovědět

Super video,díky...chcel by som sa spýtať či by ste nemohli preložiť toto: http://www.youtube.com/watch?v=X6p5AZp7r_Q Je to o ženských postavách v hrách,a veľmi sa mi to páčilo :)

180

Odpovědět

neřekla bych, že hudbu vnímají pouze lidé a ptáci.... jelikož mám zkušenosti s drezúrními koňmi, kteří vyšli i grand prix a stupně obtížnosti T, vím, že i když je jenom odježďují a trochu s nimi cvičí- napříkla du koní na odpočinku a někdo v jízdárně pustí hudbu, takový kůň, pokud nemá jezdec orpavdu pevnou ruku (a pákové udidlo, protože takoví koně mají ztupenou hubu a moc neposlouchají) dokáže do rytmu hudby dělat drezúrní cviky a to ne náhodně ale právě podle zvuku hudby

188

Odpovědět

Otázka ovšem je, jestli pro ně není hudba jen něco jako povel. Jestli to pro ně není jakýsi zvuk, který znamená, že mají dělat to, co je lidé učili.

To stále neprokazuje, že ty koně umí vnímat rytmus hudby a podobně.

Alespoň myslím.

180

Odpovědět

+warkischápala bych to na hudbu kterou zná, ale hodně jich už je několik let mimo trénink, a písničky jsou to nové. Navíc, každý cvik má svůj speciální povel pohybu rukou nohou, bičíkem, váhou těla.... Myslím si, že právě pro to, že je cvičený, dokáže ten rytmus vnímat... a jelikož koním ráda zpívám a očividně jim ten zvuk (alespoň většině- potom bych to svedla na hudební vkus) líbí taky bych řekla, že to má něco do sebe

180

Odpovědět

Souhlasím s "warkis"em. Myslím, že když pustíš neznámou hudbu necvičenému koni, tak se maximálně tak ožene oháňkou, než aby ti něco předvedl :)

181

Odpovědět

Rád bych taky upozornil na krávy, které skutečně při poslechu určité hudby vydojí více mléka (ať žije Šimon Plánička :D)

191

Odpovědět

jj určitě fajné video...
vliv frekvence má vliv na spousty věcí ...atomem a hmotou počínaje.
jn to s těmi decibely je zajímavé...já se dycky divil že jsem na dižině rychle unaven(když dlouze hovoříte)...

prej spojení s hudbou existuje...vše je se vším spojeno (at my či universum)a vše má svůj ůčel,jak říkám někteří vědci věděj že vlastně nic nevěděj......jak v jůůůesej.

1813

Odpovědět

Určitě překládejte dál. Jen to, jak říkal že je lepší používat obě hemisféry stejně, je trochu blbost. Když se používá jedna více než druhá, tak je člověk většinou více schopný a obratnější.

1815

Odpovědět

Mezi dětmi které byli přeučovány tedy se změnila preferovaná hemisféra ale ve skutečnosti se spíše vyvážilo používání obou hemisfér, bylo větší procento lidí kteří měli sklony k šílenství, ale také lidí se sklony ke genialitě(jedno z druhým se nevylučuje). O obratnosti nevím typoval bych, že tam asi bude používání jedné hemisféry prospěšné. I když osobně jsem nejspíš přeučený levák ač se o to nikdo nesnažil a zvládám téměř stejně dobře psát oběma rukama, tak na sport jsem byl vždy leví :-)

183

Odpovědět

+HMTDneřekl bych, že používání pravé nebo levé ruky hned značí, jakou hemisféru více využíváš

183

Odpovědět

Ať už v dobré nebo špatné náladě, Trance ve mě vždycky vyvolá neuvěřitelnou euforii. Dokonce se mi u něj nejlépe píší práce, pracuje, tvoří a při poslechu se mi v hlavě hromadí spousty nápadů. Asi na to něco bude, že nejen hudba, ale také styl hudby ovlivňuje osobnost a mozek.

193

Odpovědět

Styl hudby sám o sobě ne, spíš to je tím, že to posloucháš rád. To by jinak všichni poslouchali to stejné. Možná jsi to tak myslel, ale napsal jsi to špatně. :)

190

Odpovědět

+NecumSloneObčas mi v půlce věty přeskočí myšlenky a píšu něco jiného, než jsem původně chtěl :). Je to přesně tak, jak říkáte :).

190

Odpovědět

+NecumSloneNevím jestli to tak Ink myslel, možná tak, že různé styly hudby můžou člověka v různých ohledech ovlivnit různě.

190

Odpovědět

nemáte link na nějakej takovej svetr? žlutě pruhovanej?

186

Odpovědět

nemám, ale zkus se zeptat Máji

183

Odpovědět

Muzika? Při pohledu na úvodní fotku jsem myslel, že je to reklama na přípravek proti zácpě :D

185

Odpovědět

Musíš číst i nadpisy článků, ENDe. :-D

182

Odpovědět

Moje holka mě chtěla opustit...

Hudba mi pomohla a poradila mi.

http://www.youtube.com/watch?v=IsKMnyQYjp8

1825

Odpovědět

řezník je můj vzor

http://www.youtube.com/watch?v=k8EYBZq3x7Q

1816

Odpovědět

taky mě chtěla opustit, ale mně pomohla víra... dal jsem se k islámu a ukamenoval jí.

185

Odpovědět

Příště nafukovací pannu nenapouštěj heliem, aby tě neopouštěla.

181

Odpovědět

+Tony the fishPokud mu neuletí oknem ven nebo si s ní nebude užívat přímo venku, tak mu po čase zase spadne :D :)
Nebo si může užívat jak Spiderpig.

1811

Odpovědět

Tak tohohle si je vědomá velká část populace. Já třeba když potřebuji něco udělat a mám na to omezený čas, tak si vždycky pustím do uší něco, co zrychluje tempo, to se pak sám divím, jak jsem rychlý.
Stejně tak se toho dá využít při běhu. Nejen, že poběžíte rychleji než obvykle, ale i výdrž se vám zvýší.
Fakt, nekecám. Zkuzte to. ;-)

191

Odpovědět

bez hudby ani ránu :)

181

Odpovědět

Nejdojemnější mně známá písnička: http://www.videacesky.cz/hudebni-klipy-videoklipy-hudba/bushido-karel-gott-fur-immer-jung
Pak
Valčík na rozloučenou a Léta prázdnin

1822

Odpovědět

:D :D :D :D

184