Paul Simon – You Can Call Me AlHudební klenoty 20. století

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 50
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:73
Počet zobrazení:4 668

"You Can Call Me Al" je song amerického písničkáře Paula Simona (z dua Simon a Garfunkel) ze 7. studiového alba Graceland (1986). Text následuje muže v krizi středního věku a byl inspirován Simonovou cestou po Jižní Africe a setkáním s tamní kulturou. Jména z písničky vznikly náhodou, když šel na párty se svou tehdejší ženou Peggy Harper a francouzský skladatel Pierre Boulez je omylem oslovil jako Betty a Ala. Videoklip má na svědomí režisér Gary Weis s účinkuje v něm herec Chevy Chase, který předstírá, že zpívá spolu se Simonem. 
Píseň se stala jedním z jeho největších hitů a bodovala v první pětce hitparád v sedmi zemích. Samotné album Graceland získalo v roce 1987 cenu Grammy v kategorii Album roku. 

Poznámka: 
Photo opportunity (zkráceně photo-op) je zaranžované setkání, na kterém si paparazzi můžou vyblejsknout politika, či celebritu. Je to dobrá forma propagace, většinou se jedná o dobročinné účely – sázení stromů, návštěva sirotků a podobně. Má negativní konotaci, protože je to trapná reklama maskovaná za senzaci.

 

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz Muž kráčí ulicí a povídá: "Proč jsem tak vyměknul? Proč jsem tak vyměknul? Čeká mě těžký zbytek života. Potřebuju se někde blejsknout, chci šanci na vykoupení, nechci skončit jako karikatura na komiksovém hřbitově." Psi za svitu měsíce vyhrabávají kosti, daleko od mých osvětlených dveří. Pane Pivní pupku, držte ty prašivce dál ode mě, víte, mně už tohle nepřijde zajímavé.

Když budeš můj osobní strážce, já budu tvůj ztracený kámoš. Můžu ti říkat Betty a Betty, ty mně můžeš říkat Al. Muž kráčí ulicí a povídá: "Proč si mě nikdo nevšímá? Já taky dlouho neudržím pozornost a páni, jak dlouhé jsou mé noci. Kde je má žena s rodinou? Co když tady umřu? Kdo bude mým vzorem teď, když jsem o svůj vzor přišel?" V zapadlé uličce s přiopilou povětrnou ženštinou.

Po celou dobu tu byly příhody a náhody, byly tu náznaky a obvinění. Když budeš můj osobní strážce, já budu tvůj ztracený kámoš. Můžu ti říkat Betty a Betty, ty mně můžeš říkat Al. Můžeš mi říkat Al. Muž kráčí ulicí, je to ulice v podivném světě, možná je to země třetího světa, možná je tady poprvé. Nemluví jejich řečí, nemá jejich peníze, je tady cizincem a obklopený zvukem.

Dobytek na tržišti, odpadky a sirotčince. Rozhlíží se kolem sebe, vidí andělíčky na budovách. Točí se v nekonečnu, povídá: "Ámen a aleluja!" Když budeš můj osobní strážce, já budu tvůj ztracený kámoš. Můžu ti říkat Betty a Betty, ty mně můžeš říkat Al. Můžeš mi říkat... Když budeš můj osobní strážce...

Můžu ti říkat Betty... Když budeš můj osobní strážce... Můžu ti říkat Betty...

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nikdy jsem o té písničce neslyšel, ale taková pohodička, pěkné.

70