Zakázaná vánoční reklama Iceland 2018

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:263
Počet zobrazení:14 294

Britský výrobce mražených jídel Iceland vytvořil vánoční reklamu, ve které propagoval svůj ústup od palmového oleje. Reklama však byla v televizi zakázána, protože je údajně příliš politicky motivovaná. Jaký názor na ni máte vy?

Přepis titulků

V mé ložnici je Rang-tan a já nevím, co si počít. Hraje si s mými medvídky a bere mi mé boty. Zničila všechny mé květiny a stále křičí ook. Vyhodila mou čokoládu a kvílí na můj šampón. V mé ložnici je Rang-tan a já ji tu nechci mít. Řekla jsem zlobivé Rang-tan, že už musí jít. Rang-tan v mé ložnici, ještě než půjdeš, proč jsi přišla do mé ložnice?

Ráda bych to věděla. V mém lese je člověk a nevím, co si počít. Zničil náš prales kvůli vašemu jídlu a šampónu. V mém lese je člověk a nevím, co si počít. Vzal mi mou matku a bojím se, že mě taky bude chtít. V mém lese jsou lidé a nevím, co si počít. Spalují ho kvůli palmovému oleji, tak jsem chtěla zůstat s tebou. Rang-tan v mé ložnici, já vím, co si počít. Budu bojovat za tvůj domov a zbavím tě všech chmur.

Podělím se s tvým příběhem, takže ostatní se mohou přidat. Rang-tan v mé ložnici, přísahám na hvězdné nebe, že budoucnost není předem dána, ale je v našich rukách. Věnováno 25 orangutanům, o které každý den přijdeme. Dokud výroba palmového oleje nepřestane ničit deštné pralesy, nepřidáme ho do žádného z našich privátních výrobků. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Knihovníku! Co děláš v tom pokoji?"

"Ook?"

241

Odpovědět

Přijde mi docela vtipné, jak na "problematiku" palmového oleje všichni nahlížejí ze špatné strany.

Tady jsou nějaké FAKTA:

1) Palmový olej rozhodně patří mezi ty zdravější oleje.
2) Palmový olej je levný, protože je snadné pěstovat a zpracovávat palmovníky.
3) Palmovníkům se skvěle daří v tropickém podnebí (pro káci ty pralesy, aby měli místo na více plantáží)

Všechny reklamy, články a různé srdceryvné spoty, se nás pořád snaží přesvědčit, ať řekneme STOP používání palmového oleje... Ale proč? Na palmovém oleji není vůbec nic špatného. Problém je v tom, že se neúměrnou rychlostí kácí deštné pralesy. Nebylo by rozumější jim to zakázat (například to odlesňování zdanit do takové míry, že by to 90% pěstitelů odradilo), než vinit palmový olej? Ony existují i plantáže, které nemají nic společného s deštnými pralesy. Čím se tihle lidé provinili, že jim chcete vzít jejich obživu?

Reklamy která se nějak snaží naznačovat, že všechno je vina spotřebitelů jsou hovadiny.
Vinu nesou pouze a výhradně státní zástupci dané země, takže by jste si měli vylévat zlost na nich.

3822

Odpovědět

.

11

Odpovědět

Problém je, že palma půdu totálně vyčerpá a už znovu na stejném místě nevyroste, proto furt vypalujou (nekácí, ale vypalujou a pak se dusí celá Malajsie a ostatní státy) dál a dál.

262

Odpovědět

+JamallStejně jako řepka a máme tu takovéhle pohádky?
Má pravdu může za to stát, že to prodal tak levně, nebo si někdo zaloboval. Kdyby si ty pozemky mohl koupit kde kdo i ochránci přírody bylo by to OK.

10

Odpovědět


Odpovědět

Jako vasnivy kuchar a biochemik bych ti rad rekl, ze palmovy olej rozhodne zdravy neni. Ma hodne vysoke mnozszvi nasycenych uhlovodiku ve forme mastnych kyselin. To mu zvysuje teplotu varu ale taky rozlozitelnost v tele. Nasycene dlouhe kyseliny se poji s hodne patologiemi co se tyce napriklad kardiovaskularnich onemocneni, taky se objevuji zpravy o cytotoxicite a karcinogenite. Vzhledem k tomu, ze mas pravdu ze je vynosny a tim padem levny, tak ho cpou vsude. Lide, kteri se trochu venuji jidlu se mu prevazne vyhybaji a jedine na co je v kuchyni dobry je smazeni :)

30

Odpovědět

To je ale tupy komentar. Samozrejme, ze vina je predevsim na strane spotrebitelu. Pokud bys produkty z palmoveho oleje atd nevyzadoval, tak je nikdo nebude vyrabet. Tedy nikdo nebude kacet pralesy a pestovat palmy, protoze mu to nikdo nezaplati. Na pochopeni problematiky staci pouhy selsky rozum. Zhyckana a rozezrana zapadni spolecnost a jeji spotrebitele maji nejvice uspinene ruce. Az prestanete kupovat a konzumovat sracky, tak ty sracky nikdo prodavat nebude. Hotovo.

12

Odpovědět

Edvin, palmový olej sa vyrába, pretože kvôli jeho nízkej cene je po ňom dopyt a spotrebitelia neriešia morálnu históriu produktu, ktorý kupujú. Ak by spotrebitelia bojkotovali výrobky, ktoré používajú olej tak donútili výrobcov aby ho nepoužívali. Keď ho výrobcovia prestanú používať tak ho nebude komu predávať. Keď ho nebude komu predávať, tak sa prestanú vo veľkom klčovať pralesy. A navyše, pestovanie palmovníkov má devastujúce účinky na kvalitu pôdy. Po niekoľkých rokoch nieje možné na palmovníkovej plantáži možné pestovať čokoľvek. To len zvyšuje potrebu klčovať viac pralesa.

Takže áno, zastavenie klčovania lesa začína podľa teórie ekonómie u jeho spotrebiteľov. Ale je pravda, že útok by mal byť vedený z obidvoch strán a pestovatelia oleja by mali radšej pestovať niečo, nekladie také obrovské požiadavky na životné prostredie, ale to môžeš iba ťažko očakávať od skorumpovaných banánových štátov plných chudých ľudí.

00

Odpovědět

Myslím že ti co dělali tu reklamu dosáhli toho čeho chtěli. Reklamu zakázali takže se dostala za hranice Británie. Jinak by se k nám do česka nedostala. :)

332

Odpovědět

Co by dítě neudělalo, aby se zbavilo orangutana v pokoji. Třeba i vytvořit kampaň proti palmovému oleji, jen aby už orangutan šel pryč. :D

158

Odpovědět

#orangutqnyvcechachnechceme

00

Odpovědět

... poslední věta se nerýmuje 3/10

176

Odpovědět

Kdyby zakázali palmáč, vypálí těch pralesů ještě 4-krát více. Buďme ještě za něj rádi.

618

Odpovědět

Boj proti palmovému oleji je naprosto ale naprosto zbytečný. OK bojkotujme palmový olej a co se stane? Zkrátka je vykácí a místo toho se bude sázet něco jiného, budou se kvůli tomu kácet lesy a bude se na to nadávat jako na palmový olej. Tak si proti tomu bojujte, momentálně se pomalu začíná do hledáčků těchto "bojkotérů" dostávat avokádo. Tohle zkrátka nemá řešení, nadávat se na něco vždycky bude, jen si chtěli přihřát polívčičku na momentálně žhavém hejtu a jaksi jim to nevyšlo.

1319

Odpovědět

S tím zákazem je to trochu složitější. Tu reklamu dělal Greenpeace, což ale nebylo zveřejněno. Jelikož je to politické hnutí, tak tahle informace tam musí někde být obsažena. Takže si za to mohou sami. Na druhou stranu, se zákazem má možná větší publicitu.

312

Odpovědět

Tak tak. Tady je originál od Greenpeace:
Rang-Tan - Greenpeace - #DropDirtyPalmOil

11

Odpovědět

No, nemohu se zbavit jednoho dojmu. Jde skutečně Iceland o opičky a deštné pralesy, nebo jen naprosto vědomě cílí na ekoaktivisty + každého člověka, který je proti palmovému oleji? Už dnes je v ČR takových lidí tuna, natož v takové Británii. Možná jsem cynický, ale těžko v tom vidím ušlechtilé cíle. Zkrátka kapitalismus a propagace.
Poprvé však slyším o zákazu reklamy, protože je příliš politicky motivovaná, alespoň v tomhle smyslu :D Ale tak Británie má své zákony mno. Taky těžko říct, nakolik je problém palmového oleje politický problém. Ale to už rozhodli jiní za nás. S vánoční reklamou to jistě nemá nic společného.

218