J. K. Rowlingová dnes

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:176
Počet zobrazení:8 560

Rowlingová, autorka Harryho Pottera, během let zveřejnila několik doplňujících informací k některým postavám. A tyto informace některé lidi nenechaly v klidu. Třeba autory tohoto videa.

Přepis titulků

Hej! Pst! Čteš mou knihu? Jo, proč? Znáš Hagrida? Znám... - Ve skutečnosti je transgender. - Cože? Bývala to Hergrid, ale prostě je transgender. No dobře...

- Hermiona je na vozíčku. - Co to meleš? Hermiona Grangerová byla celou dobu na vozíku. Ne, to nebyla. Vzpomínám si na několik scén, kde utíkala, a vozík jsi nikdy nezmínila. Zapomněla jsem to tam napsat, ale v srdci jsem to tak cítila. Jak jsi mohla na něco takového zapomenout? Mě neobviňuj, víš, kolik jsem si toho o těch knihách musela pamatovat? Víš, kolik jsem vymyslela kouzel?

Je jich tolik... Nemůžu si pamatovat všechno. Hele, já ti nevím... - Ron je černoch. - Napsala jsi, že je to zrzek! - Harry Potter má Downův syndrom. - Co? Co to vůbec znamená? - Profesor Snape byl matka samoživitelka! - Tak dost! - Proč tohle děláš? - Dělám co? Bylo by to v pohodě, kdyby postavy už od začátku byly takové. Ale mně se zdá, že je zpětně měníš, aby vypadaly více rozmanité a dostalo se ti pozitivních reakcí.

- Omlouvám se, nechám toho. - Fajn. Děkuji. Jen poslední věc. Co? Hádej, které postavy jsou homosexuální. - Co? - Hádej, které postavy jsou homosexuální. Já nevím...

Úplně všechny! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Není problém spíše v publiku? Tedy že hledá paralely s "reálným" světem.

Ostatně video o tom, jak autoři písní hledají co nejširší publikum tu také už byl.

40

Odpovědět

V prípade Pána prsteňov prijímam akékoľvek doplňujúce informácie, pretože si ich nevymýšľa nejaký debil, ktorý neviem prečo chce urobiť nejaké ľavičiarske LGBT židovské transexuálne a iné pičoviny dielo. V prípade Harryho Pottera pokladám dielo za uzavreté a za určitých okolností ani neakceptujem do kánonu tie pičoviny čo prišli s zázračnými tvormi. Nedovolím niekomu zničiť mi moju obľúbenú knihu z detstva.

206

Odpovědět

Autor by si měl stát za svým autorským záměrem. Doplňující informace jsou fajn, ale co chvíli přijít s šokujícím faktem mi příjde jen jako snaha se opět zviditelnit.

340

Odpovědět

Ron Weasley má černé předky? Nebo je černej? Třeba ho někdo očaroval, aby vypadal jako zrzek? HuStÝ

71

Odpovědět

Ne. Jen jsou vysvětleny některé motivace (Brumbál, Voldemort).

Mimochodem i ostatní díla (obvykle s přechodem na jiné medium ) výrazně mění svůj styl a vyznění.

Hvězdná pěchota udělala z Rica bohatého Argentince (narážka na přijímání nacistů, takže tam hraje Casper van Dien), , originále se však jedná o Filipínce (tehdejší narážka na Filipínsko - americkou válku).

Protestovali Filipínci?

Ale jakmile je změna opačná ( ostatně ani Emma Watson není přesný obrazem Hermiony), tak se začínají šikovat roje nepřejících.

15

Odpovědět

+LNemám problém se samotným faktem, že je Brumbál homosexuál nebo Hermiona černá, ale mám problém, když to koliduje s celkovým popisem a dosavadním charakterem postav. To je zejména problém s Hermionou a divadelní hrou, ve které se tento problém objeví. V rámci knih je nativní řečí popisovaná jako běloška. Ačkoliv to tam není jasně dané, Hermiona kolem své rasy řeší jen jediný problém a to že technicky je Mudla s kouzelnickým nadáním, za což je mezi starými kouzelnickými rody považovaná za méněcennou bez ohledu na její intelekt. Pokud jí postavíme v tváří v tvář Dracu Malfoyovi, jasně jí bude podle knih vytýkat právě její původ, případně pohlaví.
Pokud měla být Hermiona bílá (jako že jo), pak je dobrá alegorie právě na rasové problémy. Pokud je černá, pak celá tato alegorie přišla vniveč. A to je můj problém. Pokud nějakou postavu vybarvit, pak je potřeba do toho zahrnout všechny problémy s barvou. Dle mého, Hermiona je na to zrovna špatná volba, protože už toho má na bedrech moc. Když už, tak Ron, který patří do zchudlé, ale jinak ctihodné kouzelnické rodiny a problém barvy by pak mezi kouzelníky mohl vyznít úplně jinak, možná dokonce i jako poučka, jak se chovat. A nebo ještě lépe, rovnou vybarvit hlavní postavu. Harrymu by to uškodilo paradoxně nejméně, protože z těch tří má nejlepší postavení. Je hrdina, zastavil nejnebezpečnějšího mága dřív než se naučil chodit na nočník, je bohatý, slavný a syn slavných lidí. Navíc mě víc irituje, že když už to tam autoři chtějí mít, tak se neodváží tím zatížit si hlavního hrdinu, ale hodí to na sidekickera.

Takže to je můj problém. Obecně neberu osmé pokračování moc v potaz, protože se podařilo partě amatérů napsat a nastudovat mnohem záludnější a propracovanější scénař s temnější zápletkou, než jakou dokázala napsat evidentně se topící autorka a dva přední scénáristé Londýnské scény. Co se týče fantastické zvěře, první díl byl super, konečně nastínil globální politiku kouzelníků, ale druhý má své "drobné" mouchy ( např.: Vyvolejme válku s lidmi, protože nám jde o to, aby se nezabíjeli, ačkoliv nevadí, když budeme my zabíjet je a když bůhví kolik z nás v boji chcípne, protože kulomety a bomby, nebo nedej bože atomovka)

80

Odpovědět

+Nějakej AgentJenže Hermiona je v knihách popisována jako empatická hrdinka s kudrnatými vlasy (https://robintatlowlord.wordpress.com/2011/07/13/book-hermione-movie-hermione/); zatímco ve filmech je její empatičnost zcela potlačena (například výroba oblečení pro domácí skřítky) a je popisována jako šprtka, která ráda komanduje ostatní;

tuším, že ve čtvrtém díle pak vystupuje i novinářka, která z Hermiony dělá i přítelkyni Harryho Pottera (právě jako skrytou narážku na předchozí vymazání podstatného rysu knižní Hermiony)

01

Odpovědět

+LAle já jsem tohle nijak nepopřel. Ona je empatická a má kudrnaté vlasy. Její komandování se projeví jak ve filmu tak v knize, ale je to problém první knihy a později se vysvětlí jako nepochopení její povahy, protože ona hrozně ráda vysvětluje. Její dobré stránky je pak v knize postupně potřeba objevit, protože ona o nich nemluví a Ron s Harrym na to přijdou vlastně spíše náhodou. I to napomůže, že se z nich stane nerozlučná trojice. Navíc epizoda s novinářkou je dobrá blbinka, protože Hermiona se opravdu víc propojuje zpočátku s Harrym, než s Ronem.

00

Odpovědět

+Nějakej AgentJak se Hermiona propojuje více s Harrym než s Ronem?

Tím, že mu opraví brýle, zatímco Ron je vykreslen jako nekňuba typu Jamese Trivetta;

právě Ron, Hermiona a vlastně i Neville byli ve filmu docela potlačeni a je to chyba filmu, nikoli knihy. Film se zaměřuje na Harryho Pottera, knihy dokázaly mnohem, mnohem více

00

Odpovědět

+Nějakej AgentOstatně i v jiných dílech si film hraje s barvami (https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRcUXKY87ugcdNPx8FbGkPWQflggmUuy1caFHqKUkmkzJUEhDo9MA);

Kdo by přece nemiloval růžové šaty na slečně, jak dobře se přece prodávají figurky a třeba i ty šaty. Takže je to ten film, která nedodržuje představu spisovatelky..

01

Odpovědět

+LAle to je podpásovka. Když komiks knihy vs filmy, tak se vším všudy:
Tady: http://thumbpress.com/wp-content/uploads/2016/10/cool-Harry-Potter-book-movie-comparison-1.jpg
A tady: http://pre01.deviantart.net/f785/th/pre/f/2016/174/7/6/15_harry_potter_books_vs_movies_2_final_social_by_georgerottkamp-da7bq8b.png

Problém je, že ono to mnohdy moc nejde, ale až na výtky k určitým charakterům, (právě k Hermioně Grangerové jako bílé krásce jo a odůvodněně) podle ní celkem ušly. Obzvlášť si pochvalovala Lunu a Snapea.

00

Odpovědět

+Nějakej AgentA právě o to se jedná.

Film ukázal svou představu hrdinů a jejich osudů, ale kniha (a autorka) je zase vidí jinak. Hermiona se v knížkách chová jako "mladá Carter" (z SG univerza tedy chytrá a empatická; film z ní dělá "mladou Dolores Umbridge").

01

Odpovědět

+LProti tomu nemám co říci. Moje výtka totiž nemířila tímhle směrem, takže Vám mohu zatím jen tiše a opatrně přikyvovat.

00

Odpovědět

Týpek je svým způsobem zábavnej. Jeho video s Bohemian Rhapsody je taky docela fajn :)

10

Odpovědět

Knihy jsem četl už dávno. Vzpomínám si, jak mě děsně štvalo, že v každém díle přišla s nějakou novinkou, která tam zpětně nezapadala.
Ve 3. díle vymyslela cestování krby, ve 4. díle přenašedly a v 5. díle teleportací. A pokažde to představila tím způsobem, že to pro Harryho byla úplná novinka. Chápu, že vymýšlela věci za pochodu, ale nemusela vždy z Harryho udělat hlupáka, kterého během X let studijí na škole nenapadlo nikoho zeptat, jak čarodějové cestují.

202

Odpovědět

Krby boli uz v dvojke ked Harry vyslovil zle nazov kam chcel ist.

70

Odpovědět

"K***a, bože jak já nesnášim portály"
Většinou se řeší cestování a sport na létajících košťatech (Famfrpál v průběhu věků) a pak se taky se řeší proč se nepoužívají letající koberce, jakožto očarované mudlovské výrobky (Bulharsko tento zákon často porušuje ), což vysvětluje proč Harry jen krčí rameny a neví co říct, když se ho strýc Dudley v nějakém předešlém díle ptá kam že to prej potřebuje odvézt, a" jestli létajícím kobercům praskly gumy".
Na tohle má Harry Hermionu, ta mu vše vysvětlí aby si Harry vzpomněl asi hodinu před Brumbálova smrtí, že v Bradavicích se může teleportovat jen Brumbál a ti co se tam v omezeném prostoru a čase učí teleportovat.
Jo, vymyslela to když jela vlakem..
Černá Hermiona v osmém divadelním díle je asi jako černá Ciri nebo ta věc na Netflixu co má hrát Teen Titans.
Přeji hezké zimní svátky. Cyberpunk 2077 pořád nic ? :D

70

Odpovědět

+GeraltAsi si nepochopil "evoluční" inženýring. Nejdříve máš letax, který fungujeme jen ve specifických podmínkách - krb, pak se stane součástí předmětů - přenášedlo. Tehdy se stane drahým a tedy pro studenta, či bandu "šlechticů" se správnou krví prostě nedostupný. Ostatně celou Voldemortovu revoltu mohl financovat jen "Taťka Malfoy", na propuštěných se jistě zahojilo "ministerstvo kouzel"...

01

Odpovědět

Do této chvíle jsem žádnému videu nedal nejnižší hodnocení. Inu, vše je jednou poprvé.
Rowlingová nikdy nic zpětně nezměnila, mimochodem.

346

Odpovědět

Záleží, jak definuješ "nezměnila". S těma krávovinama většinou přijdou fanoušci, ona jim to většinou jen slepě odkýve. Přesně tak, jak je to uvedeno ve videu (i když parodickou formou).
Nejznámější je asi případ "černé Hermiony" (kdybys nevěděl, o čem je řeč: https://twitter.com/jk_rowling/status/678888094339366914?lang=cs - je to kec, mimochodem, co říká).
Dál udělala z Naginiho ženskou s asijským původem (aby bylo jako jasné, že v Harrym Potterovi celou dobu nějaký takový charakter byl). Vážně ti to přijde, že nic nemění?

230

Odpovědět

+TrojtečníkNemění - doplňuje. Tedy až na případ té Hermiony, kdy možná měla zvolit jiný přístup, ale vzhledem k tomu jak se tehdy řešilo to, že černá herečka v divadle bude hrát Hermionu, tak se nedivím že na "blbou otázku padla blbá odpověď".

Co se týče třeba zmíněného homosexuálního Brumbála, tak v knize není nikdy řečeno, že je heterosexuál - tedy nezměnilo, ale doplnila jeho historii a důvody pro jeho chování což doplňuje jeho už tak bravurní charakter. Nagini byla i v knihách žena, nikoliv muž. Opět doplnění o historii, nikoliv změna, jedná se o logické doplnění jak Voldemort získal svého nejvěrnějšího spojence který není jen obyčejné zvíře.

322

Odpovědět

+CathanTvé poznámce o černé Hermioně moc nerozumím, mohl bys to rozvést? Co se týče Brumbála, nechápu, proč jím argumentuješ - v mém komentáři zmíněn nebyl.
(I tak si dovolím poznamenat, že jelikož Grindelwald byl v původní sérii zmíněn pouze okrajově, to, že to Rowlingová oznámila DĚSNĚ ŽHAVOU NOVINKU O BRUMBÁLOVĚ SEXUALITĚ - navíc až potom, co umřel, pokud si správně pamatuju - byl pouhý marketingový tah a snaha se zalíbit. Nemělo žádný smysl se v tom pitvat, informace byla pro děj naprosto irelevantní.)

Jinak o "logické" doplnění se rozhodně nejedná. Jedná se o snahu za každou cenu tam procpat "pro každého něco", přestože je to zbytečné a nedává to smysl. (Myslím, že o té žena/muž věci v Naginiho případě nemáš pravdu, ale tady jsem na tenkém ledě - hodíš sem nějaký odkaz, co by tvé tvrzení potvrzoval, prosím?)

Zpětně říct "Ta postava, co jste o ní celou dobu četli? HA HÁ! Byla jiné sexuální orientace/jiné rasy/jiného živočišného druhu/jakákoli další divná věc, co mi přidá na prestiži!" je sviňárna vůči čtenáři (případně divákovi). Místo toho, aby Rowlingová vytvořila nové postavy, recykluje ty staré, kterým dopisuje a přepisuje atribut za atributem, aby seděly do její nové agendy.
Je to líný způsob, jak se zalíbit, a to je to, co fanoušky tolik štve.

250

Odpovědět

+TrojtečníkBrumbála jsem zmínil, protože byl zmíněn níže a po černé Hermioně to bývá nejčastěji diskutované. Tak jsem chtěl v komentáři shrnout svůj názor i na to. Nutno dodat, že spekuluješ. Ty nevíš, jestli Rowlingová s touto myšlenkou Brumbála už psala, nebo ne. Navíc tou dobou neměla ani zdaleka potřebu se zalíbit, vlastně někdy od třetího dílu nemá vůbec potřebu se někomu zavděčovat ;) Takže mi připadá logičtější, že Brumbálová homosexualita a jeho následná asexualita a askeze byla myšlenka, že s kterou pracovala celou dobu.

Když byla oznámeno, že Hermionu bude hrát černá herečka, strhla se silná vlna rasismus - dnes označována jako odpor vůči SJW, tedy oné neexistující chiméře. Byla to tak debilní, že se nedivím, že Rowlignová debilně zareagovala. Ačkoliv stačilo říct, že v divadle je fakt jedno kdo koho hraje ;)

Jde o to, že pokud není něco přímo explicitně řečeno, a čtenář to jen předpokládá, může se s tím autor dělat co chce ;) Nikdy nebylo řečeno, že Nagini se narodila jako had, a had byla celý život. Byla jednoduše společník Voldemorta a had, a to vše co jsme o ní nevěděli - a historie této postavy se nyní více rozšířila. Předpoklad čtenáře není fakt.
Rowlignová řekla o více věcí, že by udělala jinak, ale ví, že je udělat jinak nemůže, protože co je psáno to je dáno. Lidé si však stěžují na věci, které dány nejsou, a které zkrátka jen předpokládají.

416

Odpovědět

+CathanVím. Je to vidět z logických chyb, kterých se při tom psaní dopustila.
Viz třeba přešlap s obraceči času a dalšími prvky světa, které byly přidány později a nekorespondují s logikou děje předchozích dílů.

(Odbočka. Homosexualita a následná asexualita? Odkdy se sexuální orientace střídá jako ponožky?)

Pokud jde o tu rasistickou vlnu - opět prosím o důkaz. Pokud totiž vím, hlavní vlna nevole nebyla rasistická. To je jak říct, že se zdvihla misogynistická/transfobická vlna poté, co by se někdo rozhodl, že Harryho bude hrát ženská, protože nikdo přece neřekl, že není transgender.

A tím se konečně se dostáváme k pointě.
To, že něco přímo není explicitně řečeno, neznamená, že si autor může dělat co chce.
Slušný (a tím myslím ve smyslu fanoušky respektující i dobře píšící) autor totiž chápe, že ty důležité informace je potřeba zmínit předem - NEŽ si tu představu čtenář vytvoří. (To je jedna ze základních pouček tvůrčího psaní. Pokud ho najdu, hodím ti sem klidně jeden poměrně zajímavý článek na tohle téma, neumím to tak dobře vysvětlit.)

Nikdo neřekl, že Harryho děda není Cthulhu.
Nikdo neřekl, že Draco Malfoy není kyborg.
Nikdo neřekl, že Hagrid nenosí sexy kraječkové prádlo.

Jestliže ponecháš něco na čtenářově fantazii, a o několik let později (kdy už má čtenář zaběhanou svou představu) se vytasíš s nějakou radikální změnou, je jasné, že budou fanoušci, kteří s těmi knihami vyrostli, naštvaní.
Kór když to uděláš na twitteru.

Vezměme si například to, jak byl kompletně otočen náhled na Snapea. Nikdo nenadával. Proč? Bylo to dobře provedeno. Bylo to vepsáno do příběhu. Nebylo to zpětně vykonstruované cosi, protože Rowlingové po těch letech přišlo, že vlastně by byl Snape lepší takhle, ale bohužel ta myšlenka přišla moc pozdě.

Představ si, že by tohleto rozlousknutí Snapeova charakteru v knize vůbec nenastalo - umřel by jako záporák. A pak bychom se dověděli něco jako "jo a mimochodem, Snape to celou dobu klaďas!!!"
Ta nevole fanoušků by byla úplně stejná.

Už chápeš, kam tím mířím?

171

Odpovědět

+TrojtečníkPředpoklad, předpoklad... ano, Ronwlignová jistě vymýšlela jisté věci za pochodu, to taky sama přiznala, ale to stále ze zbytku vašich předpokladů nedělá fakta ;)
A pravda, to s tou asexualitou špatně formulované. Měním tedy na dobrovolný celibát.

Já skutečně nemám čas hledat všechny ty diskuze, kde onen latentní rasismus byl. Nutno říct, že dnes je otevřený rasismus velké tabu, ale lidé hledají další způsoby jak být rasisté ;) viz ona chiméra SJW.

Ke zbytku - názor můžete mít jaký chcete, ale autor nemá k fanouškům žádné umělecké závazky. Autor si může, klidně pln respektu, dělat co chce ačkoliv se to třeba fanouškům nelíbí. Myslím, že srovnávat Nagini nebo právě Brumbála třeba s tím, že Draco je kyborg je naprosto mimo. To, že je Brumbál gay nebo Nagini byla člověk je něco co do světa sedí. Pokud Rowlignová třeba řekla, že Draco byl celou dobu vlkodlak, tak proč ne ;) Ona na to jednoduše má právo a nutno říct, že zatímco to právo využívá tak aby se její svět nerozpadl. Zdůrazňují - JEJÍ svět.
Chápu, kam tím míříte, ale silně nesouhlasím.

114

Odpovědět

+CathanNo, pokud se vzájemně chápem, tak asi není nad čím diskutovat :D
Sice bych si rád ještě ujasnil SJW chiméru, ale to pod tohle video asi nepatří - každopádně dík za debatu.

60

Odpovědět

+TrojtečníkMyslím, že by to tu debatu poněkud zbytečně prodloužilo na mnoho dalších hodin :D Raději to ukončit včas.
Taky děkuji a přeji pěkný zbytek večera :)

37

Odpovědět

+CathanPoslyšte, já chápu Trojtečníka i Cathan. Chápu, že se některé zpětné objevení zásadních informací může jevit vůči fanouškům velmi drzé a obecně hodně netvůrčí...ale upřímně, klaním se spíše na Cathan(-ovu, inu?) stranu.

Když si opravdu podtrhnu a sečtu ty nejzásadnější "objevy", nemám s nimi žádný problém.

Nevím třeba kdy Rowlingová oznámila, že považovala Brumbála za gaye ale mě to tak třeba připadalo celou knižní sérii, aniž by to bylo explicitně řečeno a aniž bych se nad tím sama nějak pozastavovala a považovala to za skandální. Pro mě je to prostě fakt, nebo z pozorného čtení vyplývající vysoká pravděpodobnost, a nemám s tím spojené žádné emoce. Mě to do příběhu zapadá.

A i kdyby na to kývla po tom, co se strhla fanouškovská vlna teorií, tak co? Je to její právo, měnit i neměnit co bude chtít - a není jediná autorka která by to tak udělala, možná je dobré se od toho trochu oprostit a zaujmout jiný pohled na věc. Ostatně JRR Martin si svoji sérii "prasí" a opéká na všechny strany jak mu to přijde, a můžete mi tvrdit co chcete, ale já opravdu nevěřím, že má každý detail promyšlený od začátku do konce a během psaní nic nezmění, nebo retrospektivně nepotvrdí to, co si někdo čtením jeho díla vyvodí, když se mu to bude líbit. Jako proč?

U psaného díla samozřejmě platí, že co je psáno, to je dáno - to změnit nemůžeme. Ale krása knih je právě v tom, že čtenářsky (alespoň u dobrých knih) najdete pokaždé nový pohled na věc, novou pointu a myšlenku, když se k nim vracíte. I autor si může zpětně říct, že se dá zápletka pochopit jinak a našroubovat na to vedlejší příběh aby to zapadlo...připadá mi to naprosto ok, dovolí to té knize či sérii pokračovat v životě, to je vlastně fascinující, ne?

Kreativní psaní je super věc, ale není to přece žádný zákon! Nic co nemůžete porušit a není na tom nic trestného pokud to uděláte. To nutně neznamená, že autor tím produkuje kýč nebo tvoří účelově. Nevím o všem co se děje stranou (třeba ta hra Cursed Child mi připadá jako takový zvláštní mišmaš), ale obsah v prequelu a to, co znám stranou z rozhovorů, mi připadá naprosto v pořádku.

Nezlobte se, ale diskutovat nad tím, že je hrozně nápadné, že Nagini je žena a ještě ke všemu asiatka kvůli diverzitě....to už mi připadá dost přitažené za vlasy. Je podle mě stejně pravděpodobné, že si toho někteří lidi všímají jen kvůli tomu, že celá současná společnost se může z korektnosti s prominutím posrat. Přitom o nic nejde. Ó bože, tak co.

Já si ničeho nevšimla. Vidím to jako super věc a do té doby se tak hodí, když prezentovali ve freak show "exotiku"...černé albíny taky nekomentuju a proč? Protože to prostě dává smysl a celý ten film kvůli tomu působí dobře. Já opravdu netuším jaká byla motivace Rowlingové na to dát zelenou, třeba to byla opravdu povrchní snaha se zavděčit ultra-korektní společnosti, nebo to stejně dobře měla úplně na háku a všichni řeší pitomosti.

Prostě lidi...s klidem trochu.

15

Odpovědět

+Shadrisneexistující chiméra ? Ty budes asi z prahy, vymletej mozek co se teší na černá péra ....vsude se snazej nacpat cerny a teply, je to neprirozeny a nuceny

54

Odpovědět

+IluCzJo, tak to asi bude :) Odhalil jste mě.

02

Odpovědět

+ShadrisDíky, přesně :)

01

Odpovědět

+CathanJeště bych k tomu taky něco dodal.

Rychle se dotknu té chiméry SJW: Je to reálný problém, je potřeba to pozorovat a je potřeba to kritizovat ze strany v zásadě souhlasících. Ten problém aktuálně spočívá v elitářství pojmy ("co jsi, když nevíš, co je cisgender? - ještě jeden z lehčích pojmů"), bezobsažném aktivismu (kritizujme např hry Half-Life 2 nebo Bioshock:Infinite, protože ženy jsou jen tupými společníky a nic víc), nebo hůř, v bezobsažném dosazování znevýhodňovaných do médií (Troy: Fall of city a bezdůvodně barevný ansámbl je jen o trochu méně hloupý nápad, než bílá Kleopatra z šedesátek a důvod je v principu úplně stejně rasistický). To je asi to zásadní, co se na, a tady bych rád ten výraz vyjasnil a doplnil, na Extrémním SJW právem kritizuje, mělo by se kritizovat ze všech stran a vzít jako smysluplná kritika v úvahu.

Musím říci, že Hermiona je super už taková jaká je a právě proti hlasuju, aby zůstala kanonicky bílá. Ona totiž už svým způsobem černá je. Ona je totiž jen magicky nadaný mudla, což je minorita schopná stejných věcí, jako běžní kouzelníci, ale nemají původ. A celou knižní sérii řeší vedle ženství právě tohle. Je dobrou alegorií kolem stereotypizace minorit obecně. Když bude bude černá, už to není alegorie, celé se to stane příliš vážné, příliš politické, příliš z našeho světa a přiznejme si, kolik lidí čte takové knihy pro politický náhled? A v případě argumentu dětí a morální poučky, není silnější poučka, když kritika proti jejímu původu bude vágní, v zásadě nejasná a dokonale nepodstatná? Pak se totiž dá použít nejen jako poučka kolem černých, ale i na homosexualitu, pohlavní nevyhraněnost atp.

Homosexuální Brumbál mě netrápí, protože jeho postava tomu celkem odpovídá, jen už je na něco takového příliš starý. Popojedem.

Co se týče autorské licence a práv zpětně upravovat své dílo, tady mám sám dost rozporuplné názory. Jako autor bych to měl mít právo dělat, ale zase, pokud mám takové pocity, pak bych to vůbec neměl vydávat, nebo to pak shrnout do autorských poznámek na konec knihy nebo do souhrnu v podobě samostatné knihy. Obecně to nedělá dobrotu. V nejlepším prípadě jde o malé úpravy. J.R.R. Martin kupříkladu nemá vyjasněnou barvu očí postav a zvířat, nebo si sem tam plete lokální umístění. Vzácně to příběh doplní, jako právě homosexuální brumbál, ale mnohdy to za tu cenu nestojí, nebo rovnou naruší celý příběh. Je to jako se sochou, nebo s obrazem; nevezmete ho a nepřemalujete výrazný kousek jen proto, že vám to doplní váš příběh.

Ale o nic moc nejde. Napsal jsem hlavně kvůli oné "chiméře SJW", která mi připadá jako podceňování problémů v hnutích, která bych si přál, aby co možná zafungovala a proto je potřeba je kritizovat. Je to jako kdyby se mě blízká osůbka začala řezat a tvrdila, že je to její sebevyjadřování...

00

Odpovědět

+Nějakej AgentNe. Něco jako SJW neexistuje. Jedná se o pojem který vznikl na internetu pro označení různých lidí s různými názory a svazuje je do jednoho velkého pytle na který se ukazuje, a říká jak je špatný. To názorně předvedl IluCZ. Pod pojmem SJW si člověk nic nepředstaví, někdo ale řekne feministy, druhý liberály, třetí neomarxisty, a vůbec levičáci. Co ale pravičák, který je pro antidiskriminační zákony? Je to teda SJW nebo jak? A už to se hezky hroutí, že? SJW neexistuje, jedná se o nálepku.
Jako SJW je označováno i pořad Branky, body, k****i a přitom se nedávno ohradili proti "zákazu" písničky z 60.let která má evokovat znásilnění. Takže jsou SJW? Nebo už je to na vrstvy? Více SJW, méně SJW?
Pokud znáte Doctora Who, tak to, že 13th Doctor žena je označováno za SJW propagandu. Znám feministku, která je proti tomu. Je tedy ona SJW, když je feministka? A tak to jede dál...

U černé Hermiony je krásně vidět novodobý "rasismus". Musí se hrozně řešit, že jí hraje černá herečka. Proč? Tak jí hraje. Proč se tam hledají nějaké problémy navíc? Hra tomu byla přizpůsobeno, její barva pleti není absolutně důležitá, ale někdo měl potřebu na to ukázat a říct "tak je to špatně". Přitom kdyby Hermionu hrála bílá herečka, nikdo by se neozval. To je mimochodem další důkaz toho, že SJW je chiméra. Pokud někde hraje černý herec, s nadsázkou, ukáže se na to a řekne "to je SJW". Pokud by však samou postavu hrál bílí herec, NIKDO by se neozval.

03

Odpovědět

+CathanVlastně je mnohem starší a zahrnuje většinu významných osob tohoto směru, včetně špiček feminismu, M.L.Kinga, nebo M. Ghándího. Mnoho lidí takto historicky označených dostalo Nobelovu cenu. A ano, názorově zahrnuje velkou škálu ideí, od feminismu, přes liberalismus (nikoliv však neoliberalismus), rasovou rovnost, neomarxismus (ne však obecnou levici) atp. Obecně, pokud vám vadí libovolná aplikace sociálních jistot, pak nemůžete do této skupiny patřit, proto tam nelze zařadit nestředové pravičáky.
Tento výraz se ale změnil nejspíše nejvíce s novou vlnou feminismu v USA, která bojovala za malichernosti, místo aby se soustředila na reálné problémy a jen tím proti sobě poštvávala obecnou veřejnost. "SJW" v rámci sociálních sítí tedy označuje právě extrémní aktivismus. Do toho spadá jen velmi malá a omezená, nicméně o to hlasitější skupina, která má kupříkladu problém se hrou Bioshock:Infinite nebo Half-life, protože ženy jsou tam snižovány jen na úroveň společníků (místo aby řešily, že s výjimkou The Sims nejsou skoro žádné tříáčkové tituly mířené na holky), nebo útočí na vydavatele Mafie, že do svého vrcholně středověkého díla v rámci českého venkova (Kingdom Come) nezahrnul žádné černochy. To jsou jen ty na videoherním poli, určitě bude mnoho příkladů i pro filmovou scénu. A jelikož nezastupují všechny, vždy jsem se snažil označovat je jen za Extrémní SJW, nebo se snažím doplňovat výrazy jako "moderní", "extrémní" apod.
Teď k terminologii:
-Pravičák podporující antidiskriminační zákony je zpravidla neoliberál. Je zvláštní superpozicí,protože má tendenci bojovat proti diskriminaci restriktivně a tak problematiku extrémních SJW prohlubuje. Samozřejmě jsou výjimky a čest těm.
-Branky, Body, Kokoti spadají pod starý a široký význam SJW, ale rozhodně se nejedná o nějaký extrém SJW, dle mých zkušeností a jak jste sám vlastně doložil.
-Technicky je výraz SJW vrstvený dobou použití, nebo spíše dneska výskytem. Na sociálních sítích jde zpravidla o urážku: "vidím v tobě hlupáka, kterého sežerou vlastní ideály"
-Dr. Who je podobný problém, jako právě mnou zmíněná Trója, jen s ženskou problematikou: Není pro to kromě ideologie důvod, zpracování je neuspokojivé a kontroverze klome jen obrací veřejnost proti feminismu. Pokud jde o Vaší známou feministku, pak nespadá pod moderní označení SJW ani omylem. Do staré a široké definice toho slova ale ano.

10

Odpovědět

+Nějakej AgentNebudu moc reagovat na zbytek. Zkoušel jsem nad napsat několik odstavců, ale vždy jsem se jen opakoval. Vy máte určitou definici SJW: Tato definice nemá konsensus. Většina lidí ho jako vy nepoužívá. Vaše zdroje, ať jsou jakékoliv, nejsou zdroj pro tisíce, ba i milióny dalších lidí. To vše vede k tomu co jsem řekl - SJW prostě neexistuje. Existuje jen to slovo, neexistuje jeho definice kterou vnímá většina lidí a v rámci diskuze o tom takto mluví. Existují osoby které mají různé názory na určitých úrovních, hloupí lidé, chytří lidé, různí lidé. A nemá cenu je svazovat do neuvěřitelně obecného pojmu.

Krátce k Dr. Who - tisíce jiných důvodů. Asi ten nejpodstatnější, snaha seriál oživit a přilákat nové diváky. Opět stejný problém. Pokud by byl Doctor opět muž, nikdo by ani nepípl. Je žena, mluví se o ideologii a SJW. To už je prostě jen trapné ;)

03

Odpovědět

+CathanAle existuje, to je definice vytažená přímo z Urban Dictionary.
Zde odkaz: https://www.urbandictionary.com/define.php?term=SJW
Jedná se o první a třetí definici, druhá odlehčuje onu problematiku. Jinak, Wikipedie o tom v angličtině tvrdí v zásadě to samé.
Zde odkaz: https://en.wikipedia.org/wiki/Social_justice_warrior
Shrnu se tímto:
Situace kolem SJW je výsledek neschopnosti diskuze extremistických stran ("novodobí SJWs" a "Alt-Right") a automatické zařazování třeba i konstruktivní kritiky do nepřátelského tábora. To není žádná chiméra, to je gheist staronových ideálů v naší uspěchané době.
Chápu, že mi nechcete, nebo nemůžete dát za pravdu, protože tak lidská psychika funguje. Proto už na vás v této věci nehodlám tlačit, jen se ještě vyjádřím k pánu času.

Možná jde jen o prvoplánovou snahu seriál oživit, možná je za tím právě ona kontroverze, která přiláká k seriálu pozornost. Netvrdím, že zrovna v případě dr. Who nejde o nafouklou bublinu; na to s tím seriálem nejsem dostatečně seznámený. Z úhlu loreu v tom není problém, doktor má tendenci se převtělovat. Je pak samozřejmě otázka, jak to bude zpracováno, ale celá tématika se dá vhodně feministicky vytěžit, vrazit ho (resp. jí) do pár mysogynních period naší historie a sledovat, jak v nich vyroste. Dobré zpracování, nic víc to nepotřebuje. Je to rozdílné, než problém s černou Hermionou Grangerovou, jejíž problematiku jsem vysvětlil. K té se ještě na chvilku vrátím, přirovnám jí ke Kleopatře z roku 1963, nenajdu rozdíl a alespoň částečně tím splatím dluh k mému předchozímu příspěvku, z něhož jsem byl nucen poslat jen polovinu.

10

Odpovědět

+Nějakej AgentStále dokola však potvrzujete důležitý fakt o SJW - definice neexistuje. Na Urba Dictionary to nazývají, že se termín vyvíjí, já to nazývám termínem bez definice. Pokud má něco definici takovou, že tím můžeme označit Václava Havla ale i internetového trolla, je něco moc špatně. Navíc tady jde o to, jak náplň toho slova využívají sami lidé - definice je k ničemu, byť z Urban Dictionary, pokud jí neznají široké masy které o SJW mluví v mnoha vrstvách diskuze. Jak jsem řekl, a popsal na začátku naší diskuze, lidé označují jako SJW vše levicové, vše liberální, vše feministické. Tak to je. To je žitá realita, a definice z Urbna Dictionary tomu nepomůže. Pokud by se výraz SJW používal jen pro internetového trolla a případně pro "bojovníka za spravedlnost", neměl bych s tím problém, ale ono se to nedělá. A vzniká představa lidí, kteří bojují za jakýsi umělý svět proti přirozenému řádu. A to je ona chiméra, na které skutečně trvám. Ne však proto, že moje psychika se brání připuštění cizího názoru, ale proto, že jsem toho systematicky svědkem ;)

Problém s černou Herminou má mnoho úrovní. Jeden z těchto problémů jste nakousl - lidé na to moc hledí. V ideální světě by se ta barva kůže nikým prostě neřešila. V rámci toho světa rasismus kvůli barvě kůže neexistuje, tedy je to naprosto stejné jakoby jí hrála bílá herečka a celé je to o vnímání lidí. Harry Potter je celý alegorický, a mezi "lovené" postavy v rámci sedmého dílu patřili i černé postavy - nikdo z toho agitku nedělal, protože celý Harry Potter je jedná velká agitka. V případě černé Hermiony by to mělo být stejné, nemělo se to řešit. Ale řešilo, a řešili to právě oni odpůrci chiméry SJW. Mimochodem, to tito odpůrci často "Vytváří problémy". Těch které můžeme označit jako SJW v rámci "trollingu" je málo. Já potkal třeba dívku, která chtěla vymazat japonskou postavu z horrové hry, protože byla stereotypní. Nikdo jí nevyslyšel, byla ignorováno. Mnohem častěji jsem však svědkem kritiky černých nebo homosexuální postav od odpůrců SJW. Mnohem, mnohem víc a mnohem častěji. Často právě s odkazem na SJW. A tito lidé nejsou ignorováni, ale je jim nasloucháno a přitakáváno.
Pár příkladů.

Černý Merlin a Lancelot ve fantasy Once Upon a Time
Černá nevlastní sestra v remaku seriálu Charmed
Asiatka Rose Tico ze Star Wars
Joan Watson z Elementary (tohle je přímo definice SJW, co jsem tak koukal)
Černý princ v německé v pohádce, na jejíchž název si nevzpomenu

A ještě jeden vtipný příklad z Harry Pottera. V poslední díle byl Goyle nahrazen postavou Blaise, který je černoch. Tato výměna proběhla proto, že herec Goyla byl byl odsouzen... Samozřejmě, že to byli fanatickými odpůrci opět definováno jako SJW, a nahrazení bílé postavy černou.

Vtipné je, že pokud by dnes vyšel seriál Star-gate, postava Teal´ca by dokonale zapadala do představy SJW postavy. Je to černoch, mimozemšťan, který sloužil zlému vládci ale obrátil se proti němu a nyní je největším spojencem lidí. Napadlo to tehdy někoho? Ne. Dnes by se proti tomu dělali, s nadsázkou, protesty, protože "SJW" ;) Proto považuji odpůrce proti SJW, které lze mnohem lépe definovat, za mnohem větší problém než SJW, do kterého ani nelze přesně nikoho zařadit.

03

Odpovědět

+CathanPromiňte, ale neposloucháte, nebo respektive nečtete.
Je vcelku jedno, jak něco nazývám já nebo vy, ale tak to prostě je. Význam toho slova je v původním směru široký, ale já vám vysvětlil, jak se změnil a co představuje dnes. Lidé, kteří ho proti vám, potažmo nám užívají, ho užívají přesně v tomto směru, přesně v nadávce "považuji tě za nadutého idealistu a doufám, že tě ty tvé ideály sežerou". Já nevím, jak to ještě lépe vysvětlit. Tento pojem, který byl kdysi poctou, se proměnil ve vulgarismus. Jak a proč jsem vám trochu nastínil a v těch odkazech najdete detaily. Dnes s ním Havla nespojíte, respektive ano, protože lidé, kteří tento výraz jako nadávku užívají, nemají žádný problém Havla dehonestovat. Tímto výrazem se nadává určitým ideálům a jelikož tyto ideály do jisté míry sdílím, já osobně ten výraz doplňuji o Extrémní, novodobé, nebo jinak, protože ,a tady se opakuji, SJW nechci považovat nutně za nadávku.

Černá Hermiona má mnoho úrovní a já jsem poukázal na tu hlavní, že to narušuje hodnotu její postavy coby alegorie zacházení s černými, že jsou tam lepší postavy na vybarvení (kupříkladu právě Harry) A ano, celý Harry Potter je jedna velká agitka, to nepopírám, to naopak zdůrazňuji, ale před osmým divadelním dílem to bylo jaksi promyšlenější.
O čem se tu vůbec vlastně bavíme? Zastávám kritiku nejhoršího dílu Pottera, který dokázala parta amatérů z LA napsat mnohem líp a to podle nápadů kritizujícího youtubera, který na kontě má pouze, jak sám říká, naprosto příšernou knihu a otřesný amatérský film. Nesejde na herečce, ale na vyznění postavy a je mi líto, ať byla myšlenka změny jakkoliv vznešená, narušilo to její vjem a je celkem dobře, že to není kanonické. Barva Hermiony je ale podstatná jen vzhledem k původním knihám, kde je neodpáratelně popisována jako bílá dívka. Jak jsem řekl, je jedno, kdo jí hraje a je jedno, jak to bude v následujících dílech, ale narušuje to vazby k původní knize. Je to jako kdyby ve smrtonosný zbrani místo Dannyho Glovera (černocha, který na konci každého dílu řekne, že je příliš starý na tyhle sračky) byl Mat Damon, nebo třeba zrovna Emma Watson a zároveň by nový film nijak nepozměnil jeho postavu a retrospektivně by to měnil.

Navíc tu ukazujete přesně to, co je konstruktivně kritizováno na právě extrémních SJW; nevnímají rozdíl mezi kritizujícími. To jsem tu také zmiňoval a proto vám vytýkám špatné čtení. To bylo kritizováno opravdu z rasových důvodů a mnohdy mne máte na své straně. Rasový výběr ansámblu StarWars je nejen SJW, ale také jsou podle 20 let starého kánonu. Teal'c je naopak špatně, protože pokud to tak vezmeme, tak jediné role pro černochy ve Stargateu byly doslova mezi nepřátelskými mimozemšťany, nebo jako postavičky, které nepřežily epizodu. Schválně zkuste najít výjimku v prvních pěti sériích a to si nevěřím. Myslím že prvních 8 sérií původního seriálu bude pořád argumentačně použitelných. A k Elementary, k jediné dobré moderní adaptaci původního Sherlocka, když vynecháme tu příšernost od Stephena Moffata: Kde jste to sakra našel? Tam můžeme vytknout, že neudělali ženu rovnou ze Sherlocka, ale i taková adaptace existuje a tím tempem bych se hodně brzo unimral. Navíc to dává podkres pnutí, které je mezi hlavními postavami v původních příbězích, aniž by si z toho dělali celý pilot jisté nejmenované obdoby trapnou legraci.

A pokud tak dovedete definovat odpůrce SJW, zkuste to, aniž byste vyřadil konzervativce, umírněné levičáky, umírněné feministy, extremisty, Alt Right, Trumpa, Nácky, šovinisty, lidi znepokojené zpětnými úpravami kánonu větších moderních děl, historiky, psychology, Trolly a mne. To vám furt přijde SJW podle libovolné definice výše větší a nepřehlednější?
Nechápejte mě špatně, nechci se ze široké a původní definice SJW vyřadit, hodlám bojovat za věcný feminismus a práva žen, jako třeba rovný plat a změnu sociálního zařazení, jakožto za nestereotypní svět a zemi bez rasového profilování, ale zároveň nechci dovolit, aby se tento boj proměnil ve frašku kvůli pár knížkám a filmům, jejichž tvůrci bezmyšlenkovitě změní barvu pár vedlejším postavám.

20

Odpovědět

+Nějakej AgentTohle je skutečně vyčerpávající a zbytečné. Míjíme se jak lodě na moři a zkrátka se nedovedeme vzájemně pochopit, takže já se o to nebudu dále snažit a vzdávám se ;) Navíc, především asi díky mě, to začíná být moc rozvětvené a dále by se to nabalovalo. A já to bohužel nemám čas. Takže děkuji za diskuzi a sbohem :)

01

Odpovědět

+CathanJe mi líto, že z toho máte takový pocit, ale já se opravdu snažil. Jádro našeho nedorozumění spočívá v tom, že hledáte ony problémy v druhém táboře, zatímco já jsem odhodlán je nejdříve anihilovat ve vlastním. Snažil jsem se horko těžko zůstat nad rasistickou stránkou věci a diskutovat jen problematiky ve vztahu popisu postavy k její motivaci, ačkoliv jste mi to nezlehčoval, když jste mi neustále tento důvod podsouval. Omlouvám se, že jsem nezareagoval, když jste dané dogma podrobil whataboutismu (a co oni, co druhá strana?) a že jsem nedokázal dostatečně vyjádřit rozdíl mezi lidmi argumentujícími jako já, oproti těm, co si stěžují jen kvůli rase.
Přeji pěkný den.

00

Odpovědět

Cathan dobře si se ztrapnil. Psát a odpovídat si sám na sebe pod jinými jmény už chce notnou dávku zakomplexovanosti :-)

10

Odpovědět

+Bustedňope. Já jsem jiný tvoreček a jsem tu už docela dlouho. ;)

00

Odpovědět

+Nějakej AgentNějakej Agent - myslel jsem Shadris a Cathan je jedna a tatáž osoba

00

Odpovědět

+BustedInu, to skutečně nejsem, ale mé stanovisko vás asi nepřesvědčí :D

01

Odpovědět

+BustedDíky, ale jsem dlouholetý uživatel videačesky. Mám právo si napsat komentář a kam chci a nezapojit se už do konverzace která pro mě postrádá smysl. Nejsem anonym jako někteří, co ukazují prstem.

00

Odpovědět

+BustedWut?

00

Odpovědět

Ví někdo jaké ty informace o kterých postavám vypustila do světa ?

60

Odpovědět

Slyšel jsem, že z Brumbála udělala gaye...

22

Odpovědět

+Roman1211Zrovna tahle "změna" (pokud se tak tomu vůbec tak dá říkat) je dost na hraně, protože dává smysl v kontextu Brumbála a jeho neochoty postavit se Grindelwaldovi (a celkově v kontextu celého jejich vztahu) :-) Spíš bych to viděl jako kritiku černé Hermiony.

171

Odpovědět

+XardassMoc nerozumim tomu argumentu : ,,protože dává smysl v kontextu Brumbála a jeho neochoty postavit se Grindelwaldovi (a celkově v kontextu celého jejich vztahu)''. To jako protoze kdysi byly kamosi v mladi tak hned musely bejt homosexualove aby se spolu bavily? Ja nevim jak ty nebo ostatni ale asi by jsem taky nechtel zabit svoje kamarady z detstvy a gay rozhodne nejsem. Tohle je proste akorat novodoba propagace pred 30 lety musel bejt vsude cernoch dneska je to Gay za 30 let to bude ...........( doplnte si samy po cem vase srdce touzi). A uprimne puvodne to byly knihy pro deti a mladez. pocinaje treba vekem 10 let. Nevim jak vy ale me kdyz bylo 10 tak jsem rozhodne neresil kdo ma jakou sexualni orientaci v realnem zivote natoz v knihach. To ze je nekdo gay nebo cernoch nebo transgender je v kontextu knih uplne jedno. Pribeh to nijak neovlinvni. Stalo by se to pouze v pripade ze by to to bylo v knihach jasne dane uz od zacatku. Proto jsou tyhle informace vlastne bezcene.

156