Já nejsem černý, ty nejsi bílý!

Thumbnail play icon
47 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:612
Počet zobrazení:8 112

Prince Ea je známým americkým youtuberem (mimo jiné také raperem), který se ve svých videích věnuje převážně politice, společnosti jako takové, ekologii a životním problémům. V tomto videu upozorňuje na předsudky společnosti zejména vůči jednotlivým lidským rasám a na to, že bychom měli soudit jeden druhého podle toho, co máme uvnitř, ne podle toho, jaký máme zevnějšek. Jeho videa mají rozhodně něco do sebe.

Přepis titulků

Já nejsem... ...černý. Tedy, takto na mě pohlíží celý svět, ale nejsem to prostě... já. Nevyšel jsem z matčina lůna a neřekl: Ahoj všichni! Jsem černý.

Ne, naučili mě, že jsem černý. A vy jste se naučili mi tak říkat. Avšak spolu s tím, jak nazýváte sebe, je to pouhá nálepka. Hned od narození jsou nám vtloukány nálepky a nakonec jsme jimi pohlceni tak, že je všechny přijmeme.

Nikdy už je pak nezpochybňujeme. Je tu však jeden problém. Touto "nálepkou" nejsi ty, nejsem to ani já. Nálepka je pouhou nálepkou. Ale to, kým opravdu jsme, není povrchová záležitost.

Podívejte, když řídím své auto, nikdo by nikdy nezaměnil to auto se mnou. Takže když řídím své tělo, proč zaměňujete mě za mé tělo? Je to mé...

tělo. Chápete? Ne já. Pojďme to rozebrat. Naše těla jsou pouze vozidla, která obsluhujeme a řídíme. Zastoupení, které nazýváme "společností," se rozhodla zařadit mě jako "Černý model."

"Vás jako irský nebo bílý model." A beze ztráty peněz, s nulaprocentním úrokem a beze zkoušky jsme nuceni vlastnit tato "vozidla" do konce života. Pardon, ale nevidím logiku ani pocit pýchy v tom, že soudíme sebe nebo soudíme ostatní podle vozidla, které řídí. Protože to, co ve skutečnosti jsme, nacházíme uvnitř.

Nejsem tu proto, abych vám říkal o tom, jak vědci dospěli k závěru, že geneticky jsme všichni smíšení a že neexistuje žádná soutěž lidských druhů nebo že pojem "rasa" byl vynalezen v patnáctém století k rozeznání člověka od člověka, a že to skvěle funguje...

NE! Nechci vám tu přednášet. Chci se zeptat jen na jednu otázku. Kým byste byli, kdyby vám svět nikdy nedal onu "nálepku?" Nikdy vám nedal kolonku k odškrtnutí. Byli byste bílý, černý, Mexičan, Asiat, rodilý Američan, ze středního východu, Ind?

Ne! Byli bychom jeden, byli bychom v tom společně, nežili bychom tam, kde se lidské bytosti nazývají černí nebo bílí lidé.

Tyhle „nálepky“ budou vždy slepé k tomu, abychom viděli lidi, jací opravdu jsou. Namísto toho na lidi pohlížíme s odsouzením, předsudky a dalšími umělými filtry s tím, že o nich "máme jasno." A když dopustíte, abyste byli definováni prostřednictvím těchto nálepek, tak jste si přátelé vybrali malost před velikostí a degradujete vaše já. Odpoutejte své já od ostatních!

Je nepopíratelným faktem, že kde je dělení, tam je také konflikt a konflikt je ohniskem války, proto každá válka začala díky "nálepkám." Vždycky je to "my proti nim." Takže příčina války - rasistické, sexistické a každé další "ické," je tak jednoduchá, že ji každý politik přehlíží.

Jsou to právě nálepky. Musíme je zpřetrhat! Není vtipné, že žádné dítě se nenarodí jako rasista, že každé dítě brečí, když slyší brečet jiné dítě? Bez ohledu na pohlaví, kulturu nebo barvu. Je dokázáno, že hluboko uvnitř jsme všichni propojeni a staráme se jeden o druhého. To je náš úkol!

A to není jen můj názor, to je prostě pravda ve světě představovaném jako fikce. Prosím poslouchejte, nálepky pouze deformují naši vizi, proto polovina těch, co toto video sledují, to nebude chtít připustit nebo cítí odpor, je v rozporu... Mějte však na vědomí, že než se housenka vylíhne v překrásného motýla, je uvězněna ve schránce.

Stejně tak jsou nálepky našimi schránkami. A my musíme udělat stejnou věc, abychom konečně roztáhli křídla! Lidstvo nikdy nemělo být omezováno těmito nálepkami, stejně jako smíšené zboží v obchodech, DNA nemůže být regulována od FDA. Máme být odjakživa volní, a až když je všechny odstraníme a přestaneme žít a myslet v málem...

Pak teprve budeme natolik volní, abychom viděli sebe a ostatní takové, jakými skutečně jsou. překlad Lexter

Komentáře (200)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

necekal jsem nic jineho nez to ze bily jsou a budou vzdy rasisti,ale je to tim ze jsou mali duchem vlastne je lituju chudacky bili

00

Odpovědět

Je mi líto že většina lidí zde nepochopili tu správnou myšlenku tohoto videa :) ...nezáleží na tom jestli jsme černí, bílí, nebo žlutí, záleží na tom co máme v srdci...♥

61

Odpovědět

Obsah VČ by měl být dle mého názoru apolitický. Najde se spousta lidí, kteří budou s videem souhlasit a najde se i spousta těch (včetně mě), kteří s ním souhlasit nebudou.

Další videa toho negroafričana už prosím nepřekládejte.

1013

Odpovědět

Tak od toho tu je diskuse, abyste mohl argumentovat, proč nesouhlasíte. Tím si budete moct svůj postoj tříbit, korigovat a také ho šířit. Pokud se toužíte uzavřít do ideobubliny, kde je váš názor samozřejmý, a argumentace není třeba, děláte velkou životní chybu, protože je to nejlepší způsob jak se stát a zůstat blbcem.

A jen tak mimochodem, svou poslední větou jste ukázal spíš, že takováto videa potřebujete.

173

Odpovědět

niesom rasista, vobec nie. ale aká nalepka? ved som biely. nebudem to popierat. tak ako cernoch je cierny...

147

Odpovědět

byt tebou prave bych se stydel za tvuj komentar.bily a hloupy jako obvykle

16

Odpovědět

Díky za překlad tohoto videa :-) Určitě pokračujte, Prince Ea má super videa.

106

Odpovědět

Moc pěkné video a je mi jasný, že v Česku, kde je jeden xenofob vedle druhého, tohle video nemá šanci na úspěch. Mně osobně se líbilo a snad se jednou zbavíme nesmyslných nálepek...

1215

Odpovědět

mas naprostou pravdu,cesko je velice xenofobni a nikdy nebude jine je moc zaostale a nevyspele a lide?vzdyt to ani nejsou lide ale prezivajici.

21

Odpovědět

+proc?Česko je země která podle ekonomických, sociálních a politických indikátorů, jako je HDP na obyvatele, index lidského rozvoje, index svobody tisku či index svobody internetu od cenzury, patří k vysoce rozvinutým státům světa. Ekonomicky patří dle Světové banky do skupiny 30 nejbohatších států světa s nejvyššími finančními příjmy. V porovnání s jinými státy má velmi malý podíl obyvatel žijících pod prahem chudoby. Vykazuje též poměrně nízkou nerovnost mezi nejbohatšími a nejchudšími obyvateli a relativně vyvážené přerozdělování bohatství napříč populací. Míra nezaměstnanosti je dlouhodobě nízká a pod průměrem vyspělých zemí. V indexu ekologické stopy je Česko oproti některým jiným vyspělým zemím menším ekologickým dlužníkem. Podle Global Peace Index, který vypracovává každoročně Institute for Economics and Peace, se Česko dlouhodobě řadí mezi 15 nejbezpečnějších zemí (pohybuje se mezi 5. a 15. místem) na světě (index zohledňuje hrozbu válečného konfliktu i úroveň vnitřní násilné kriminality). - tolik k zaostalému Česku s přežívajícími lidmi.

00

Odpovědět

No jo, ale taky auta rozdelujeme mezi sportovní/pick-up/hatchbag/off-road/kamion a kdo ví co ešte... a taky když lidi jedou ve sporťáku, tak pohlížejí na ty se škodovkou kteří blokují dálnici jinak... Myslím, že nezvolil zrovna dobré přirovnání...

76

Odpovědět

A ešte... když vidíš kamion, tak očekávaš, že nepujde víc než 100... tak isto když vidíš super-sport, očekávaš že bude mít vysokou spotrebu... už je to tak... A umíš to odlišit i přes to, že motor mají všichni postavený z válců a jezdí na rafinerovanoů ropu...

Jiste, občas se najde výjimka, jako například traktor s motorem od volva který jezdí 180, nebo hatchbag do kterého se změstí i 4 bečky piva... ale jsou to rarity, které nijak neovplivnují svoji "nálepku" traktor...

71

Odpovědět

mě se to video celkem líbí, on má totiž pravdu, žiju v londýně a poznal jsem tu už spoustu černochů a všemožné směsice všeho možnýho, je tu fakt všechno, a vy co je odsuzujete jen pro to, že je odsuzují jiní, nebo protože jste příliš hloupí na to abyste si uvědomili že jsou to tak jen lidi jako my, musíte být zabednění :) navíc třeba černoši se vůbec nezdráhaj pomoct s čímkoliv, většina z nich zná pravej pojem "přátelství" a ne to "rádoby přátelství" co provozují běloši...jo jasně, budete říkat že to jsou opice a já nevím co ještě protože jste viděli kdo ví jaký videa, ale to dělaj i běloši. v tomto směru nejsme vůbec jiní.

když jsem se tady celkem krutě řízl do nohy tak první u mě byla černoška a ne ten běloch co prošel kolem :)

1717

Odpovědět

Je rozdíl odpírat člověku (jakékoli pleti) práva a tvrdit, že nemam barvu kůže. Sám se znám s několika černými lidmi, jsou to fajnoví lidi, ale vidím, že jsou oni černý, já bílý a ani jeden z nás ten rozdíl nepopírá. Přesto autor videa tu tvrdí přesný opak, jelikož ideologie bezrozdílnosti zrovna letí a on potřebuje likes. Záměr videa (kterým je pravděpodobně konec diskriminace dle barvy pleti) je ušlechtilý, ale provedení (barva pleti neexistuje) je otřesné. Rozdíl v těchto dvou myšlenkách je propastný, bohužel si ho většinová populace (i autor videa) neuvědomuje.

30

Odpovědět

po jeho videích jsem se stal rasistou

3014

Odpovědět

on jich má víc ??? :(

35

Odpovědět

Proč je toto v top 10 za poslední měsíc? WTF?

25

Odpovědět

Cerni by mali makat pre bielych aby nebola ziadna kriminalita cerna a ty biely co robia kriminalitu by sme z nich spravili co strazia cernich aby nerobili ani jeden kriminalitu :-p

312

Odpovědět

Hmm, hlavně že AVGN překládat nechcete :D

62

Odpovědět

V AVGN není nikdo, kdo by ti vysvětlil, že odlišovat se je smrtelnej hřích. Tudíž kdo by se s tím chtěl překládat - v tom není žádný pokání za to, že jsme bílí. Musí to být hezky HateFreeČesky.cz.

62

Odpovědět

No tak promiň, Princi Ea, ty jseš černej a já jsem bílej. Třeba se z toho podělej, ale tenhle rozdíl a nezpochybnitelnej fakt neříká nic zásadního o nás dvou. Rozdíl mezi náma je, že mně je úplně buřt, jakou má kdo barvu kůže, kdežto tebe to ty rasisto rozčiluje tak moc, že natočíš video o tom, jak bys ze všech chtěl mít nějakou neutrální, sterilní rasu. Asi fialovou s puntíkama.

426

Odpovědět

Me se to libilo, nikdy jsem nad tim takhle nepremyslel.
Ale asi bych mu rekl..

s tim telem je to stejny jako s autem.. ve svete aut se taky stereotypizuje.. rika se ze ridici ferrari jsou k****i co se chtej prevadet.. a tak logicky i ve svete tel, kde urcity model (black) inklinuje k urcitem chovani, je proste normalni inklinovat.

615

Odpovědět

Čierne opice na videu :(

1332

Další