Mírumilovné protesty a násilná rabování – co se přesně děje?

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:81
Počet zobrazení:4 138

Na přání diváků přinášíme další video věnující se aktuálním amerických protestům. Tentokrát video mimo jiné rozebírá, jak na protesty reagují a jak se na nich podílí různé zainteresované strany.

Poznámky:
queer – zastřešující výraz pro minoritní sexuální orientace a identity
doktrína o bílé nadřazenosti – v angličtině se používá výraz white supremacy (doslova bílá nadvláda); jde o přesvědčení, že běloši jsou nadřazení ostatním rasám, a měli by nad nimi tedy být dominantní
Antifa – neformální síť antifašistických skupin, které si kladou za cíl boj s neonacismem, ultrapravicí nebo také bolševismem

Přepis titulků

Protesty napříč Amerikou, některé jsou mírumilovné, jiné začínají být násilné. Co se doopravdy děje? Vítejte u America Uncovered, já jsem Chris Chappell. Takže… v Americe se nám odehrávají nějaké protesty. V desítkách měst se rozpoutávají protesty, následující po pondělním zadržení a smrti George Floyda v Minneapolisu. I kdybyste žili v jeskyni, nejspíš byste o tom věděli. Vždyť byste museli svou jeskyni chránit před rabováním, ne?

Kdybych věděl, jaký rok 2020 bude, pořídil bych si radši větší jeskyni. Ale místo toho žiju v New York City, kde natáčím show o tom, jak je Amerika komplikovaná. Když už mluvíme o komplikovaných věcech, co ty protesty? Dle vašeho politického přesvědčení, tisku, který čtete, a sociálních sítí, které používáte, můžete mít naprosto odlišné představy o tom, co se to tu děje. A děje se tu tolik věcí, že všichni mají alespoň částečně pravdu.

Pak je ale o to těžší to chápat v širších souvislostech. Samozřejmě je tu pár věcí, na kterých se všichni můžeme shodnout. Protesty vyvolala tato událost: muž z Minneapolisu, George Floyd, zemřel poté, co policie udělala toto. Co se stalo? 25. května zaměstnanec místních lahůdek v Minneapolisu zavolal na policii, že se muž, George Floyd, pokusil koupit cigarety padělanou bankovkou.

Za několik minut na místo činu dorazila policie. Bylo jim řečeno, že je Floyd opilý a neovládá se. Nicméně z videonahrávky se nezdá, že by byl Floyd agresivní. Nakonec ho jeden policista přitlačí k zemi a kolenem mu tlačí na krk. Přihlížející natáčí video a říkají policii, ať přestanou. Policisté nepřestanou. Po skoro devíti minutách je Floyd v bezvědomí a brzy poté zemře. Video se stalo virálním.

Dalšího dne v reakci na incident proběhl v Minneapolisu velký a mírumilovný protest. A konal se i poté, co policejní oddělení oznámilo, že všichni čtyři dotyční policisté byli propuštěni. Mírumilovné protesty se v podvečer rozrostly. Organizátoři pochod dovedli ke třetímu okrsku, kde minneapoliská policie později střílela slzný plyn a dav rozehnala. Těžkooděnci vstoupili do ulic a lidé začali házet lahve s vodou.

To vše dokládá hněv nad smrtí George Floyda. Večer to začalo být chaotičtější. Protestující zvandalizovali policejní auta. Nazítří se uskutečnily další protesty, tentokrát je následovaly výtržnosti a rabování. Některé části města zachvátil požár. Ve čtvrtek večer protestující zapálili policejní stanici. V pátek 29.

května byl tento policista obviněn z vraždy 3. stupně a zabití 2. stupně. Ale to protesty nezastavilo. O víkendu se protesty konaly po celé zemi včetně těch v New Yorku, které navštívil náš štáb. A spousta z těchto protestů napříč zemí skončila nepokoji a rabováním. Od malých obchůdků až po ikonický obchodní dům Macy's na Manhattanu. Město New Yorku nyní zakázalo vycházení po 8. hodině večerní. Ne že bych po osmé večer měl něco v plánu, stejně máme být všichni zavření doma.

Kvůli koronaviru. Pamatujete na koronavirus? Společenský odstup už zřejmě není v módě. To jsme se všichni najednou rozhodli, že pandemie skončila? Nevím, jestli by ten virus souhlasil. Ale obrovská vlna celonárodních protestů nesouvisí jenom se smrtí George Floyda. Prakticky všichni souhlasí s tím, že smrt George Floyda byla tragédií a že se policie zachovala špatně.

Opravdu – všichni souhlasí. Od demokratů… Jsme zarmouceni tím, co se přihodilo v Minnesotě. Vidět, jak byl pan George Floyd zavražděn… na videu… …po republikány… Chtěl bych za náš národ vyjádřit upřímnou a hlubokou soustrast rodině George Floyda.

Strašná věc, stala se strašná věc. Od lidí z krajní levice… Věřím tomu, že dnes mluvím za valnou většinu amerických občanů, když vyjádřím obrovský smutek a zlost nad surovým zavražděním George Floyda. …po lidi z krajní pravice… Dívat se pět minut na to, jak ten polda toho chlapa zabíjí. Jinými slovy se to popsat nedá.

Rozumím tomu, že tomu lidé říkají vražda. Ano, Bernie Sanders a proslule „politicky korektní“ Rush Limbaugh souhlasí, že byl George Floyd zavražděn. Nikdo nikde neprohlašuje „Jdi do toho, minneapoliská policie!“ Až na ty, co říkají „Jdi do háje, minneapoliská policie!“ A tuto mladou aktivistku, která má trochu jiný návrh: ODFINANCUJTE POLICII. Ale pokud většina Američanů souhlasí s tím, že toto bylo špatné, o čem tedy ty protesty jsou?

Není na to jednoduchá odpověď. USA jsou obrovská různorodá země. Město od města a den ode dne se protestů účastní a organizuje je pokaždé někdo jiný. Tady se to komplikuje. Někteří protestující drží konkrétní nápisy jako… NA GEORGI FLOYDOVI ZÁLEŽÍ nebo CHCEME SPRAVEDLNOST. Spousta dalších drží nápisy, které se pojí s velkým společenským hnutím BLACK LIVES MATTER.

Toto hnutí bylo založeno v roce 2013 třemi samozvanými radikálními černými organizátorkami. Jedna z nich o sobě mluví jako o queer aktivistce za společenskou spravedlnost a marxistce. Hnutí Black Lives Matter zorganizovalo některé z protestů, ale to neznamená, že Black Lives Matter zaštiťují všechny protesty nebo že všichni protestující sdílí stejné názory.

Protestující navštěvují akce po celé zemi s různými poselstvími. Od PŘESTAŇTE NÁS ZABÍJET až k radikálnějším ČERNOŠI MAJÍ VEŠKERÉ PRÁVO SPÁLIT ZEMI, KTEROU POSTAVILI ZADARMO. A dokonce o TAJNÝCH MIKROČIPECH V ŘIDIČSKÝCH PRŮKAZECH. Dobrá, tenhle nápis je asi unikát. Každopádně zde vystupuje spousta názorů a poselství. Většinou se pojí se snahou ukončit systémový rasismus vůči černým Američanům.

Kromě různorodých poselství jsme se setkali i s různorodými protesty: mírumilovnými protesty, které byly jen mírumilovnými protesty, mírumilovnými protesty, které se později proměnily v nepokoje a rabování. Také s nepokoji a rabováním, které se nepojily s žádným protestem. Občas prostě potřebuješ čtyři velkoplošné televize z Targetu. A protesty jsou skvělá výmluva. Ale zdá se, že ve většině případů chce být většina protestujících mírumilovná. Mírumilovný protest!

Mírumilovný protest! I když někteří protestující si myslí, že výtržnosti jsou ideologicky oprávněné. Samotné výtržnosti a rabování jsou většinou organizovány malými skupinami, často lidmi z jiných měst. A něco mi říká, že vyrabování obchodu Rolex nemá nic společného s Georgem Floydem. Pokud se zeptáte protestujících, a my jsme se ptali, říkají, že je infiltrovala malá radikální skupina, která páchá výtržnosti a rabuje. A tato skupina je…

Nikdo neví jistě. Někteří vládní představitelé říkají, že protesty takto využívají anarchisté. Protestující říkají, že je infiltrují stoupenci doktríny o bílé nadřazenosti. Pokud nahlédnete do konzervativních médií, řeknou vám, že to má na starosti Antifa, volně organizovaná levicová extremistická skupina. Antifa je tématem sama o sobě. Aby to bylo ještě složitější, Twitter zrušil účet, který předstíral, že je Antifa, ale ve skutečnosti jej řídili stoupenci bílé nadřazenosti.

Takže teď se stoupenci bílé nadřazenosti vydávají za Antifu. Což vybízí otázku, jestli existují skupiny Antify, které se vydávají za stoupence bílé nadřazenosti? A… teď si potřebuju jít lehnout. Ironií je, že Antifa i stoupenci bílé nadřazenosti chtějí to samé: rasový konflikt a občanské nepokoje, které mají zničit existující systém.

Možná by měli spojit síly. Počkat… Ne, to je špatný nápad. Aby to bylo ještě složitější, jsou tu lidé, kteří způsobují výtržnosti a rabují jen proto, že byli poslední dva měsíce zavření doma a rozbíjení a kradení věcí se zdá jako zábava. Jako třeba tenhle týpek, kterého FBI zadržela poté, co přijel do Minneapolisu z jiného státu, poté živě promítal na Facebooku, jak zapaluje obchod Sprint a vykrádá obchod Office Depot.

Při rabování si asi nemůžete vybírat. Nezdálo se, že by ten muž podporoval specifickou ideologii. Pokud tedy „nadělat spoušť a dělat zatraceně dobrý videa“ není jeho politický manifest. Nicméně tím chceme říct, že běžní protestující a lidé, kteří páchají výtržnosti a rabují, jsou nejspíš odlišní jedinci.

A existuje několik zaznamenaných případů protestujících, kteří se snažili výtržníky zastavit. A kromě toho všeho to komplikuje i různorodost reakcí policistů na různých akcích. Jako třeba policie, která se snaží násilné nepokoje zastavit silou. Policisté byli postřeleni, a jednoho dokonce během protestů srazili autem.

Ale policisté také stříleli slzný plyn během mírumilovných protestů. Nebo náhodně stříkali pepřový sprej z auta. Policie také reagovala na protesty dalšími způsoby nepřiměřeného užití síly. A to vše lidem připomíná, že jednou z věcí, proti které protestují, je nepřiměřené policejní užívání síly. Super, takže jsme se zasekli v kruhu. Shelly, můžeme to přerušit? Chci si dáchnout. Ale viděli jsme i případy, jako je tento se šerifem z Flintu v Michiganu, který protestující podpořil.

Chceme v tom být s vámi. A poté se přidal k jejich průvodu. A tady jsou nenásilní černí protestující, kteří se snaží zastavit násilnější bílé protestující, aby nevandalizovali. Toto není černoška, která sprejuje Black Lives Matter. Nesprejujte tady, když za to budou vinit černochy a černoši to neudělali.

Chci říct, že se toho spousta děje. A liší se to každý den a v každém městě. Zatímco CNN z chaosu viní agresivní politiku a policejní dohled a konzervativní OAN z toho viní radikální levicové skupiny, možná mají obě média částečně pravdu. Ale zrovna tak je to složité. Podívejte se, možná se ty nepokoje nepodaří uklidnit hned, ale nakonec to zvládneme a zvládneme to společně.

Ale počkat… Společenský odstup, lidi! I když jsme se sebevíc snažili shrnout některé z hlavních událostí, které se ohledně protestů staly, stalo se toho mnohem víc, o čem jsme v tomto díle nestihli hovořit. Tak nám řekněte, co si o protestech myslíte vy. Měli bychom se některým konkrétním záležitostem věnovat zvlášť? Pište do komentářů. A pomozte nám dělat epizody, jako byla tato, podpořením America Uncovered.

Na patreon.com/americauncovered se dozvíte jak. Mé jméno je Chris Chappell a děkuji vám za zhlédnutí America Uncovered. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"This video is age-restricted and only available on YouTube"

00

Odpovědět

Bohužel, nové pravidlo YouTube, tento typ videí již není možné embedovat na cizí stránky, takže už se tu na něj nikdo nepodívá :-/

00

Odpovědět

Jak tam valí, že je to komplikované a komplikované na to odpovídat co se děje.
A není.
Lidstvo je jednoduše prostě hloupé, nic víc.. To ostatní vlády a politici i Babiš prostě ví.

00

Odpovědět

Zajímavě a objektivně shrnuto. Mnohem lepší, než videa od Johna Olivera (dřív jsem měl jeho videa rád, ale ty jeho vtípky se mi už přejedly...).

61

Odpovědět

Super video, pripomina mi olivera ked este za nieco stal, rozhodne prekladajte viac od neho. Chyna uncensored je tiez velmi zaujmave a poucne...

60

Odpovědět

nic nového

04

Odpovědět

video s téměř nulovou informační hodnotou s extrémně nudným bílým chlápkem roztažené na 13 minut, ble

313

Odpovědět

Emerika 2021 si musí vybrat jen jednu barvu!

55

Odpovědět

Toto bolo oveľa viac informačné a vtipnejšie než tie emocionálne čo dava nevtipný Olivera

239

Odpovědět

Páči sa mi video.
..."Pametáte si koronavirus?" :)

171

Odpovědět

Velmi dobré video, málokteré se snaží o široký pohled na problém. Podle mě rabují hlavně černošské gangy a white trash a bordel dělají antifáci a retardi, asi z ghett.

Souhlasím s protestujícími s tím, že i recidivista, feťák a lupič jako Floyd má právo na spravedlivý proces a ne chcípnout na chodníku, a že policejní brutalita a beztrestnost je problém. Ale tím to hasne, BLM jsou marxisti (better dead than red) a vypálit obyčejnému člověku obchod po 2 měsících karantény bych ocenil provazem.

Máte v popisku videa drobnou chybu. Antifa je teroristická organizace.

1813

Odpovědět

Myslíš bílý odpad?

88

Odpovědět

černosi sa im utrhli z reťaze :D

228

Odpovědět

Ty si k***t

217

Odpovědět

Na přání diváků... :D

91