Co je to systémový rasismus?

Thumbnail play icon
54 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:153
Počet zobrazení:5 962

Možná jste toto video nedávno zahlédli na své zdi na Facebooku – tam jej zhlédlo už přes 30 milionů uživatelů, a vysloužilo si tak pověst doopravdy virálního videa. Na YouTube přitom bylo zveřejněno už před více než rokem, v souvislosti se současným děním ovšem získalo ještě více na aktuálnosti. Někteří jej chválí za jasné a srozumitelné vysvětlení problematiky, která se nyní často probírá nejen v amerických médiích, jiní jej viní z přílišného zjednodušování, které zastírá další proměnné, které se na komplexním problému podílejí.

Přepis titulků

Toto je Jamal. Jamal je kluk, který žije v chudé čtvrti. Má kamaráda Kevina, který žije v bohaté čtvrti. Všichni Jamalovi sousedi jsou černoši, všichni Kevinovi jsou běloši. Jamalův školský obvod je financován z majetkových daní, takže nemá dost peněz. Třídy jsou přeplněné, učitelé nedostatečně placení a nemá přístup k dobrým doučovatelům nebo mimoškolním aktivitám. Kevinův školský obvod je také financován z majetkových daní, takže má peněz dost. Jeho třídy nejsou přeplněné, učitelé dostávají dobře zaplaceno a má přístup k dobrým doučovatelům a spoustě mimoškolních aktivit.

Kevin a Jamal bydlí jen pár ulic od sebe. Jak to, že vyrůstají v tak jiných světech s tak odlišnými možnostmi, jak uspět? Odpověď najdeme v americké historii systémového rasismu. Abychom to lépe pochopili, podíváme se na životy prarodičů obou kluků. Několik desítek let po občanské válce mnoho vládních úřadů začalo kreslit mapy měst rozdělených do sekcí, které byly vhodné, či nevhodné k investicím.

Tomuto přístupu se říkalo redlining a běžně odřízl celé černošské čtvrti od přístupu k soukromým a veřejným investicím. Banky a pojišťovny tyto mapy užívaly desítky let, aby černochům odmítly poskytnout půjčku či další služby jen na základě rasy. Historicky je pro americkou rodinu vlastnit dům a dosáhnout vyššího vzdělání nejsnazší způsob, jak budovat bohatství. Když si Jamalovi prarodiče chtěli koupit dům, banka to zamítla kvůli jejich čtvrti. Jamalovi prarodiče si tedy nemohli koupit dům a na univerzitu se nedostali kvůli legální segregaci, přístup k vyššímu vzdělání pro ně byl tedy omezený.

Kevinovi prarodiče dostali nízkoúrokovou půjčku na první dům a dostali se na spoustu špičkových univerzit, které tradičně přijímaly jen bělochy. To jim otevřelo spoustu příležitostí, které přenesli na své děti a vnoučata. Ještě v 80. letech průzkum atlantského trhu s realitami ukázal, že banky by půjčku daly spíš nízkopříjmové bělošské rodině než středně- či vysokopříjmové černošské rodině.

Výsledkem toho dnes je, že na každých 100 dolarů, které vlastní bělošská rodina, má černošská rodina 5 dolarů a 4 centy. Průzkum z roku 2017 potvrzuje, že redlining ovlivňuje cenu nemovitostí ve velkých městech jako Chicago dodnes. To vysvětluje, jak Kevin a Jamal zdědili tak odlišné životní podmínky. Tím to bohužel nekončí. Součástí systémového rasismu jsou i skryté předsudky.

To jsou předsudky, o kterých lidé netuší, že je mají. Vraťme se za kluky. Navzdory všemu je Jamal jediným studentem z jeho střední školy, který se dostane na skvělou univerzitu. Na tu samou jako Kevin a jeho kamarádi. Ale poté, co oba dostudují, si Jamal všimne, že jeho životopis nevzbuzuje takový zájem jako Kevinův. I když studovali ten samý obor se stejnými výsledky.

Naneštěstí pro Jamala průzkumy ukazují, že životopisy s „bělošskými“ jmény obdrží 2× více pozvání na pohovor než identické životopisy s „černošskými“ jmény. Skryté předsudky jsou jedním z důvodů, proč úroveň nezaměstnanosti mezi černochy je 2× větší než mezi bělochy. I mezi absolventy univerzity. Doklady o systémovém rasismu můžete vidět v každé oblasti života. Rozdíly v rodinném bohatství, uvěznění, politickém zastoupení a vzdělávání jsou všechno příklady systémového rasismu. Největší problém systémového rasismu je, že za něj není zodpovědná jedna osoba nebo subjekt, proto je velmi obtížné jej vyřešit.

Co tedy s tím? Nejprve můžete pracovat na tom, abyste si uvědomili vlastní skryté předsudky. Jaké předsudky máte, aniž byste si jich byli vědomi? Poté zkusme uznat, že otroctví a zákony Jima Crowa mají dodnes dopady na přístupy k příležitostem. Nakonec bychom měli podpořit systémové změny, které všem zajistí rovnější příležitosti.

Větší financování veřejných škol bez závislosti na majetkových daních by byl skvělý začátek, aby měly bohaté i chudé obvody rovný přístup ke zdrojům. Systémové problémy vyžadují systémové změny. Naštěstí jsme toho systému všichni součástí, proto se všichni můžeme podílet na jeho zlepšení. Mír!

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (45)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To jsou tak účelové kecy. Tomu snad nevěří ani sami autoři videa. Takže vlastně za chudobu černochů můžou běloši. Až tedy běloši v USA nebudou černoši by měli logicky začít bohatnout a jejich životní úroveň by měla růst. To se třeba bohatstvím a životní úrovní jednou přiblíží Africe. Tam taky žijí jenom černoši a jak se jim tam hezky daří bez bělochů. Kdyby ti zlí běloši do Afriky nepřišli a nepostavili tam cesty, školy a nemocnice mohli by se mít daleko lépe. No ale je to jenom 50 let co běloši odešli a od té doby to jde všechno nahoru. Hlavně války, korupce, kriminalita, nemoci, hladomory, genocidy a diktatury. Proto chce v Africe dnes každý žít a nikdo s ní neutíká do Evropy zpátky k bělochům. A ti zlí běloši je berou a ještě je živí. To jsou takoví rasisté. A dokonce mají systémový rasismus! Ten se jmenuje se "pozitivní" diskriminace. A v čem je pozitivní? V tom, že utlačuješ ty šikovné a zvýhodňuješ ty neschopné. To musí být logicky ku prospěchu celé společnosti a přináší to sebou benefity jako rasové a sociální napětí, extrémismus a kriminalitu.

10

Odpovědět

A pak tu mame cikány, kteri zadne otroctvi neměli a maji moznost studovat na skole zadarmo a se stejnou kvalitou. Je to proste genetika

31

Odpovědět

Strašné. A teď tu o systémovém sexismu.

20

Odpovědět

System Racism : Obama Nobel prize 2009
Havel nothing

10

Odpovědět

Aha a kolik jaderných zbraní zlikvidoval Havlův režim?

01

Odpovědět

To že Slovensko a Česko je oficiálne podľa nie jedného ani dvoch ale množstvo prieskumov naj-rasistickejšia krajina v Európe, krásne dokazujete aj vy s vašimi komentárami. Keďže pred 25 rokmi som sa odsťahoval z tejto krajiny, každý deň som šťastnejší že som to urobil. Cestujem po svete 20 rokov a všade si dám záležať aby vedeli o Slovensku aká je to rasistická krajina. Ano, na oko sa tvaria aky su mily a privetivy ale komentare na internete a tu hovoria za vsetko. Slovensko si zasluzi FICA a všetkých tých zlodejov vo vláde ktorých ich j*ebali 20 rokov a kradli im pred očami. Slovaci budu vždy pozadu ale pozitivne je že su prilis sprosty aby si to uvedomili. Na zahrade s pivom v ruke si poklepu po pupku a pochvalia sa ako im je dobre na tom malebnom slovensku. Vo svete uz davno vedia ze najlepsie sa o*ebavaju slovaci. Nie jeden politik alebo podnikatel s tymto cielom siel na SR. PS: Najlepšie na tom je to , koľko odborníkov sa tu zišlo a ako sa všetci vyznajú do rasových problémov v USA, keď tak černocha videli maximálne v telke na MTV. Keď ste všetci taký strašne múdry a vzdelaný a očividne sa vyznáte v problematike... prečo to píšete do komentov pod nejaké priemerné video ? Prečo nepracujete pre OSN, UN alebo nejakú politickú alebo charitativnu svetovú nadáciu kdeby vaše múdra vedeli zúžitkovať ? ... hmm ? Neodpovedajte mi, ja to čitať nebudem. Odpovedzte si sami, sebe.

1112

Odpovědět

I tenhle komentář vypovídá o tom jak jsou lidi zabedněný, když hodnotí populaci podle komentářu na internetu, tohle najdeš snad v každé zemi, kde má většina populace internet... Každý píše jak by někoho zmlátil, zastřelil, podpálil,... a přesto stále patříme mezi nejbezpečnější země na světě, na tom něco nesedí... Hmm? V řebříčku s největší bezpečností na světě najdeš většinou země, kde je málo menšin a USA, Francie a VB jsou až daleko za nimi, to je taky zajímavé porovnání když jsme u těch studií...
Ono stejně tak si můžu položit otázku proč ty něco neuděláš pro svoji krajinu, neangažuješ se v politice, když máš takový nadhled, politika takové lidi zoufale potřebuje... Ale ne, ty taky radši budeš jen frflat na diskusích.

51

Odpovědět

Držte to tu raději apolitické, popř. když už, tak jenom vědecký TED.

36

Odpovědět

Co to je za lzi???? To je ciste video k nasrani vsech slusnych lidi... cele je to o tom ,kdo neco umi, neco dokaze, neco vytvori. A nemluvime o kriminalite. To ze % negroidni populace v USA (a vsude na zapade) neodpovida prave % kriminality (kde procento kriminality prepocteno na hlavu je u negroidni populace mnohem vyssi)! To same plati v pomeru vzdelanosti, a dalsich cislech. Nastesi v USA stale tyto statistiky vedou, bohuzel kvuli pozdejsimu rabovani, lyncovani ostatnich na ulicich, a vecnym nepokojum uz se je boji i zverejnovat... To mate jako s romama. Rasismus nerasismus, faktem je, ze vetsina z nich jsou lide bez vzdelani, bez charakteru (sli byste s nimi treba do podnikani???), bez zakladnich socialnich nebo hygienickych navyku a takhle by se dalo pokracovat do nekonecna... Dokud ta dana mensina nezmeni sama sebe, je to jen natahovani ruky a vyzirani toho co vytvorili ti schopnejsi - a je jedno kdo ma kde jakou barvu kuze! Kdyby nasi romove zacali dusledne vychovavat sve deti, neobjevovali se u nich tak caste pripady kdy 15ti lety uz je popotahovan polici, a chodili dobrovolne a s nadsenim do prace (argument ze je bila rasa nezamestna neberu, at se zamestnaji tedy sami mezi sebou!) pak se vztah k nim otoci o 180 stupnu! Dokud budou ve vetsine jen postavat u pracaku pro davky jako do ted, budou vzdy na druhe koleji. Nikdo nechce zivit prizivniky.
A dodavam, ze barva kuze me nezajima, znam i slusne romy, ale faktem je, ze proste vetsina z nich jsou lemplove ze kterych jde akorat tak strach!

1511

Odpovědět

A ty ako dlho zijes v USA ako afro-američan ? Jaj počkaj ty si ani päty nevytiahol z tvojej krajiny.. aahha.. takych ako ty je plna rit. Milujem takychto mudrlantov ako ty ktory videli cernocha tak maximalne v americkom filme ale samozrejme mas na vsetko nazor a vies najlepsie ako sa to ma robit. Češko ktorý bol najdalej v Italii na dovolenke cez Last Minute. Takych vas na SR a CZ je. NAstastie vas nazor vo svete nikoho nezaujima. Takze jedine co ti ostava je si pisat tu na FB. GOOD JOB.

73

Odpovědět

On to je právěže u nich větší problém, proto systémový rasismus... Pokud je systém nastavený tak, že menšiny mají méně možností než ostatní, nebo jsou rovnou záměrně omezované, tak už to není o tom kdo co umí, dokáže a vytvoří, ale je to rasismus.
U nás už se to poslední roky naštěstí dost narovnalo a k tomu co popisuje video tady tolik nedochází, to je velká zásluha našeho nákladného sociálního systému (i dělnická rodina může poslat dítě třeba na ČVUT), ale není to tak dávno kdy docházelo k hromadnému stěhování cikánů do (v budoucnu) vyloučených lokalit, násilné potlačení jejich způsobu života, umisťnování jejich dětí do zvláštních škol a zavedení systému podpor, které spoustu z nich bohužel naučilo spoléhat se na stát a nepracovat, to je zase jedno velké mínus našeho nákladného sociálního systému.
U mladší generace, dnešní 20-30níci, je vidět že se mnohdy sami izolují od "problémových lokalit a rodin" a žijí už klasicky jako většina z nás (chodí do práce, mají svůj slušný byt a hlavně slušné děti atd.), ale zatím je to jako flus v řece, potrvá ještě dlouho než doběhne ta ingegrace, kterou komunisti násilně začli.

10

Odpovědět

Takze riesenie je, aby viac zarabali, staci ked si vytvoria vlastne cierne banky, ktore im v tom pomozu.

57

Odpovědět

Sranda je, jak tady každý ví, jak to tam je.

26

Odpovědět

A antisystémový rasismus je, že běloši mají držet hubu, platit daně a nechat si vyrabovat provozovny.

188

Odpovědět

A kolko černochov tebe vyrabovalo "provoznu" ty mudrlant ? A kolko policajtov ty zabilo surodencov ? Milujem takychto mudrlantov ako ty ktory videli cernocha tak maximalne v americkom filme ale samozrejme mas na vsetko nazor a vies najlepsie ako sa to ma robit. Češko ktorý bol najdalej v Italii na dovolenke cez Last Minute. Takych vas na SR a CZ je. NAstastie vas nazor vo svete nikoho nezaujima. Takze jedine co ti ostava je si pisat tu na FB. GOOD JOB.

73

Odpovědět

prej to je vo penězích, mám dost :D

26

Odpovědět

Ne, je to o dvojitém zdanění peněz a jejich redistribuci (o dani z nemovitosti, její nesmyslnosti a důsledcích, které ona sama vytváři).

Proč by měl konzervativní republikán podporovat tuto daň? Neměl by se naopak stavět za její zrušení - Jamalovi zůstane více peněz, takže se sám rozhodne, jestli bude investovat do připojení k internetu a z udělá si nějaký korespondenční kurz, či jestli bude investovat do něčeho jiného...

36

Odpovědět

Zajímavé video, ale trošku to zjednodušuje. Rozdělení čtvrtí města na ty, do kterých se budou pumpovat peníze a na ty, do kterých ne, je prasárna. Jen si říkám, proč si Jamalovi prarodiče nekoupili dům v jiné čtvrti (ve videu nic neříkali o ceně domu) a proč proboha dávali dítěti jméno Jamal (arabské jméno).

14

Odpovědět

Protože ještě v 90. letech byl největší spodinou v ' západním ' světě irský, či italský katolík.

To přece měl Jamal vědět, že oblíbenost Arabů poklesne během jeho života.

71

Odpovědět

preco potom azijske mensiny, prva vlna pristahovalcov z europy a dokonca ani latinsko americka menisna tymto "rasizmom" netrpi?

196

Odpovědět

Protože Slováci i přes jejich socialistický ráj Made in SMER se dostanou častěji k nám ( desetina Slováků žije v tuzemsku).

27

Odpovědět

Tiež som nad tým rozmíšlal.Možno aj "trpí",ale nikomu sa nesťažujú.Spravili si tam vlastné štvrte,prispôsobili sa a berú to tak nejak normálne?

62

Odpovědět

+UkomirAsiaté mají úplně jinou mentalitu než „zápaďáci“. Když mají horší období, prostě se uskromní. Nebrečí, nefňukají jako děcka, ale konají. Jedna rodinka, která si u strejdy pronajímala obchod, žila z 1/3 výdělku, 1/3 posílala do Vietnamu ostatním členům rodiny a 1/3 si nechávala „kdyby náhodou“. Oni si totiž života (teď tedy konkrétně mluvím k Vietnamcům) „na západě“ váží. Dodnes si pamatuju, jak se můj spolužák, co byl od malinka v ČR, nechtěl učit, rodina ho poslala na prázdniny do Vietnamu, aby viděl a zažil… Když se vrátil, byl pomalu premiant třídy. :-)
My, „zápaďáci“, víme prd, co je to bída (ta je i v Jižní Americe) :-).

83

Odpovědět

+Mia"my" (myšleno češi) nejsme "zápaďáci", ale geopolitický střed. Že nevíme nic o bídě je další hovadina odpovídající indoktrinaci a pokřivenému pohledu na svět jako tohle video. Na západě se bída definuje pomalu tak, že nemáš vlastní dům a C-class Benz, taková mentalita ve střední Evropě nastavená obecně není (rozhodně ne ve V4, dokonce Praha jako nejbohatší hl. město per capita ze všech 4 to tak nemá).

33