Co si můžete odnést z 12 let v řetězechJust Write

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 25
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:82
Počet zobrazení:4 674

Tento díl Just Write se zaměřuje na film 12 let v řetězech, na kterém ukazuje příklad a použití znázornění dvou protichůdných emocí v jednom záběru.

Přepis titulků

Každý snímek by měl vyvolat pocit. Ale co se stane, když film vyvolá konflikt dvou emocí? Přesně v tom exceluje Steve McQueen v nejlepším filmu roku 2013, 12 let v řetězech. Vypráví příběh muže na jihu Ameriky, kterého unesou a prodají do otroctví. Způsob, kterým film popisuje otroctví, je zaslouženě děsivý. Nejen kvůli ukazování brutality, ale i proto, že je v něm každý někdy lhostejný vůči utrpení druhého.

Nejsou v něm monology o tom, jak je otroctví špatné, tedy až do konce, kdy se zjeví deus ex Brad Pitt. Pak je to pravdivé a správné pro všechny, bílé i černé. Místo toho je toto téma podáno pomocí juxtapozice a vrstvení. McQueen vedle sebe často posadí dva obrazy, které jsou v konfliktu, Abyste nevěděli, jak se cítit. Někdy jsou hned za sebou, třeba v této scéně, kdy Solomona chytí, kamera zabere panorama a vidíme Kapitol.

Budovu, která by měla znázornit svobodu, ale kvůli předchozí scéně znázorní přehlížení utrpení lidí, které by měla chránit. V dalších momentech je konflikt v jednom záběru. Třeba v této scéně, kdy otroci jí ve strnulém tichu, zatímco vzadu se smějí a běhají děti. Opakuje se to u věšení, kdy McQueen zabírá tři minuty toho, jak se Solomon dusí, zatímco mu pomůže jediný otrok.

Na plantáži za ním se to hemží jako vždy, děti si hrají s jeho kloboukem a otroci si ho nevšímají. Bojí se mu jakkoliv pomoct. Ve filmu je podobná scéna, ale zaostření je opačné. V pozadí jsou bičovaní otroci, kteří nenasbírali dost bavlny, Zatímco ostatní dál pracují, protože se nemohou ozvat. McQueen také střihem ukazuje kontrast mezi minulostí a současností.

Jako v této scéně, kdy je Solomonův otrocký přítel zachráněn svým majitelem. Salomon křičí o pomoc, ale Clemens se ho nezastane. - Clemensi! - Běž zpátky. Pak tady je zdánlivě nevinná scéna, kdy byl Solomon na svobodě. Udělal to samé jinému otroku, který chtěl uniknout. Ignoroval ho, protože mu nemohl pomoct. V těchto scénách je tolik emocí, že jakýkoliv záblesk štěstí je zastíněn depresí a bolestí.

Ještě lepší je použití zvuku, zejména hudby. Hudba může ve filmu změnit všechno, protože obraz zasadí do kontextu. Říká nám, co cítit. Hudba je většinou lehká a smutná. Ale občas přijdou těžké zvuky. Většinou na Solomonově cestě na jih. Dokáže ze všeho vzbudit hrůzu. Pluje tam na kolesovém parníku.

Je to asi nejroztomilejší způsob dopravy. Ale ne, když to natočíte takhle. A to nás přivádí k nejodpornější scéně, kdy Tibeats zpívá tohle. Chci vám dát varování, že tahle část obsahuje to slovo na N. Vzhledem k tématu se tomu nelze vyhnout. Chtěl jsem na to jen upozornit. Negr běží, negr utek, negr má košili protrhlou.

Jen běž, běž, oni tě dostanou, teď už utéct bys fakt měl. Je to na blití, co? Ale bude to ještě horší. Teď trocha historie. Tuto písničku si otroci zpívali navzájem. Nesměli opouštět své plantáže, ale občas šli navštívit přátele z jiných plantáží. Takže jejich majitelé postavili hlídky. Tato písnička je o otroku, který se vyhýbá hlídce, protože v té situaci bylo lepší utéct, než se to snažit vysvětlit.

Takže když jim to zpívá Tibeats, tak něco, co by jim normálně mělo přinést útěchu, je znetvořeno tím, že to zpívá jejich majitel. Vysmívá se jejich beznadějné situaci. Navíc je nutí být součástí vlastního zesměšnění, protože k tomu musí tleskat. Pak je střih k jejich postavení, což ještě více zvýrazní jejich bezmoc.

Další střih je na pana Forda, který dává kázání, píseň ji ale také znetvoří. Jsem Bůh Abraháma, Izáka a Jakuba. Když to zástup slyšel, byl... V jediné chvíli je moment piety pošpiněn jejich účasti v otroctví. To se ve filmu stane ještě jednou, když je při kázání slyšet vzlykání Elizy. Je to mrazivá kombinace. A ten je v nebeském království největší.

A ten, kdo to za své přijme... Všechny tyto momenty pomáhají vyobrazit osud ležící před otroky. Nejen brutalita, ale i lhostejnost ostatních. Stejně tak lhostejnost vlády. A ti, kteří by měli být zbožní, nevnímají své hříchy. McQueen to všechno dokáže bez monologů. A proto je 12 let v řetězech jeden z nejlepších filmů. Já jsem Sage, děkuju za pozornost, odebírejte, jestli chcete vidět víc.

Koukněte se na minulý díl, abyste viděli, jak byl natočen Birdman, aby vypadal jako jeden záběr.

Komentáře (38)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sundat okovy byla chyba..

10

Odpovědět

Můžu sem napsat co chci.

02

Odpovědět

Sice nejsem černoch, ale jsem míšenec. Tatínek původní Jihoameričan a moje maminka je Češka.
Jak jsem na tom, podle vás - rasistů?
Do plynu? Uvěznit? Patřím na řetěz? Do pralesa? Nebo je ok, že jsem svobodný a chodím na univerzitu?

46

Odpovědět

Pokiaľ nemydlíš barany, tak je to v pohode. Na indiánoch vyrastali generácie takže si v cajku.

41

Odpovědět

N**r co patří do Afriky. To by se negrům líbilo pobíhat v ČR s běloškami. Jen si zůstaň v africe.

73

Odpovědět

+nevimjmeno2:D :D :D :D :D :D :D

03

Odpovědět

Nechápu proč nepoděkují bělochům za to že můžou dnes žít ve vyspělé USA. Lepší než žvejkat někde větve v džungli.

123

Odpovědět

That's Racist!

31

Odpovědět

Je fascinující, že v roce 2017 má video které rozebírá film o rasismu a otroctví 65%. Proč tomu tak je? No, mladík ve videu poměrně dobře popsal co je na tom filmů dobré. Vypíchl důležité věci, a dokonce tam dal zajímavou historickou vsuvku.

Takže to je proto, že upozornil na slovíčko n**r? Lidé by si měli uvědomit, že v USA je zřejmě to slovíčko mnohem větší tabu než cokoliv u nás - proto to upozornění. Nebo je to snad proto, že upozorňuje na historicky existující rasismus? Otroctví? Pokrytectví?

Myslím, že to hodnocení hlavně dokazuje, že rasismus je u nás na vzestupu.

2015

Odpovědět

dokazuje to ze si blb, niektorym ludom co to hodnotili zaporne mozno vadilo spracovanie videa alebo to co tam trepe, generalizujes slniecko

914

Odpovědět

+hovado 2Veškerá jiná videa od Just Write mají minimálně nad 80% ;) Jsem pouze realista.

126

Odpovědět

+Cathanne, naivni blb

412

Odpovědět

+hovado 2Pokud myslíte, pane trolle :) Hezký den.

64

Odpovědět

+Cathannapodobne slunicko

49

Odpovědět

Blbecek jako ty by musel prvne vedet co to rasismus je. Nevim nic o tom, ze by byla skola pro psy kde by se ucili cist, nebo mluvit. Zvirata patri do prirody, tam je jim nejlepe, nebo na retez.

26

Odpovědět

Tak tabu jo? Negři už se tam nezdraví po jejich?

53

Odpovědět

+nevimjmeno2Zvláštní, že na můj komentář odpovídají jen známé rasistické firmy :)
Na trolly ale reagovat nebudu, ani na osoby které nechápou, že je zkrátka rozdíl když to řekne běloch jako urážku , a mezi tím když se tím zdraví menšina na kterou je nadávka mířena. Asi jako když se nejlepší kamarádí zdraví "Čau kreténe".

Samozřejmě, ono by bylo až příliš těžké nepoužívat něco co je někomu nepříjemné, že? Protože svoboda slova znamená ztrátu slušnosti :)

47

Odpovědět

+CathanKrásně si teď napsal, že jsi rasista čuráku :D :D Slovo n**r můžeš v pohodě říkat když si n**r jinak si zasranej rasista :D Takže žádná rovnost :D Jdi se zabít demente rasistickej.

64

Odpovědět

+nevimjmeno2A já vám přeji hezké svátky a šťastný nový rok :)

23

Odpovědět

+nevimjmeno2Jestli myslis n-word, tak si nejdriv zjisti rozil mezi slovy "neg*" a "n***a"... Martin Rota o tom ma dobry video

00

Odpovědět

Jeden z top filmov... skutočná chuťovka...Bolo smiešne keď sa Willl Smith veľkohubo dožadoval oscara za nejakú z tých svojich pičovín, len preto že je neger a pritom len rok či dva predtým bol týpek hrajúci hlavného n***a ani nepípol, pritom si oscara zaslúžil, pretože to zahral bravúrne...

93

Odpovědět

Negrům patří řetězy a ne nějaké Oskary.

1011

Odpovědět

Smithovi myslím vadil malý počet NOMINACÍ černochů s tím, že teda katalýzatorem bylo asi to, že on sám ji za tu svou sračku nedostal :D Na druhou stranu Chiwawetel Eijiofhaior - ten "týpek hrajúci hlavného n***a" v 12 letech v řetězech - nominován byl. Zato ta Lupita Něco, co hrála otrokyni Fassbendera, jej myslím získala.

20

Odpovědět

N word :D CNN zprávy na videacesky :D :D :D Nejodpornější není bičování, nebo těžká práce ale slovo n**r :D USA je hodně v p**i :D

204

Odpovědět

Chci upozornit že je tam slovíčko na N které by Vás evidentně nesvéprávné idioty bez povědomí o existenci a významu tohoto slova v kontextu toho filmu mohlo rozrušit. Vyprávím své postřehy k filmu, jehož nejsem autorem, o době ve které byli černoši zotročeni nečernochy se vším co k oné době patřilo bez příkras včetně jazyka a přesto mám největší strach z toho, že by mně mohl někdo nařknout z rasismu, podpory či adorace takové doby protože jsem použil ukázku s dnes již škaredým slovem které by mohlo někoho ranit. Takže Vás, milí dementi, na to rovnou upozorním a raději si hned po ukázce ještě svatouškovsky odplivnu abych se očistil. Že drastické násilné scény z filmu které jsem použil mi jsou p****e natolik abych před nimi předposraně varoval jako u eNwordu vypovídá mnoho o našem všeobecném pokrytectví. N****t.
Jinak celkem zajímavé postřehy.

186

Odpovědět

Nosorožec?

81

Odpovědět

+NTo nevíme, ta p**a ve videu to nespecifikovala.

51

Odpovědět

nostalgiu za starymi, dobrymi casmi

610

Odpovědět

ale mna si nevsimajte ja som k***t

16

Odpovědět

+hovado 2si dobry, len tak dalej slniecko

06