Jak dlouho byste přežili na jednotlivých planetách?

Thumbnail play icon
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:163
Počet zobrazení:6 381

Země je přelidněná a vědci se snaží najít další planetu, na které by se uchytil život. Jak dlouho bychom přežili na jednotlivých planetách naší Sluneční soustavy? Na to vám odpoví Neil deGrasse Tyson.

Přepis titulků

Ahoj, jsem Neil deGrasse Tyson. Jsem astrofyzik při Americkém přírodovědném muzeu a moderátor rádia StarTalk. Vítejte zpět v rádiu Startalk. A bojuje proti všem těm molekulám vzduchu. Co to má být? Vyhráli jsme, astrofyzici vyhráli. Jo, řekl jsem to. Je to tam. Jo, chápu to.

Někdo by se mohl zeptat: Jak by si člověk vedl na různých planetách? Udělejme si bleskovou přednášku. Připraveni? Začněme ve středu solárního systému. Začněme se Sluncem. Vypařili byste se. Tady je to hodně rychlé. Tam bych na dovolenou nejel. Ačkoli mi bylo řečeno, že když se tam vydáte v noci, je to... Starý astronomický vtip. První planeta na řadě: Merkur. Strana, která je přivrácená ke Slunci, je velmi horká.

Druhá strana, která je od Slunce odvrácená, je velmi studená. Takže když se postavíte do této oblasti, bude to... A když se budete točit jako kuře na rožni, budete mít různě studená a teplá místa. Můžete dosáhnout správné teploty. Přežijete tak dlouho, jak dlouho dokážete zadržet dech. Pár minut. Další: Venuše. 900 stupňů Fahrenheita. To je teplejší než pec na pizzu. Velké horko. Mimochodem Venuše má zhruba stejnou gravitaci jako Země.

Takže procházka zde vám bude povědomá, než se vypaříte... Další: Země. Nemusíte tu zadržovat dech a jste v pohodě nějakých 80 let. Co je další? Mars. Mars je velmi studený, ale vzduch má velmi řídký. Takže intenzita chladu nebude tak mrazivá, jak by se při této teplotě zdála na Zemi. Jsou stovky stupňů pod nulou, ale když si vezmete nějaké izolační oblečení, můžete se procházet a zadržovat dech.

Po Marsu je zde pás asteroidů. Když do nich vrazíte moc tvrdě, dostanete se na orbitu. Takže s asteroidy si moc nezahrávejte, nefunguje to. Gravitace tam je příliš nízká. Po asteroidech se dostanete na Jupiter. Není tu žádný povrch pro přistání. Navždy byste klesali do plynné atmosféry. Než byste byli rozdrcen tlakem vrstev planety. Další je Saturn. Stejná odpověď.

Padali byste do středu nebo byste byli rozdrceni atmosférou, jak by rostl atmosférický tlak. Prstence Saturnu, které vypadají jako opravdu pevné objekty... Mám za sebou model Saturnu. Podívejte se, můžete se po nich projít. Na opravdovém Saturnu to jsou úlomky ledu, možná čpavku, horniny. A vytváří prstenec, protože to, čemu říkáme dynamika gravitace, za těchto podmínek upřednostňuje prstenec. Vlastně několik prstenců. Prstenec A, prstenec B, prstenec C, prstenec D,... Takže jsou velmi tenké a nemůžete se po nich jen tak projít.

A Uran a Neptun jsou také plynné planety. Takže... ne, zapomeňte na to. Zůstaňte tady na Zemi. Na Zemi můžete žít nejdéle. Před 65 miliony let zažili dinosauři velmi špatný den.

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

ok

00

Odpovědět

A kde je Pluto, negre?

26

Odpovědět

Jojo, v noci je na Slunci chladněji než ve dne :-D

110

Odpovědět

keři buzici davaji take male hodnoceni?

613

Odpovědět

Jsem videem zklamaný... A to jsem od toho nic moc nečekal.

113

Odpovědět

presne :D

10

Odpovědět

Počkat, ono je Slunce planeta? #smartereveryday

110

Odpovědět

WOW! Ty jsi tak chytrý člověk! Škoda, že jen mluví o naší soustavě a do té patří i slunce (pro mnohé překvapení) a když už se mluví o všech planetách v naší soustavě, tak by stálo za to zmínit slunce....

210

Odpovědět

+Silvernot sure if ....

03