Padající helikoptéraSmarter Every Day

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 76
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:161
Počet zobrazení:13 868

Kromě nádherného výhledu při letu skrz přírodní rezervaci v Britské Kolumbii bude Destin mluvit o tom, jak se chová helikoptéra, které přestane fungovat motor a jak s ní může pilot přistát. Také se můžete těšit na krátký vzkaz od Neila deGrasse Tysona.

Přepis titulků

Ahoj, vítejte u Smarter Every Day. Miluji vrtulníky, a to proto, že se s nimi dostanete kamkoliv. Dnes jsem s Bradley Friesenem kde? Jsme v Britské Kolumbii v přírodním parku Pinecone Burke. Podíváme se na helikoptéry z poněkud neobyčejného úhlu. Ale nejdřív přistaneme. Sestoupíme na přistávací plochu matky Země u Widgeon Lake.

Tak je to úžasné, nebo ne? Dnes chci mluvit o chybné představě, která se týče helikoptér. Jeden známý vědec tweetoval, že když selže motor letadlu, stane se z něj větroň. Ale pokud selže motor vrtulníku, stane se z něj cihla. Dnes to chci zpochybnit a vyzkoušet to sám na sobě. Půjdu zpátky do helikoptéry, vypneme motory a zkusíme přistát. Ale nejdřív si užijte tuhle podívanou ze vzduchu.

Pak se setkáme s expertem na autorotaci. Pojďme se něco dozvědět. Destine, někdo mi vycvrlikal, že ses zaměřil na můj tweet, kde jsem napsal, že letadlo je po selhání motoru větroněm, zatímco helikoptéra přistane jako cihla. Za předpokladu, že vrtule se netočí. Ale zaslechl jsem, že znáš způsob, jak přistát helikoptérou bez motoru. Pokud je to pravda, chci o tom vědět.

Víš proč? Chci být den ode dne chytřejší. Budu se koukat. Tmu říkám vznešený způsob, jak reagovat na stížnosti na internetu. Díky moc. A zčásti máš pravdu. Když se vrtule netočí, spadneš jako cihla. Ale piloti helikoptér na to mají takový trik. Když se rotor točí, je jako větrák, který fouká dolů.

Pokud ho vypnete, přestane foukat a padá, což změní směr pohybu vzduchu skrz rotor. Stejně jako větrák vytvoří pohyb vzduchu, pohyb vzduchu může roztočit větrák. Jako větrník. Piloti helikoptér mají možnost změnit sklon čepelí vrtule takzvaným kolektivem. Díky tomu mohou při selhání motoru začít používat vrtuli jako větrník, ne větrák.

Takže mohou využít vzduch, který prochází rotorem zespoda, aby ho poháněl po celou dobu pádu. Pokud to s kolektivem přeženete, vrtule se roztočí moc rychle a rozbije. Ale je v tom další trik. Vnější část vrtule se točí rychleji než vnitřní. Také víme, že odpor záleží na rychlosti. Díky tomu je na vrtuli bod, kdy už nefunguje jako větrník, ale jako větrák.

Pilot pak může upravit kolektiv a určit, jak velkou část chce využít jako větrák nebo jako větrník. Když ji dá do praporu, udrží rotor v pohybu a může přistát. Ne moc rychle, ani moc pomalu. Větrníková část točí vrtulí a větráková část poskytne vztlak. To mu pomůže pomalu klesat. Tento manévr se jmenuje autorotace a učí se ho všichni piloti.

Chtěl bych ukázat autorotaci, protože na ni musíš trénovat. - S kým se potkáme? - Gerry Friesenem, který mě učil létat. Má nalétáno asi 16 000 hodin. Říká se, že po 10 000 hodinách jsi mistr. Gerry je mistr a půl. Dobře, jdeme se něco dozvědět. Vy jste Gerry? Já jsem Destin, jak se máte? Kdybyste slyšel, že vrtulníky padají jako cihly, co byste o tom řekl laikovi?

Co by měl vědět o helikoptérách? Chtěl bych jim říct, že vrtulník plachtí, stejně jako letadlo. Ale oproti letadlu, které musí přistát v rychlosti 60 uzlů, vrtulník může přistát při 10 uzlech. Takže je bezpečnější než letadlo? Řekl bych, že ano. To dává smysl, protože letadlo musí plachtit při velké rychlosti. Ale vrtulník se hýbat nemusí.

Když letadlo přistane na plošinu, bude to při 60 uzlech. Možná se převrhne nebo narazí do stromu. Vrtulník se poslední metr, dva snáší vertikálně, bez pohybu dopředu. Nejhorší, co se může stát, je, že se rozbije vrtule o strom. Pokud pilot drží kinetickou a potenciální energii v rovnováze. A pokud vyrovná pohánějící a poháněnou část rotoru. - Přesně.

- Úžasné. Teď jsme vysoko ve vzduchu a odpojíme motor od rotoru. Až to uděláme, budeme měnit potenciální energii na kinetickou. Gerry teď roztáčí rotor. Cestou dolů se část rotoru roztáčí, protože vzduch skrz ní jde nahoru, druhá část se točí díky ní a tím vytváří odpor. Takže tím, že Gerry upravuje kolektiv, tak mění poměr pohánějící a poháněné části rotoru. Takže když klesáme, je rotor rychle roztočený, a těsně před dopadem ho podrovná, čímž přemění kinetickou energii na potenciální.

To je ono. Slyšíte to? Provedli jsme autorotaci. Zastavili jsme smykem, ale jsme naživu. - Díky moc, jsi frajer. - Nemáš zač. - Kolik hodin máš nalétáno?

- Něco přes 16 000. To je všechno? Možná se to jednou naučíš. Jo, musím ještě cvičit. Teoreticky tomu rozumíš, ale ještě nevíš, jak na to. Časem je to intuitivní. Snad se vám tento díl líbil, děkuji Neilu deGrasse Tysonovi, že souhlasil s tím, že video uvede. Také děkuji Bradleymu, že mě vzal s sebou. Má skvělý pořad o létání, měli byste ho zkouknout.

Létá se svým psem, je to zábava. Také chci poděkovat sponzoru Kiwicrate.com, budou mě ale sponzorovat na základě toho, kolik lidí si Kiwicrate objedná, takže vám o tom neřeknu sám, udělají to mé děti, protože jsou roztomilejší a spíš jim uvěříte. Můžete si otevřít krabice. Pokud podporujete Smarter Every Day, jděte na Kiwicrate.com, pošlou vám tyto krabice domů.

Tohle je tinkercrate, je to spíš inženýrské. Co to je? Biomechanická ruka. Tady máme co, kamaráde? Koalacrate, to je pro menší děti. - Tohle je doodlecrate, tam děláš co? - Řemesla. - Baví vás to? - Jo. Děláme to doma pořád a baví nás to.

Jestli nás chcete podpořit, jděte na Kiwicrate.com/smarter. První dostanete zadarmo, je to na předplatné, myslím, že si je necháte. Jsou skvělé a pomáhají dětem se učit. - Myslíte, že to ostatní děti bude bavit? - Jo! - Vážně? Nutím vás, abyste to řekli? - Ne. Kiwicrate.com/smarter, každá krabice podpoří Smarter Every Day. Rychle k vrtulníku!

Nezbývá čas! Ozvěna! Ozvěna! Proč musíš říct ozvěna, aby byla ozvěna? Funguje to tak. Teď prozkoumávám oblast, kam se nikdo nedostane. V tom jsou vrtulníky skvělé. Piju ledovcovou vodu.

- Zvládls to? - Skoro. - Bylo to o kousek. - A svůj jsem rozbil. To bude v pořádku. Pojď si plácnout.

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jsme vysoko a odpojíme rotor od motoru...
A to bylo poslední video od Destina Smarter every day přátelé... :D

00

Odpovědět

7:56 - Crafts sice znamená i řemesla, ale rozhodně ne v tomhle kontextu. Je to jakési umělecké vytváření různých ozdobiček atp. Podle mě to v češtině nemá úplně ekvivalentní výraz (nebo jsem se s ním alespoň nesetkal).

10

Odpovědět

V ty sade doodle crate je na jejich strankach anotace "art" a "design" a dle ukazek je to spis pro mlade slecny (9-16) kde vytvari pomoci barvicek ruzne ozdoby... zatimco pro kluky maji tinker crate , kde se zase stavi. No nicmene souhlasim s tim, ze prelozit se to "doslovne" neda a pouzil bych vyraz treba "kutilstvi" nebo tak neco.

00

Odpovědět

+kolemjdouciJenže ono to není kutilství. Jsou to přesně ty ozdobičky atp. a říká se tomu prostě craft. V případě, kdy to říká mladá slečna, tak zcela určitě. :D

00

Odpovědět

čekal jsem, že ukážou volný pád ze 4km a v posledních 20m to srovná a přistane

120

Odpovědět

V 8:01 jedno dítě na otázku, jestli je to baví, odpoví "no", když se zaposloucháte :D:D

170

Odpovědět

Negr se zase ztrapnil :D

332

Odpovědět

Pravda. :D To bude tím že n**r je expert na evoluci která je 100% pravdivá a stvoření nikoliv. To ví na 100%. Už se ale nebrání stvoření mimozemšťany. :D Typické ateistické pako které odmítá jen to co se mu nelíbí. V tom není věda.

Opravdu nechápu co je na něm tak úžasného. Vystupuje neustále v televizi s těma svýma teoriema který za nic nestojí ale ani neví autorotaci? No jako sorry... (Ne, nesnažím se používat sorry jako.. prostě to omylem vyšlo :D)

535

Odpovědět

+MnstrA nespletl sis ho s nekym jinym ? 1) neni expert na evoluci ale na astrofyziku 2) neni ateista, ale agnostik - coz se vylucuje
BTW: to, ze je nekdo odbornikem ve svem oboru neznamena, ze bude odbornikem i v jinem.
A oblibeny je proto, protoze umi poutave a pritazlive vypravet a vysvetlit, nam laikum, zahady vedy.

20

Odpovědět

GET TO THE CHOPPA!!!

260

Odpovědět

Hey Im Horstin and you get commercialized every day :)

104

Odpovědět

Nevedel som, že Dan Vávra vie pilotovať helikoptéru.

220

Odpovědět

A já pořád, koho mi připomíná....já nejdřív tipoval, že je to Guru Jára :-)

00

Odpovědět

Dík. Ale asi překladatel nepochopil, že rotor je opravdu rotor a né vrtule. Vždyť o tom to celé video přece bylo :-)
Prosím tedy opravit těch asi 20 vrtulí, kromě míst, kde o vrtuli opravdu mluví ;-)

60

Odpovědět

No ja by som este pridal, "drag" v 3:52 a 6:20 je odpor , "he feathers it" v 4:06 znamena, ze ju da do praporu ( zapraporuje vrtuli), v 4:17 "lift" znamena vztlak, v 6:36 "to flare" znamena podrovnat, tzn. "he flares it" = podrovna :)

Ale inac paradne video a diky za preklad! ;)

60

Odpovědět

+heliBylo by asi dobré, aby si při překladu dotyčný vždy patřičně alespoň ,,zagooglil,,.
Co je třeba v letectví pád je jasně dáno (z aerodynamického hlediska na pomalé, nebo na vysoké rychlosti), ale v obecnej češtině je pád pouhé všeobecné žuchnutí. Jsou z toho nedorozumění a mystifikace, viz. novináři a nehody letadel.

72

Odpovědět

Napíšu překladateli, ať na to mrkne a opraví. Výtky jsou asi na místě. Nejspíš tentokrát podcenil přípravu. :-)

70

Odpovědět

Díky za opravy, v tomhle videu na mě bylo až příliš technickejch názvů, takže jsem to (zjevně) nezvládl. Dám to víc do pucu :)

160

Odpovědět

Ten konec s Arnoldem mě dostal :D , jsem rád, že jsem vydržel ty reklamy.

270