Neil deGrasse Tyson se bojí, že jsme pro mimozemšťany příliš hloupí

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:357
Počet zobrazení:14 494

Co si myslí Neil deGrasse Tyson o návštěvnících z vesmíru? Podle něj si nás mimozemšťané zkrátka nevšímají, neboť jim připadáme až příliš hloupí...

Přepis titulků

Zdravím, jmenuji se Neil deGrasse Tyson a jsem astrofyzikem v Americkém přírodovědném muzeu. Také moderuji StarTalk. Vítejte zpět ve StarTalk. Potýká se s molekulami vzduchu... Co to má být? Astrofyzikové vyhrávají. Lidé se ptají, zda na druhé straně galaxie existuje život. Kde teda jsou? Proč prostě nepřijdou do Bílého domu nebo nenavštíví New York? Mam trošku neortodoxní myšlenky, říkám si...

Možná nás už kdysi navštívili, ale nikdo si toho nevšiml, protože v New Yorku je každý tak trochu blázen. Co když nás navštívili během Comic-Conu? Přistáli na Comic-Conu, kde byli všichni oblečeni jako mimozemšťané a nikdo si jich nevšiml. Ale čeho se obavám více... Naše sebevědomí nás nutí, abychom si mysleli, že jsme inteligentní. Já jsem ten chytrý.

Já jsem ten chytrý. Mezi námi a ostatními tvory na Zemi existuje určitá inteligenční propast. Nejdete kolem žížaly a neříkáte si, o čem asi přemýšlí... NEŠLÁPNI NA MĚ! Ne, šlápnete na ni, tohle lidi dělají. Říkám si, jestli nás mimozemšťané někdy nepozorovali a po bližším prozkoumání nezjistili, že naše chování nejeví známky inteligence. TADY NENÍ NIC K VIDĚNÍ Něco vám řeknu...

Země. NASA říká, že ve vesmíru jsme, jakmile se dostaneme na oběžnou dráhu. Víte, jak daleko od Země obíhají vesmírné stanice? Ne? Řeknu vám to. 9,5 mm. Tomu my říkáme vesmír. Spíš jen jezdíme po ulici před domem. Ten chlápek, co vyskočil z balonu? "Skok z vesmíru!" Byl vzdálený jen 1,5 mm od zemského povrchu. Odtud skočil.

Vidíte to? Nevidíte, protože je to 1,5 mm. Na tomto modelu je Měsíc devět metrů daleko. Není tady, ale o pár místností dál. Kde je potom Mars? Asi tak 1,5 km daleko. Kde je nejbližší hvězdná soustava? Na to zapomeňte! Takže pokud mimozemšťané cestovali takovou vzdálenost a my si jen tak jezdíme po ulici, jsou rozhodně vyspělejší než my.

Hawking se bojí, že nám mimozemšťané vysají mozky, ale to jen na základě toho, že když kdokoliv z nás objevoval svět pomocí technologií a narazil na méně rozvinutou kulturu, dopadlo to pro tu danou civilizaci hodně špatně. Byla vždy kompletně vyhlazena, podrobena, zotročena... Jeho strach z mimozemšťanů je jakýmsi odrazem jeho znalostí o tom, jak se k sobě chovají lidé. Ne skutečným odrazem toho, jak by mimozemšťané zacházeli s námi. Taková je Země.

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kdyby nasadil tak dvojnásobný tempo, neřikal to jak pro blbce, tak by mě to bavilo víc. Tohle povídání se sice dobře poslouchá, ale nic objevnýho, nebo dokonce překvapivýho či nekonvenčního neřekl...

09

Odpovědět

Mám otázku, snad není moc off topic. Ten obraz za Tysonovými zády, to asi nebude originál Gogh?

00

Odpovědět

JJ ale pochybuju že by byl pravej .)

31

Odpovědět

+host:D Odpověď za všechny prachy. :D Ptal se jestli to je originál Gogh a ty že jo, ale ne pravej. Víš co znamená "originál"? :)

90

Odpovědět

+MikeV pohodě Miku. Možná mě jen špatně přečetl. :-D Van Goghův originál obrazu "The Starry Night" se podle Wikipedie má nalézat v "Museum of Modern Art" v New Yorku. Tyson pracuje v "American Museum of Natural History", které je také v NY. Nevím jestĺi je to nějaký spojený komplex budov a Tyson si může brát do kanclu jeden z nejznámějších obrazů 19. století ... :-D, ale silně o tom pochybuji. Nejspíš to bude kopie nebo dokonce zarámovaný plakát.

40

Odpovědět

+Mikeano vím co znamená originál. Jeden jsem koupil u větnamce za fakt šíleně výhodnou cenu. Neváhal jsem ani sekundu .)
Ne teď vážně reagoval jsem jen na to jestli je to Gogh čí ne a povětšinou mám u PC puštěnou televizi a když píšu tak vnímám i ji. No a pak kolikrát tu plácnu i nějakou blbost nebo nepřesně reaguji.
Velice se ti omluvám a naordinoval jsem si 50 ran bičem a ruce přežehlil žehličkou. Doufám že to bude stačit. :/

40

Odpovědět

Takže mimozemšťani se s námi nechtěj kamarádit...:(

60

Odpovědět

Věř mi že je to lepší. Až vytvoříme AI tak si takové setkání s jiným druhem vyzkoušíme. A bude značně frustrující když nás bude inteligenčně značně přesahovat. Nevím kdo to dříve vzdá komunikaci či lidé nebo AI. Bude záležet jen na nás jakou zkutečnou moc ji dáme. Měla by se omezovat pouze na software bez možnosti interakce s okolím jinak by jsme špatně dopadly.

50

Odpovědět

Dle mého skromného názoru se potenciální prosperující mimozemská rasa pravděpodobně vyvinula z nějakého agresivního, lovícího tvora. To by se určitě projevilo v jejich nátuře, kdy by se podobně jako lidská rasa pokoušeli převálcovat konkurenci - pozabíjet to, co by je ohrožovalo.

Ale cestování napříč galaxií by vyžadovalo takový technologický pokrok, že by ho nikdy nebyli schopni dosáhnout, kdyby mezi sebou navzájem válčili. Válka sice přináší obvykle neuvěřitelný technologický pokrok, ale v určité chvíli by dosáhli něčeho jako meziplanetární studené války a od té doby by ve svém vlastním zájmu museli být relativně mírumilovní.

Určitě by nás ale nevnímali jako my vnímáme žížalu.. To srovnání je naprosto zcestné. Moc dobře víme, jak je na tom nervová soustava žížaly a kolik toho bude asi schopna vymyslet. Kdybychom viděli, jak si žížaly staví malé domečky a mají nějakou sociální strukturu, tak bychom je určitě vnímali jinak. Oproti tomu lidé mají na zemi a její okolí nezanedbatelný vliv. Jistě by nás mohli vnímat jako technologicky a věděcky zaostalé, ale určitě by si uvědomovali, že oni podobným vývojem prošli také. Na 100 % někdy využívali fosilní paliva, jádro, tepelné motory, polovodiče...

A co se týče práce s daty, tak budou mít v principu určitě stejný systém, to se lépe prostě vymyslet nedá.

87

Odpovědět

No dobrá, tak nás budou vnímat jako mravence. Ty si také staví velmi důmyslné stavby a jejich sociální struktura vyspělá je. Ale že by je lidi braly za sobě rovné, nebo jim alespoň záleželo na jejich životech se opravdu říct nedá.

201

Odpovědět

Tenhle typek je dobrej. Vypada jako boxer :DD vic jeho videii o vesmiru please.

211

Odpovědět

Jo tak tohohle chlápka mám fakt rád. Neříká to co se líbí většině, jen holá fakta a chladná logika bez emocí. Proto jsou jeho příspěvky tolik hodnotné :)

351

Odpovědět

taky si říkám. Stačí si říci... možná o nás vědí, možná si o nás něco chtěli zjistit, a možná se dokázali napojit na internet a možná si jej projeli.... a jestli to udělali, můžeme být rádi, že jenom odletěli, mohli se také rozhodnout nás na základě znalostí z internetu zničit...

90

Odpovědět

Nerekl nic noveho ale je to Tyson, tak dam 5 hvezd? Jste ritolezci jak vysity. :DD

815

Odpovědět

Kdykoliv jsem viděl video o vědeckém tématu, kde mluvil někdo jiný než Tyson bylo to takový suchý, prostě konstatujou fakta s téměř žádným zápalem. Když něco vysvětluje Tyson, je u něho vidět ta nadšenost pro věc, to jsem viděl pokud se dobře pamatuju akorát u Higgse v jednom dokumentu. To proto mám Tysona radši, není to žádnej rektální alpinismus.

292

Odpovědět

+ass.ass.inS tvým nickem je tento komentář ještě vtipnější! :-D

211

Odpovědět

Dřív jsem se říkal, že toto je jedna z mála opic co nekrade a nerabuje, ale čím víc videí s ním sem dáváte, tak je vidět, že je to jen obyčejný tlučhuba, který po večerech filozofuje protože nemá co dělat, jelikož mu stará nedala. Proč zesměšňuje člověka, který skočil z takové výšky, že i trénovaný člověk by omdlel, proč uráží člověka na vozíčku, který má vypsané práci a knihy o znalostech novodobého Einsteina. Tato opice potřebu strávit jeden týden na bavlníkové plantáži.

460

Odpovědět

ukazkovy trolling dekuji za tvuj cas ktery jsi stravil pripravou tohoto skvostu

356

Odpovědět

+Pipe McPiepAž na to, že urážet své kolegy v oboru (kteří dokázali mnohem víc než Neil) je vážně pod úroveň...
Hawkingova práce prospěla světu, není třeba se do něho navážet.

00

Odpovědět

+MikeA on se do nej nejak navezl? :D To je ten vas zkurveny EGOismus. Nedokazete snest kritiku a hned si myslite, ze kdyz si s vami nekdo dovoli nesouhlasit, ze se do vas vlastne navazi :D Nejste zadne osobnosti, jste obycejne ovce, co beci o sto sest, jakmile jen nekdo rekne neco jineho. beee beeee beeeee. Neil se do nej nijak nenavezl, pouze rekl, z ceho vychazi Hawkinga teorie a ze s ni nesouhlasi a ma vlastni, na kterou ma stejne pravo jako kdokoliv jiny, ma ji podlozenou vlastnima teoriema, ktere se nedaji overit, stejne ale tak jako se nedaji overit Hawkingovy. Takze si skocte spasnout travu a uklidnit se, aby se vas nahodou zase nekdo nedotknul (treba ja)

00

Odpovědět

prosím, prosím další videa od Neila Tysona deGrasse

333

Odpovědět

Myslím, že poslední dobou jich sem dáváme ažaž. Větší kadence už by byla možná spíš na škodu. :-D

146

Odpovědět

+BugHer0Bylo by fajn kdyby jste se pustili (třeba časem) do pravidelného překládání videií z kanálu BigThink.

110

Odpovědět

Kromě toho, že tu popsal i jiný úhel pohledu na existenci mimozemských bytostí (mimochodem, excelentní názor), jsem rád, že i poukázal na vzdálenosti mezi planetami, Měsícem atd. Vždycky mi dělalo problém si to představit.

281

Odpovědět

Vysali mozgy? :D Ľudia toto je váš problém všetko vidíte cez násilie. S mimozemšťanmi je to oveľa jednoduchšie sú oveľa priateľskejší a občas aj sranda s nimi je zahráme black jack zájdeme do bordelu a tak. Nie ako tu kde keď vám niekto povie miluj blížneho svojho tak vy ho za to pribijete klincami k drevenému krížu.

619

Odpovědět

Tak jo, chtěl jsem ti tam ihned po dočtení té tvojí blbosti mrdnout bez milosti mínus. Pak jsem si však přečetl Tvé jméno... A mrdnu Ti ho tam s o to větší chutí (ten mínus)...
Pac a pusu

431

Odpovědět

+LatyfundistaHádaj kto si pod stromčekom nájde miesto nového telefónu masť na hemeroidy.

813

Odpovědět

+Ježiš KristusToto už je moc mainstream vole. Zkus si dělat p***l z kozomrdů.

35

Odpovědět

+nevimjmeno2Klíd, je zcela jasné že to není skutečný Ježíš Kristus. Víš jak jsem to poznal? Existuje :-D

142

Odpovědět

+Pichino jasně že existuje kdo myslíš že ti nosil ty hnědé řádkované punčocháče XD

70

Odpovědět

+nevimjmeno2Synak, keď som rozdával zmysel pre humor ty si bol kde? Na zraze Tomia Okamury?
Ako hovorí Leviticus 38:15 "Nebudeš nariadzovať druhým z čoho si majú robiť srandu a z čoho nie ale sám budeš pracovať na tom, aby si sa naučil umeniu humoru a robil si srandu z čoho chceš ty sám."
Ale chválim, že máš takú ochotu si spraviť srandu aj sám so seba. Áno vaša kozička Amélia mi rozprávala o tvojich nočných návštevách stodoly ;)

141

Odpovědět

+Ježiš KristusJežíšku, třeba mu dá mobil Santa :-)

63

Odpovědět

+RaplČože v mojej štvrti? Jak by sa mohol vôbec opovážiť! Nestrpím aby nejaký obézny klaun jazdiaci na saniach rozdával darčeky v mojej štvrti. Čo by si potom ľudia mohli pomyslieť. Modlím sa k Ježišovi za ochranu a on na Vianoce vôbec nič nerobí. Až s ním skončím tak ho tie parohaté beštie budú ťahať iba tak na invalidnom vozíku a bude si slintať na kožuch. Malé deti sa budú smiať jeho zošívanému ksichtu aby každý vedel čo sa stane keď niekto roznáša v mojej štvrti darčeky!

151

Odpovědět

+Ježiš KristusPředposlední věta je vystřižena z první mafie. Ale jinak ježíšku jsi farajer .)
Pod stromeček už nechcu nic ( jsem spokojen s tím co mám ) Jen bych si přál více klidu ve světě.

30

Odpovědět

+hostPriateľu ,celé je to vystrihnuté z prvej mafie, to je pointa vtipu a gratulujem, vtip si pochopil :)

00

Odpovědět

porad lepsi a lepsi 10/10 a bacha na mozky:) psireny se stribrnym brckem se blizi

272

Odpovědět

A nebo jsou taky na úrovni daleko za náma....

110

Odpovědět

Ale takoví se k nám nedostanou, takže se jimi nemusíme zabývat, dokud nedoletíme my k nim.
Dokonce ani pro řešení Fermiho paradoxu nejsou zajímaví, neboť pro ně už je v principu vyřešen.

151

Odpovědět

+komunardVlastně teď děláš to, co ta opice ve videu kritizuje, Řešíš mimozemšťany našimi pravidly.

226

Odpovědět

+komunardNe nezbytne, stačí spojit vícero jednoduchých technologií... Mega katapult + roční zásoba fazolí * prdem poháněný skleník. Však co myslíš, že jsou padající hvězdy??

01
Další