Jak natočit bojovou scénu

Thumbnail play icon
61 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:72
Počet zobrazení:3 465

Mission Impossible: Fallout má jednu z nejpovedenějších bojovych scén v dějinách akčních filmů. Co je důležitého pro natočení správného souboje, vám ukáže krátké video od Studio Binder.

Přepis titulků

Zdraví Studio Binder. Dnes se naučíme, jak vytvořit a natočit bojovou scénu. Prozradím vám malé tajemství filmového průmyslu, a sice, že boj ve filmech… není skutečný. Páni, že? Jo. Ani ten v Klubu rváčů. Pardon fandové, i Luke Skywalker to předstírá. Když víte největší hollywoodské tajemství, podívejme se na sérii, která vytvořila jednu z nejlepších bojových scén vůbec.

Než se na to vrhneme, odebírejte Studio Binder pro víc nadupaného obsahu. Tato koupelnová scéna z Mission Impossible: Fallout začíná pořádným nářezem. Celá scéna byla na ruční kameru, což přináší do boje extra energii. Také využívá širokoúhlý objektiv, takže vše v záběru je ostré, což vám dává pocit, že jste součástí filmu. Když natáčíte bojovou scénu, umístění kamer je důležité kamer. Například rána z boku je nejlepší z profilu.

Čelní rána nebo čelní kop je nejlepší zepředu. Nízký úhel je stylová volba a využívá se pro změnu energie poté, co Henry Cavill prohodí tohohle chlapa zrcadlem. A tady je další filmové tajemství. Tohle není pravé sklo. To sklo je vyrobeno z rozpuštěného cukru a říká se mu cukrové sklo. Když dopadne a reaguje z nízkého úhlu, je v přesile. Nechali jsme ho a publikum na chvíli oddechnout. Měňte v bojových scénách energii, abyste nenudili.

Rekvizita je na to skvělá. Jakmile na Toma míří trubkou, přichází další restart. Pozornost se zaměřila na padoucha a Henrymu Cavillovi se to nelíbí. Tohle je asi můj nejoblíbenější záběr. Kamera vytváří efekt nekonečného zrcadla a scéna vypadá víc zalidněná a dramatická. Takové záběry musíte naplánovat, abyste se štábem nebyli v záběru. Film potřebuje plynulý pohyb, jako když Tom Cruise proběhne s chlapem zdí.

I když má tato bojová scéna jen 42 sekund, je tam 31 střihů. Proto je seznam záběrů a obrázkový scénář tak důležitý. Co jsme se naučili? Naplánujte si při choreografii pozici vašich kamer. Bude to ruční kamera ke zdůraznění chaosu? Nebo dáte na uhlazenější styl natáčení? Když si dáte záležet na svém plánu, nikdo si nevšimne malého podvodu.

Pokud plánujete bojovou scénu, podívejte se na stránky Studio Binder. Můžete tu snadno pracovat s celým týmem. Díky za zhlédnutí. Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (15)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dle mého skromného názoru je tu člověk, který skutečně ví "Jak natočit bojovou scénu"... Jackie Chan. Ostatně kdo ještě neviděl 21. nejoblíbenější video na Videa Česky, tak zde prosím: Jackie Chan a akční komedie

10

Odpovědět

Mnoo... podle mého názoru mohou být střihy udělány dobře, a přesto jich může být značná část zbytečná/samoúčelná. Takový výsledek pak se mi někdy může i líbit, ale přesto bych neměl chuť (a většinou ani argumenty) takový počet střihů obhajovat.

Ale především - možná jsem přecitlivělý, ale takovýto "rozbor" pro mě ztrácí na hodnotě, jakmile zjistím, že je to zakuklená reklama na StudioBinder :(

00

Odpovědět

Jsi přecitlivělý, protože tohle má ten kanál na konci každého videa. A pro toho, kdo se tomu chce věnovat, je to věc, která stojí za zmínku.

00

Odpovědět

ukážkové bojové scény majú bezkonkurenčne ázijské filmy, ale občas sa zadarí ako vo filme atomic blonde

20

Odpovědět

Naplánujte si choreografii a místo skutečných materiálů použijte filmové napodobeniny. No to by němej neřek kdybys mu hubu rozbil.

43

Odpovědět

Scéna je to luxusní. Samotný rozbor není špatný jen bych se nebránil kdyby byl delší.

31

Odpovědět

Tohle má bejt dobrá bojová scéna? Většina střihů kratší jak 1s, divák se prakticky nemá šanci zorientovat. Ta scéna je dobrá leda tak k tomu, aby si člověk došel na záchod, nebo udělat kafe a nic mu neuteklo.

311

Odpovědět

Dobrá dynamická akční scéna může mít i hodně střihů, pokud tyto střihy neslouží k zakrytí špatné techniky, ale k umocnění frenetičnosti scény. Na jednom konci spektra máme sérii Taken, kde Liam Neeson potřebuje snad 16 střihů na třívteřinové přeskočení plotu, viz Bryan Mills jumps a fence. Na tom druhém průkopníka rychlých střihů – trilogii o Bourneovi, viz třeba Jak jedna filmová trilogie zničila akční filmy. Akční scéna z popisovaného Mission: Impossible je podle mě blíž druhému zmiňovanému.
A s tím, že se divák nemá šanci zorientovat, nesouhlasím. Koukl jsem se na celou scénu a přišla mi velice přehledná, viz Bathroom Fight Scene - Mission Impossible:Fallout (2018) Movie Clip

112

Odpovědět

+XardassMně nejvíc na té scéně vadí, že každý už dopředu ví, jak ta scéna dopadne.
Záporák nejprv získá převahu (bububu), ale klaďas mu to nakonec stejnak natře. Nuda.

03

Odpovědět

+jjkTak to je snad každá bojová scéna v každým filmu. :D Tohle jsi fakt nemohl napsat aniž bys nevysadil mozek.

10

Odpovědět

+KeksNavíc tady mu to ti dva „klaďasové“ nenatřou, ale musí je zachraňovat posily.

10

Odpovědět

+KeksJojo, bez té poznámky o mozku by ten komentář vůbec neměl takový šmrnc.

00

Odpovědět

+jjkZato tvůj komentář byl naprosto zbytečný od začátku do konce. :)

00

Odpovědět

Divák, nebo jen ty? Ta scéna je přehledná. Nevím, cos tam nestihnul zaregistrovat. :D

82

Odpovědět

nic moc

515