Jak nestrávit celý den na FacebookuBig Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:406
Počet zobrazení:5 072

Určitě jste to sami zažili. Měli jste něco důležitého na práci, ale neustále jste to odkládali. A právě tématu neustálého odkládání důležitých činností se v následujícím videu věnuje americký žurnalista a spisovatel, Charles Duhigg, jenž publikoval knihu na podobné téma s názvem Síla zvyku. Charles nám zároveň poradí, jak se nejlépe vypořádat se závislostí na Facebooku a internetu.

 

Přepis titulků

Studie o neustálém odkládání ukazují dvě věci. Zaprvé, odkládání nemůžete nahradit prací. Pokud kvůli odkládání můžete strávit pět minut na Facebooku, musíte to sami sobě dovolit. Učiňte z toho součást svého pracovního dne. Pokud každou hodinu potřebujete pět minut k tomu, abyste se mrkli na Twitter nebo surfovali na internetu, musíte to zahrnout do svého rozvrhu.

Jakmile lidé začnou odkládat, snaží se tomu nutkání odolat. Snaží si odepřít čas na Facebooku nebo internetu. A pak zničehonic pohár přeteče. Řeknou si, že se mrknou jenom na pět minut, a pak se z toho vyklube 45 minut. Je to kvůli tomu, že zanedbávali své nutkání. Jakmile si vytvoříte nějaký zvyk, nemůžete ho jen tak potlačit. Nemůžete předstírat, že neexistuje.

Musíte si tu potřebu přizpůsobit pro svůj život. Řešením je, abyste si každou hodinu vyčlenili těch pět minut. Klidně si nastavte budíka. Pět minut každou hodinu pro surfování na webu. Protože pokud si každou hodinu dopřejete pět minut, nepřeroste to do 45minut, protože jste se to snažili potlačit. Víme ještě jednu velmi zajímavou věc, na kterou jsem přišel při psaní knihy. Čím víc se soustředíte, tím snáz se ze soustředění stane zvyk. Vůle je vlastně jakýmsi svalem.

Svalem, který můžete vypracovat. Časem se unaví, ale čím víc ho procvičujete, tím víc zesiluje. To samé platí o schopnosti soustředit se. Čím víc soustředění procvičujete, tím snaději se pak soustředíte. Takže další odpověď na odkládání zní: Nebuďte na sebe příliš tvrdí. Procvičujte si to. Snažte se postupně vydržet delší dobu bez pětiminutové pauzy na Facebook. Protože po třech až čtyřech týdnech či třech až čtyřech měsících budete schopní vydržet se soustředit mnohem déle.

Hlavní je, že všechno přes noc změnit nemůžete. Nemůžete si říct, že si zítra vytvoříte nový zvyk a očekávat, že to bude snadné a bez námahy. Je to něco, co potřebuje čas a trénink. Vy tak vlastně vytváříte nervové spoje spojené s určitým chováním. Nervové spoje potřebují čas, nemůžete ten proces urychlit. Ne víc, než je přirozené.

Překlad: Jackolo www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Celý den na facebooku ? U mě už 3 měsíce skoro nemožný.. ze školy přijedu v 5 , to mám čas akorát najíst, učit, umejt a spát.. :/

186

Odpovědět

hh v 5 co to je :D to je este polka dna, ja obcas chodim zo skoly 21.30 :D a to este do noci rob veci do skoly.

Inac cely cas som mal pocit, ze si robi srandu, alebo, ze to je parodia.

184

Odpovědět

Já si řekl, že odstraním ze svého rozvrhu povinnosti a nahradím je internetem. No a nemusím nic odkládat.

184

Odpovědět

No, to bych se asi na seriál the guild (na kterej jsem dneska začal koukat uplně od začátku) koukal hodně dlouho :D

180

Odpovědět

No, já mám podobný rozvrh, akorát trošku obrácený - 5 minut práce a 55 minut internet :D (ne FB ;)).
Vytváření rozvrhů má smysl, pokud si rádi malujete - pak se vytváření rozvrhu o práci stane prokrastinací (kdo to nezná, víc času trávíme nad barevným odlišením na dnů učení do jednotlivých zkoušek, než vlastním učením :D),

183

Odpovědět

Na to video se tak špatně soustředí když se musím nonstop dívat na ty jeho bradavice na čele :(

1814

Odpovědět

Tak se dívej na titulky ;)

180

Odpovědět

jsem sam nebo jeste nekoho strasne otravovalo jak se kazdych par sekund zmeni uhel z ktereho je video nataceno... dit to neni akcni film.. to nemuze mluvit jenom tak?

185

Odpovědět

Nějak se mi nezdá jeho rada "jděte na 5 minut na Internet". Na Internet pět minut nestačí. Pokud to není skutečně pouhá kontrola Facebooku a e-mailu.

180

Odpovědět

Přimlouvám se za zachování výrazu "prokrastinace" v překladu. Je to šířeji používané slovo (nejen) v psychologické literatuře, ale i v běžném slovníku. Jinak super video, nemluví nesmysly.

181

Odpovědět

Mě by se spíš hodilo něco ve smyslu: Jak nestrávit celý den na Videačesky.cz :)

187

Odpovědět

jak tu můžeš strávit celej den, když je tu deně tak 30 min. videa?

193

Odpovědět

+BullOverTak nemusí si prezerať len nové videá. Ja si tiež rád občas pozriem nejaké, čo mi unikli alebo tu boli pridané predtým než som tento web spoznal. A tiež tu mám pár obľúbených, ktoré si rád pozriem viackrát :)

181

Odpovědět

+BullOverNo přesně jak řiká Matess, třbea koukám na starý a tak...

182

Odpovědět

Trochu mi přijde kravina, že člověk nemůže jen tak z dne na den přestat z nějakym zvykem... záleží jen na vůli toho člověka.

1824

Odpovědět

Pár silných jedinců toho ze dne na den určitě nechá, ale většině se to po týdnu, dvou vrátí... Rozhodně je podle mne pravděpodobnější a o hodně příjemnější varianta postupného nechávání a tak je to se vším..(jakákoliv závislost/návyk)

180

Odpovědět

Každý by si mal vytvoriť život ktorý bude pre neho zaujimave žiť.

181

Odpovědět

Vytváření rozvrhů na všechno, co existuje, je věc, kterou se postupem času stále méně odlišujeme od nemyslících strojů.

Přílišná organizovanost vede k nepříjemné rutině, což je nakonec skoro stejné zlo, jako prokrastinace na facebooku.

188

Odpovědět

Naprosto s tebou souhlasím, v obou bodech, především v tom druhém, máš pravdu.

Nicméně pozitivní bod videu - to, s tím soustředěním je pravda, opravdu se to dá procvičit.

181