Jak postavili nejvyšší budovu světa

Thumbnail play icon
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:235
Počet zobrazení:5 274

Už jsme tu pár videí z Headsqueeze měli. James May ale zdaleka není jediný, kdo nám na jejich kanálu předává zajímavé informace. Dnes nám Jheni Osman vysvětlí, jak se stavěla nejvyšší budova světa - Burdž Chalífa. Také se dozvíme, něco o jejím provozu a držbě.

Přepis titulků

Burdž Chalífa v Dubaji je nejvyšší budovou světa. Se svojí výškou 828 metrů, je 2,5 krát větší než Eiffelova věž. A tady rekordy nekončí. Podle uražené vzdálenosti má nejdelší výtah na světě, nejvyšší venkovní rozhledovou plošinu, nejvíce pater ze všech budov na světě, a také nejvyšší obytné poschodí. A jak se vůbec nejvyšší budova světa staví?

Nejdůležitější je vypořádat se s větrem a zemětřesením. Proto inženýři přišli s velmi chytrým návrhem podpěrného jádra se třemi křídly, které jsou od sebe 120 stupňů. Vše je postaveno kolem betonového středu, který se chová trochu jako osa, která zabraňuje otáčení a vychylování budovy. Pokud se vítr opře do dvou křídel, třetí křídlo se vzpírá a odolává tak nátlaku. A když se na budovu podíváte z profilu, uvidíte, že je odstupňovaná, to zmírňuje proudění vzduchu a přeruší ho.

Extrémní počasí a přírodní katastrofy, nebyly jediné výzvy, kterým projektanti čelili. Také museli vyřešit, jak přesouvat nahoru a dolu stovky lidí denně. Budova má 57 výtahů, některé vozí obyvatele do nejvýše obydlených pater, aby se mohli rychle dostat do svých bytů. Jinde zase vozí lidi na rozhledové plošiny dvoupatrové výtahy, pohybující se rychlostí 10 metrů za sekundu. Pro případ požáru je naštěstí každých 25 pater vybudovaný úkryt, takže nemusíte sejít všech 163 pater najednou, ale stačí se schovat v jenom z úkrytů.

Postavit nejvyšší budovu světa nebylo nejlevnější. Budova údajně stála přes 30 miliard korun. Palec nahoru, pokud by vás taková částka v peněžence nepotěšila. Původně se měl projekt jmenovat Burdž Dubaj, ale během recese jim došli peníze a museli zavolat prezidenta Spojených arabských emirátů, pana Chalífa, aby jim pomohl. Proto jméno Burdž Chalífa. Provoz a údržba budovy také nejsou nejlevnější.

Během špičky je potřeba 36 megawattů elektřiny. To se rovná 360 000 sto wattových žárovek. Dále je denně potřeba milion litrů vody a 10 000 tun ledu pro chlazení budovy a v dubajském horkém klimatu je všechna vzniklá kondenzace, všechna vzniklá voda, shromažďována a používá se na zalévání zahrad. Jde o množství vody asi z 20 olympijských bazénů. Pak je tu čištění, o to se starají naprogramovaní roboti, kterým trvá projít celou budovu asi 4 měsíce. Takže hned jak jsou hotoví, můžou začít znovu. V současné době je Burdž Chalífa nejvyšší budova světa.

Ale mluvilo se o stavbě mrakodrapu, který má měřit 1 600 metrů. V současnosti se o tom jenom mluví, ale nikdy nevíte, takže to sledujte. Překlad: Senrimer www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Trošku mi vadí jak moc hýbe těmi ruky, je to až zbytečné.

22

Odpovědět

Jak postavili nejvyšší budovu světa? Jednoduše. Navrhli ho Britové, konstrukci řídl kanaďan, stavěli to stavbu zajišťovali Jiho Korejci, makali na tom Indové a zaplatil to celý svět na vysokých cenách ropy. Saudi jenom seděli na p****i a dívali se jak jim ze země teče ropa.

141

Odpovědět

Zase zavádějící název..

100

Odpovědět

Co to tam říkali s tím chlazením pomocí ledu? to tam nemají klimatizace a chladí to dovezeným ledem? Co to je?

12

Odpovědět

Podrobnosti nevím, ale laický pohled je takovýto:
Klimatizace předpokládám mají, ale aby jimi chladili celou budovu, znamenalo by to velkou spotřebu, velký hluk, možná i teplo z motorů klimatizace a opravy přístrojů.
Kdežto led se uloží do míst, kde je potřeba a chladí.
Dále studená voda může obíhat v trubkách a chladí, jak se říká u počítačů, pasivně.

22

Odpovědět

Přijde mi, že často lidé neumí používat přirovnání. To, že energie spotřebovávaná v té budově je rovna 360.000 žárovek člověku nic neřekne. Pokud nemá zažité porovnávání v řádu žárovek. Tady se hodí porovnání typu "jako půl Brooklynu" (plácnuto).

Ale tím nechci srážet video. Jen tuto zbytečnost.

561

Odpovědět

Ona mluví o okamžité spotřebě, takže přirovnání k žárovkám se mi zdá vhodné. Bylo by dost zavádějící špičkový výkon přepočítávat na roční spotřebu.

15

Odpovědět

+orcinusorcaHmm spíš to vypadá jako když si myslí, že jsem asi debil a neumím si spočítat, že 36 megawatt 360 000 000 wattů. Jednoduše je to přirovnání jako stehno. Celkově jsem se moc nedozvěděl otom jak se ta budova staví, spíš co obsahuje. Tím pádem je název zavádějící a ta holka taky.

32

Odpovědět

+orcinusorcaKarlos: Promiň, ale naběhl sis. Máš tam prostě o nulu navíc ;)

21

Odpovědět

+orcinusorcamám no :)

10

Odpovědět

Tak je hezčí než May.

91

Odpovědět

Nevím jak staré to video je, ale Saudové už ten vyšší začali stavět. Je potvrzena minimálně kilometrová výška a z jasných důvodů není udána přesně.

61

Odpovědět

O saudoch nič neviem, ale araby sa pustili do umelých ostrovov Khazar Islands v Azerbadžáne za 100mld USD na ktorom bude postavená 1050metrová kundička. Na projekte sa už pracuje a bude dokončený v roku 2020-2025...
Keď spomínaš saudov.. Ako sa volá ten projekt ?

213

Odpovědět

+thorium.cekuj.netKingdom tower, část Kingdom City. Podobně ustřelené záležitost jako Khazar.

21

Odpovědět

+thorium.cekuj.netHlavne ze tady celou dobu machrujes, ale o tom, ze se stavi nova nejvyssi budova sveta nevis.

14

Odpovědět

+thorium.cekuj.netKto kde machruje ty choroboplodný z*******n ?

120

Odpovědět

Aha, a já si myslel, že se opravdu dozvím, JAK postavili nejvyšší budovu... :D Ne jak jí navrhli.

632

Odpovědět

kdyz si tam zajdes tak to tam uvidis.. je tam krasne video.. stejne tak jak je tam kopa dalsich rekordu a prirovnani... napr. celkova delka armatur by obtocila 2x zem, plast budovy je 50 fotbalovych hrist, vaha je jak 100 000 slonu atd (ty prirovnani strilim - uz si to uplne nepamatuju)

69

Odpovědět

+RypalZapomněl si na fábie!

113

Odpovědět

+Rypaljj, typek tam urcite zitra poleti.

112

Odpovědět

Mám takový pocit, že tunel Blanka stál necelých 20 miliard... A netuším kdo by chtěl mít 30 miliard :|

92

Odpovědět

:) tusim ze nekde bylo ze tunel blanka stal to stejne co vyslani curiosity na mars..

71

Odpovědět

I kdyby fakt stal tolik,20 mld korun nebo 30 mld dollaru je rozdil :-D

51

Odpovědět

+sftTunel blanka - 37 mld. Kč
Burdž Chalífa - 600 mld Kč (ale uz nejakou dobu stoji takze kurz mohl bejt jinej)

43

Odpovědět

+sft600 ? ... ďalší idiot... Nevieš aký má vaša mena kurz ?
1 mld USD je cca. 20 mld Kč...

29

Odpovědět

+sftPozor, 20 mld by bo bylo předtím, než nám ČNB domrdala kurz.

31

Odpovědět

+sftKde berete těch 600 miliard Kč? 30 miliard Kč. Proč to násobíte dalšími 20?

41

Odpovědět

+sft20! ... nie 600, nie 30, ale 20! ... Naučte sa k***a hodnotu vlastnej meny
1usd=20.163czk

111

Odpovědět

+sftTy se na naši měnu vyser bratia a buď rád, že ti Masaryk sundal otrocké řetězy a postavil vám tam školy a podobně...

98

Odpovědět

+sftTakže ještě jednou.

Postavit Burdž Chalífa stálo 1,5 miliardy DOLARŮ. To je 30 miliard KORUN.

Stf to pochopil tak, že to stálo 30 miliard DOLARŮ. To by skutečně bylo 600 miliard KORUN. Z toho pak vyplývá tohle nedorozumění.

151

Odpovědět

No tato budova neni nejvyssi - je 2. nejvyssi...

024

Odpovědět

no a která je dle tebe nejvyšší?xD ;)

161

Odpovědět

Nebola lacná ? Naopak bola extrémne lacná.
Jedna mld. je smeť.
Zaprdená NY-OWTC stála 3.9 mld
V Dubai nemajú kanalizáciu. Žeby preto bola Burj Khalifa taká lacná ? :D
V Číne sa začne za pár mesiacov stavať 838m kundička za úbohých 88 mega USD !!! Celá bude z prefabrikátov a postavená tuším za 7 mesiacov.

722

Odpovědět

Zase - za fakty ? :) dajte si facku deťúrence

517

Odpovědět

Psycho

211

Odpovědět

No pokud sis před sledováním tohoto videa dal jointa...tak rozhodně chápu tvé pocity z tohoto videa.

61

Odpovědět

+Bedasnevím, normálně se o tenhle barák nezajímám. Takže mi informace ve videu, viz kolik vody, chlazení elektřiny a výtahy + i to proti větru a zemětřesení přišlo jako zajímavé. Ale z komentů tady je jasně vidět, že "COOL" je hejtovat tuhle věž nebo video, nebo co vám to všem zalezlo do p****e.

30