James May’s Q&A: Jak rychle a daleko dokáže letět střela?

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:486
Počet zobrazení:8 226
Po kladných ohlasech vám přináším další díl James May’s Q&A, kde James May odpovídá na zajímavé otázky. Dnes se dozvíme, jak rychle a daleko dokáže kulka letět a také, co bychom nikdy neměli se zbraní dělat.

Přepis titulků

Jak rychle a daleko dokáže letět střela? Začneme od základů. Jak daleko dokážete něco hodit záleží na tom, jak moc s tím švihnete, na tvaru a hmotnosti té věci. A co platí pro kriketové míčky a zmačkaný kus papíru, platí také pro střely. Takže začneme... Jak tvrdě? Zbraň vystřelí pomocí malé exploze za nábojem, která vytvoří oblak plynu a ten náboj dál tlačí hlavní. Střela bude stále zrychlovat až k ústí hlavně. Pak už se sama musí vypořádat s odporem vzduchu a gravitací.

Takže čím větší je výbuch, tím rychleji projektil letí. A pokud je exploze dostatečně velká, pak platí, že čím delší je hlaveň, tím rychleji projektil letí, protože může stále zrychlovat. Odborný termín, který označuje, jak rychle střela opouští ústí hlavně, se jmenuje úsťová rychlost. Obvykle měřená v m/s. Pistole z 18. století, kterou boháči používali proti malicherným urážkám, vystřelí 13mm kulku úsťovou rychlostí 120 m/s, nebo 430 km/h, nebo 267 mil/h.

Lovecká puška Winchester Swift vystřelí 5,6mm střelu úsťovou rychlostí 1253 m/s, nebo 4510 km/h. Jinak řečeno, střela z Winchesterovky uletí 100 m za 0,08 sekundy. Někde mezi nimi je útočná puška AK-47 s rychlostí 715 m/s. Nejrychleji odpálený kriketový míček měl rychlost 44,8 m/s, tedy 161,3 km/h. Jak daleko střela doletí, to je už trochu složitější. Zbraňoví experti mluví o efektivním dostřelu, ten označuje vzdálenost ve které střela zasáhne cíl a je stále schopná způsobit škody.

Když hodíte kus mramoru a pingpongový míček stejnou silou, mramor doletí dál, protože je těžší, má větší hybnost a lépe si poradí s odporem vzduchu. Takže pro danou úsťovou rychlost, těžší projektil doletí dál. Moderní brokovnice má úsťovou rychlost okolo 400 m/s, ale jednotlivé projektily jsou malé a lehké, proto má zbraň efektivní dostřel jen kolem 50 m. Napoleonská mušketa má poloviční úsťovou rychlost, přesto má ale 3x větší efektivní dostřel, Protože vystřelí jeden těžký náboj.

Nakonec je stejně efektivní dostřel limitován dovednostmi střelce a to i u velmi výkonné zbraně. Opakované zasáhnutí cíle na vzdálenost větší než 400 m je extrémně náročné. Jen ještě... standardní 9mm pistole dokáže pod správným úhlem vystřelit kulku do vzdálenosti přes 2 kilometry. A i potom poletí rychlostí přes 100 m/s. A přesně proto nikdy nestřílejte zbraní do vzduchu. Někde tady... Tady?

Je to tam napsané, jen na to klikněte. Překlad: Senrimer www.videacesky.cz

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Řekněte mi prosím kdybych kolmo vzhůru vystřelil KULATOU kulku a nefoukal by vítr tak dopadla by ta kulka na mě nebo ne???
Předem díky za odpověď

00

Odpovědět

Mám dojem, že se mýlí v tom, že kulka i před opuštěním hlavně také se se musí vypořádat s odporem vzduchu, protože většinou v pistoli nemáte vakuum :). Nicméně platí, že se ta kulka zrychluje a ten odpor je zanedbatelný.

1911

Odpovědět

ke stalčování vzduchu v hlavni před střelou skutečně dochází, ale z hlediska ovlivnění úsťové rychlosti má pomíjivý charakter. Daleko více mě zarazilo otevření závěru pistole v době, kdy se střela ještě pořád pohybuje v hlavni - pokud pominu rychlosti průběhu obou procesů (střela už je dávno z hlavně pryč a závěr se v této době teprve začíná pohybovat - cca 1-2mm), tak by docházelo k obrovskému snížení impulsu výstřelu - laicky řečeno - "exploze", jak jí to neprávně nazývají (jedná se o explozivní hoření) by všechno utekla otevřeným závěrem pryč :)

180

Odpovědět

James May dost často kecá

2016

Odpovědět

Anebo spíš kecáš ty.

190

Odpovědět

Ekineticka= 1/2*m*v^2
jeste jedna vec, dostrelit muzou vsechny zbrane skoro nekonecne daleko, to byste ale museli strilet ve vesmiru a mimo gravitaci planet, takze keca D:

1920

Odpovědět

Za jak dlouho by dopadla na zem střela vypálená kolmo k zemi odstřelovací puškou z International Space Station pokud bychom neuvažovali odpor vzduchu, gravitaci, pouze rychlost střely a vzdálenost? Tipněte si :-) A) 4minuty B) 8minut C) 12minut D) 16minut E) 20minut F) 40minut G) 1hod 20min H) 3hod

189

Odpovědět

400 000/1200

181

Odpovědět

podle toho z jaky pusky

180

Odpovědět

s orbitální rychlostí ISS asi taky nemáme počítat co? :-D

180

Odpovědět

Ve 2:07 se mi zdá, že "marble" používá spíše ve smyslu kulička (skleněnka), než kus mramoru, hlavně ve spojitosti s pingpongovým míčkem.

201

Odpovědět

Je to takovej vlasatější a hloupější Vsauce... Kdyby ho odstranili, a překládali namísto toho dvojnásobek videí od Vsauce, tak by to bylo daleko prospěšnější =)

1865

Odpovědět

prej kulka :D :D :D

186

Odpovědět

2:12 ''lépe si poradí z odporem vzduchu''... myslím že to má být S odporem vzduchu.

180

Odpovědět

Dík za info, opravíme.

182

Odpovědět

Hodně pěkné, akorát mám menší výhrady k té animaci efektivního dostřelu... po překonání hranice ef. dostřelu kulka nespadne kolmo dolů. Sice klesá, ale letí dál... animátor asi pozorně neposlouchal :P

1847

Odpovědět

cooooooooooooooooooooooo? :D

184

Odpovědět

Já si teda nemyslím, že by animátor byl tak hloupý, je to tak spíše pro větší zdůraznění. :)

182

Odpovědět

+d0razprosím nebavte se o tom :D

185

Odpovědět

Captain slow vypráví něco o rychlosti? Pěkné, moc pěkné... :)

193

Odpovědět

To by mně celkem zajímalo, to střílení do vzduchu. Jestli pak ta kulka může někoho poranit nebo dokonce zabít a za jak dlouho by se vrátila zpět k majiteli(kdyby střelil perfektně kolmo k zemskému jádru a bylo totální bezvětří), popřípadě jestli známo, že se už někdy takový incident stal..

182

Odpovědět

třeba zrovna z té standardní 9mm pistole..

180

Odpovědět

Tak zranit (pravděpodobně i zabít) by určitě dokázala, vzhledem k tomu, že cestou dolu ještě nabere nějakou rychlost, navíc kdyby šla kolmo nahoru/dolu tak zásah (kdyby už nějaký byl) by šel většinou do hlavy.

182

Odpovědět

+BullOvernj, jenže zrychlovat nebude donekonečna, kvůli odporu vzduchu.. Spíš ji pořádně zpomalí, ovšem záleží jestli ji zpomalí dost..

183

Odpovědět

+BullOverhlavně ani při naprostém dodržení úhlu by se stejně střela navrátila na původní místo neboť střela po vypálení se točí ( chcete li rotuje) kolem své osy což je způsobeno drážkami v hlavni a tím pádem též dojde k odchýlení střely ze svého směru (samozřejmě při vetší vzdálenosti).U střelby na krátkou či střední vzdálenost se tento jev neprojevuje natolik tudíž je zanedbatelný, ovšem u střelby na velké vzdálenosti lze tento jev pocítit.Zjednodušená odpověd na otázku:Ano střela by návratu zpět mohla zabít ale je minimální šance že by střela šla zpět na místo odkud byla vypálena.

180


Odpovědět

+Styvthx, docela drsné..

190

Odpovědět

Jednou jsem četl o případu, kdy někde stříleli do vzduchu a kulka o nějaký kus dál proletěla střechou kostela a někoho zabila, když tam zrovna probíhala svatba.

181

Odpovědět

+MyFuBroTak to je pešek a zrovna na svatbě..

180

Odpovědět

Tohle zkoumali Bořiči mýtů a zjistili, že pokud vystřelíš opravdu kolmo vzhůru, tak se v nejvyšším bodě zastaví a zpátky už padá jen volným pádem, kdy dosáhne mezní rychlosti, a člověku neublíží. Ale stačí vystřelit trochu pod úhlem (mimochodem zjistili, že střílet s rukou úplně kolmo k nebi je docela nepřirozené), kulka se bude pohybovat po balistické křivce a může o několik kilometrů dál někoho opravdu zabít.

181

Odpovědět

+LigerTak to je šílené, asi se v reálu nikomu moc nepoštěstí odpálit kulku perfektně kolmo. No nechtěl bych bydlet v Texasu :D

180

Odpovědět

Hlavně ta kulka se nevrátí na stejné místo ani při absolutně kolmém výstřelu... Ana ta země zatím kousek porotuje.

1813

Odpovědět

+FullerVláďa: jenže ta kulka se těsně před výstřelem pohybuje stejně jako Země, díky setrvačnosti rotace naší planety, tudíž se její dráha bude otáčet se zemí (více méně)
z vesmíru by byla dráha takové kulky vidět jako parabola, tady ze Země jako přímka, kolmá k povrchu

190

Odpovědět

+Fullerona se nevrátí ani tak neboť vlivem drážek v hlavni projektil rotuje čímž dochází k odchýlení ;-)

180

Odpovědět

Mythbusters to zkoumali v jednom díle...

192

Odpovědět

Jo tenhle jde na to strucne a k veci. Ne jako vsauce.. co dokaze tlachat hodinu temer mimo misu daneho tematu.

1820

Odpovědět

Jako omluva další James May? To beru :-) Klidně tu může být i častěji :-) Kromě účinkování v Top Gearu má několik dalších pořadů, většinou právě s nějakou vtipně-vzdělávací tématikou. Takže když se tu něco aspoň občas objeví, tak já osobně budu jen rád :-)

181

Odpovědět

pěkné ale já bych radši vysvětlení jak se měří/počítá průraznost (rozuměj její schopnost proniknout překážkou) střely

1811

Odpovědět

jednoduše - pro zvolený typ pancíře je určena limitní rychlost, při které střela "ještě" projde pancířem, ale nemá již dostatečnou energii na působení za překážkou. Od této rychlosti a druhu pancíře se poté odvíjí stanovení účinné (efektivní) vzdálenosti, na kterou je schopný daný zbraňový systém ničit cíl.

180
Další