James May’s Q&A: Proč jsou někteří lidé leváci?

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:247
Počet zobrazení:6 070

A máme tu dalšího Jamese Maye a tentokrát se nám pokusí objasnit proč jsou někteří lidé leváci.
Poznámka:
sinister - zlověstný

Přepis titulků

Proč jsou někteří lidé leváci? Protože jsou zlí a táhnou to s ďáblem samotným. Dnes už ne moc populární vysvětlení, přiznávám. Ale za starých časů, kdy rytíři byli ještě stateční, bylo velmi běžné. V té době byli leváci považováni přinejlepším za podivíny a přinejhorším za společníky Belzebuba. Proto slovo "sinister" pochází z latinského slova "sinistra", které znamená levá ruka. I tak v celé historii lidstva používalo přes 10 % lidí dominantně levou ruku k většině úkonů a o trochu více leváků byli muži.

Výzkum dokázal, že i někteří neandrtálci byli leváci. Nějaký čas se věřilo, že leváci mají mozek jinak propojený a někteří opravdu mají. Většina lidí využívá levou hemisféru k mluvení a porozumění jazyka, podle odborníků mezi 75 až 90 procenty. Protože používání dominantní ruky vyžaduje podobné množství mozkové síly, dlouho se předpokládalo, že se o to stará právě druhá polovina mozku, proto jsou lidé většinou praváci.

To ale trochu nesedí. Okolo 30 procent leváku opravdu využívá svůj mozek obráceně, nebo nemají žádnou dominantní ruku. Většina ale používá levou stranu mozku pro jazyk, stejně jako normální lidé. Dalším velkým faktorem jsou samozřejmě geny. Stejně jako výška, tvar těla, nebo barva vlasů, i levorukost může být předávána z generace na generaci.

Pokud oba vaši rodiče jsou leváci, existuje 26 procentní šance, že vy budete také, tedy dvakrát větší, než obvykle. Je také možné, že o dominantní ruce se rozhodne, ještě před vaším narozením. U předčasně narozených dětí je pravděpodobnější, že budou leváci. Existují důkazy, že i ultrazvuk zvyšuje šanci na levorukost. Všechno tohle je složitý způsob, jak říct, že nikdo pořádně neví proč. Ale s levorukostí přichází i jedna, nebo dvě výhody a také pár zásadních nevýhod.

Začněme s nevýhodami. Asi 20 procent schizofreniků je levorukých. Očividně jsou také více náchylní k dyslexii a poruše pozornosti. Také bývají vzteklejší, než ostatní. Na druhou stranu jsou méně náchylní na vředy a artritidu. Spoustu důkazu svědčí o tom, že leváci jsou více kreativní. Neúměrný počet velkých umělců malovalo levou rukou.

Také by se zdálo, že levákům se lépe daří ve volbách, aspoň podle americké historie. Protože z posledních 7 amerických prezidentů byli 4 leváci a to Obama, Clinton, Bush starší a Gerald Ford. Leváci jsou také dobří ve sportech a v minulosti také v boji. A to proto, že leváci mají jasnou výhodu proti pravorukým soupeřům, kteří do té doby nejspíš z žádným levákem nebojovali a to je dělá zranitelnými. Ale jako menšina musí leváci, stejně jako nudisté, přijmout fakt, že svět se jim nedokáže přizpůsobit.

Desítky každodenních předmětů, od vývrtky až po nůžky a dokonce knihy, je navrženo pro praváky. Pozitivní je, leváci mají svůj vlastní den, kdy mohou slavit svojí odlišnost. Existují také obchody pro leváky, kde můžete koupit každodenní předměty pro leváky, nebo třeba i piáno pro leváky. Překlad: Senrimer www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nevýhoda nás leváků je ta, že když píšeme propiskou či perem, následně si to hřbetem ruky rozmažeme. :D

00

Odpovědět

Kamarát dostal k hernému noťasu hernú myšku, samozrejme bola pre pravákov a on bol ľavák, nemal pre ňu využitie, tak mi ju daroval :D

200

Odpovědět

tyyy joooo, drsnyyy :)

200

Odpovědět

Jak už jsem jednou psal.. jsem rád levák, pravačkou pěkně hledat p***o a levačkou pracovat

183

Odpovědět

Já si zase pravačkou utírám zadek a smrkám, nebudu přece špinit dominantní ruku...

182

Odpovědět

+BenosTo bych nedával, bych si pravačkou to hovno spíš rozetřel po p****i, než abych se utřel.. to je taky job pro levačku

201

Odpovědět

a co na to levák Bob?

191

Odpovědět

Levou rukou píšu či držím lžíci, na druhou stranu v hodinách tělocviku jsem vždycky házel pravačkou. Levou rukou skoro neumím hodit míč. Takže jsem asi nějaký vadný. :D

181

Odpovědět

to jsme na tom stejně :)) Některé věci dělám jako pravák, některé jako levák, ale logiku to nemá..

180

Odpovědět

+Matheto je prave to ze nemate dominantni ruku

180

Odpovědět

Ahoj určitě nechci rýpat nebo tak něco ale malá výtka k překladu.
V 2:27 James mluví o nevýhodách a je tu v titulkách "Asi 20 procent schizofreniků je levorukých." Podle mého by měl být správný překlad "Levorukých schizofreniků je asi o 20 procent více."

184

Odpovědět

Většinou máte v připomínkách k překladu pravdu, ale tady si dovolím nesouhlasit, říká "around 20 percent of people who develop schizophrenia are left handed". Když to vezmu doslova tak : asi 20 procent lidí, kteří onemocní schizofrenií, je levorukých. Kdyby bylo levorukých schizofreniků o 20 procent více, to by snad musel být schizofrenik snad úplně každej levák :). Pokud se mýlím, tak mě ale klidně opravte.

180

Odpovědět

Jsem levák, ne moc kreativní, bez schízy, dyslexie nebo ADHD, stříhat umím v pohodě levačkou s nůžkama pro praváky. Všechny předměty pro leváky mi přijdou značně podivné, nejvíc potíží jsem měl asi s otvírákem na konzervy, ale například hodiny s ručičkami obíhajícími proti směru mi přijdou zbytečné. Jinak u nás je také jedno hezké slovo pro člověka nebo činnost ne moc charakterních mravů - levák, levota...

191

Odpovědět

Krome nuzek mi taky prijdou vsechny predmety pro levaky podivny

190

Odpovědět

hmm tak narozený předčasně jsem, děda byl levák, porucha pozornosti je více než častá, vředy jsem taky ještě neměl :D
a i přes všechny ty překážky typu nůžky pro praváky atd. jsem pyšný na to, že jsem levák

180

Odpovědět

Jen takový malý postřeh - všiml si ještě někdo, že jak má na tričku hlavu ve svěráku (z našeho pohledu vpravo), tak má ta hlava zřejmě stejnou barvu jako pozadí a klíčování ji očividně vzalo taky, takže May vypadá jak prostřelený? :D

181

Odpovědět

Dobrý postreh. Lenže tá hlava na tričku je zrejme striebristá, a preto vidieť v nej odraz okolia, nie preto že by sama mala rovnakú farbu ako pozadie. ;)

183

Odpovědět

Jsem levák ale stříhat umím pravačkou která si i lépe rozumí s myší, ale třeba polévková lžíce už mi zase sedí lépe v levé ruce. :)

191

Odpovědět

Taky to tak mám

191

Odpovědět

JJ, přesně tak. V levé ruce mi sedí dobře ale ještě jedna věcička.

190

Odpovědět

Být levák je prostě super, kdo není nepochopí a . :D

2125

Odpovědět

Co ty palce dolů ? Praváci ? :D

225

Odpovědět

tak teď mám dilema Vsauce nebo James? :D

1913