Jak přežít: sklípkan

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:292
Počet zobrazení:6 327
Sklípkani a pavouci v mnoha lidech vzbuzují strach a nepříjemné pocity všeobecně. Co byste měli dělat, v případě, že na nějakého sklípkana narazíte? To se dozvíte v následujícím instruktážním videu od National Geographic. Zajímavosti: Sklípkanovi z videa se také v angličtině říká Goliath birdeater a v češtině se častěji než české Sklípkan největší uvádí vědecké jméno Theraphosa blondi, podle kterého se mu mezi chovateli říká bloncka nebo blondýna.

Přepis titulků

ABYSTE PŘEŽILI MUSÍTE VOLIT CHYTŘE JAK PŘEŽÍT: RYCHLÉ TIPY NA PŘEŽITÍ V DIVOČINĚ Je to osminohý, hrůzu nahánějící predátor a největší pavouk na světě: sklípkan největší. Dospělý jedinec dosahuje rozpětí nohou až třicet centimetrů. Je to schopný lovec - dokáže zabít tvory větší, než on sám.

Jeho super ostrá kusadla měří dva centimetry a jsou plná jedu. Chlupy se zpětnými háčky vystřelované do vzduchu mohou zasáhnout oči, kůži a krk. Žije a skrývá se pod rouškou tmy a zaútočí, když to vůbec nečekáte. Co byste měli dělat, když na vás sklípkan přistane? A. Měli byste ho rozmáčknout rukou? B. Válet se po zemi? C.

Nebo nedělat nic? Správná odpověď je: C. Nedělat nic. Když ho budete chtít rozmačkat, sklípkan se bude bránit. Uštknutí sice není smrtelné, ale není to nic hezkého. Panickým válením po zemi nejspíš poraníte kromě sklípkana i sami sebe. Ale když nebudete dělat nic, sklípkan, který si myslí, že jste jen hromada hlíny, nakonec odejde pryč najít pevnější a bezpečnější povrch. A takhle přežijete setkání se sklípkanem.

Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (52)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Co tady píšete není normální.Vy na to nejste odporníci tak vám něco řeknu.Pavouk nikdy nekousne sám od sebe.Když sebou nešiješ a neřveš tak ti nic neudělá.Vlastně jsou neškodní.Ale pokud se pavouků bojíte tak určitě nenajdete sklípkana ve skříni.U nás to nežike ale může se stât že to uteče sousedům.Pavouci někomu nahání hrůzu ale já mám doma asi 5 terárek a pavouci mi přijdou mírumilovní.Jsou to děsně nepochopený tvorové

00

Odpovědět

reagoval bych asi jako Tim Robbins v Nothing to loose :) pro ty co to neznají http://www.youtube.com/watch?v=MNqptL5nsgU

190

Odpovědět

Tak jo, dnešní dávku odvahy jsem si odkroutil, myslim, že už můžu zalést pod stůl a začít se klepat. Sakra, že já na to vůbec klikal :D

231

Odpovědět

lezt po mě taka svina tak pridam variantu D) Sekerou si useknout ruku a tou ho na zemi umlatit....

231

Odpovědět

nechceš k tomu ještě přidat variantu D-a) pak ho ještě rozmašírovat po pokoji a pak ho zapálit i s celým barákem, dále zapálit sám sebe, protože byl i na sobě (resp. na mě, na tobě, na něm, ...) ? :D

Pokud tu ale někdo nesnáší pavouky, tahle videa vám (snad) pomohou:
https://www.youtube.com/watch?v=DsGvT2DYJMc
https://www.youtube.com/watch?v=gIJv5PcRJoQ

191

Odpovědět

Ty otázky jsou jak z mateřské školky.

202

Odpovědět

Nemělo by místo "uštknutí" být použit výraz kousnutí ? Už je to několik let co jsem se o pavouky ve velkém zajímal ale snad výraz uštknutí sem v souvislosti na ně nikdy v odborných kruzích neslyšel.

200

Odpovědět

"Kousnutí" se asi používá častěji, ale "uštknutí" se používá také a je to, myslím, odbornější, vzhledem k tomu, že sklípkani nemají zuby, ale chelicery s jedovými žlázami... ;)

193

Odpovědět

Myslím že nejvíc lidí by začalo ječet a snažilo se pavouka setřepat. jinak většina bežných chovaných pavouků místo kousnutí buď uteče nebo začne vyčesávat ty žahavé chloupky, u nějakých druhů je to celkem hnus a svědí to jak čert...záleží na druhu , u nějakých chovanců co mám doma není problém do terárka šáhnout rukou u jiných používám 30 cm pinzetu a stejně na ní útočí... Stejně ale jsou pavouci nádherná stvoření a myslím že není třeba se jich bát :-)

2010

Odpovědět

Tak tenhle post ukážu povinně přítulce, která by mě vyhodila i s pavoukem, kdybych si ho přitáhl domů :D

203

Odpovědět

tak ale já neprosto souhlasím

pavouci jsou úžasní tvorové a dokonalí lovci. Jo ne každému se líbí vizáž ale stejně jsou to velice zajímavé stvoření

190

Odpovědět

Souhlasím :) Téměř vždy to jsou plachá zvířata, která by člověka jen tak nenapadla a raději volí únik do bezpečí...

181

Odpovědět

..a když to nevyjde, pořád můžete zkusit drogy!

183

Odpovědět

Ještě že těch sklípkanu v Česku je tolik. Stačilo napsat: nic nedělat a bylo by :D

184

Odpovědět

Aby ses nedivil :) Ne, že bych chtěla strašit arachnofobiky, ale u nás je chovatelů sklípkanů dost... Česko má poměrně bohatou arachnologickou historii a několik druhů sklípkanů bylo i objeveno a popsáno českými arachnology ;)

200

Odpovědět

Prosím dejte další videa z toho pořadu.
Jinak bych si do terárka s Theraphosou blondii dal pokladničku s cedulkou "Zloději raději si píchni protijed, který je uvnitř a v té injekci by byl ketamin"

1818

Odpovědět

Kolik že ti je let?

200

Odpovědět

pokladničku u pavouka :D:D:D ale dávej bacha na Indiana Jonese :D:D:D

190

Odpovědět

+LOYFNo zloděje zabít nemůžu, tak musím nastavit okolnosti, aby se zabil sám.

1817

Odpovědět

Zajimavý, ale vybrali špatný zvíře. Kdyby dali třeba nějakýho hada nebo třeba hrocha, tak by to bylo zajímavější. A jen tak mmchodem- kdyby na mě skočil/spadnul sklípkan, tak mi bude uplně jedno, že sem viděl toto video a začnu řvát, utíkat, třást se jak šílenec a především klít.

195

Odpovědět

sklipkan je v pohode..kamos jednoho mel dokud mu nevypadnul z akvarka a neurazil si p***l tak nebyl problem ho po sobe nechat projit:) doporucuju dokument "Přežili kousnutí" http://www.csfd.cz/film/274013-prezili-kousnuti/ tam teprve uvidite jaky jsou nektery pavouci svine a co kousnutí s clovekem dokaze udelat pokud to prezije..to uz byl i na me tezkej humac..rozhodne nic pro slabe zaludky:)

194

Odpovědět

No a pokud se vam dostane do baraku, musite ho bezpecne odchytit.
http://youtu.be/bRV4d9LCawU?t=44s

183

Odpovědět

Já bych ho pomalu chytil za zadek, a pak bych doufal, že mě nekousne :-) Kamarád je pěstoval a nikdy se nesetkal s žádným tak agresivním, že by při lehký manipulaci utočil. Samozřejmě, možná je něco jinýho divokej sklípkan a sklípkan, kterej dostava denně červa do terárka :-)

189

Odpovědět

tak divokej sklípkan je naprostá blbost. Sklípkani mají příliš primitivní nervovou soustavu na to aby se dali ochočit nebo aby si zvykli na to že dostane červa do terárka. To jestli tě pavouk kousne záleží na jedinci a na druhu a na tom jestli se ten pavouk cítí být ohrožen nebo ne. Každý pavouk je jinak agresivní, některý utočí i na vodu kterou mu liju do terárka a jiného můžeš v klidu vzít na ruku.

192

Odpovědět

z těch možností co tam byly by jinou než C dal snad jen idiot...

187

Další