Jak šel čas se seriálovými znělkami

Thumbnail play icon
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:145
Počet zobrazení:11 529

Seriálové znělky provázely vysílání televizních seriálů již od samotného počátku. Od té doby ale urazily pořádný kus cesty a staly se samostatnými uměleckými díly, která perfektně doplňují naše oblíbené pořady. Jaká je vaše úplně nejoblíbenější seriálová znělka? Napište nám do komentářů!

Poznámka:
Znělku k neexistujícímu seriálu Too Many Cooks, která je ve videu zmíněna, najdete s českými titulky zde.

Přepis titulků

Nejspíš už jste někde zaslechli, že žijeme ve zlaté éře televize. Možná je dokonce platinová. Nebo z einsteiniová? To je fuk. Chci tím říct, že je televize lepší než kdy dřív. A to samé by se dalo říct i o televizních znělkách, které slouží jako krátký úvod ke každému seriálu. Dříve vznikaly až opožděně, často z nepoužitých záběrů a dlouhých pohledů do kamery.

Teď jsou ale samy o sobě uměleckým dílem. Mohou být hořkosladké... plné energie... legrační... nebo smutné. V době streamingu, kdy máme své pořady k dispozici doslova kdykoliv a kdekoliv, nás upoutávka naladí na tu správnou vlnu.

Třeba uprostřed ranní cesty do práce. Úvodní znělka působí tak trochu jako přechod mezi každodenním životem a náladou, do které se dostáváte, když si pustíte svůj seriál. To tvrdí Patrick Clair, umělecký ředitel losangelského produkčního studia Elastic. Právě on je autorem upoutávky seriálu PC Rebelové z dílny AMC, nebo seriálu Westworld z produkce HBO. Revoluci úvodní znělky zasazuje do poloviny 90.

let, kdy programy jako Adobe Creative Suite odkryly potenciál nové generace výtvarníků. Tou dobou se lidé začínali dívat na televizi jinak. Kdysi byla většina pořadů čistě epizodická. Diváci se mohli čas od času podívat, ale nemuseli sledovat každý díl. Úvodní znělky uváděly do děje diváky, kteří seriál zapnuli poprvé. Někdy dokonce vysvětlovaly hlavní myšlenku celého pořadu. Příběh cesty, která započala v tropickém přístavu na palubě téhle malé lodi.

V 90. letech se některé pořady začaly tomuto vzoru vymykat. Jedním z prvních unikátů byla znělka k seriálu Fresh Prince, která měla spíš blíž k hudebnímu videoklipu. Režíroval ji ostatně ten samý člověk, který režíroval i videoklip k písni Parents Just Don't Understand, a na videích je vidět, že jsou si hodně podobná. To byly teprve první náznaky revoluce, která se naplno projevila až o pár let později.

Když se na to díváte, snad každý se musí pozastavit a říct si: "Tak počkat, o co tady jde?" Vysvětlují Lola Landekic a Will Perkins, kteří stojí za webovou stránkou Art of the Title. Tahle scéna dělá pravý opak toho, co znělky obvykle dělají. Skrývá toho víc, než ukazuje.

Jedinou postavou je Tony, a ani toho vlastně nevidíme. Celé je to vytvořeno tak, že Tonyho vidíme po částech. Nevidíme ho celého. Vidíme jeho doutník, oči, ruce na volantu auta, ale celý se ukáže až na konci, když vystupuje z auta. Kdo to vlastně je? A o tom to je, že?

Rodina Sopránů z produkce HBO byla první vlaštovkou prestižních pořadů, a i jejich znělky měly velké ambice. Namísto obvyklých třiceti sekund běžely minutu, někdy dokonce minutu a půl. Výtvarníci měli za úkol přicházet s novými nápady jako třeba kombinace 2D kreseb a 3D prostoru... nebo originální použití záběrů s laděním vytvářejícím téměř vizuální poezii.

Tím se nechal inspirovat i Patrick Clair, když vytvářel znělku, která se stala jednou z aktuálně nejznámějších, Temný případ. Hlavní myšlenka vzešla hned z prvního telefonátu s režisérem seriálu. V tomhle seriálu používáme zdevastovanou, znečištěnou krajinu, která odráží stejně zničené a zkažené lidi ze seriálu.

Jsou to lidé, kteří jsou svým způsobem zneužití a navždy poznamenáni tím, co se jim přihodilo. A to celé mělo hodně blízko k myšlence vytvořit z té zničené krajiny stejně rozbité portréty. Píseň ke znělce už byla vybraná, a tak začal Clair shromažďovat knihy fotografií, které tenhle zlomený dojem vyvolávaly.

Jedním z hlavních zdrojů byla kniha Petrochemical America od fotografa Richarda Misracha. Clairův tým objevil i způsob, jak záběry ze seriálu vyjmout a zpomalit je na desetinu původní rychlosti, čímž získaly snový nádech. Clair zakončil video v plamenech, což byl další nápad, který vyvstal z komunikace s tvůrci seriálu. Jedná se o postavy, které čelí absolutnímu krachu.

A to nás přimělo otevřít dveře a vstoupit do světa skutečné biblické Apokalypsy. Temný případ se stal velkou inspirací. Někdy snad až moc. Televize ale nabízí víc než jen atmosférická dramata z produkce HBO, a originální znělky se začínají objevovat u nejrůznějších stanic a pořadů. Některé podtrhují nápisy, třeba Stranger Things nebo Mr. Robot. Další mají nádech postmodernismu a pohrávají si s podstatou internetových videí a hudebních komedií.

Objevují se remixy... a také hostující umělci. Existují dokonce znělky k seriálům, které vůbec neexistují. Dnešní znělky jsou v podobné pozici, v jaké kdysi bývaly hudební videoklipy. Z prostředku, který sloužil hlavně k propagaci, se stala originální forma uměleckého vyjádření. A tak jako se MTV stala odrazovým můstkem pro řadu umělců, z dnešních autorů seriálových znělek můžou jednou vzejít režiséři, vizuální umělci nebo tvůrci samotných seriálů.

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nejelpší znělka? LOST

10

Odpovědět

Za mě je to Expanse a Westworld, kde beru za nejpovednější propletenost lidského těla a přírody (například W-svět a duhovka).
Ale vzpomněl jsem si i na Knight Ridera, to pro mě bylo v dětství něco, co prostě dávalo celému seriálu body navíc. :)

00

Odpovědět

V poslední době u mě vede Expanse a Taboo :)

10

Odpovědět

Moje zdaleka nejoblíbenější je True Blood. Tu jsem snad nepřetočila ani jednou. A v těsném závěsu American Horror Story, ale to hlavně díky tomu, že je každou sérii jiná a tak se tolik neomrzí... Protože sebelepší znělka se může okoukat, když je seriál dost dlouhý...

20

Odpovědět

Podle mě jsou nejlepší znělky český i slovenský Večerníček ;-)

Zde je vhodné upozornit na zvláštnost, kdy Večerníčky mají znělky nejen úvodní, ale závěrečné, a to ne jen hudební, ale dějovou, což není obvyklé.

00

Odpovědět

Moje nejoblíbenější znělka je asi z Black Sails, vždycky jsem z ní vycákanej a před každým dílem mě přikovala do křesla. Jinak uznávàm názor že znělky by neměly být moc dlouhý a pokud jsou delší, tak by měly být ideálně úplně na začátku. Jinak nejlepší opening s názvem má Supernatural, pár vteřin loga (který vypadá vždycky úžasně) a díl pokračuje, žádný zbytečný zdržování.

11

Odpovědět

Škoda, že neukázali znělku z The Expanse. Resp. z 2. série. To by bylo perfektním příkladem, protože je velmi povedená.

30

Odpovědět

Mě se více líbila ta z první serie. Byla celistvá, zatímco do druhé dali kus z první a do ní vestříhali události z druhé serie, tedy už to netvoří tak povedený celek.

00

Odpovědět

+MikeNo, já ti nevím. Stále tam jde vidět, jak se lidstvo rozvíjelo. Víš co, rozsvícení východu, globální oteplování, zvýšení hladiny oceánů, Měsíc a města na něm, pak Mars, pás, Jupiter a Saturn…
Pokud bych měl mít výhrady, tak to spíš k seriálu jako takovému: vznášející se města v atmosféře Venuše mohou znít šíleně, ale je to daleko reálnější, než by si jeden mohl myslet. A pak samozřejmě služební roboti. Vzhledem k tomu, kam směřujeme, jsou nevyhnutelní.

00

Odpovědět

Vikings, Marvel seriály na Netflixu

20

Odpovědět

Pokud se bavíme čistě o hudbě, znělce, tak podle mě zatím nic nepřekonalo M*A*S*H, X-Files nebo Twin Peaks. To o čem se ve videu hovoří, ale není přece jen čistě o znělce, ale celém úvodu seriálu. Pravda asi je, že v češtině není vhodný výraz pro TV Title Sequence.

20

Odpovědět

Znělku můžeš brát z pohledu hudebního nebo vizuálního. Myslím, že ten vizuál je právě to, co se posunulo nejdál. Mé tipy jsou Daredevil, The Black Donnellys (má 9 sekund), Black Sails, skvělou znělku má American Horror Story, samozřejmě GOT a další.

00

Odpovědět

Homeland, Dexter, Breaking bad můj největší fet...

10

Odpovědět

The night manager má taky dle mého názoru výbornou znělku. :)

20

Odpovědět

Nejlepsi znelku mel Dallas a MacGyver. :-D Ale z dnesni doby musim souhlasit s Game of Thrones a Stranger Things, na ty clovek hned tak nezapomene.

91

Odpovědět

Game of thrones, Narcos, Sopranos, American Gods, Black sails, Impérium, Taboo, Night manager, Dexter........koukám, že se mi líbí plno znělek.

70

Odpovědět

Má nejoblíbenější je rozhodně z Game of Thrones! :)

63

Odpovědět

Je to podle toho na co zrovna koukám. Po čase ale přeskakuji většinou všechny. Teď koukám na Manhattan a ten nepřeskakuji, protože znělka má příjemných 30 sekund a je vizuálně přitažlivá jako já. Některé si ale občas poslechnu i bez seriálu...

23

Další