Jak staré jsou vaše uši?AsapSCIENCE

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 19
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:212
Počet zobrazení:5 316

Dnes tu pro vás máme jedno interaktivní video od ASAPScience, u kterého zjistíte, proč různě staří lidé slyší různě vysoké frekvence. Zapojte tedy sluchátka, nezapomeňte přizvat celou rodinu a do komentářů napište, zda se nějak vymykáte.

 

Přepis titulků

Jak stárneme, často ztrácíme rozsah našeho sluchu. Kolik následujících zvuků tedy dokážete slyšet? Jak staré jsou vaše uši? Pokud slyšíte 8000 Hz, jste naživu a nejste hluší. Pojďme ale zvyšovat frekvenci. SLYŠÍTE: 12 000 Hz PRŮMĚRNÝ VĚK: POD 50 SLYŠÍTE: 15 000 Hz PRŮMĚRNÝ VĚK: POD 40 SLYŠÍTE: 16 000 Hz PRŮMĚRNÝ VĚK: POD 30 SLYŠÍTE: 17 000 Hz PRŮMĚRNÝ VĚK: POD 24 SLYŠÍTE: 18 000 Hz PRŮMĚRNÝ VĚK: POD 24 SLYŠÍTE: 19 000 Hz PRŮMĚRNÝ VĚK: POD 20 Jak vysoko jste slyšeli?

Pokud jste slyšeli všechny frekvence, pravděpodobně je vám méně než 20 let. To ale nebude trvat navěky. Na rozdíl od jater nebo kůže nemá vnitřní ucho schopnost regenerace. Ve vašem uchu se nacházejí tisíce malých nervových buňek nazvaných vláskové buňky.

Tyto buňky mají za úkol zachytávat různé frekvence a posílat tyto signály do mozku ke zpracování. Jak ale stárnete a vystavujete se hluku, mohou tyto buňky popraskat nebo se zničit. Proč tedy nejdříve mizí vysoké frekvence? Ukázalo se, že buňky naladěné na vyšší tóny, jsou prvními, které zachycují zvukové vlny. Výsledkem je pak zvýšené napětí a tím i urychlená degenerace. Proto čím jste starší, tím hůře slyšíte vyšší tóny. Chcete zodpovědět nějakou otázku? Ptejte se v komentářích nebo na Facebooku a Twitteru. Přihlaste se k odběru a sledujte každý týden nová videa.

Překlad: Brousitch www.videacesky.cz

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak proto se vždy babička ptá u tbbt, když mluví Bernadet: "Co říkala?"

10

Odpovědět

Jak tady v Ostrave byl ten zasr. letecky den,vracel jsem se domu a najednou mi nad hlavou protel ten slavej velkej zmetek..to byl takovej zasr. kraval,obzvlaste v tunelu s ozvenou ve kterem jsem byl, ze jsem se ted rozhodl si zkusit jestli jsem naaahodou o cast toho sluchu neprisel. (17 let)
Doposlouchal jsem až k veku 30 poslouchal jsem a nic,zalekl jsem se a pokracoval dal - 24 taky nic.Napadlo me ze jsem treba snad jen nedaval pozor tak jsem si to vratil
= vek 30 - zase nic. tak jsem se zlek az malem p****l ze jsem ztratil sluch ktery mi jeste peknejch par let mel vydrzet a po tomto soku jsem si uvedomil, ze nez zacnu poslouchat tak bych mel asi zavrit to okno kdyz je tam ta bourka.

200

Odpovědět

Mazec, u těch nejvyšších frekvencí jsem sice slyšel hovno, ale měl jsem z toho docela zajímavý záchvěvy, jak kdyby se mi houpal mozek :D

200

Odpovědět

Ach ne, slyším jen do 18 000 Hz :D A to je mi sedmnáct, je vidět, nebo spíš slyšet, že sem fanynka metalu :D

200

Odpovědět

Tak nejdřív jsem se strašně vyděsil a v pár vteřinách jsem si představil svůj život coby budoucího hluchého člověka, představoval si život bez hudby a v duchu si nadával za ty věčné špunty v uších (sluchátka)... protože krom těch 12K jsem neslyšel vůbec nic. Potom jsem to dle rady přepnul na Youtube HD, ony špunty nasadil ... a jelikož nejsem schopen rozlišit co je pískání a co šum zvukovky, sluchátek a vůbec všeho ... tak si nejsem jist u té poslední frekvence, jinak jsem slyšel naštěstí vše. :D

190

Odpovědět

od 16hz slyším jen takove cvakani, ti co to slyšíte slyšíte normálně piskani jako u těch prvnich?

190

Odpovědět

ano, mam domnenku jestli to neni mou zvukovou kartou v notebooku ze neumi prehravat tak vysoky frekvence zvuku.

210

Odpovědět

Mno....
Pustil jsem si to tady a slyšel jsem pouze do 16ti kHz, ale potom jsem si to pustil na YT a dal jsem si 1080p, jak píšou v popisku videa a slyšel jsem přibližně do 20ti kHz. Tak nevim.

180

Odpovědět

Doháje! jsem u 15-ti kHz....na 21 je to hodně špatný!

180

Odpovědět

sakra, je mi 24 ale sluch mam jako 40 letej :-D

191

Odpovědět

Je mi jasne, ze mi to nebude verit...to Vas problem. Ve svych 30 slysis vsechny zvuky. A nemusis na youtube, slysela jsem je taky uplne v pohode. Je pravda, ze nemam rada hluk, koncerty kvuli tomu nenavstevuji...a hle...pak se mi kazdy divi, ze slysim kdejake sustnuti.

188

Odpovědět

slyšel jsem to do 16 kHz včetně a je mi 27. Nicméně si nejsem jist, jestli YouTube neořezává "neslyšitelný" frekvence. Z repráku připojenym na osciloskop jsem slýchával i vyšší. Ale je taky fakt, že to už je nějakej pátek :)

191

Odpovědět

Něco na tom bude, většina lidí tu píše o 16kHz, já taky slyšel jen 16kHz víc ne, a to ještě před rokem na osciloskopu jsem slyšel i 20kHz. Nejdřív jsem myslel, že je to sluchátkama, ale třeba to fakt dělá ten youtube :-).

191

Odpovědět

Tak nevím jestli mám blbé uši nebo repráky

191

Odpovědět

Je mi 19, od 15 ti hraju v kapele, a slyšim jen do 16kHz. Podělaná kapela...

183

Odpovědět

V cajku, hraju na el. kytaru a slyšim do 17kHz.

187

Odpovědět

Podle názvu videa jsem myslel, že je to Vsauce :D

182

Odpovědět

Tak já slyším jen do 16 000 Hz a to je mi 18 :D Škoda... :-/ Ale možná to bude tím, že hned vedle mě hučí můj "ultratichý" zdroj... :D

202

Další