Jak vznikají zvuky ve filmech?

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:198
Počet zobrazení:9 475

Jack Donovan Foley dal v roce 1914 filmovému světu mimořádný dar, za který jsou mu tvůrci i diváci vděční dodnes. John Roesch pracuje v oboru skoro čtyřicet let a ukáže nám, co všechno takový ruchař dokáže.

Přepis titulků

Překlad: hAnko www.videacesky.cz John Roesch celé dny produkuje podivné zvuky. Je to jeho práce, kterou dělá už téměř 40 let. Pravdou je, že je to zábavná práce. Podílel se třeba na filmech E.T. nebo Interstellar. John dělá ruchaře ve Skywalker Sound a tohle je jeho úžasné zvukové studio. Tenhle meč jsme používali pro Statečné srdce. Měli tam velké obouruční meče a my potřebovali něco se stejným zvukem.

Tohleto zní velmi podobně. Jde nám o detaily. Ať na tom plátně vidíte cokoliv, my tomu musíme dodat co nejpřesnější zvuk. Když se dívám na scénu, slyším všechny zvuky v hlavě. Pak už je jen musím dostat z hlavy na pásku. Možná to vypadá jako garáž plná smetí, ale všechno má svůj účel. I samotná hala je důležitá, byla postavená přímo pro ruchaře. Podlaha je stavěná na hlíně pro autentické kroky.

Mají tam bazén s hektolitry vody, aby zachytili všechny vodní zvuky. Ve skladu máme spoustu věcí a věřte, nebo ne, je v tom systém. Tady vidíme dětskou rukavici, že? Nedávno jsme ji použili ve videohře na kroky jedné fantastické postavičky. Každá věc se dá použít mnoha způsoby, v tom je ten trik. Prachovky? Ne tak úplně, koukneme se... Ticho tam, děkuju. Může to být pták! Tohle máme až z finských Helsinek, od pána jménem Heikki Kossi, nejznámějšího ruchaře.

Říká se tomu lihta a něco vám zazpívá. Ruchař je ta nejzábavnější, ale zároveň nejtěžší profese. Dobrý večer. Máme víc astronautů než ruchařů. Že by kroky robota? Tohle mám nejradši... V Návratu do budoucnosti si Marty půjčí koloběžku, utrhne řídítka a udělá si z nískateboard. Když jdu na film se skvělým zvukem, úplně se v něm ztratím, a to přesně chceme. Usadíme se s popcornem a necháme se unést.

A to na téhle profesi miluju.

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jestli je ruchařů fakt míň než kosmonautů, tak to vysvětluje, proč se objevují pořád ty samé chyby dokola.
Může mi urvat uši, když ve filmu někdo vytáhne meč z pochvy s kovovým zvukem. To by měl za chvilku hrdina z meče tupé kopyto. To musí být hedvábný zvuk a ne zvuk nůžek po plechu.
A druhá věc, která mi vadí jsou zvuky výstřelů. To že to občas zní jako z kapslovky to se dá čekat. Zvláště v různých seriálech. Ale jen jednou jsem viděla film, kde výstřel z pistole v uzavřené místnosti zazněl podobně jako ve skutečnosti. Tzn. byl ohlušující.
Ruchaři dělají klišé, kterého se pak nedokážou zbavit.

215

Odpovědět

To bude asi tím, že to má nějak působit. Ono to totiž nejsou dokumenty, ale filmy. Z této logiky bychom se prakticky nemohli podívat na spoustu filmů, protože by tam buď bylo něco fyzikálně špatně, lidé by se nechovali přirozeně, nebo by se tam celkově stalo něco, co v životě ne. A proč? Protože život žijeme a do kin chodíme koukat na příběhy, které jen tak v životě neprožijeme. Nutno podotknout, že zvuky dokrlesují atmosféru. A to značné míry natolik, že mohou ovlivnit i samotný rating filmu...

116

Odpovědět

+KeokiiVelice elegantní... protinázor jenž se sám vyvrací čímž potvrdil ten názor původní...

35

Odpovědět

Velkou roli hraje určitě i to, že diváci jsou na určité zvuky - klišé, chceš-li - zvyklí a jakmile bude ten film nazvučen jinak, tak je to zmate. Ten meč je podle mě typický příklad. O něčem podobném mluvil i kaskadér v tomhle rozhovoru:
https://zpravy.idnes.cz/lide-ceska-kaskader-herbert-heissler-dvi-/lide-ceska.aspx?c=A150713_183616_domaci_zt
Na druhou stranu některé zvuky se už staly až příliš velkými klišé, že si z nich i samotní filmaři utahují, např. populární Wilhem scream: Top 10 Wilhelm Screams

10

Odpovědět

S reállnými zvuky by např Star Wars byla pěkná nuda ....

50

Odpovědět

+yakubTo by byl vlastně němej film ve vesmíru. :D (kromě scén v lodi nebo na planetě)

00

Odpovědět

Oprava v čase 1:50: není to litha, ale lihta. Zde tento ruchový nástroj popisuje jeho dcera Sara : Lihta

00

Odpovědět

Překlep se vloudil, díky moc. :) Ono je i přímo ve videu vidět název napsaný na dřevě. Zajímavý tip na video s dcerou, prozkoumám jestli by se něco nehodilo na překlad. :)

00

Odpovědět

"Ať na plátně vidíte cokoliv, my tomu musíme dodat co nepřesnější zvuk."
Ale houby přesný spíš přesvědčivý.
https://www.ted.com/talks/tasos_frantzolas_everything_you_hear_on_film_is_a_lie?language=cs

70